İzmir körfez bisiklet yolu son durum.

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Şahsen ben şehirde bisiklete binmeyi bıraktım, son sahil çalışmaları da başlayınca Üçkuyular - Alsancak arası kesintisiz ulaşım hayal.
Özellikle Karataş'a koydukları pano yolu tamamen kapattı, 1,5 yıl çalışmanın süreceği öngörülüyor.
Bir süre Göztepe tarafında işler karışık anlayacağınız, zaten yeni yapılan iskelelerden dolayı yazın çok kalabalık oluyordu, kışın nasıl olur yol bilemem.

Scudo

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Tolga Uşaklı hafif raylı sistem için hem göztepe hem de karşıyakada çalışmalar var.. metronun bile 15yılda tamamlandığı bir şehirde bisiklet için başlatılan "körfez projesi" 2-3 yıl daha sürer artık :booo:

serkanoz87

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
serkan özdemir
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Türka¥ son 3 yıldır kesintisiz körfez yolu ağızlardan düşmüyor yetkililerin ama maalesef hiç kesintisiz olamadı, 2-3 yıla biterse ben şaşırırım açıkcası

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
@Türka¥

Burada önce kenardaki bariyerleri söktüler, 1-2 hafta sonra kırmızı şeritleri çektiler. Birkaç apaçi bisimci buradan düşer diyorduk, şükür ki düşen duymadım. Resimde belli olmamış ama sol tarafta aşağıda 5-6 metre yükseklik var, yani resmen cinayete teşebbüs burası. Hadi KSK-Bayraklı yönünde trafiğe paralel Turan'dan ana yola çıktık diyelim, ters yönde trafiğe ters gidilmesi gerekiyor daha büyük tehlike. Diğer bir benzeri de Alsancak limanın yanındaki viyadük üzerindeki balkon bisiklet yolu. Balkonu yapmışlar, iniş çıkışına rampa yapmamışlar, burada düşen duydum işte.

Eğer ana yoldan giderseniz İzmir'de kesintisiz (bisiklet) yolu var, ama bisiklet yolunu kullanırsanız reklam kokan hareketler sadece. Ha bu arada geçen aylarda Bayraklı'da trafik polisi bisikletlinin birine ana yolda gittiği için ceza yazmıştı.

enqinHLC

Forum Bağımlısı
Tepki
892
İsim
Engin
Bisiklet
Beldesan
@Atacan cezayı o polisin biryerine sokmak lazım! Karayollarında bile en sağ şeridi(bisiklet yolu yoksa) kullanabileceğimize dair madde varken anayol kullanamamak neymiş?

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Atacan izmir limanından konak pier'e kadar, yani turistlerin en çok cirit attıkları rotadaki bisiklet yolları, 2 yıl önce körfez projesi açıklandıktan hemen sonra, çok kısa sürede tamamlandı..

bi an şaşırdım ama sonradan herşeyin göstermelik olduğunu anladık tabi. memlekette herşey göstermelik yapılıyor, zaten bu nedenle altyapı bitik, her yağmurda sokaklar caddeler göle dönüyor. hayır para olmasa anlıcam, afrika ülkesi de değiliz yokluktan şikayet edelim. tamam kamu dairelerinde genel olarak bi koordinasyon sorunu var bunu hepimiz biliyoruz ama böyle uydurmasyon sistemle nereye kadar gider bu işler bilemiyorum :ckskc:

scitakoglu

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Specialized
IMG_2728.jpg Millet te böyle bizde öyle malesef. Üstelik o çizgi varya duvar kadar etkili..

• Beğen
Tepkiler: enqinHLC

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Aslında kamuoyu fazla bu konu üzerine eğilmiyor diye belediye de savsaklıyor durumu. Ben şahsen twitter'dan periyodik olarak Belediye yetkililerine yazmak dışında hiçbir şey yapmıyorum bu konuda. Bornova'dan Bayraklı'ya oradan da Viyadük üzerinden Alsancak'a haftada 2 kez trafikten gidiyorum, sabah ve akşam yoğun trafikte bu riski alıyorum ama hiçbir adım atmıyorum.

