Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir-Selçuk-Kuşadası-Söke-Didim-Akbük-Kazıklı-Kızılağaç-Bodrum

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Turker.E tarafından paylaşıldı.

1. Turker.E

Turker.E Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İzmirden başladığımız bu turumuzun rotası şu şekildeydi.İzmir-Seçuk-Kuşadası-Söke-Didim-Akbük-Bodrum. İzmirden ilk defa tanıştığım arkadaşlarımla yola koyulduk.Turda bulunan arkadaşlarım. Hakan SevinSerkan GürayMustafa İşcierSaldıray AltındağGündüz GeceSafa Ipek ve Yusuf ile bu tura başladık. Herkes birbirinden farklı karakterde insanlardı. bu ekibin içinde 3 tane görme engelli vardı.Düşünsenize 3 görme engelli 5 tane gören kişi ve hepsi bambaşka kişilikler.Tam bir kültür zenginliği.Size kısa kısa bazı şeylerden bahsedeceğim.İzmirden çıktık yola pedallıyoruz hava sıcak ara ara su molası vererek serinliyoruz. Yol üstünde şeftali bahçesi görüyoruz ve göz hakkımız var diyerek bahçeye dalıyoruz :) herkese bir tane şeftali aliyoruz tatlı mı tatlı şeftalileri yiyoruz ve yola devam ediyoruz.Selçukta bizi TC Adnan Barım abimiz bekliyor.Kendisini çok tanımıyordum ama iyiki tanımışım.Kendisi tam bir bisiklet sevdalısı ve bisikletli dostu.Pansiyon işletiyor hali vakti yerinde depo gibi bir alanı var aşağı yukarı 80-100 metre kare burayı bisiklet evi yapmış.Tur yapan bisikletçiler eğer selçuktan geçerse gelip ücretsiz kalsınlar diye.İnanılmaz mutlu oldum anlattığında.Fotoğraflarda Aşkım Bisiklet Evinin fotoğraflarını görebilirsiniz.Neyse selçuktan çıktık efeste biraz dolaştık sonra kuşadasına doğru pedallamaya başladık.Geleceğimizden çoğu bisikletçinin haberi vardı.Bizi kuşadası girişinde Koca Kurtlar Bisiklet Topluluğu karşılıyor.Grubun yaş ortalaması bayağı yüksek isim ordan geliyor :)) Kendi kendime ulan bende 71 yaşında pedallayabilecek miyim diye düşünmeden edemedim.Her neyse kuşadası meydanında çaylarımızı içtikten sonra kamp alanını sorduk önce 6km denildi sonra yok 10-11 km denildi en son 23km'de karar kılınıldı ve sevgi plajına doğru pedallamaya başladık.Gece biraz geç gelmiştik kalacağımız yere çadırları kurduk tam yatmaya hazırlanıyoruz.Güvenlik geldi.Arkadaşlar burada çadır kuramazsınız falan fişman derken tatlı bir konuşmayla güvenlik şefi abimizi ikna ettik ve orada konakladık.Ertesi sabah tam malzemeleri toparladık yola çıkacağız.Güvenlik şefi abimiz yine geldi.Gitmeyin bir gün daha kalın diyordu :D yok abi gidelim biz yolcu yolunda gerektir muhabbeti dönüyordu.Tabi bu sırada benim lastik patlamıştı ve bagaj demiri kırılmıştı onun tamiri ile uğraşıp yaptıktan sonra yola koyulduk.6km kadar rampa çıktıktan sonra ağaçlı diye bir köyde çay ve gözleme molası verdik.Manzarası şahaneydi.Yola devam ettik.Sökeden geçtik.Didime pedallıyoruz.Sökenin çıkışında bizi Ali haydar abi ve Faruk Gülderen karşılıyor.Didim yol ayrımında bir çay içiyoruz hava acayip sıcak.Sonra yine başlıyoruz pedallamaya karşımıza çok dik bir rampa geliyor.Biz onun adını Ayşe Teyze rampası koyduk.Çünkü orda ayşe teyze diye bir kahvaltı yeri vardı.Neyse rampadan başlıyoruz çıkmaya hava sıcaklığı o zamanki en yüksek sıcaklık asfalt erimiş lastiklerimiz yapışıyor.Bir şekilde o rampayıda bitirdik.Hemen karşımıza Didim Bisiklet Kulübü Gökhan abiler mustafa abi ve ahmet abiler karşıladılar.Komple toplandık orman kampına pedalladık.Sıcaktan hararet yapmıştık hepimiz.Hemen duşlara girdik akşam yemeğine kaçtık.Akşam yemeğinde didim bisiklet kulübü belediye başkan yardımcısını çok güzel bir proje için sıkıştırıyorlardı.Proje şu tura çıkan bisikletçi arkadaşları orman kampında 1 gece ücretsiz konaklamasını sağlamak.Normalde çadır başına 25 tL bir ücreti var.Bu projede benim çok hoşuma gitti ve umarım amaçlarına ulaşırlar.Daha anlatacak bir sürü şey var aslında.Ama bazı şeyler anlatılmaz yaşanır :)) Hem fiziken hem psikolojik olarak zorlandığımız bu turu güzel bir şekilde bitirmenin verdiği mutluluk paha biçilemez.Parayla asla satın alınamayacak tecrübeler edindik.

