Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir-Aliağa-Foça 161 Kilometre

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Evren Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Abimin haftasonu İzmir'e gelmesinin şerefine Pazar günü hatırı sayılır bir günübirlik tur yapmaya karar verdik. Hava yağmurlu, ama sık bir araya gelemiyoruz, bu fırsatı kaçırmak olmaz. Sabah hava aydınlanmak üzereyken yola çıkıp akşam da havanın kararmasına yakın dönecek şekilde gidebileceğimiz kadar çok yol gidecek bir rota planladık.

Abimin bisiklet İstanbul'da olduğu için İzmir'den abime bir bisiklet kiralamak gerekti. Kiralık bisikletler genelde küçük kadro boylu dişli lastikli dağ bisikletleri olsa da, bir iki yer baktıktan sonra uygun kadro boyunda ve en azından yol lastikli bir dağ bisikleti bulabildik. Amortisör kilitlenmiyor, ama disk fren var, yağmurda gideceğimiz için iyi denk geldi. Ben de kendi bisikletime 3 renkli Baradin pabuçlardan aldım, çıkışa hazır hale geldik.

Sabah 06:30'da pedala bastık. Hava kapalı olduğu için yarım saat bir saat karanlıkta yağmur altında sürdük. Kiralık bisiklette aydınlatma olmasa da henüz şehir içinde olduğumuz için çok sorun teşkil etmiyor, arkadan gelenler bizi görebilsin diye ben arkadan gidiyorum, arka lamba flaşör modunda, zaten Pazar sabahı fazla trafik de yok, sağdan sağdan gidiyoruz. Şehirlerarası otobüsler ve servis araçları ara ara yakın geçiyor ama riskli bir durum olmadan şehirden çıkarken hava da zaten aydınlanıyor.

Evden çıkarken bir muz yedim ama henüz enerjiler gelmedi. Yavaş gitmemize rağmen nefes nefese kalıyor gibiyim. Protein bar var yanımda, bir tane yiyeyim diyorum, ama pedallarken lokmalar gitmiyor bir türlü, Powerade'le kaktırarak zar zor bitiriyorum. Bir süre sonra abimin arka lastik patlıyor. Hadi bakalım daha yola yeni çıktık sırası mı şimdi desek de, fırsat bu fırsat lastiği tamir ederken 5 dakika nefesleniriz diye seviniyorum :) Lastiği tamir edip, idareten şişirip, hemen ilerideki benzincide de hava basıp yola devam ediyoruz.

Yolumuz uzun, tempoyu düşük tutalım diyerek 20'li hızlarda gitmeyi tercih ediyoruz. Aliağa'ya yaklaşırken abim sen öne geç diyor, ben de önüm boşsa basarım geyiği yaparak 30-35 basıyorum kısa bir süre. Hafif eğim mi var, rüzgar arkadan mı geliyor bilmiyorum ama bisiklet güzel akıyor, 9 gibi Aliağa'ya giriyoruz. Buraya kadar 22.5 gibi bir ortalamayla gelmişiz.

Şehir merkezi tabelasını takip edip kahvaltı edecek bir yer bakarak sahile doğru iniyoruz, ama açık yer neredeyse hiç yok. Bir çorbacı gördük ama simit yumurta peynir gibi daha besleyici bir şeyler yiyelim derken elimiz boş sahile varıyoruz. Manzara güzel, fotoğraf çekiyorum.

Sahilde de sağa sola bakınıyoruz ama yine açık yer yok. İzmir yoluna geri çıkarken artık ne bulursak bir yerde durup yiyelim duruyoruz. Açık bir pastane varmış. Bir lorlu poğaça, bir de peynirli domatesli kumru, yanında sıcak çayla nefis gidiyor.

Oyalanmadan tekrar yola koyuluyoruz. İzmir’e dönüş yönünde bir miktar sürüp Yeni Foça ayrımından sahil yollarına geçeceğiz. Dönüş yolunda karşıdan biraz rüzgar estiğini farkediyoruz, dönüşün daha zor olacağını anlıyoruz. Yeni Foça’ya döndükten sonra rüzgar etkisini azaltıyor, orta karar bir tempoda ilerliyoruz. Araba mezarlığında bir fotoğraf çekip yola devam ediyoruz.

Yeni Foça’ya varmadan tekrar abimin arka lastik patlıyor. Yine bir moral bozukluğu, ama yine sağlık olsun diyorum, 5 dakika mola olarak bakalım. Yedek yamamız bol, ama benim sözüm ona su geçirmez sele altı çantanın içi ıslanmış ve zımpara iş görmez hale gelmiş. Çok da lazım değil zaten, bol yapıştırıcıyla yamayı yapıştırıyorum. Abim de dış lastikte kalan bir şey olmasın diye içten kontrol ederken cam battığını görüyor, batan parçayı çıkartıp lastiği şişirip tekrar yola koyuluyoruz. Fazla sürmeden Yeni Foça’ya varıyoruz. Bir fotoğraf çekmeden girmek olmaz.