Ciddi bir şekilde örgütlenip (link) ilkesi çerçevesinde, politik tavır sergilemeksizin taleplerimizi duyurmamız gerek. yoksa keyfe keder bize lütufta bulunduğunu düşünen bilgisiz yetkililerin insafına kalacak bu bisiklet ulaşım projesi...

andjustice4all

science rocks
Tepki
398
İsim
Doğu Mert A.
Bisiklet
KTM
Şehir içinde bisiklete binmeyi bıraktım +1. Zaten en az 40 km'ye çıktığımız için şehir otomatik olarak iptal oluyor. Hem daha zevkli hem daha güvenli.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
ben de bu belediyeyi gazetelere şikayet etmezsem, aynen bu iki fotoyu göndericem.. yaya ve bisikletli olarak karşıyakadan alsancak tarafına gitmeyin diyorlar resmen.. böyle yol mu kapatılır rezalet!!!!!!!!

https://i.hizliresim.com/3PRabj.jpg

https://i.hizliresim.com/25QkXO.jpg

scitakoglu

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Specialized
Veeeeee jantı elime aldım . Mazgal zedelere katıldım bende. Takla atmadan yırttım ama bu ülkede ölmek çok kolay. Sonra aklıma geldi engelli vatandaşların tekerlekli koltukları buralarda sıkışırsa onlar ne yapacak.
İzmir Belediyesi uyan artık.
Kimsenin işine yaramayacak özenti tramvaya milyonlar harcıyorsun.
Akıllı trafik sistemi denen saçmalığa milyonlar harcıyorsun. Lan sazan altın yol ve otoban tıkanıyor oraya çıkamıyor araçlar ondan trafik kilitleniyor ki orda da Aydın a kadar trafik lambası yok.
Baydınız bıktırdınız artık.

altughansinan

Aktif Üye
Tepki
327
İsim
Altuğhan Sinan Aydınoğlu
Bisiklet
Salcano
Yıllardır İzmir'e işe yarar bir çivi çakmamış bir belediyeden çok büyük şeyler beklemeyin arkadaşlar. Ben bildim bileli İzmir'de değişim gelişim namına bir şey yok. 4 yıl süren öğrenciliğimin 1,5-2 senesinde neredeyse her gün Buca-Alsancak arası bisiklet kullandım kaç kere mazgala girdim kaç kere ESHOT lar tarafından taciz edildim sıkıştırıldım hatırlamıyorum. O mazgallardan kol bacak girer değil tekerlek. Ne yazık ki İzmir bu belediyeye sahip olduğu sürece aynı şekilde göstermelik şov amaçlı yersiz saçma sapan projelere para harcamaya devam edecek. Bir Avrupa kenti olabilecek potansiyele sahipken ne yazık ki harcanıyor.

batu aksel

Üye
Tepki
3
7 ay önce trafik cezası alan bir arkadaşın videosu. İzleyin görün Türkiye nin en modern kenti denilen izmir'in kesintisiz bisiklet yolunu. Şimdiki durum daha da beter.

Taşra kafası zihniyeti belediyeye hakim olduğu sürece bu durum değişmeyecek. İzmir de ki tüm bisiklet gruplarının bir araya gelip büyük bir eylem yapsa belki bir şeyler değişebilir. İstekler yerine getirilene kadar ay da bir gün belediye önünde gösteri yapılsa bence sonuç alınabilir. Ama gruplarında pek umrunda olmadığı görülüyor. Onlarda bıkmışlar artık. Konuştuğumuz zaman otomatik belediyeyi savunmaya geçip, sonrasında yoldan sürmeye devam ederiz. Seçimlerden kısa süre Aziz Kocaoğlu tüm grupları havagazında toplayıp gözlerimizin içine baka baka yalan söyledi. Verilen bütün sözler yalayıp yutuldu. İzmir bunu hakketmiyor.