Mavi Yolculuk 1. Gun
    Sabah simit puaca ve cay esliginde kahvaltilarimizi yaptik.Saat 9.45 te evden 3 tandem 3 kor 2 yanci yola ciktik.Alsancaktan izbana bindik ve cumaovasinda inerek turumuz basladi.Daha ilk kilometrelerde nereye gidecegimizi bilmiyorduk.google map sayesinde ilk kilometrelerde yolumuzu bulduk ve tura start verdik.herkes ilk kilometrelerde cok mutluydu ve her firsatta fotograf cekinmek icin duruyorduk.her benzinlikte biten sularimiz yerine yeni sular aliyorduk ve hava cok sicakti.selcuk a dogru pedalamaya basladik.selcukta bizi adnan barin abimiz karsiladi.ogle yemegimizi kuru fasulyr pilav ile huzurevinde yedik ve yaslilarimizi gormis olduk.daha sonra adnan bizi askim bisiklet evine goturdu.burada adnan abinin amaci bizim gibi bisiklet turuna cikmis yolculari ucretsiz agirlamak.tabi bu arada ben yarim saat uyumusum.neyse kalktik ve selcuk belediye baskanini ziyarete gittik.ufak bir ziyaretten sonra efese dogru yola ciktik.efeste biraz gezdik dolastik ve gunun en bomba olayina geldi sira.efesten kusadasina dogru yola ciktik.ugur kose adli kisi bize tura cikmadan sizi suraya goturecegim ucretsiz cadirve temel ihtiyaclarinizi karsilayacagiz dedi.neyse kusadasina giriste koca kurtlar bisiklet toplulugu bizi karsiladi cok tatli insanlardi.sagolsunlar cok ilgilendiler ve kusadasindan sevgi camping kod adli sevgi plajina kadar eslik ettiler.tabi biz buraya geldikten sonra hayal kirikligina ugradik niye cunku burasi halk plajiydi ve cadir kurmak yasakti.butun keyfimiz kacsada ilk gun acisiyla tatlisiyla asagi yukari 100km yol geldik. bu arada saldiray mustafa ve yusufun bacaklar nar gibi kizardi bir kutu bepanteni ucu bitirdi :))

