izmir-antalya (sahilden)

zungapir

Üye
Tepki
22
Arkadaşlar mart ayının sonlarına doğru sahil şeridinden izmirden antalyaya gelmeyi planlıyoruz.Uğrayacağımız yerler kuşadası-bodrum-marmaris-fethiye-kaş-antalya olacak. Bu rotayı daha önce yapmış kişiler varsa yol bilgisi verebilirseniz sevinirim...Ayrıca mart ayı hava değişiminin olduğu bir ay nelerle karşılaşabiliriz :) şimdiden teşekkürler

Scudo

ahmetG

Üye
Tepki
114
zor bi rota yollar stabilize bence iyi antrenman yapmadan çıkmamak lazım

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Arabayla geçmiştik,yollar hep çakıllı asfalt sürekli bir sarsıntı içinde gideceksiniz gibi görünüyor.Virajlı ve kimi zaman inişli çıkışlı yollar.Yol boyunca doğal güzellikler ve hemen yanıbaşımızda olup da Yunanistan'a ait onlarca ada göreceksiniz. :eek:

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
sahil şeridinden yükselti çok fazla, km hesabı yaparken bunu dikkate alın.

mevsim de yağış verebilecek bir mevsim olacak, özellikle antalyaya yaklaşınca.

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Üniversite zamanımda bu turu hayal edip 35 yaşında sonra bazı etaplarını gerçekleştirebildim.
İlk olarak 2005 'te Marmaris-Kaş yaptık 2 kişi. Bu etapta sağlam yokuşlar vardı. 3 günde 300 km yol yaptık. Yol ilk dakikada Marmaris'ten 5 Km'lik bir yokuşla başlıyor. Oldukça eğlenceli inişleri var ama biraz sabır istiyor yokuşlar. Bizim ilk turumuzdu biz yaptıysak siz de kesinlikle yaparsınız. Biz ana yoldan ayrılıp Dalyan'da gecelemiştik ilk akşam. Daha sonra da dağ yolundan Dalaman'a oradan da Göcek tüneline (o zaman tünel henüz açılmamıştı dağı aşmıştık) . 2. gece Fethiyedeydik. 3. gün sonunda da Kaş'ta. En sağlam yokuş Kalkan yokuşuydu. Hem uzun hem dik hem de trafiği kalabalık. Bu turu Ekim 2005'te yaptık.
2008 Ekim'de de İzmir Bodrum yaptık yine 2 kişi. Bu sefer de tamamen sahilden gittik. Bu rotayı da şiddetle öneririm. Dilek Yarımadası Milli Parkı'nı da kuzeyden güneye (dağı aşarak) geçtik. Yorucu ama çok eğlenceliydi.
Marmariş- kaş turunun son günü kalmış forumda : (link)

İzmir Bodrum da şurada. Yazı biraz uzundur ama yine de bilgi vericidir :
(link)

Yolun kalan kısmını da araçla geçmiştim bir çok kez. Kaş çıkışında 15 Km.'lik bir rampa var. Devamı direkt iniş. Antalya'ya kadar ine çıka devam ediyor.
Yalnız bahar ayları hava açısından riskli olabilir. Yağmur çok şiddetli olabiliyor bazen oralarda.
Biz de Haziran başında Antalya-Antakya planlyoruz kısmet olursa.

Herhangi bir sorunuz olursa da bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

Size şimdiden kazasız ve keyifli turlar dilerim.

five

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
İzmir-Antalya için geçen yıl Ağustos ayında yola çıktık, ama malesef 3.gün Bodrum yolunda bi kaza sonucu orada tamamlamak zorunda kaldık.
İzmir-Kuşadası arası sonlara doğru yokuşlu ama rahat bir yoldu, ilk gün bu yolda geçti.
2.Gün Kuşadası-Didim arası yaptık, bi ara 40 km dümdüz yol vardı ve oldukça çabuk bitti yolumuz, bu yolun da Didim'e yaklaşan kısmı biraz sıkıcıydı bunun yanında Didim de beklediğimiz kadar güzel değildi.
3.Gün Didim-Bodrum yolunun çoğu yokuş çıkarak geçti..

bizim tur Ağustos'ta olduğu için baya sıcak geçti:D
Ama Mart'ta nasıl olur bilemem..

(link)

gökay29

Üye
Tepki
322
yyol durumu sahilden uzun sürmekte .haritaya bakıldıgında ice sapan yollar 15 km lik cıkışlardan oluşmakta kalkandan sonrası baya iyi rampalar var denreye gelirken kaştan sonra ve kunlucadan sonra tekirovadan sonrada ufak tefek iniş cıkıslar var.yol cogu yerde stabilize.eger uun mesafe yapılacaksa sarsıcı olabilir.ayrıca antalya civarında gün icinde 4 mevsim yasanır hava kıs aylarında cok cabuk degişmekte bunları degerlendirerek turunuzu planlamalısınız

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
ben defalarca otostop araba vs ile o yollardan gectim. bence ozellikle marmaris antalya arasi turkiyedeki en guzel sahil seritlerinden birisi. sansinizda yaver giderse bol gunesli temiz bir havaya denk gelebilirsiniz.
bende nisan basi gibi benzer bir tur dusunuyordum ama simdilik net birsey soyleyemem. belkide beraber pedallayabiliriz .

not: antalya fathiye arasi 200 km olarak belirtilir bu yayla yoludur. ama bu mesafa kıyı seridinden 300km olur. tahiminim 600km toplam tur uzunlugu olacaktir.