Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir'de bisiklet kazandı!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Sozenen tarafından paylaşıldı.

1. Sozenen

Sozenen Aktif Üye

Seviye:
    Bundan sadece bir gün öncesine kadar katlanır bisiklet ile İzmir’de toplu taşıma araçlarına sadece belirli saatlerde ve ek ücret ödeyerek binilebiliyordu ve bir çok bisiklet kullanıcısı bu durumdan muzdaripti. Bugünden itibaren ise bu durum değişecek gibi gözüküyor.
    Bundan yaklaşık 5 ay önce İzmir’li bir katlanır bisiklet kullanıcısı toplu taşımaya binerken yaşadığı problemi videoya alarak internette yayınladı.
    Ardından Evren Ünver isimli bir bisiklet sever Change.Org’da [​IMG]imza kampanyası başlattı. Kampanyada İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzban ve İzmir Metro A.Ş muhatap gösterilerek “Bisiklet için her şeyin yapıldığının söylendiği bir şehirde, bisiklet şehri olmak istiyoruz diyen bir belediyenin söyledikleriyle yaptıklarının zıt olmamasını istiyoruz.’’ cümleleri yer alıyordu. Katlanır bisiklet katlandığında bir çocuk arabası veya bir bavul boyutundan daha küçük olması da ayrı bir konu olarak belirtildi. Kampanyada normal bisikletlerden alınan ek ücretin kaldırılmasını, katlanır bisikletlerle zaman kısıtlaması olmadan ulaşım araçlarını ek ücret alınmadan kullanılmasına izin verilmesi talep edildi.
    959 destekçi ile imzalanan kampanya 5 ay aradan sonra ses getirdi ve İzmir belediyesi dün açıklama yaparak İzmirli bisiklet kullanıcılarının bisikletleri ile her gün ve her saat toplu taşımayı ücretsiz kullanabileceklerini açıkladı.
    Bisikletlilerin kazanmasını sağlayan, sosyal medyayı sallayan o videolar;
    İzmir’de bisiklet kazandı

Güray Görkem, ratm ve dufpanla bunu beğendi.
  2. Osman Asa

Osman Asa Üye

Adı:
    Osman
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Konusu açılmıştı sanırım. veya başka bir platformda da görmüş olabilirim..
    desteği olan herkesi gönülden kutluyorum. vaatlerle eylemleri çelişiyor her belediyenin.. tepki görmeden kendi mantıklarıyla keşke böyle kararları alabilseler.
    umarım her şehirde bu ve buna benzer adımlar somut olarak atılır

3. serkanoz87

serkanoz87 Kıdemli Üye

Adı:
    serkan özdemir
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    aynı konudan birden fazla açmanın anlamı yok diye düşünüyorum. ben çok büyük kazanım diye düşünmüyorum. kesintisiz bisiklet yolu diye bir şey kalmadı izmirde. bir zahmet saat sınırlamasını da kaldırsın yani .20 milyonluk istanbul yaparken izmir yapmış çok mudur?

4. dufpanla

dufpanla Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bisikletin ulaşım entegrasyonu konusunda benim yaptığım sadece okyanusa bir çakıl atmaktı. Bu konuda benim gibi yetkililerin kapısını aşındıran çok insan oldu. Ve hep belirttiğim gibi ( çoğu kişi hala bilmediği için özellikle belirtiyorum bu kısmı) 3 Kasım 2015 tarihinde resmi gazete de yayınlanan — Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına ve Yapımına Dair Yönetmeliği bu olayda çok etkilidir. Konu sadece metro ile kısıtlı değildir. Türkiye sınırları içerisinde bisiklet ile HER TÜRLÜ ulaşım aracından FAYDALANABİLİRSİNİZ. Lütfen herkes bu kanunun varlığından haberdar olup içeriğini bilsin.

5. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    @evren ünver Evren Bey merhaba, tüm Türkiye'de böyle bir kısıtlama olmadığına dair kanun nerede acaba? Bir sorun yaşarsak haklarımızı bilelim diye soruyorum da.

6. dufpanla

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Ahmetgitar bunu beğendi.
  7. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    @evren ünver teşekkürler. Acaba bu yasalaşmış oluyor mu yayınlandığı için, zira beş yıl süre tanınması hükmü vardı, belki bu tip maddelerin belediyelerce hayata geçirilmesi için de süre tanınmıştır.

8. dufpanla

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    yasa yayınlandığı gün geçerlidir. bazı yapılması gereken konularda örnek; bisiklet yolları gibi 5 yıl içinde uygulama zorunluluğu vardır. Bazı konular ise 3 kasımdan itibaren zorunlu.

Ahmetgitar bunu beğendi.