Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Izmir-Ist. turunda dolandırıldım :(

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında Fatih Buzgan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Hangi gruba yollayacağımı bilemediğim için bu gruba yolladım, yanlış yer ise doğru gruba taşıyın lütfen.
    Arkadaşlar, bazılarınızın bildiği ist-izmir turlarımdan sonra ilk defa izmir-ist yapacaktım.
    Turuma 09.06.2006 tarihinde sabah 08:30'da Manisa'dan yola çıkarak başladım.
    Hava durumunu sürekli takip etmiştim, evet güzergahım üzerindeki her şehirde sağnak yağmur gösteriyordu.
    Fakat daha önceki bir İst-İzmir turumda 9saat sağnak yağmur altında binerek de gidebilmiştim.
    Ayrıca başka birçok sebepten dolayı istanbula gidişimi bisikletle yapmak istemiştim.
    Öğleyin Manisa'nın Gelenbe kasabasına kadar geldim (80km), burada 1 saate yakın mola verdim,arkadaşım bakkal Güray abiye uğradım ve yola devam ettim.
    Buraya kadar ne bir yağmur, ne de kötü hava koşuluyla karşılaşmadım ve bu şekilde devam ederse hava diğer şehirlerde de açabilir diye düşünüyordum,
    ya da en kötü ihtimal bile başıma gelse, ancak o zaman ilk terminalden otobüse binip ist'a gidecektim.
    Gelenbe'den çıktıktan sonra daha 15km gitmiştim ki,
    aniden hayatımda görmediğim kadar hızlı, yoğun, derime değdiğinde canımı acıtan bir doluyla karşılaştım.
    Resmen doluyla boğuşuyordum, üzerimde sadece tayt, kısa kollu forma ve sırtımda da 7kg civarı yüklü ağır bir çantam vardı.
    Yokuşun başında kara bulutlar ve ilk serpiştirmeyi görünce ilk önlemimi aldım ve Spd kılıflarımı giydim.
    Fakat 5dk sonra ist'da o kadar yağmur altında kullanıp da gram su geçirmeyen spd kılıflarından su sızmış, tüm vücudum sırılsıklam olmuştu.
    Ben duş aldığımda bile vücudumda kuru bir yer kalabilir ama bu dolu yağışı hiç kuru bir yer bırakmadı bende.
    Mecbur yola devam, şehirlerarası yoldayım ve yakınlarda sığınacak bir yer yok.
    Ama kararımı en yakın 35km uzakta olan Balıkesir garajına gidip,birkaç saat orada dinlenip kuruyup otobüsle gitmek şeklinde yaptım.
    Tabi o sağnak doluya rağmen terminale varabilirsem.
    20dk o dolu altında o şekilde bindim, geçen her araç korna çalıyor başka da birşey yapmıyordu.
    Ne yapsınlar ki?
    Ben de onlardan birşey beklemiyordum.
    Ama bir araç sağda durup beni götürebileciğini söyledi.
    Araç vişne çürüğü rengi bir Fiat Doblo'ydu.
    Arka tarafına bisikleti,öne de çantamı koyduk, yola koyulduk.
    Dedim Allah razı olsun, adamda tık yok.
    Nereye gidiyorsunuz?
    İstanbul.
    Ben de ist'a gidiyordum, iyi denk geldi dedim.
    Yolda az buçuk anlaştık ve öyle devam ettik.
    Ama 7 yıl ist'da yaşamışlığın verdiği şüpheyle arabanın çalıntı olabileceği aklıma geldi ilk önce.
    Yolda her cümlemizi tartıyordum.
    Ben konuşmadıkça fazla konuşmuyordu.
    Ayakkabı üreticisi olduğunu ve diğer şehirlere verdiği malların alacaklarını almaya çıktığını söyledi, yani tahsilata çıkmış.
    Bursa'ya uğrayacağım dedi, orda da birinden alacağım var, olur dedim.
    Yolda araba bile o doluda zor gittiği için bir kafede durup oturduk, çay söyledi,içtik, içerken arabaya baktım, plakasına rengine vb.
    Çayı illa ısrarla kendi ısmarladı, ben ısmarlayayım diye diretmeme rağmen.
    Sonra yine yola koyulduk.
    VW Transporter'ı da olduğunu, ama Doblo kadar seri olmadığı için onu almadığını söyledi.(güven vermek için)
    Ayrıca motorlardan konu açıldı, 3500'lük!!! Yamaha motorum var dedi.
    Azcık ucundan ben de o konuyla ilgiliyim ve ona 1600cc'den büyük motor hiç duymadım dedim.
    O, bu motor Hollanda'dan geldi deyince, insanoğlu hergün yeni birşey öğreniyor diyerek o konuyu geçtim.
