İzmir(Seferihisar)-Bodrum turu hakkında

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu konuyu daha önce Ege grubuna açmıştım ama bilgisi olan o forumun Ege kısmını takip etmeyen arkadaşlar için bir kez de buraya açıyorum. Tekrar için özür dilerim.

Merhaba,
Geçen sene, bir kaza sonucu yarım bıraktığımız, İzmir-Bodrum-(ve gidebilirsek daha ileri) turumuzu bu sene tekrar başlayacağız.
Rotamız Seferihisar-Kuşadası-Dilek Yarımadası-Didim-(Kıyıdan)-Bodrum şeklinde olacak.
Dilek Yarımadası'nda pedallamayı dört gözel bekliyorum. Burası hakkında bir sorum var : Bildiğim kadarıyla (ki yıllar önce -bisikletsiz- gitmiştim) belirli bir yerden sonrası askeri bölge. Buradan, izin almak kaydıyla geçmek ve yarımadayı kıyıdan dolaşmak mümkün mü ? (İzin için en yakındaki Jandarma karakoluna uğramayı düşünüyorum) Yoksa bu mümkün olmadığı için dağ yoluna sapmamız mı gerekecek ? Bu yol hakkında bilgi verebilir misiniz ?
Didim-Bodrum arasında kıyıdan giden (haritadan incelediğim kadarıyla) yol hakkında da bilgi verebilir misiniz ?

Teşekkürler.

Scudo

McMILLERR

Aktif Üye
Tepki
238
Bisiklet
Trek
Selam arkadaşım

Biz bu yaz bisikletlerle Çeşme'den Fethiye'ye kadar bisikletle bir gezi düzenledik.
Güzergahımız üzerinde senin bahsetmiş olduğun yollardan geçtik.
(Öncelikle izmirden Seferihisara urla üzerinden gelmeni tavsiye ederim. Yollar güzel.)
Seferhisar 'dan-Kuşadası 'na sahil kıyısını takip ettik, yollar inişli çıkışlı ama çok tatlı iniş-çıkışlarla, temiz doğayla, az trafikle, güzel koylarımızın seyiriyle geçti. Kuşadasına gelmeden Ahmetbeyliden sonra kısa bir tırmanış var. Sonra Menderes deltasına iniyorsun ve Selçuğa kadar uzun bir düzlük. Yollar mıcır yol.
Sonrası Selçuk ve Kuşadası arası yollar fazlasıyla yine mıcır yol. Hatta bizim turumuzda zifti ve üzerine mıcır taşı yeni dökmüşlerdi..Araçlar baya taş fırlattı
:)
Seferhisar-Kuşadası arasını 1 günde aldık.

Kuşadasından Didim'e Dilek yarımadasından gitmedik. O yüzden yolu bilemiyorum. Biz 3 antik kent görebilmek için Söke üzerinden B.menderes Deltası düzlüğünden Didim'e ulaştık. Yollar yine mıcır..Ama gün boyu düzlük gitmekten usanmıştık :)
Kuşadası-Didim 1 günde 75-80 km kadar.
Didim'in içinden geçerek bir U dönüşü yaparak Bafa Gölünü takip ederek Milas ve Bordum'a ulaşmıştık.Bafa gölü sonrası uzun bir rampa seni bekliyor olacak. Sonra da aynı uzunlukta iniş var tabi..
Didim-Bodrum arası tahmini 135-140 km ve biz 1 günde ulaştık canımız çıkmıştı.:)

Bizim turumuza ait ve ilgili yollara ait çektiğimiz resimlerden aşağıdaki tur linkinden bakabilirsin.
Sormak istediğin birşey varsa yardımcı oluruz.

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: five