Balıkçı barınağında da bir fotoğraf alıyoruz.

Mola verelim mi vermeyelim mi derken hadi bir çay içelim bari diyip sahil kahvesinde duraklıyoruz. Evden tatlı tuzlu kuru pasta tarzı üç beş şey almıştım, onları çıkarıp bir iki tane yiyoruz, ben bir de protein bar yiyorum, çaylarımızı içip hemen toparlanıyoruz. Normalde çayı şekersiz içerim ama bugün iki tane kesme şekerin lafı olmaz diye bonkör davranıyorum :)

Yeni Foça çıkışında dik bir yokuş bizi bekliyor. Daha uzaklardan sizinle görüşeceğiz der gibi bakıyordu zaten. İfadesini almak için abime ben gazlayacağım diyip rampaya sarıyorum, %95 nabızla çıkıyorum. Abim baya bir sonra geliyor. Sağ dizinde bir sakatlık var, fazla basmak istemiyor. Yokuşları mümkün mertebe sol bacakla basarak çıkmaya çalışıyor.

Zaten bassak nereye kadar basacağız, daha şafağımız çok.

Yol boyunca sürekli tehditkar şekilde havlayan, kovalayan, paçamızdan kapacakmış gibi sivri dişlerini uzatan onca köpekten sonra bu 3 cana yakın arkadaşı görür görmez sağa çekiyorum. Fotoğraf çekmek için çantadan telefonu çıkartırken yiyecek bekler gibi kuyruklarını sallayarak burunlarını çantaya uzatıyorlar ama bir iki tatlı kurabiye dışında bir şey olmadığı ve köpeklere de şekerli gıdalar verilmemesi gerek diye bildiğim için bir şey veremiyorum ne yazık ki.

Sevimli dostlarımızın bir fotoğrafını daha alıp tekrar pedala basıyorum.

Yeni Foça Eski Foça arası hatırladığımdan baya bir inişli çıkışlıymış. Yola çıkmadan önce MapMyFitness’tan harita çizip eğimlere bakmamıştım. Daha önceden arabayla geçtiğim bir yol. Virajlı güzel manzaralı bir yol olarak hatırlıyorum. Ancak bisikletle işler değişiyor tabi. Yokuşların ardı arkası kesilmiyor, çok zaman kaybediyoruz. Tıngır mıngır çıktığımız yokuşların inişi ışık hızıyla geçiyor, sonra hadi bir tane daha. 40 kat merdiven çıkıp asansörle inip bu döngüyü defalarca tekrarlamak gibi. Neyse ki manzaralar güzel.

Yollar ıssız, pek gelen geçen yok. Az sayıda araçtan bir tanesi ikimize de korna çalıp selam veriyor. Sanırım bizlerden biri. Böyle ıssız yollara bayılıyorum. Karaburun taraflarında da bu şekilde dağlardan giden sakin yollar var sevdiğim. Kapalı havanın kendine has güzelliğiyle, bulutların manzaraya kattığı zenginlikle bir kare daha alıyorum.

Yokuşlar ardı ardında gelmeye devam ederken, ortalama yerlerde sürünüp saat hızla ilerlerken, yağmurlar da soldan soldan geliyor.

Eski Foça’ya ne kadar zamanda varabileceğiz, bu iniş çıkışlar ne zaman bitecek, Eski Foça’dan sonraki dağı bir aşsak gerisi kolay ama biz daha oraya varamadık, hava kararmadan İzmir’e yetişebilecek miyiz diye düşünürken Foça 6 kilometre tabelasından birkaç yüz metre sonra Foça tabelasını görüyoruz. Foça sınırlarına girme şevkiyle pedallara abanıyorum tekrar, tez vakitte sahile ulaşıyoruz. Benim pek durasım yok, zaman daralmış durumda, ama abim az bir şey yiyelim diyor ve sahilde bir kumrucuya yanaşıyoruz.

Birer kumru, yanında ben ayran, abim light kola istiyor. Kumrular gelene kadar ben gitgide sabırsızlanıyorum gelse de yiyip devam etsek diye. Gezinin en uzun molası bu oluyor sanırım. Sabahki kahvaltıda 15 dakika harcadıysak burada geçen 20-25 dakika bana 2 saat gibi geliyor.