    Bursa'ya varmadan önce bana ehliyetim olup olmadığını sordu, var ve yanımda dedim.
    Direksiyona beni geçirdi, kullandırdı bir müddet, tabi güven kazanmaya çalışmış bu ara.
    Bursa'ya girerken ben ona devrettim, çünkü Bursa'yı hiç bilmiyorum ve ayaklarım sırılsıklam olduğu için de direksiyon başındayken bacaklarım kasılırsa kesin kaza yaparız dedim.
    Bursa'ya girdik, Zafer plaza diye bir yer varmış, alacağı olan kişinin dükkanı oradaymış.
    Ama büyükşehir olmasından ve plazanın otopark girişi zor bir yerde olduğunda plazanın etrafında 3 büyük tur attık.
    Sonra plazanın otoparkına girdik ve otoparkın girişine parkettik.
    Ben dedim arabada kalayım, taytla gezmeyeyim etrafta.
    Önce bakarız dedi, sonra parkedip, anahtarı da üzerinde bırakıp,5dk sonra gelirim deyip plazaya girdi.
    Dedim adam iyi güveniyor böyle bana, şaşırdım.
    Sonra alacağı olan adamın Teleferik'e gittiğini 1 saat sonra geleceğini söyledi, orada beklememiz gerekiyor tabi.
    İlk yoldayken bana bilerek yavaş gittiğini çünkü Bursa'daki adamla 15:30da buluşacağını söylemişti, ondan yavaş gidip yolda vakit geçiriyorum dedi, yoksa basar giderim dedi.
    Ama gel gör ki, Bursa'ya vardığımızda saat ne 15:30'u? 17:00 olmuştu, işte ondan biz geç kaldık diye alacağı olan adam gitmiş, 1 saat sonra gelcekmiş, haliyle otoparkta değil de plazanın içine girip orda oturalım dedi.
    Sen arabanın içinde üzerini değiş ben bekliyorum.
    Tamam dedim ayakta ıslak spd'ler, üstte forma, sadece altıma taytım yerine uzun ince pantalon giydim.
    Otoparktan asansörle plazaya girdik, bir cafeye oturduk (Starbuck's tarzı pahalı bir yerdi)
    Dedim ben birşey içmeyeceğim, o kendine Capucino söyledi bana da ısrar etti, ben de aynından dedim.
    Pasta istersen pasta da söyle dedi, yok sağolasın dedim.
    Adam patron edasında ya, ısmarlıyor boyuna.
    Ben de arabada giyinirken, hem sırt hem bel çantam ıslandığı için, en azından bel çantamı bile yanıma alamadım ve içinden yanıma sadece bir tek cep telefonumu almıştım.
    Cafe'de oturalı 2-3dk olmuştu, sahibi bize şeker getirdiğinde, yol arkadaşım cafe sahibine sordu, burda sigara var mı diye.
    O da en yakın, bir alt kattaki Migrosta satıldığını söyledi.
    Ben bi sigara alıyorum dedi, masadan kalktı.
    Masaya oturduğumuzda da ben ailemin içi rahat etsin diye onlara haber vermiştim, birinin beni arabasına aldığını.
    Babam da geri aramıştı, biz onunla yanyanayken babam dediki selam söyle arkadaşına, ist'a vardığında da bir borcun olup olmadığını sor diye.
    Neyse bu kalktı, gitti.
    Gideli 2dk olmuştu ki, ben durumu anladım, ve inşallah yanlış düşünüyorumdur dedim ama bu kadar planlanmış birşey rastlantı olamaz deyip hemen babamı aradım, durumu anlattım, ona göre cafede oturmaya devam edip 1 saat bekleyecektim, babam tekrar beni geri arayacaktı.
    Bunu yapmadım, cafe sahibine durumu anlattım, o da güvenliğe yönlendirdi.
    Güvenlikteki karşıma her yeni çıkan kişiye baştan hikayeyi özetlemek zorunda kaldım, en son plazanın sivil polislerine de anlattım, hemen garaja gittik ve garajda arabanın yerinde yeller esiyordu :(
    Bu otoparkte giriş çıkışlar için kamera yok mu diye sordum, buna yetkimiz yok dediler.
    Birşey çıkarsa biz size haber veririz deyip, adres, isim ve telimi alıp plazanın karşısındaki karakola yönlendirdiler.
    Dışarıda yine sağnak yağıyordu, hemen caddenin karşısındaki karakola forladım, ilk memura izah ettim,
    ilk önce bir idrak süresi var tabi.
    Sonra diğerlerine, şansıma da oradaki bir kavşakta şeker satarken yakaladıkları üç palyaço kızı almışlar onlarla uğraşıyorlardı.
    Neyse, 1 saat sonra ifademi aldılar, tutanak tutuldu, babamı telefonda oranın komiseriyle görüştürdüm.

