Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir-Manisa-Menemen Kısa Metraj Tur

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Evren Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    10 küsür yıl aradan sonra bisiklet almamın ardından Kasım başında abimle yaptığımız İzmir-Bodrum ve İzmir-Çeşme turlarında biraz işlerle ilgili zorunluluklardan, biraz da formsuzluktan dolayı fazla mola vererek 100-130 kilometre arasında değişen günlük mesafeleri 8-10 saat gibi sürelerde kat edebilmiş, ortalama hız olarak da 16.5-17.5 arasında değişen değerler yakalayabilmiştik. Önümüzdeki yaz yapacağımız turlarda daha az molayla sele üzerinde daha fazla kalabilmek ve ortalama hızımızı da arttırarak günlük mesafeleri uzatabilmek için bu kış elimizden geldiğince pedallamaya çalışıyoruz.

Biraz antrenman, biraz da son durumu görme maksatlı olarak, bugün yüzünü gösteren güneşi ve rüzgarsız havayı da fırsat bilip minimum dinlenmeli bir tur yapmaya karar verdim. Geçmiş turlarda 200-300 metrelik rakımlardan ötesini görmediğim için Sabuncubeli üzerinden Manisa yapıp, yokuşlardaki zorlanmamı ve ortalamamı görüp, Menemen üzerinden İzmir'e geri dönerim diye düşündüm.

600 metrelik çıkış ilk tecrübe olacağı için beni biraz endişelendiriyordu ama korktuğum kadar kötü olmadı. Ortalama 8-10 altına düşmeden çıkışı tamamlayabildim. İzmir'deki güneşin aksine Manisa yolunda beni kuvvetli sis ve soğuk karşılasa da o da geziye heyecan katmış oldu. İnişte Manisa'ya kadar 30-50 arası hızlarla sürdüm. Manisa'dan Menemen'e 23-24, Menemen'den İzmir'e de 25-26 civarı hızlarla dönebildim. Yol boyunca bazen birkaç dakikalığına sağa çekerek, bazen de bisiklet üzerinde yola devam ederken, evden yanıma aldığım 1.5 tost, 1 muz, 2 protein bar ve 2 powerade tükettim. Tur sonunda 22.5 ortalama tutturmayı planlıyordum, hedefime yakın bir değerle geziyi tamamlayabildim. Toplam süre olarak da şu an için tatmin edici, gelecek için de ümit verici bir sonuç oldu.

Toplam mesafe: 101.5 km
    Sele üzerindeki süre: 4 saat 44 dakika
    Toplam süre: 5 saat 51 dakika
    Ortalama hız: 21.5 km/s

2. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Birçok kez geçtiğim ama bisikletle hiç gitmediğim bir rota. Sabuncubeli rampasını da çıkıp bu sürede bu mesafeyi kat etmek çok basit değil. Yoğun kamyon ve otobüs trafiği olan gürültülü, egzozlu bir yol Manisa-İzmir yolu.Bildiğim yol olunca daha iyi anlıyorum tabi, o yüzden takdirimi belirtmek istedim. Sabuncubeli geçişi benim gözümde çok büyük bir şey :D

Evren Uyanık bunu beğendi.
  3. murat beyaz

murat beyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Maşallah :)
    Ben de bu yaz İzmir-Manisa gidiş dönüş yapacağım umarım.:in:

4. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aslında forumda o kadar iddialı turlar var ki bizimkinin esamesi okunmaz yanlarında. Ancak burada yazdıkça okudukça insanın motivasyonu artıyor. Muhabbet yürüdükçe daha iyilerini yapmak için bir şevk geliyor. Foruma koymaya değer bir tur değil ama bir yerden siftahı yapalım diye paylaşmak istedim. Devamı mesafe olarak da, performans olarak da, keyif olarak da artarak gelsin diyelim.