altughansinan

Aktif Üye
Tepki
327
İsim
Altuğhan Sinan Aydınoğlu
Bisiklet
Salcano
Türkiye'nin en modern kenti olarak İzmir'i gösterenler yalnızca Aziz Başkan ve şakşakçıları. İzmir modern bir kent olmaktan çok uzakta. Yıllardır hükümet ile olan sürtüşmeleri yüzünden fazlasıyla geri kalmış bir şehir. Önemli olan sadece bisiklet gruplarının isyan etmesi değil İzmir halkının isyan etmesi. Yıllar yılı siyasi sempatizanlıklar bitirdi İzmir'i. İşin siyasetle partiyle değil belediyecilikle olacağını kimse kavrayamıyor bu ülkede. Çalışacak olan parti değil, siyasi görüş değil belediye. Belediyenin başındaki adam çalışacak ki iş görsün halk da. Piriştina da Aziz Kocaoğlu da aynı görüşe aynı partiye hizmet etmiş adamlar. İzmir halkı birinden minnetle birinden nefretle bahsediyor. Ama nefret ettikleri adamı tekrar tekrar getirmekten de çekinmiyorlar. Bana göre İzmir'in kurtuluşu Hakan Tartan'la gerçekleşecekti. Konak'a, Alsancak'a, Göztepe'ye yaptığı hizmetler ortada adamın. Büyükşehirde de İzmir'i katlayacaktı adam ama parti sempatizanlığı bir kez daha erteledi İzmirlinin hayallerini. İzmir'in kaderi de bu yapacak bir şey yok. Erdoğan esti gürledi her şehirde bisiklet yolu göreceğim diye ya bakalım ne olacak. Onda da İzmir iktidarla kavgalıyız dediklerini yapmayız deyip rafa kaldırabilir kendi yürüttüğü bisiklet yolu projesini. Hoş bisiklet yolu olması da bir şey değiştirmiyor. Videoda görüyoruz yayaları yoldaki. Yarın bir gün o yayalar ne işin var bu yolda diye azarlar bile bisikletlileri. İstanbul'da zorlayıp metrobüs yoluna, Eskişehir'de her fırsatta tramvay yoluna giren arabalar mevcut. Bisiklet yolu ne ki onlar için? Ekstra bir şerit daha. Zihniyet olarak çok değişip gelişmemiz lazım bizim. Komple ülke olarak beyinleri resetleme imkanı olsa o zaman daha iyi olacak her şey.

• Beğen
Tepkiler: mustafa ç

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
@scitakoglu

Soner abi belediyenin mazgal konusuna cevabı (link)

@Türka¥ destekçiniz, medya gerçekten etkili olabilir. kesintisiz bisiklet yolu sadece yaptım demekle olmuyor ne yazıkki. burası, bostanlı tansaş önü, göztepe küçükyalı civarı, alsancak liman inişi hepsi bozuk ve kasten bisiklete binilmesin demek için yapılmış gibi duruyor.

• Beğen
Tepkiler: scitakoglu

serkanoz87

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
serkan özdemir
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kesintisiz bisiklet yolları daha tamamlanmadan şimdi de küçükyalıda ki alt geçit olayına başladılar, sahil güvenliğin orası malum üstüne güzelyalı tarafı resmen bize şşehir içinde bisiklet kullanmayın diyor belediye, zor dostlar zor işimiz çok zor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sekanoz87 Bizim belediyemizin dili sürçüyo :) Aslında kesintisiz değil kesik kesik bisiklet yolu bizimkisi :)

serkanoz87

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
serkan özdemir
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru kesinlikle dostum :) kesikli bisiklet yolu türkiyede ilk kez biz yaptık diyorlardır :D