Ne var ki yolda hep arabanın çalıntı olabileceğinden şüphelenmiştim,
    bazı yerlerde hiç olmadık sürat yapıyor, deli gibi solluyor, ve ilk gördüğüm andan beri benzin bitmeye yakın işaret veren lamba hep yanıyordu ve hiç benzin almamıştık.
    Ama kendimi koruma amaçlı, şunu düşünmüştüm, ne olursa olsun, araçtan inmeyecektim.
    Ama beraber inince beni bir yerde yalnız bırakacağı hiç aklıma gelmemişti.
    Sonuç;
    Kron zeon toplama bisikletim,
    Kodak DX7590 yarı profesyonel fotoğraf makinam,
    256mb lık mp3 çalarım,
    kaskım, güneş gözlüğüm, numaralı gözlüğüm,
    150ytl nakit param ve bankamatik kartım,
    nüfus cüzdanım, öğrenci kartım, sporcu lisansım,
    yarış formalarım, taytım, eldiven, anahtar takımı,
    cateye tl-ld1000 arka flaşörüm ve daha birçok eşyam uçup gitti.
    3 yıldır dişimden tırnağımdan artırıp tasarruf ettiğim 3000YTL değerindeki birikimim çalınmıştı :(
    En iyi dostum bisikletim, daha yeni taksidi bitmiş fotoğraf makinam, kısacası beni en zor anlarımda hayata bağlayan şeyler şimdi başkasının elindeydi.

Yenisini alana kadar mecburen bu sporu bırakıyorum arkadaşlar.
    Artık insanlara güvenim kalmadı.
    İzmir-İst yolunda beni bir araca bindirecek hiçbir zorluk olmaz diyordum ama 20dk yağan ve saatlerce de yağmaya devam eden beni sırılsıklam bırakan bir doluya ve fazla güvenmeme, dikkatsizliğime kurban gittim.

