İzmir'de 145 bin kişi okuma yazma bilmiyor:-((((

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
İzmir'de 145 bin kişi okuma yazma bilmiyor
Türkiye’nin en aydın kentlerinden biri olarak gösterilen İzmir’de 144 bin 688 kişi okuma yazma bilmiyor.
10:49 | 03 Eylül 2010

AA muhabirinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden edindiği bilgiye göre, kentte 2008 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerinde 165 bin 221 olan okumaz yazmaz sayısı, geçen yıl yapılan çalışmalarla 144 bin 688’e düşürüldü.

Okur yazarlığı artırma performansında Türkiye 35.si olan İzmir’de, 165 bin 221 kişiden 86 bin 634’ü 60 yaş üstü olduğu için bu kişilere ulaşmakta sorun yaşanıyor ya da okur yazar yapılamıyor. Kalan 78 bin 587 kişinin yüzde 80’lik kısmı olan 62 bin 813’ünün kadın olduğuna dikkati çeken İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, farkın kız çocuklarının okula gönderilmemesinden kaynaklandığını belirtti.

-BU YILIN HEDEFİ 25 BİN KİŞİ-

Okuma yazma kurslarıyla çalışmaları sürdüren İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2008 yılından bu yana 33 bin 640 kişiye açtığı 2736 kurs ile eğitim verdi.

Kursiyerlerden 20 bin 533’i okur yazar yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu eğitim öğretim yılı içinde de 24 bin 783 kişiyi okur yazar yapmayı hedefliyor.

İzmir’in göç alan bir şehir olduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, "En büyük sorunumuz göç. Okumaz yazmaz sayısı göçle ilgili. Bu sayıyı sıfırlayan kadar çalışmalarımız sürecek" dedi.

Üye, örgün eğitim dışında kalan ve okuma yazma bilmeyen yetişkinlere bu beceriyi kazandırmak amacıyla "Okur-Yazar Sayısını Artırma Projesi" geliştirdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Proje kapsamında eğitim merkezlerinden çok uzakta ikamet eden ve imkanı olmayan okumaz yazmazların ulaşım gibi imkanlarının karşılanması, engelli vatandaşlar için gereken önlemlerin alınmasını planladık. Bu konuda bize destek olacak ünlü kişilerle irtibata geçerek, onların kursiyerlerimize konferans ve konserler vermesini sağlamak istiyoruz. Kursiyerlerin kurs boyunca yaşadıklarına dair kendi el yazılarıyla yazdıkları hatıralarının bir kitapçık haline getirilmesi ve yayımlanmasını düşünüyoruz" diye konuştu.

Üye, projede gönüllü öğretmenlerin önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, 183 öğretmenin mücadelelerinde gönüllü olduğunu kaydetti. Gönüllü öğretmenlere seminer verdiklerini anlatan Üye, "Öğretmenlerimiz adresleri belirlenen okur yazarları tek tek ziyaret ederek, onları ikna etmeye çalışıyor. Seminerde ikna ile ilgili bilgiler vermiştik. Bunun sonucunu yakın zamanda alacağız" dedi.

Scudo

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
izmirde gerçek izmirli parmakla sayılacak kadardır veya onlarda yalan söylüyordur :D çevre illerden kurtuluş savaşı sonrası göç alımıştır izmir