Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir Çevre Yolu Gaziemir - Balçova

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Levent Savran tarafından paylaşıldı.

1. Levent Savran

Levent Savran Yeni Üye

Selamlar,
    İlk önce merhabalar demek istiyorum,
    foruma ve bisiklet sevdasına eşimle birlikte yeni kapılmış biri olarak sizlerle tanıştığıma çok memnun oldum.

Yakın zamanda aldığımız sedona 301 gibi şehir içinde kullanıma yönelik bir bisikletle izmir gaziemir içinde henüz trafiğin yoğun olmadığı bölgelerde kendimizi sınıyoruz. Fakat bu güzel şehirde sahil yoluna bisikletle ulaşmadan tatmin olmak çok zor. Kondisyon düşüklüğümüz ve bisiklet hakimiyetindeki acemiliğimizden dolayı Karabağların o dolmuş dolu trafiğine girmeye henüz cesaret edemedik açıkçası. Burada İzmir Gaziemir çevresinden yolu geçen arkadaşlardan (balçova) çevre yolu ya da Karabağlar rotaları hakkında yardım almak isterim .
    Çevre yolunda bisikletli olarak bulunmanın yasallığı, riskleri yada fiziksel olarak zoruluğu hakkındaki düşüncelerinizi alabilirsem çok sevinirim.
    Ayrıca Gaziemir Karabağlar Konak arasında kullandığınız rotadaki trafik stratejinizi de paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

2. Deniz Kaldırımcı

Deniz Kaldırımcı Kıdemli Üye

Adı:
    Deniz KALDIRIMCI
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Hocam öncelikle merhaba, sizleri aramızda görmek güzel..
    Aslında karabağlar trafiğinde gözde büyütülecek pek bir durum yok. Ancak yinede dediğiniz gibi dolmuşçular ve bazı agresif sürücülerle karşı karşıya kaldığınız durumlar oluyor. Bu durumlarda soğukkanlılığınız ve bisiklet kontrolünüz önemli rol oynuyor. Eğer bisiklette yeniyseniz öncelikle kendinizi gaziemir çevresinde biraz alıştırmanızı öneririm.. Kondisyona gelince o konuda pek sıkıntıya düşmenize gerek yok, zaten çiftsiniz yolun ve sahilin tadını çıkarın. Selamlar :)

Levent Savran bunu beğendi.
  3. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    öncelikle foruma hoşgeldiniz ... çok sık olmasada kullandığım güzergahlardan biridir karabağlar / gaziemir yolu
    gaziemirden çıktıktan sonra risk taşıyan en önemli bölgeler otoban kavşaklarına bağlanan yollardır çünkü genelde ani olarak önünüze doğru direksiyon kırarak girmeye çalışırlar bu bölegelere yada sizin araçların ne yapacağını anlayabilmenizi sağlayan tek unsur olan sinyallerini kullanmayarak sizi ikilemde bırakırlar sözünü ettiğim yerlerden geçerken tedirgin oluyorsanız bisikletinizden inerek ilk fırsatta emniyetli bir biçimde bu bölümleri geçmeniz mümkündür işin sonrası biraz daha kolay otobüslere dolmuşlara taksilere özellikle şahin & doğan model araçlara dikkat ederek yavaş yavaş ilerler iseniz çok rahat karabağlara ardından köstence köprüsünü geçip üçyol ve konak istikametinden sahil şeridine ulaşmanız mümkündür
    bu arada ön ve arka flaşör kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz bol pedallar

4. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Çevre yollarında (Otoban) bisiklet (motorsuz araç) kullanmak yasaktır. Aynı zamanda tehlikelidir. Reşit bey'in yazdığı çok daha uygun bir seçim olur.

5. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    naçizane birkaç cümle de ben yazmak istiyorum.
    trafikte sinirleriniz çelik gibi olsun
    İzmir deki trafik kuralı:kuralsızlıktır. yani araçların ve yayaların kurallara uymasını beklemeyin,özellikle biz bisikletlileri hiç tınlamıyorlar.
    araçlar sizi sollayıp,önünüze geçip fren yapıp sinyal vermeden sağa dönüş yapabilirler,dikkatli olun.
    benzinlik girişlerine dikkat edin,giren çıkan araçlar bizi görmezlikten gelir.
    kaldırım kenerlarına dikkat edin,yolun boylamasına konulmuş mazgallar olabilir,tekerleriniz içine girebilir.kaldırım ile yol kenarı arasında bira şişesi kırığı,maden suyu şişesi kırığı çokça olur.
    son olarak gözleriniz radar gibi olmalı, yani:sağda duran araç kapısını açacak mı,sağda bekleyen yaya yola atlayacak mı,kavşakta bekleyen araç lambayı beklemeden gaza mı basacak............
    Levent Savran Bey,umarım içinizi karatmadım.Bisiketi ulaşım aracı olarak kullanıyorum ve iki bisikletim var,her gün Ankara caddesi ve Bornova-Kemalpaşa istikametinde bisiklet kullandığım için önemli gördüğüm bazı konuları sizinle paylaşmak istedim.
    bol pedallı kazasız sürüşler size ve tüm bisikletçilere,saygılar.

6. Levent Savran

Levent Savran Yeni Üye

İlginiz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler , çevre yolu fikrini tamamen aklımdan çıkardım ozaman. Sanırım tecrübeyle üstesinden geleceğiz trafiğin :) Yakın zamanda toplu turlara da katılmaya çalışacağız tecrübe ve ekipmanımız doğrultusunda.