Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir Varyant Yolcusu

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Aytaç ARSLAN tarafından paylaşıldı.

1. Aytaç ARSLAN

Aytaç ARSLAN Yeni Üye

Merhabalar arkadaşlar. Öncelikle siteye rastgele ulaştım, hemde çok alakasız bir konuda araştırma yaparken :) Sizden ricama gelirsek. İzmir / Konak büyükşehir belediyesine yakın bir yerde çalışıyorum. Sabahları ve akşamları işime giderken otobüs kullanmaktan nefret ediyorum. Bisiklet ise gerçekten benim için çok sağlıklı ve çok güzel bir deneyim olacak. Fakat bir sorun var; İzmir' li arkadaşlarım bilirlerki Varyant' ın yokuşu meşhurdur. Bu yokuşu çıkmak zorundayım. Bu yokuşu çok zorlanmadan (alıştıktan sonra tabiki başlarda zorlanacağım:) ) çıkabileceğim bir bisiklet türü önermeniz. Benim bildiğim 2 tür bisikler vardı, site sayesinde inanılmaz çeşitleri öğrendim. Gerçekten çok bilgisizim, yönlendirmeleriniz ile ya iyi bir bisikler tutkunu olurum veya bisikletten nefret ederim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yasin Kukur bunu beğendi.
  2. Mutlu Celimli

Mutlu Celimli Aktif Üye

Seviye:
    Herhangi bir dağ bisikleti ile çok rahat çıkabilirsiniz. İlk zamanlar küçük ayna büyük dişli oranı ile çıkarak başlarsınız. Daha sonraları daha sert vites kombinasyonları ile çıkmaya başlarsınız. Sizin için hem zaman açısından hemde sağlık açısından oldukça iyi bir gelişme olur...

Aytaç ARSLAN bunu beğendi.
  3. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    İlk başlarda zor gelebilir. Hiç önemi yok yorulduğunuz yerde elinize alıp öyle çıkarsınız. En geç 2 3 hafta sonra belediye otobüsleriyle kapışmaya başlayabilirsiniz :). Birde sabit kadrolu bir bisiklet alın kesinlikle. Mart ayı gibi yeni modeller piyasaya çıkacak 2010 modeller. O yüzden mart a kadar iyi araştırma yapmanız mümkün. Sadece şehir içinde kullanacaksanız öyle araziye patikaya girmeyeyim diyorsanız düz maşalı bir bisiklet alın derim . Şehir bisikleti diye geçiyor bu bisikletler. Ama tavsiyem sadece önde amörtisörü bulunan bir dağ bisikleti almanızdır. Çukurlara taşlıklara korkmadan girebilirsiniz. Birde mutlaka maşası kilitlenebiliyor olsun. Daha az dişliye ve kalınlığa sahip lastiklerin takılı olduğu bir mtb yle şehir içinde bisiklet sürmekten fazlasıyla keyif alacağınızı umuyorum :).

4. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Vites kullanmayı çözdünüzmü sorununuz kalmaz...
    Örneğin bir dağ dişlisi kullanabilirsiniz.Daha sonra bu sizin için bir spora dönüşecektir.Alıştıkça daha da kolaylaşacaktır yokuşlar sizin için.
    İnanın bana bisikletten hiçbir şekilde nefret etmeyeceksiniz...
    Forumumuza hoşgeldiniz...
    iyi pedallamalar...

5. ozgur_jeo

ozgur_jeo Aktif Üye

Seviye:
    Varyantı zamanla çok rahat çıkar duruma gelebilirsiniz ama çok rahat inebilir konuma gelmeniz zor çünkü otobüsler yağ mazot vs. döküp yolu kayganlaştırıyorlar hele bide yağmurlarda hiç sormayın ben inişte çok tehlike yaşadım inişte buna dikkat ederseniz hiç bi sorun olmaz. Ben varyantı halil rıfat paşa caddesine kadar çıkıp ondan snra 95in kahvenin ordan çıkıyorum yukarı çnkü varyanta devam edince otobüsler saygı göstermiyor sıkıştırıyorlar.

6. müjdat dede

müjdat dede Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dağ bisikleti kullanabilirsiniz.

7. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Selam,

Ben sizin yerinizde olsam sehir bisikleti secerdim. O yokusu bilirim cok dik, hafiflik onemli, dag bisikletindeki amartisor/ler bisikleti agirlastiracaktir, kilitli bile olsa bir cok model azda olsa esner, enerji-performans kaybedersiniz.

Ayrica onde uc disli ve arkada 12-25 veya 12-27 kaset kullanmaniz yokuslari birazda olsun kolaylastiracaktir. Tabii kilitli pedallarida unutmamak lazim, yokuslarda yardimci olur.

Butcenizi bilmiyorum ama sehir bisikleti olarak Trek FX serisi, Giant Rapid ve Scott' un guzel bir serisi var (ama model ismini unuttum) tavsiye ederim.

Selamlar, mutlu yillar !

8. minolta35

minolta35 Aktif Üye

Seviye:
    Aytaç arkadaş merhaba,

Ben her sabah Poligondan Çankaya daki işyerime bisikletle gelip gidiyorum.Tavsiyeler sonucu 28'' lik bir city bike aldım.Ama bence ince lastikli bir MTB alsaydım daha rahat edecektim.Neyse aldık artık çaresi yok kullanacağız.

Benim güzergahım düz yol olmasına rağmen parke taşta sıkıntı yaşıyorum.
    Varyant inişindeki son viraj sonrası parke taşlar rahatsız etmez dersen sabit maşalı ve mümkün olduğu kadar hafif ve düz yol lastikli bir MTB yi tavsiye ederim.
    Tabii çok kaliteli markaların şehir ve tur modelleri de olur.Bütçene bağlı.Bir bütçe bildirirsen daha sağlıklı bir tavsiyede bulunabilir arkadaşlar.

Harbi Bisikletci ve Aytaç ARSLAN bunu beğendi.
  9. Aytaç ARSLAN

Aytaç ARSLAN Yeni Üye

hepinize çok çok teşekkür ederim ama kafam o kadar karıştıki inanın bana hiç karar veremedim ne yapıcam nasıl bişi alıcam bütçe ne kadar ayırmalıyım vs vs. Bir iki aydır harcama yapmam çok sakıncalıydı :) şimdi müsaitim. Bütçe olarakta 150-200 lirayı geçmeden bir şeyler yapmak istiyorum. Bir kaç bisiklet satan yere gittim ama anladım ki onlar sadece satıyor :) bilgi birikim hiç bir şey olmadan sadece verip geçicekler. Birde varyanttan çıkıp inmem yada ikiçeşmelikten inip çıkmam zor olurmu. malum izmirde bisiklet yada motorsiklet kullanıcıları hep sorlanıyor. insanlar belediye otobüsleri hatta polis arabaları bile kaba davranıp sıkıştırıyor. Bu tip durumlarda dernekler bize sahip çıkıyormu. Veee çok konuştum biliyorum son sorumda kafamdaki soru işaretleri kalktığında sizlerden uzman bana yardımcı olabilecek bir arkadaş çıkarmı. beraber gidip alabileceğim birisi :) yoksa ben 3 tekerlikli bebek bisikletimden başkasını göremeyeceğim bu gidişle :D

Harbi Bisikletci bunu beğendi.
  10. Harbi Bisikletci

Harbi Bisikletci West Side

Adı:
    Uğur Ertürk
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bu videoda varyanttan çikis degilde inisi gosteriyor. :D keyifli biyer belki bilmeyenlere yardimci olurum diye atiyorum :)

Not: asil varyant videoda 04:00da basliyor keyifli seyirler :)

Tayfun Sezer bunu beğendi.