Yolun biraz sakat olduğu doğru. Bazı kesimlerde emniyet şeridi çok dar, bazı kesimlerde de hiç yok. Kamyonlar otobüsler sıfır geçiyor. Çıkışta yer yer sağa iyice yapışıp gidonu bariyerin üstüne çıkartarak sürdüm, birkaç kez bariyere sürttüğüm oldu. İnişte de sağ şeritten hızla geçen tırların rüzgarından bisiklet sarsılabiliyor. Tehlikeli bir durum olmadı, ama risk vardı.

caner ünsal bunu beğendi.
  5. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tebrikler arkadaşım. Sabuncudan sonra da menemene doğru da biraz rampa var. İyi tempo tutturmuşsun. Nabız bandını da taktın mı bu turunda? Performansı nasıl? Sabuncuyu tırmanırken tavan yapmıştır :)

Benim de tırstığım ama yapmam gereken bir rota bu. Menemen ve Sabuncubeli... Kışın bunları mutlaka yapmalıyım ki bahara ve yaza ayvalığa rahat gidip gelebileyim...

Geçen ay yapmaya çalıştığım ve yarım bıraktığım bir iş daha: http://www.sports-tracker.com/#/workout/ergin/4a0a0au9oi77e98h

%10+ eğim ile spil tırmanışı, tepeye çıkmam lazım mutlaka :)

6. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Nabızölçeri bugün getiriyor DHL, heyecanla bekliyorum :)

Dün Spil'deydim ben de, ama arabayla gittim, ailece bir kar görelim sezonu açalım dedik :) 700-800 metre üzerinde kar vardı, zirve daha bir şenlikti. Otobüs kaymış Kemalpaşa tarafı kapanmış, Manisa tarafından geri indik tekrar.

Sizin geziye baktım da 800 metre civarına kadar çıkmışsınız zaten. Kilometre olarak olmasa da rakım olarak çoğu gitmiş azı kalmış. Bir yerden sonra eğim azalıyor. Milli Park 1200, Jandarma'nın devamındaki zirve de 1400 rakım. Yamaç paraşütü pistine gitmiştim ben birkaç kez arabayla, ama Jandarma'nın devamındaki zirveye girişe izin vermedikleri için çıkamamıştım. 800'ü çıktıktan sonra 1200 de çıkılır yani. Havalar biraz düzelsin tekrar bir denersiniz.

Benim de gelecekte İzmir'den Manisa'ya, Manisa'dan Spil'e, dağın diğer yamacından Kemalpaşa'ya, oradan tekrar İzmir'e dönme planım var. İzmir-Menemen-Manisa-Turgutlu-İzmir de dağların çevresinden dolaşılarak geçilebilecek farklı bir rota. Bir günde İzmir-Assos gibi bir düşüncem de var ama bunlar hep kışın gerçekleşecek kazanımlara bağlı tabi. Kışın iyi form tutarsak yazın günler uzayınca yapılmayacak mesafeler değil.

7. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet formu kaybetmememiz lazım, yolumuz uzun :) Her gün işe gidip gelmeye çalışıyorum formu korumak adına, hele soğuk havada sabahın erken saatleri daha bir güzel oluyor :D

Spil tırmanışı ilk rampa denememdi, aslında bir süre daha devam edebilecek enerjim vardı, belki zirveyi bile görebilirdim ancak yanımda hiçbir tamir aleti, yedek lastik yoktu. Telefonun şarjı bitiyordu ve yağmur çiselemeye başladı. Tabi hepsi bahane işte bende yarım bırakıp geri döndüm.

Manisa üzerinden spile geçecek olursan ve dilersen eşlik edebilirim size. Yandaş olması bana çok farkettiriyor. İşe gidip gelirken bile bir arkadaş olunca yanımda çok rahat basıyorum, tek tabancayken nedense tempoyu korumakta zorlanıyorum.

8. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Birde şunları soracaktım:

Spd ayakkabı vardı değil mi?