Çok uzun yazdığımı biliyorum ama birilerine örnek olsun istedim.
    Ve belki de birgün şehirinizde böyle bir bisiklet görürseniz, daha önce İst'daki Cem arkadaşımın trek8500'ünün çalınıp da bulunması olayı gibi bir sürpriz olabilir dedim. (benim pek ümidim yok ama)

Bisikletimin özelliklerini yazıyorum;
    Kırmızı siyah 17.5" Kron Zeon kadro
    SR Suntour XCP75 çizikli maşa
    Alivio aynakol
    2005 xt arka vites
    Deore ön vites
    Easton EA50 riser gidon (68cm,25.4mm çap)
    Woodman WOW4 boğaz
    Önde Maxxis Helter kırmızı gri 2.1" lastik
    Arkada 1.5" dandik slick lastik
    Arkada çamurluk
    Arka çember XC420, deore gri 32li göbek
    önde Matrix 750 siyah çember, siyah alu göbek, siyah teller.
    Amoeba 6061 alu sele borusu
    Selle Italia ortası delik siyah XC sele
    Bisikletin en çok dikkat çeken yeri, ya da diğerlerinden farkı ön jant çemberinin sağ tarafına yapıştırdığım fosforlu turuncu sticker'la yazılmış TUNING yazısı ve XTR jantlarda görülen tipte sticker şerit dizilimi.

Adam kendi adını Uğur olarak tanıttı.
    İzmir Üçyol'da ayakkabı üreticisi olduğunu, yolda İst-Acıbadem'e gideceğini,Eskişehir üni. konservatuar şan bölümü mezunu olduğunu.
    Ayrıca Bursa'yı da iyi biliyordu, her caddesini.
    170-175cm boylarında, koyu esmer tenli, 3 numara gibi çok kısa saçlı, beyaz yazlık ince pantalon giyen, üstünde de yine açık renk yazlık bi tişört olan biriydi.

Eğer şehrinizdeki bisikletçilere ucuz fiyatlı ya da bu tanıma, özelliklere uyan bir Kron gelirse lütfen benimle irtibata geçin,
    bisikletle ilgili elimde kalan biraç şey var sadece.
    Spd ayakkabım, dış lastikler, satılıkta olan bir kadrom
    Herkese kazasız belasız, olaysız ve dolandırılmasız bisikletli günler diliyorum.

Adamın da tanımı var, gerçi belki de o başkasına ölü fiyata da satmış olabilir, ama yine de her şansı denemeli.
    Adamın Doblosunun plakası tahminimce (polise de bu şekilde tutanağa kaydettirdim) 35 EDD 43 belki bir işe yarar diye veriyorum.
    Fakat internette trafik plaka sorgulamasında bu plaka için Bordo bir Honda yazıyor, sanırım ya plaka değiştirilmiş ya da ben tam doğru hatırlamıyorum :(

fotoğraflar içinse http://community.webshots.com/user/athleticfatih adresinde foto albümüm var, orada "Tur fotolari"nda bisikletin son hali, "bisiklet" adlı klasörde de Kronun ilk toplandığı hali mevcut.

Şimdiden ilginiz ve yardımınıza teşekkürler.

2. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:

3. Lancer

Lancer Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun üzüldüm :(
    Kime güvenicez bu devirde bilmiyorum.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    :( Gerçekten çok büyük geçmiş olsun... Bence kendi başına birşey gelmediği için de şükretmelisin. Artık kolay kolay güvenebilecek kimse kalmadı bu devirde. İnsana uzanan yardım eli aynı zamanda insana tokat atmak için de kullanılabiliyor işte. Gerçekten çok üzüldüm. Umarım bisikletin bulunur... :(
    Umarım o adam da yakalanır, cezasını bulur. Helal para elbet geri döner ne de osla. Ümidini yitirme derim...

5. behcetatinc

behcetatinc Bisikletkolik

Seviye:
    Çok geçmiş olsun Fatih.

6. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    hay allah athletic, gecmis olsun!! sen yakayi basin daha fazla belaya girmeden kurtardigina sukret!!! bisiklet icin de elimizden geleni yapariz, merak etme, ben senin mailini benim uyesi oldugum mail gruplarina gonderirim, belki bir yerden birsey cikar..

ucuz kurtarmissin kardesim, tekrar gecmis olsun!!!

7. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Fatih geçmiş olsun,gerçekten kötü haber.Ama diğer arkadaşlarında dediği gibi daha kötü şeyler olabilir,adam bisikletin ve çantan için canına dahi kastedebilirdi Allah korusun.

umarım olumlu bir gelişme yaşanır bundan sonrası için.

8. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Büyük geçmiş olsun... Ne diyeceğimi bilmiyorum.. Film gibi olmuş.
    Cana geleceğine mala gelmiş.
    Özel eşyalar bir yana bisikletinin ve de malzemelerinin bulunabileceğine inanıyorum. Genelde bu tip durumlarda Arac bir yere terk edilir.

yeniden geçmiş olsun

9. Said Ergöktaş

Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    abi çok geçmiş olsun..
    bisikleti çok seven biri olarak gerçekten çok üzüldüm..
    ya abi arabaya binip-inerken plakasını almadın mı?(veya aklına gelmedi mi?-yukarıda ki yazılarda göremiyorum da o yüzden sordum..)
    gerçekten hiiç kimseye güven kalmamış..:boese157:
    ders alınması gereken bir olay
    tekrar geçmiş olsun..
    inşaallah :dua: bisikletin bulunur..

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sanırım cevap burada... Plakanın sahte olması büyük ihtimal. Ancak yine de yakalanma şansı yüksek gibi geliyor bana. İnşallah yakalanır...

11. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    fatih gercekten cok üzüldüm bir gün hepimizin başına gelebilir dikkatli olalım her zamanki gibi cana gelen mala gelsin sana bir bisiklet toplayalım bende birkac parca var işini görür yeterki izmir istanbul arası sensiz kalmasın

12. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Çok çok geçmiş olsun. Dua edelim ki siz hayattasınız. Bisiklet nasıl olsa toplanır. Ama İNSAN toplanmaz. Tekrar tekrar geçmiş olsun diyorum ve acınızı bende sizinle paylaşıyorum. Boşuna dememişler babana bile güvenme diye. Artık benimde kimseye güvenim kalmadı.
    Büyük geçmiş olsun. :(

13. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Fatih, çok üzüldüm... Geçmiş olsun...

14. fangornents

fangornents Aktif Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun, bisikletimin çalınmasını düşünmek bile felaket.
    Tekrar geçmiş olsun.

15. gugus

gugus Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    :( Sevgili Athletic...

Durumuna cok uzuldum, bende kucukken bir mtb caldirmistim, hatta ilk ve tek mtbmdi. Onlar calindiktan sonra anilarima sadik kaldim bir daha mtb kulllanmadim:boese157: . Gercekten caldirdiklarinin maddi degerinin haricinde manevi olarak seni ne kadar rahatsiz etmis oldugunu anliyorum.:( O zamana nispet her bisiklet gorusumde belirttigin detaylara dair izler aramaya calisacagim.

Gecmis olsun.. dilerim bu durumu en hizli bicimde telafi edebilirsiniz.

16. otec

otec Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok çok geçmiş olsun. çok üzücü bi durum:(

bir güler yüz:) altından ne çıkacak:000002158 :violent-s :box2: :ha: :10: belli değil :(

17. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    Fatih Çok üzüldüm.Çok geçmiş olsun:(

18. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun, çok üzüldük.. :(

19. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    sağolun dostlarım, temiz kalbinizle yapacağınız bir dua belki de kabul olup adamı yakalattırabilir ve kayıpları geri getirebilir.

20. noktalivirgul

noktalivirgul Forum Demirbaşı

Seviye:
    fatih geçmiş olsun çok üzüldüm.
    inşallah enkısa zamanda suçlular cezalarını çekerler