Mavi Yolculuk 2. Gün
    Sabah 7.30 gibi uyandik.biraz uykusuzdum cunku hava sevgi plajinda gece bayagi soguktu ve usumustum.kahvalti yapmak icin toplandik cayi demledik peynir zeytin domates falan hepsi vardi.kahvaltimizi yaptik cadirlari ve esyalari toplamaya basladik.yavas yavas bisikletleri yukleyip yola cikacagiz ve sahane 2 olay oldu :D benim kullandigim cannondale tandemin lastigi patlakti.lastigi yapmak icin soktugumuzde birde baktik ne gorelim arka bagaj vidalarindan birisi kirilmis bagaj o kadar yukle tek vida uzerinde gidiyor.once lastigi yaptik ve yol ustunde tesisatci bir abiden vida aldik ve aldigimiz vida ile biraz ugrasarak bagaji tekrar montajladik.artik yola resmen cikmistik ama bugun hava inanilmaz sicakti.bizi bekleyen 7 kilometrelik bir rampa vardi.bu rampayi cikinca rahatlayacaktik ve bu rampayi ciktik.agacli diye bir koye geldik.burada manzarasi sahane olan bir kahve bulduk.kahveye giriyorsunuz buyuk bir balkonu var ciceklerle kapli ve o balkondan tum ege denizini apacik sekilde izleme fisariniz oluyor.gozlemeleride sahane köyün :D neyse sira artik sökeye kadar inise gelmisti.bindik tandemlere ve kendimizi ruzgara biraktik.o kadar agirlik ile mermi gibi hizlanmanin zevki anlatilmaz yasanir :D sokenin cikisina kadar hizla pedalladik.bizi ali haydar ve faruk arkadasimiz karsiladi.hava sicak oldugu icin her benzinlikte su takviyesi yapiyoruz. sonunda bir kahvede yine cay molasi verdik ve iyice dinlendik.onumuzde didime kadar muhtesem bir rampa vardi :D bu rampa resmen saldiray ile beni bitirdi.erimis zift lastiklere yapisiyordu ve bu ziftte yoldaki micirlari lastige tutturuyordu.acayip bir rampayi tirmanmistik :D rampayi ciktiktan sonra didime 17km kala bizi didim bisiklet kulubu karsiladi.onlarla birlikte kalabalik bir sekilde didime pedallamaya basladik. sonunda didim orman kampina gelmistik.hemen cadirlarimizi kurup dusumuzu aldik ve didim merkeze yemege gittik.burada bizim icin guzel bir organizasyon vardi.yemek ve kamp alanini ayarlayan didim bisiklet kulubune tesekkur ediyoruz.tabi yemegi yedik bitmedi..hemen bizi sahilde cay icmeye cagiran didim bisiklet grubuyla cayimizi icip sohbet ettik daha sonrada ali haydar abi cay ismarladi ve suan kamp alaninda sohbet ediyoruz.burasi cok guzel bir yer..guzel isler yapiyorlar butun bisikletcilerin ugramasi gereken biryer...bugunluk bu kadar...

Mavi Yolculuk 3. Gun
    Sabah 8 gibi uyandik denize girip dus islerini hallettik.didim bisiklet kulubu ve suan adini hatirlamadigim turizm ile ilgili bir firmanin yoneticisi ile kahvalti yapacaktik.neyse kahvalti geldi sahane bir kahvalti yaptik.aklinizda olsun didim e gitmek isterseniz orman kampi diye biryer var ormanin icinde fiyatlari cazip ve deniz cok yakin.esyalari topladik carsiya cay icmeye gidecektik.bugun biraz agirdan aliyorduk cunku didimden akbuke 25km yolumuz vardi.esyalari topladik ve yola ciktik.cay icmeye gidiyorduk.apollo tapinagini gorduk :D sonra en onemli sey cay icme kismiydi.geldik oturduk sohbet muhabbet basladi.bu arada hakan abi bizim kor mustafayi hastaneye goturdu.mustafanin bacaklar gunesten acayip yanmisti :D buradan onemli bir mesaj verecegim.disarda sort giymekten cekiniyor veya utaniyorsaniz arada bir evin balkonunda sort giyerek oturun ve bacaklariniz gunes gorsun.mustafa ile hakan abi geldi doktor krem surmus ama gunes gormesin demis.ee pedallamamiz gerekiyor ne yapacagiz derken mustafaya bisiklet ustunde bir tente yaptik ve herkesle vedalasip yola koyulduk.yine sicakta pedalliyorduk.karsidan esen sert ruzgar hepimizi kisa mesafede cok yordu.inisler cikislar falan derken sonunda akbuke geldik.kucuk ve daha bozulmamis bir yerdi burasi.bos bir arazi bulduk cadirlarimizi falan kurduk.biraz denize girdik.burda bizi karsilayan bir abimiz vardi ancak herseyi biz yapacaktik ve oturduk yemek yapmaya basladik.cok ruzgar vardi ocagin atesi ruzgardan sonuyordu.bizde once tandemlerden bir duvar yaptik ve matlari tandemlere koyarak ruzgari kestik.yemekte makarna ve tavuk sote vardi:D kendimiz yaptigimizdan mi yoksa acliktan mi yoksa gercekten mi guzeldi bilmiyoum ama yemek sahaneydi.artik yatma vakti gelmisti.sabah bizi bekleyen cok zorlu bir rota vardi erkenden kalkip yola koyulacaktik.