Sabuncuyu ve menemen yolundaki rampayı tırmanırken hangi viteste çıktınız? Spil tırmanışında 1'den yukarı pek çıkamadım da merak ediyorum herkes nasıl çıkıyor bu rampaları? :D

9. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yağmurda çamurda karda süren bir çok arkadaş var ancak ben de yağmurda sürmek istemem açıkçası. Ekipmanım da yok zaten. Ayakkabısından, kıyafetinden, çantasından, telefonuna herşey sorun olur bana yağmurda. V-fren de sorunlu olabiliyormuş yağmurda. Abim geçenlerde İstanbul'da yağmurda tur yaparken fren pabuçları erimiş. Yağmurda bitmeyen pabuçlar varmış ama tek eksik de o değil işte. Tepeden tırnağa kıyafetinden bisikletine aksesuarına kadar ben yağmurda hiç sürmemeyi planlayarak seçim yaptığım için yağmurda sorun yaşarım.

Soğuk da ayrı bir sorun. Sıcaklık 0'a yaklaştıkça özellikle ayaklar çok üşüyor. Ben geçenlerde sabahın erken saati İzmir'de sahilde sürerken bile ayaklarım buz kesti. Spil zirvede nasıl olur düşünmek istemiyorum :) Decathlon'da uygun fiyatlı ayakkabı kılıfları varmış ama daha alamadım, alacağım.

Güzel bir havada beraber bir tur yapmak keyifli olur, ben de isterim. Havalar biraz düzelsin de ileride haberleşiriz. Gideceğimiz zaman uygun bir yerden duyurusunu yaparız, forumdan başka yandaş da çıkar belki :)

Spd kullanıyorum evet. Dik yerleri ben de ne yazık ki sizin hesap en hafif viteste çıkabiliyorum :) Benim sistem 3x8, sizinki de öyle galiba. Gerek ayna kol, gerek ruble için daha uygun oranlı kombinasyonlar var aslında çıkışta yüksek kadans çevirmeye imkan tanıyan, ama durduk yerde ekstra masraf şimdi. Zamanla kondisyonum arttıkça mevcut vites oranları yeterli gelir diye düşünüyorum.

10. ercan günes

ercan günes Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    beyler sipile gecen yaz üç kişi çıktık molalarla dört saat sürdü bir daha çıkarmıyım hayır lakin hayatımızda bir ilkti yaptık. ama nasıl yaptık anlatılmaz yaşanır çok ama çok zor bir parkur resmen ağlattı kusturdu bizi yollar fena değil patlak sorunuyla karşılasmadık tırmanış boyunca bol bol çesme var dolayısıyla yanınıza su almanızada gerek yok limitlerimi psikolojisini test etmek isteyenlere öneririlir yok benim gibi velespit üzerinde gevşek bir tip iseniz aman haa uzak durun derim herkeze iyi forumlar :)

11. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ilkler her zaman güzeldir:)
    ayaklarınıza sağlık...

12. Mehmet Tuğrul Ersazak

Mehmet Tuğrul Ersazak Yeni Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Tebrikler Evren bey , Biz de Aliağa'dan arkadaşlarla bu ara fena sardık turlara. Aliağa -Dikili - Bergama, Manisa/Peliatalan Köyü güzargahında pedallıyoruz ,kondüsyon bir hayli arttı sağlam rampalar çıktık mesela dünkü Pelitalan turunda :). Menemen üstünden Manisa yapmak da aklımızda var , haberleşirsek birlikte pedallarız, Manisa tarafında sağlam rampalar var spil'e çıkılabilir mesela ....

13. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu turu Sports-Tracker ile kaydetmiştim. Web sitesi adresi www.sports-tracker.com. iPhone, Android, Nokia ve Windows Phone için uygulamaları mevcut.

İsmail TARHAN bunu beğendi.
  14. İsmail TARHAN

İsmail TARHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben Wikiloc kullanıyorum. Ama sizin kullandığınız bu uygulamanın teması ve arayüzü çok hoşuma gitti. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.