Kumrular gelir gelmez yiyip hemen yola koyuluyoruz. Eski Foça’dan sonraki dağın iki geçiş alternatifi var. Ana yol dağın üstünden 200 rakımdan geçiyor, diğeri etrafından 100 rakımdan dolaşıyor, ama 100 kilometreye yakın yol geçmiş ve artık yokuş görmek istemediğimizden rakımdan ne kadar tasarruf etsek kardır diyip alternatif yolu tercih ediyoruz. Bu son tepeyi de geçtikten sonra artık ovaya iniyoruz ve İzmir’e kadar başka bir yokuş yok biliyoruz.

Saat 3 civarı, İzmir’e daha 50 kilometre var. Hava açık olsa 6’ya kadar önümüzü görürüz ama bulutlu havada 5’ten sonrası riskli, kiralık bisiklette de ışık yok. Ana yola çıkmadan köy yollarından gidelim, biz bir şekilde önümüzü görürüz, anayolda araçların bizi görmemesi daha tehlikeli diyor abim.

110-120 kilometre civarlarında ikimize de baya bir yorgunluk çöküyor. Önceki turlarda da 100 kilometreden sonra bir yorgunluk çökmesi ve son kilometrelerin eziyete dönmesi durumu oluyordu. Yine aynı şey yaşanınca kafam bozuluyor. Yazın günler uzayınca bir günde 200-250 yapacağız diyoruz ama günlerin uzamasından ayrı 100 kilometre geçince tükeniyoruz.

Köy marketinden bir Red Bull, bir Powerade alıyorum, biraz gidiyoruz, gelen giden enerji yok. Bir protein bar yiyorum, biraz daha gidiyoruz, hala değişiklik yok. Abim iki dakika duralım diyor, sağa çekiyoruz, ben oturacağım bu sefer diyip yere seriliyorum. 5 dakika oturuyoruz. Yola devam etmek lazım, kalkacağım ama kalkamıyorum, öyle bir yorgunluk. Zar zor ayağa kalkıp tekrar biniyoruz bisikletlere. Biraz daha gidiyoruz, çok şükür lastik patlıyor :D Mola vermek için güzel bir fırsat :) İşin ilginç tarafı yine abimin bisikletin arka lastiği patladı. Neymiş bu lastik diye bakıyorum, Rubena. Günahını da almak istemem şimdi, sonuçta bu iş biraz da şans işi, ama bir günde 3 kez aynı lastik patlayınca da biraz kıllanıyoruz. Bu sefer tel batmış. 10 dakikada lastiği tamir edip yola devam ediyoruz.

Yediğim içtiğim ancak mı kana karıştı, yoksa rüzgar mı yön değiştirdi, ya da 10 dakika dinlenmek mi iyi geldi bilmiyorum, ama ikimize de bir canlılık geliyor. Son 1 saattir 15 km/s civarı giderken tekrar 20 km/s civarına çıkabiliyoruz. Hava kararmak üzereyken Kuş Cenneti’ne vararak bir oh çekiyoruz. Ne de olsa burası arka bahçemiz sayılır.

Kuş Cenneti’nden sonra rüzgar hafif arkadan esip işimizi kolaylaştırıyor. 20-25 km/s arası yol alıyoruz, kilometre saati 140 civarını gösteriyor. Gelecekteki 200-250 hedefleri için tekrar bir umut ışığı doğuyor. Sasalı’da bisiklet yoluna giriyoruz ve artık hava kararıyor.

Daha 15 kilometre kadar yolumuz var ama bisiklet yolunda mazgal çukur vs. olmadığı, günün bu saatinde yaya veya bisiklet de olmadığı için tek benim farla önümüzü olduğu kadarıyla görerek ilerliyoruz. Bir yerde bir karaltı görünüyor, köpek mi acaba derken son anda scooter olduğunu farkediyoruz. Yol kenarına park etmiş. Ortaya bırakmış olsaydı girmiştik diyor abim. Görüş mesafemiz 3-5 metreden hallice.

İzmir’e vardığımızda kilometre saati 155’i gösteriyor. Hedefe vardık, artık rahatız, yolu biraz daha uzatalım diyoruz ve bisiklet yolunun sonuna Bostanlı’ya kadar gidip gelmeye karar veriyoruz. Ancak Mavişehir sahilinde deniz taşmış, bisiklet yolunun üstü kum taş çöp ne varsa dolmuş. Bisiklet birden kumlara saplanınca düşmekten zor kurtuluyoruz. Kumlardan bisikleti elde geçirip tekrar sürmeye devam ediyoruz, ama bu sefer de ilerisi tamamen göl olmuş, gidilecek gibi değil. Akşam akşam iş çıkarmayalım diyip geri dönüyoruz. Eve vardığımızda kilometre saati 161’i gösteriyor.