Mavi Yolculuk 4. Gun
    sabah erkenden kalktik akbukten bodruma kadar pedallayacaktik.cok zorlu bir parkur bizi bekliyordu.kahvaltimizi yapik esyalari topladik falan fisman derken saat 10 da yola koyulduk.rampa cikmaya baslamistik karsimizda kocaman bir sag vardi.ormanin icinden pedalliyorduk.domuz cikabilir levhalarinin arasindan yemyesil bir doganin icinde sadece kus ve circir boceklerinin sesiyle pedallamak cok guzeldi.ama rampalar gercekten cok iyidi.ilk rampayi ciktik ve bir koye geldik kazikli koyuydu.burada hemen cay ve soguk bir ayran ictik.sonra yola devam etmeye basladik. canimiz karpuz falan istiyordu ama vaktimiz yoktu.pedallamaya devam ettik 2. bir koye geldik burada da ufak bir mola veretek elimizi yuzumuzu yikadik.cok dik rampalari cikiyorduk ama 3-4 dk da inerek bitiriyorduk ve tekrar yeni rampalara tirmaniyorduk. 3. koyde mola vermeye karar verdik zaten oglen olmak uzereydi.2. koyden 12 de hareket ettik ve rampalari tirmanarak 3. koye saat 1 de vardik.burasi koy bile degildi 6-7 tane evi olan ve musterisi olmayan kahvesi olan biryer.yanimizda peynir domates ve ekmek vardi.kahveci abimiz cay demledi.sonra bizim koye girdigimizi goren bir genc cocuk bize evinden koca bir tabak zeytin ve zeytinyagi grtirdi.bunlari bir guzel mideye indirdik.zeytin ve zeytin yagi sahaneydi.sonra bir bardak kahve ictik ve ben uyudum saat 4 te hareket edecektik.bir sure uyuduktan sonra uyandim sohbet ettik falan oradaki abimize ne kdr rampa var diye sordum 4 tane dik rampa var gecersiniz dedi. saat 4 oldu ve pedallamaya basladik.bir iniyor bir cikiyorduk.en sonunda rampalara tekrar gelmistik.her rampada % 10 egim yaziyordu.birin ikinci ucuncu derken 4. ramlanin bitiminde lastik patladi ve biz lastikle ugrasirken hakan abi bisiklet elinde geliyordu.ne oldu abi dedik.sedona tandem 4. rampada arka kaset ve gobegi komple dagitti dedi :)) moraller bozulmustu.hakan abi ben onden gidiyorum bayir asagi inecegiz bisikletin durdugu yerde cekersiniz dedi.tamam dedik.sonra hepimiz yola koyulduk bayagi bir rampa asagi indik.anayola cikmadan meyve sebze satan yerler var orada durduk ve organik meyvelerden tukettik.birazda mola verdik.sonra tekrar yola koyulduk.hakan abiyi serkan cekiyordu.anayola ciktik ve bodrum 40km tabelasini gorduk.herkes yol cok guzel diyordu dumduz basar gidersiniz demisti ama hicte oyle degilmis.34 km kala bir benzinlikte durduk ve sedona tandemi araca yukledik ve hakan abi ile saldiray ve mustafayi ugurladik.safa ben ve serkan kaldik.34 km pedllamamiz gerekiyordu.koyulduk yola.surekli rampa az inis rampa az inis kamp alanina geldigimizde ucumuzde bitmistik.hayatimin en zor gunu bu olsa gerek.mucadeleyi hic birakmadik ama yorulsakta bu turu bitirdik.hepinize hayirli bayramlar arkadaslar.

Ekli Dosyalar:

2. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş, hatta çok güzel ama keşke yazı kısmını biraz vaktinin olduğu bir zaman yapsaymışşın. :)

Milas'a kadar aynı rota olmak üzere İzmir-Fethiye planlarım var Ağustos ayında. Soracağım soru çok fazla. Bir ara yazarım bu başlıkta.

Turker.E bunu beğendi.
  3. Can Oksuz

Can Oksuz Aktif Üye

Seviye:
    Gıpta ile içim gide gide okudum. Tebrik ediyorum. Çok güzel bir tur olmuş. Darısı başımıza.

Turker.E bunu beğendi.
  4. Strelok

Strelok Kıdemli Üye

Adı:
    Tuncay
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    acayip imrendim keşke vakit olsa da bende bu tür turlara katılabilsem

Turker.E bunu beğendi.
  5. biyolog

biyolog Yeni Üye