İzmir - Çeşme

melih atik

Üye
Tepki
21
Arkadaşlar Merhaba, ben amatör bir bisikletçiyim haftaya çarşamba (7 Temmuz 2010) günü çantamı sırtıma yükleyip İzmir'den Çeşme'ye tek başına yol alacağım. Bu konuyla ilgili sizden tavsiyeler almak istiyorum. tek başına yolculuk edeceğim bunuza göz önüne alarak neler tavsiye edersiniz bana..?

Sevgiler..

Scudo

mert yazgan

Daimi Üye
Tepki
103
tek gitmeni tavsiye etmem hele birde amatör bir bisikletçiysen çünkü yolda kötü sürpizlerle karşılaşabilirsin ve tek başına baş edemeyebilirsin.onun dışında çantanda mutlaka su,iletişim cihazı(telefon) , yedek lastik ve pompa bulundur derim...ondan öncede antremanlı ol.

Tepki
32
ben de karşıkada oturuyorum işim olmazsa seve seve gelirim
tabi istersen sen nerde oturuosun

melih atik

Üye
Tepki
21
sevgili arkadaşlar gelmek isteyenlerle iletişime geçeceğim zira bende pek tek başıma gitmek istemiyorum

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
merhaba melih ekledim msne bende gelmek isterim ama yol baya uzun karşıyakadan 110 km nasıl bir tur düşünüyorsun git gel 220 km biraz zor gibi orada birde denize girersen dönüş yolu çekilmez olur bence urla ideal başlangıç seviyesi için

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Konu aslında şehiriçi gezi kısmına açılmalıymış.
Mesafe şehirler arası kadar da olsa...

Karşıyakadan çeşmeye gitmeyi düşünen arkadaşlar, feribotla inciraltına geçerlerse bir miktar daha kolay olur bu gezi onlar için.

Ayrıca İzmir-Çeşme arasını otobandan mı tali yoldan mı gideceklerine karar vermeliler.

Otoban biraz daha sıkıntılı aslında.
Çevrede hiçbir yerleşim yeri yok, bir ihtiyaç halinde yardım bulmanız imkansız.
Veya market yok su ve yiyecek açısından.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
otobanda bildiğim kadarıyla bisiklet almıyorlar girse bile polisler gelip çıkartabiliyorlar tali yol en mantıklısı olur sanırım feribotla karşıya geçtiğimiz taktirde yolumuz tahmini kaç km olur?

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
@Mustafa Volkan Koca

Kaç km olur bilmiyorum da, siz sorunca şu soruyu sormak aklıma geldi.
Otobanın 70km olduğu belirtiliyor.
Mesafe açısından düşünüldüğünde, otoban mı tali yol mu çeşmeye daha kısa mesafeye sahiptir ?

Erman ALKAYA

Daimi Üye
Tepki
71
@Kıvanç Pürtelaş

Uzun yolda tecrübesiz isen ve tek başına gitmeyi düşünüyorsan çok zorlanacaksın demektir. Yanında gerekli ekipmanları bulundurmanda yarar var bide sıcak hava seni çok zorlayacaktır dikkat et.

Kıvanç 1. si otobandan gidemez bisiklet otobanda yasak 2. si zaten otobandan gitmek mantıksız arkadaş tecrübesiz olduğu için herhangi bir kazaya sebebiyet verebilir ki bunu istemiyoruz.
Eski yoldan gitmeli yol üzerinde rahat bir şekilde ihtiyaç ve mola yapıp su bulabileceği yer var bu havalarda su büyük ihtiyaçtır.
Urlayı geçtikten sonra yanlış hatırlamıyorsam yüksek teknoloji üniversitesinden sonra upuzun bir rampa var orda çok zorlanacaktır.
Nacizene fikrim gitmeyi tekrar düşünsün şayet kararlıysa yanına birilerini bulsun ama bulamıyorsada tedarikli kendisi fazla kasmadan dikkatli bir şekilde yol almasıdır.

Ve Mustafa Volkan Koca arkadaşımızın dediği gibi ilk uzun yolun ise Urlayı tercih etmen senin için daha uygun olacaktır.

Saygılarımla...

Erman ALKAYA

Daimi Üye
Tepki
71
@Kıvanç Pürtelaş

Aslında hiçbiri daha yakın değil. Çünkü otoban yasak zaten gitsende su bulamayacağın için bir anlamıda yok. Diğer yol ise iniş çıkışlara hafif dolambaçlara rağmen o yol da kısa değil ama her türlü ihtiyacını giderebilir, bir ağaç altında gölgede mola verip dinlenebilirsin. :( :cool:

İSMAİL POLAT

Daimi Üye
Tepki
48
Arkadaşlar otobana bisiklet girmesi yasak ve çok tehlikekli...
Yakın bir zamanda Çağatay Avşar hayatı kaybetti.
Bu yüzden otobanı devre dışı bırakın derim...

• Beğen
Tepkiler: Erman ALKAYA

burak altınsoy

Daimi Üye
Tepki
71
otobanı unutun arkadaşlar...eski yol en güzeli yerleşim daha fazla...ihtiyaç gidermek ve gerekirse (gerekmemesini diliyorum ) yardım bulmak daha kolay. Ayrıca 100 km nin üstünde bi yolu git gel tek güne sığdırmak amatörüm diyosan zor gibi :). bence çeşmeye gidin ve azmak koyunda bir gece takılın..yada o gece eğlenin biraz orda çeşme şimdi dolup taşıyodur :)

• Beğen
Tepkiler: Erman ALKAYA

mert yazgan

Daimi Üye
Tepki
103
bir günde +200 km çok zor bir hedef gibi gözüküyor diğer arkadaşların dediği gibi gitmekte kararlıysan gezini 2 güne yaymanda büyük fayda var...

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Otoban tehlikeli diyorsunuz ama çeşme otobanı 4-5 şeritli bir yol ve sizin yol alırken kullanacağınız kısım güvenlik şeridi oluyor.
Hem otoban çoğunlukla bomboş.Kaldı ki 3 aracın yanyana gelmesi bile pek seyrektir ki, insanlar güvenlik şeridine yaklaşmıyorlar bile.

Bence gereksiz derecede büyütülüyor otoban konusu.Ülkemizde her yasak olan şeyin mantıklı bir açıklaması olmuyor.Bilgisizlikten yada uğraşmak istemediklerinden konmuş olan birçok yasak var.

Eğer lastik patlaması gibi sıkıntı yaratacak bisiklet durumları için gerekli alet-edevat yanınıza alırsanız, sırt çantanızda(özel suluk bölmeli hydro sistemler 2-3lt su kapasitesine sahip) kaybedeceğiniz sıvı ve enerji kaybını karşılayacak yiyecek-içecek bulundurursanız, gerisi antrenmanlı olmaya kalıyor.Pedalınıza kuvvet yani :D

*Güvenlik ve görünürlük konusunu saymıyorum bile, olmazma olmaz çünki :in: