Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir-Bergama-Manisa Günübirlik 311 Km

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Evren Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    6 ay önce başladığım bisiklet maceramda 20'ye yakın 100-150 kilometrelik sürüş yaptıktan sonra, en son 4 günde Çanakkale üzerinden 600 kilometrelik İstanbul-İzmir turundan da alnımın akıyla çıkabilince, kendime gelen güvenle bir günlük rekor denemesi yapmak istedim. İstanbul-İzmir turunun son gününde 180 kilometre yol yapabildiğim için, dinlenik olarak çıkabileceğim tek günlük bir turda 200 kilometreyi bulabileceğime inanıyordum, ama sonrası için net bir tahminim yoktu. Kafamda 200-225-235-250 kilometrelik çeşitli rotalar planladım.

En uzun plana göre ortalama hızı düşük, molaları uzun tutarak enerjimi korursam dinlenme süreleri ile birlikte İzmir-Aliağa 50 kilometre için 3 saat, Aliağa-Bergama 45 kilometre için 3 saat, Bergama-Aliağa 45 kilometre için 3 saat, Aliağa-Menemen 30 kilometre için 2 saat, Menemen-Manisa 30 kilometre için 2 saat, Manisa-Menemen 30 kilometre için 2 saat, Menemen-İzmir 20 kilometre için 1 saat sonucunda 16 saatte 250 kilometre yapabilecektim. Bu rotalarda 100 kilometrelik turlarda daha kısa sürede geçtiğim çok olduğundan yeterince tölerans bıraktığımı düşünüyordum, ancak böyle bir turda evdeki hesap çarşıya uyacak mı o konuda da hiçbir fikrim yoktu. Sonuçta bugüne kadar 180 kilometre üzeri hiç sürmemiştim, 9 saatten fazla bisiklet üzerinde kalmamışım.

Sırt çantama barbunya konservesi, ton balığı konservesi, yaprak sarma konservesi, ayran, kola, red bull, tost, ekmek, tatlı tuzlu kurabiye ve snickers alarak sabah 05:10'da yola çıktım. İlk yarım saat karşıdan gelen rüzgarla moralim biraz bozulsa da sonrasında rüzgar kesildi ve iyi tempo yakalayarak durmadan 2 saatte Aliağa'ya girdim. Aliağa'da 10 dakika mola verip yanımda getirdiğim tostu yedim, ayranı içtim. Sonrasında yine durmadan 2 saatte Bergama'ya vardım.

Bergama girişinde karşıdan çok rüzgar gelse de dönüşte arkaya alır rahat giderim diye düşünerek tempoyu düşürmedim. Plana göre 2 saat önde olmak çok iyi moral verdi. Bergama'da 5 dakika durup bir red bull içip dönüş yoluna geçtim. Dönüşte arkadan gelen rüzgarla yine tempolu bir şekilde Aliağa'ya yöneldim. 105 kilometre civarında bir şeyler yemek için durdum. Buraya kadar sadece 15 dakika mola ve 25.5 ortalamayla işler tıkırında. Yanımda getirdiğim yaprak sarmayı yedim, 2 ayran içtim, benzinlikten bir limonlu soda aldım biraz da şeker gelsin diye, tekrar yola koyuldum. Ancak birdenbire bir isteksizlik geldi. Yemeğin ağırlığından mıdır, buraya kadar tempolu ve dinlenmeden geldiğimden midir bilmiyorum, bacaklarım sızlamaya uykum gelmeye başladı. 120. kilometrede tekrar durdum. Bir çeşme başında kollarımı bacaklarımı ensemi yıkadım biraz serinledim. İmkan olsa soğuk bir duş alacağım öyle bir istek var. 10-15 dakika sallandıktan sonra tekrar yola çıktım, ite kaka Aliağa'ya geldim. Ortalamayı koruyorum ama yorgunluk baya bir bastırdı. Giderken 10 dakika molayla geçtiğim Aliağa-Bergama arasını rüzgar daha iyi olmasına rağmen dönüşte yarım saate yakın molayla ancak geçebildim. Aliağa'da deniz kenarında bir cafede durup 2 büyük çay içtim, yanımdaki tuzlu kurabiyelerden yedim. Manzara süper, rüzgar sıcak sıcak esiyor, sanki yazın sahilde şezlonga uzanmışım. Nasıl bir uyku bastırdı anlatamam. Neyse ki çaylar biraz fayda etti de kendime gelir gibi oldum, tekrar yola koyuldum.

Aliağa-Menemen arasında iyi tempo yaptım, 30 kilometreyi 1 saate yakın zamanda geçtim. Menemen'e vardığımda planın 2.5 saat önündeydim. 160 kilometre civarı yol geçtim, ortalama hala 25.5. Menemen'de benzinlikte durup yanımdaki barbunyaları yedim, bir kola içtim, bir soda içtim. Mütemadiyen yiyorum. Bu kadar yemeye gerek var mı emin değilim ama yeterince beslenmemekten dolayı bir enerji düşüşü olmasın diye sık sık azar azar yiyorum. Menemen-Manisa arası 30 kilometre. 2 saat süre biçmiştim, 1.5 saatte rahat varırım diye düşünüyordum, ancak karşıdan çok feci rüzgar varmış. Bu gezide fotoğraf için durmayacağım vakit kaybetmemem lazım diyordum ama pedal çevirmeye isteksizlikten bir yokuş başında durup bir fotoğraf çekiyorum, dinlenmeye bahane.

Yokuşlarda 10'la, düzlüklerde 20'yle zar zor gidiyorum. Hızlanayım diye basıyorum 25 görüyorum ama 30 saniyeye kalmaz tekrar 20'ye düşüyorum. En ufak inişte pedal çevirmeyi bırakıyorum. Hem yorgunluk, hem rüzgardan kaynaklı moral bozukluğu, psikolojik çöküş oldu. 30 kilometrelik bu yolu birkaç sefer durarak, arada bir red bull, bir snickers yiyerek, zorla 2 saatte ancak tamamlıyorum.

Hızlı başladığım için planın hala 2.5 saat önündeyim, ama yorgunluk iyice çökmüş durumda. Çantada getirdiğim yiyecekler içecekler artık boğazımdan geçmiyor. Soğuk yiyecekler, ısınmış içecekler, yemek yemek gibi bir zevk, ilaç içmek gibi bir göreve dönüşmüş durumda. Manisa'da ilk kez doğru düzgün bir mola vereyim, adam gibi bir şeyler yiyeyim diye Manisa Kebap arıyorum, ama şehri tavaf etmeme rağmen bir tane denk getiremiyorum, her yerde mesir macunu. Neyse bir dönerci buluyorum çok şükür de tavuk döner, yoğurt, ekmek bir şeyler yiyip, üstüne de bir kola içip tekrar yola koyuluyorum.

Menemen-Manisa arasında karşıdan gelen rüzgarlar Manisa-Menemen dönüşünde arkadan esecek, 30'la gitsem 1 saatte Menemen'deyim diye hayal kurarken yola çıktığımda görüyorum ki bütün bayraklar tersine dönmüş. Yere bakan bir bayrak yok, hepsi bana bakıyor. İşkenceye devam. Ben diyeyim 20, siz diyin 15, hız yerlerde sürünüyor. 160 kilometre sonundaki 25.5 ortalama şu Manisa git gel rotası sayesinde 24'e düştü neredeyse. Moraller bozuk, bacaklar sızlıyor, uyku bastırdı, Menemen bir türlü gelmiyor. 225. kilometrede pes edip sağa çekiyorum, atıyorum kendimi yere. Bacakları uzatıp mataradaki sularla bacaklarımı yıkıyorum. Gelen geçen arabalar kamyonlar olay var sanıp kornaya basıyor. Baya bir sızlama var bacaklarda, yıkayınca biraz iyi geliyor. Kafamdan aşağı da biraz su boşaltıyorum kendime gelmek için.

Bu tura çıkmadan önce düşünürdüm, acaba sürmek için insanın takatinin kalmadığı nokta neresi olur, sebebi ne olur diye. Kaslar ağrıdığı için mi yola devam edilemez, kas ağrısından bağımsız bünyenin aşırı yorulmasından mı devam edilemez, psikolojik olarak, kafa olarak istek kalmamasından mı yola devam edilemez, bir noktada yol ortasında kalınır da araç çağrılır mı, yoksa öyle ya da böyle yavaş da olsa yola devam edilebilir mi. Bu sorular kafamda dolaşırken eğer araç çağırmalık bir nokta varsa bu noktadır herhalde diyorum, ama elbette ki bize yakışmaz, öyle ya da böyle İzmir'e bisikletle dönülecek, tur yarıda bırakılmayacak.

10-15 dakika dinlendikten sonra yola tekrar devam edebileceğimi düşünerek, kendi kendime telkinlerle kalkıp tekrar pedallamaya başlıyorum. Planın neresindeyim artık bakasım gelmiyor. Menemen'e varmaya ve şu karşı rüzgardan kurtulmaya kenetlenmiş durumdayım. İlk benzinlikte tekrar duruyorum, bir adet Burn, bir büyük su alıyorum. Normal zamanlarda enerji içeceği alışkanlığım yoktur, neredeyse hiç içmem. Ancak bu yolculuk aşırı yorucu olduğu için bol bol enerji içeceği içiyorum. Gelgelelim artık enerji içeceği de fayda etmiyor. Acıların çocuğu modunda zar zor Menemen'e varıyorum. Manisa-Menemen arası ne kadar sürdü bilmiyorum, ama Menemen'e varıp İzmir'e dönünce çok şükür rüzgar artık karşıdan değil arka çaprazdan esmeye başlıyor. Menemen içinde bir eczaneden Aspirin alıp şu bacak sızlamalarından kurtulmayı temenni ediyorum.

Eczaneden çıktığımda kilometre 240 civarında. Hem rüzgarın yön değiştirmesi, hem Aspirin, sağolsunlar beni kendime getiriyorlar ve İzmir'e doğru 25-30'la yol alıyorum. Manisa-Menemen işkencesinden sonra artık bisikletin akıyor olması, artan kilometrelerle enerjinin ve morallerin yükselmesi beni neden 300 olmasın düşüncesine itiyor. Saat 18 civarı, havanın kararmasına daha 2 saat var. Evet acılı olacak ama hiç durmadan sürersem hava kararıyorken 300'ü bulabilirim. Otobandan İzmir'e giderken rotayı Sasalı'ya çeviriyorum. Biraz Kuş Cenneti tarafına doğru gidiyorum, biraz Sasalı Piknik Alanı'nda turluyorum, 25 civarı ortalamalarla kilometre tamamlıyorum. Genel ortalama Manisa rotasında 24'e düştükten sonra şu son kilometrelerde biraz yükselmiş ve 24.5 civarlarına çıkabilmiş durumda. Hava yavaş yavaş kararmaya başlıyor. Işıklı yollara ihtiyaç olacağından otobandan İzmir'e geçiyorum. Mavişehir'den Alaybey'e kadar sahil boyunca gidiyorum, artık hava tamamen kararıyor, saat 8'i geçti. Farlar açık vaziyette tekrar Mavişehir'e dönüyorum. 300 kilometre tamamlanıyor, dudaklarda bir tebessüm beliriyor. Saat 20:45. Sabah 05:10'da yola çıkmıştım. Oldu olacak şunu 16 saate tamamlayalım diyip pedallara asılmaya devam ediyorum. Bizim 200 hedefi 250 oldu 300 oldu, ama hala kesmiyor. Nasıl olsa artık hedefi tutturmuşuz, bu aşamadan sonra ağrılar acılar kayboldu. Mavişehir'de siteler arasında 25 dakika daha turluyorum, saat 21:10'da evin önüne çekerek turu noktalıyorum.

Toplam mesafe: 311 kilometre
    Toplam süre: 16 saat
    Sele üstünde geçen süre: 12 saat 43 dakika
    Molalarda geçen süre: 3 saat 17 dakika
    Ortalama hız: 24.4 km/s
    Harcanan enerji: 10094 kalori

Tur kaydı: http://www.sports-tracker.com/#/workout/evrenuyanik/fnf6n6kijufgitu6

2. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ayaklarına sağlık, 300 km süper. Payalaşımın için sağolasın.

Evren Uyanık bunu beğendi.
  3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Süper bir performans... Tebrikler...

4. Mert Koçer

Mert Koçer Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sonuna kadar okudum, müthiş bir performans tebrik ederim..

5. Yigit Kurt

Yigit Kurt Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    gerçekten süper bir performans.. ayaklarınıza sağlık..
    ben üçküyular - çeşme reisdere (70 km.) lik inişli çıkışlı rampalı eski yoldan gitmeyi düşüyorum. antreman konusunda haftada 100 km civarı toplam mesafem var. sizinkini görünce ibretlik ve örnek alınacak bir performans olarak görüyorum :) ben bir de geri dönüş yapmayacağım kalacağım orda :) ertesi gün döneceğim. nasıl olur diye düşünüyorum kara kara :) tekrardan tebrikler.

6. burak1277

burak1277 Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Abicim öncelikle tebrikler :) Yazıyı okurken iki şey dikkatimi çekti. Birincisi spor esnasında aldığınız besinler. Haddimi aşmak istemem ama spor esnasında tükettiklerinizi pek doğru bulmadım. Halsizliğinizin sebebi belki de bu olabilir. İkincisi de güzelim memleketimde bir tane manisa kebabçısı bulamayışınız :) Üstelik gördüğüm kadarıyla önünden geçmişsiniz :) Başarılarınızın devamı dileğimle iyi pedallar :)

7. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evren tebrik ederim. Çok iyi bir performans çıkarmışsın.
    En çok merak ettiğim acaba takip eden günlerde ciddi bir yorgunluk hissedecek misin. Bunu yazarsan sevinirim.
    Keşke İstanbul'da olsaydın, beraber pedallamak isterdim. Abinle burada turluyoruz bu arada :)

Bu arada birkaç ufak öneride bulunmak istiyorum, belki hak verirsin;
    Birincisi tur sırasında laktik asit seviyesini yükselteceği için ve uyku yapabileceği için yoğurt/ayran tavsiye etmiyorlar. Kanıtlanmış birşey mi bilmem ama ben de uzak duruyorum.
    İkincisi özellikle böyle zor performanslarda sindirimi zor et vs yerine sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenmeni tavsiye ederim. Bu arada tuzu da ihmal etmemek lazım, ciddi tuz kaybı oluyor.
    Bence böyle performanslarda yanında konserve taşımaktansa yoldan yiyecek almak daha iyi, ağırlık taşımamak için. Ayrıca sırt çantası yerine minimum yükü kadroya bağlanan çantalarda taşımak seni rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Kadroya bağlanan üçgen tip çanta ve gidon çantası olabilir mesela.
    Uykuyu açmak için de kahve tavsiye ederim.

8. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    gerçekten harika bir performans hele 6 ayda olması :D sanırım başka sporlarla uğraşıyordunuz daha önce

9. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    :alkis: Mükemmel :in: ayaklarına sağlık, çok sağlam performans. Manisa'ya geldiğinde seslenin arkadaş kebapçı ayarlarız yahu... :)

10. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Herkese çok teşekkürler...

Önerilerine hak veriyorum. Ayran ve asit konusunu hiç duymamıştım. Bir şey daha öğrendik, öğrenmenin sonu yok.

Aşırı bir yorgunluk yok diyebilirim. Dün eve girer girmez whey protein tozu içtim. Üstüne sucuklu kaşarlı kıymalı pide yedim. Yatarken casein protein tozu içtim. Sabah kalkar kalkmaz yine whey protein tozu içtim. Kahvaltıda da yumurta peynir ekmek domates salatalık sağlıklı şeyler yedim. İyiyim şu anda. Daha fazla yıprandığım zamanlar olmuştu. Bu rota çok uzun olsa da büyük tırmanış olmaması avantaj oldu. Rota boyunca 750 metre tırmanış vardı ama hep ufak ufak tırmanışların toplamı olduğundan tüm güne yayılınca zorlamadı.

İstanbul'da turlamak ben de isterim. Pek sık gelemiyorum İstanbul'a, gelince de ailece geldiğimizden özgür hareket edemiyoruz. İlerleyen zamanlarda denk getirip turlarız umarım. Abim anlatıyor gezdiğiniz gördüğünüz yerleri, aklım kalıyor.

1 yıldır fitness ile ilgileniyorum ama çok düzenli antrenman yaptığımı da söyleyemem. Araya bisiklet sürüşleri girince çalışmaları sık sık aksatıyorum. Koşuya da merakım oluştu son zamanlarda. Son 1-2 ay içerisinde 15-20 kez 3-5-8 kilometre gibi koşular yaptım. Mümkün mertebe haftanın en az 5 günü fitness, bisiklet, spor, bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Kısa sürede çabuk gelişme göstermemin sebebi düzenli spor yapmam ve farklı branşlarla ilgilenmem olabilir. Yaz gelince fırsat buldukça yüzmeye de çalışacağım. Değişik sporlarla uğraşmanın motivasyonu da arttırdığına inanıyorum. 6 ay boyunca haftanın 5 günü bisiklete bin deseler sıkılırım ama her gün farklı bir meşgale edinince daha sürdürülebilir ve eğlenceli geliyor bana.

11. Umut SÜRÜCÜ

Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:

Güzel performans süpersin.
    Bu kadar sporu iş hayatından kalan zamana nasıl sığdırıyorsun? Ben h.sonları bile çok uzağa kaçamamaktan şikayetçiyim nasıl kıracağım bu durumu çözemedim. :(

12. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Keşke benim de işim böyle spor yapmaya imkan verse :(

İşe bisikletle gelip gideyim diyorum, trafikten o bile mümkün değil.

13. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bir şeylerden fedakarlık etmeden olmuyor tabi. Eskisi kadar film izleyip televizyon başında takılamıyorum. Evde fazla yayılamıyorum. Boş zamanları mümkün olduğunca sporla değerlendirmeye çalışıyorum. Uzun turlar tam gün istiyor tabi. Serbest çalıştığım için o konuda bir avantajım var. Koşu ve fitness ise sabah olsun gece olsun yarım saat bir saatlik bir boşlukta her zaman yapılabiliyor. Oğlan uyuduktan sonra gecenin bir yarısı ben yarım saat koşup geleyim diye dışarı çıktığım veya komşuların fırça atma riskini göze alarak gece 10'da koşu bandına çıktığım çoktur :D

İşe bisikletle gidip gelme çok iyi bir fikir. Abim iyi alıştı o düzene. Haftada birkaç kez bisikletle gidip geliyor, gidiş 40 dönüş 40 toplam 80 kilometre yol yapıyor her gittiğinde. Hem iyi kilo verdi, hem de düzenli sürdükçe gitgide açılıyor. İstanbul trafiği problem o doğru, bir miktar risk muhakkak alınıyor. Sabah erken çıktığı için pek trafiğe takılmıyor sanırım ama dönüşleri zor oluyor diyordu.

14. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kardeşin insafsızı da böyle oluyor işte, 160'ı 180'i beraber yapmıştık.
    200, 220 diye gitmek gerekiyordu. Yani bir anda böyle 311 yapılmaz, ayıptır.

15. aykut yiğitel

aykut yiğitel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Harika tur, güzel anlatım :) Kısa zamanda büyük işler yapmışsınız. Çok tebrikler...

16. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Rekor, rekor, rekor diye bir daha ne seni, ne kendimi yormamak için tek celsede kapattım davayı. Yoksa 200, 220, 240 daha kaç kez çıkacağız 300'e varana kadar. Şöyle bir güzelliği var ama bak. İstanbul dönüşü Menemen'de sana nasıl ayarı verdim yakalayamadın beni diyordun. Şimdi ben zaten bu arkadaşı geçmişim, demek ki ben en az 325 yaparım diyebilirsin :p Bodrum'a giderken olsun, İstanbul'dan dönerken olsun, ben yoruldum biraz bekle dinlenelim dediğim günlerin üstünden çok zaman geçmedi. Abimize saygımız sonsuz ;)

17. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok performanslı bir tur gerçekleştirmişsiniz.
    ayaklarınıza sağlık...

18. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    baştan sona keyifle okuduğum harika bir turu daha geride bırakmışsın evren tebrik ediyorum daha 3 ay kadar önceydi yanılmıyorsam kısa ama tempolu mesafelerin ardından daha uzunlarını nasıl yapacağım aceba diye düşünüyordun bende zaman gün gelecek bu mesafelere gülecek onlarda mesafemiymiş diyeceksin demiştim artık o anları yaşıyorsun ne mutlu sana :)
    en kısa zamanda cem unden ' i de alıp yapalım birşeyler

19. anlezgn

anlezgn Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    abi merhaba. bende cuma sabahı Manisa dan yola çıkıp Bergama ya gitmeyi düşünüyorum. yol hakkında tavsiyelerin yada önerilerin nelerdir yardımcı olur musun :)

20. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben bildiğimi paylaşayım: geçen gün araçla geçerken de gördüm, Manisa Akhisar arası yolun gidiş şeridi yer yer kapatılmış, gidiş - geliş tek şeritten veriliyordu. Bu durum seni sıkıntıya sokabilir.

Aynı şekilde Bergama - Soma arasında da yol yapım çalışması nedeniyle trafik tek şeride düşüyor. Gerçi kaç yıldır gidip geliyorum şöyle tamamen kesintisiz trafiğe açık olduğuna da rastlamadım şu yolun ya bakalım ne zaman bitirecekler şu işi...