Eve girer girmez söylemesi ayıp kaşarlı sucuklu pastırmalı kıymalı kuşbaşılı kavurmalı protein cenneti öksüz doyuran boy bir pide ile kaslara bayram ettiriyor, glikojen depolarını fullüyor, bolca sıcak çayla bünyeyi ödüllendiriyoruz :)

Gezimiz 06:30'dan 19:00'a toplam 12buçuk saat sürdü. Bisiklet üstünde geçen süre 9 saat 18 dakika, ortalama hız 17.3, ortalama nabız %70.

2. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güzel rota güzel tur... En güzelide fotoğraflar... Ellerinize ayakalrınıza sağlık :)

doğan_69 ve Evren Uyanık bunu beğendi.
  3. Serdar Unalan

Serdar Unalan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evren bey tebrikler forumda 160 km üzeri için ultra katagori diye bir bölüm vardı artık gönül rahatlığıyla kaydınızı yaptırabilirsiniz:))

Evren Uyanık bunu beğendi.
  4. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    guzel bir gezi olmus. bu sondaki grafik nasıl elde ettiniz acaba!

5. Mustafa Şahin

Mustafa Şahin Üye

Seviye:
    Güzel tur güzel fotoğraflar ellerinize ayaklarınıza sağlık

6. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Forumda öyle mesafeler öyle ortalamalar var ki benim yaptığım geziye ultra maraton demeye dilim varmıyor. Yazın kısmet olursa bir günde İzmir-Assos 250 kilometre yapmak istiyorum. Abimle de 3 günde Çanakkale üzerinden İstanbul-İzmir 600 kilometre yapma hedefimiz var. Yaza kadar biraz daha form tutalım da günler uzayınca kendi rekorlarımızı kırmaya çalışacağız.

iPhone için Sports-Tracker uygulaması ve nabız ölçeri ile kayıt tutuyorum. http://www.sports-tracker.com/#/workout/evrenuyanik/m6da08v0hqhfkv5r adresindeki data view kısmından bu geziye ait kaydın ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.

7. Doğukan KARBAL

Doğukan KARBAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Özendim sizlere açıkçası, abim gelse İzmir'e bende onu alıp çıkmak isterdim böyle turlara. :) Güzel bir tur olmuş, pedalınıza sağlık.

8. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba evren bey;abinizle beraber çok keyifli bir tur gerçekleştirmişsiniz.
    ayaklarınıza sağlık...

9. Tuğrul Tomba

Tuğrul Tomba Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Pedalınıza kuvvet, ayaklarınıza sağlık. Biz de şimdilik imrenmeye devam edelim, bahara, güzel havalara.... sağlıcakla kalınız...

10. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık, bu mevsimde güzel tur yapmışsınız, resimler içinde ayrıca teşekkürler.

11. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Özellikle Foça - Yeni Foça arası 20 km'lik parkur en babayiğit bisikletçiyi bile zorlayacak seviyede ; kısa ama çok yokuşlu . Yolda kötü . Süper bir performans olmuş

12. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tam tur mevsimini çok güzel değerlendirmişsiniz abi-kardeş, tebrikler!
    Yapılan yol ve performans yadırganamaz. :in:
    Ayaklarınıza sağlık.

13. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Gerçekten de Yeni-eski Foça arası bol inişli çıkışlı zor bir yol. Virajlı ve dar olması nedeniyle bisikletli için tehlikeli olabilecek bir yol aynı zamanda.Bu yolu Karaburun yoluna benzetirim.Motorla eğlenceli, arabayla minibüsle falan kabus olur kusarsın.Bisikletle hiç gitmedim.Birkaç defa metroyla en yakına kadar gidip "yeni foça-eski foça-tekrar metro" yapayım dedim, onu bile gözüm yemedi.Yahu ben emekli lokaline üye olayım bari.

gülsen demirli ve Evren Uyanık bunu beğendi.
  14. ismail dalkıran

ismail dalkıran Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    harikasınız da bir de şu zararlı enerji içeceklerinden uzak dursaydınız daha iyi olurdu ama çok güzel fotolar filan pedalınıza sağlık.

15. ismail dalkıran

ismail dalkıran Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    harikasınız da şu zararlı enerji içeceklerinden uzak dursaydınız süper olacak tı ama emeğinize ve pedalınıza sağlık diyorum

16. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.
    Güzel tur olmuş.Ayağınıza pedalınıza sağlık.Paylaşım için teşekkürler.

17. gülsen demirli

gülsen demirli Yeni Üye

yeni foça eski foça arasındaki o 20 km yolu çok merak ederdim sayenizde tüm detayları ile öğrenmiş oldum. ama gerçekten 12 saat bisiklet üstünde öldüresiye yorucu olmalı. tebrikler..... okurken çok zevk aldım hem çok akıcı hemde resimler çok bilgilendirici .. başka yazılarınızda bekleriz... pedaınıza kuvvet