Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir - 23 Eylül 2007 Otomobilsiz Kent Günü

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Aydın tarafından paylaşıldı.

1. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Herkese merhabalar efenimm..

Şöyle bir bakındım da, nedense yurt genelinde pek bir sessiz sedasız gerçekleşen bir organizasyon olmuş. Ki ehemmiyetine ragmen! Neyse en azından şöyle bir bakan olur diyerekten -ki konunun önemi en azından burda baki kalsın, fotoğrafları göndereyim istedim. Buyrun şöyle İzmir'e alalım sizi, takılın konvoya gidiyoruz...

Konak İskelesi'nden Kordon Boyu- Cumhuriyet Meydanına ilerliyoruz hanımla birlikte.

Konak Cumhuriyet Meydanı'nda toplanma

Nacizane bendeniz :D

Konak saat kulesinde ekibi toplu görüyoruz, buyrun.

Konaktan yola çıkıp İnciraltı istikametine pedallamaya başlıyoruz sahil yolundan, sağımızda fırtınalı havada hırçınlığıyla bizi dönüşte dağıtan :) İzmir Körfezi.

Yola devam, kopmayalım gruptan..

Buyrun bisiklet aşkına, Pinokyovari bir bisiklet, ufacık bir aynakol, haldır haldır pedal çeviren bu abimize burdan tekrar selam ederim. Maşallah kendisi gruptan hiç kopmamış olup ayrıca bizim iş dolayısıyla İnciraltından geri Karşıyaka'ya döndüğümüzde de muhtemelen diğer grupla Urla'ya pedal basmaya devam etmiştir.

Dönüşte sahil yolunda rüzgar bizi mahfediyor, hanım yoruldu (Aslan sevgilim benim :) Hemen Karataş yoluna dalıyoruz ve sevgili Dario Moreno'yu yad etmeden gitmeyelim diyoruz. Buyrun İzmir'in meşhur asansörü ve Dario Moreno sokağı..

Güzel insan Dario Moreno hakkında daha ayrıntılı bilgi için..

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dario_Moreno

Üstadın evi önünden bir poz..

Aynı sokağın başında İzmir'in belli başlı yapılarından tarihi Asansör: Geldiğinizde ama mutlaka akşam gün batımında bir uğrayın ve çıkın buraya derim. Asansörü kullanmayıp yan sokağında bulunan merdivenlerden çıkarsanız da çok güzel antrenman olur ayrıca :D

İzmir Belediyesinin sitesinden de bir alıntıyla konuyu taçlandıralım.

İzmir'in Güzelyalı semtinde bulunan Tarihi Asansör ve Asansöre çıkan Dario Moreno Sokağı kentin görünmesi gereken mekanlarından biridir. Musevi işadamı Nesim Levi Bayrakoğlu tarafından 1907 yılında inşa ettirilmiştir. Eski İzmir'de Asansör Çıkmazı Sokağı'nın iki yanındaki sakız evlerinde Museviler otururdu. Mithatpaşa'dan Halilrıfat Paşa Caddesi'ne çıkmak için 155 basamak merdiveni tırmanmak zorunda kalan halka kolaylık olması amacıyla inşa ettirilmiştir. Önceleri su ile çalışan asansör 1985 yılında belediye tarafından elektrikle çalışır hale getirilmiştir.

1992 yılında restore ettirilen tarihi asansör halen İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir eğlence, kültür ve dinlence mekanı olarak çalıştırılmaktadır ve kentin önemli bir turistik durağıdır. Asansör'ün girişindeki Dario Moreno Sokağı'nın iki yanındaki sakız evleri de bölgeye ayrı bir özellik katmaktadır.

Ayrıntılı fotoları için..

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=46933

Güzel şehirden güzel insanlara selam olsun, saygılar sevgiler hepinize.

2. redransom

redransom Yeni Üye

TeŞekkÜrler Elİne SaĞlik Bu Tarz Gezİler Artar Umarim.

3. afinit

afinit Yeni Üye

üşenmedin bizlerle paylaştın ne desek az keşke insanlarda üşenmeyip bize katılsalardı

4. behcetatinc

behcetatinc Bisikletkolik

Seviye:
    Valla aynı organizasyon İstanbul'da da yapıldı ama nedense resimleri buraya eklenmemiş. İlgilenen arkadaşlar BURADAN görebilirler.

5. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Keşke daha iyi dile getirilebilen (en azından önemi bakımından) bir organizasyon olsaydı, ancak gelin görün ki gündelik hayatta dikkat çekmediği gibi burda da esamesi okunmuyor, enteresan :rolleyes:

6. berker91

berker91 Üye

Seviye:
    paylaşım için saolun

7. dorukkotan

dorukkotan Üye

Seviye:
    Bisiklet sevenlerin (hatta aşıklarının!) olduğu forumumuz bile maalesef HAYAT çarklarının zorluğu arasında bazı konulara gereken dikkati göstermeyi engelliyor.

Bilgi ve resimler için teşekkürler :)

8. gizer

gizer Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben de son anda gazeteden öğrendim etkinliği ve İstanbul' dakine katıldım. Güzel İzmir' e selamlar..

9. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Burdan da hepinize tesekkurler, saygilar sevgiler bizden :)

10. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    gizer ağbi özlettin kendini :) yani gazetedende okumasaydın o gün karşılaşamıycaktık :( izmir gurubuna sevgilerimle

11. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Abicim İzmir'i özlemişim en son Didim'de askerlik yaptığım sıralarda gitmiştim. Resimler ve paylaşım için çok sağolasın. Affınıza sığınırak benim bir şikayetim var ben 2000 yılında otomobil ile arkadaşlarla beraber Narlıdere'de acemelik yapar asker arkadaşımızın yemin törenine katılmıştık. Tabi İzmir'e gitmeden önce bahsettiğiniz tarihi asansörü tavsiye eden İstanbul'daki büyük abilerimiz olmuştu bende İzmir'de bu bahse konu asansörü ve o bölgeyi kesin gezeceğim demiştim. Tabi o zaman yeterli bilgi toplamadan yola çıktık. Yemin törenine katıldık vs. sıra geldi bu asansörün olduğu bölgeyi gezmeye. Evet şikayetim şu İzmir'in çoğu halkı, hiçbir esnafı bu asansörü bilmiyordu. Yani halk bu asansörden bihaberdi. Konak'ta, Basmane'de, Fuar'ın olduğu yerde vs. vs. her semte böyle bir yerin olduğunu anlattım. Herkes İzmir'de öyle birşey yok demişlerdi. Yani kısaca göremeden geldik. Neyse paylaşım için tekrar teşekkürler. Elinize, emeğinize sağlık. Eşinizle ve sevdiklerinizle beraber, kazasız, belasız bol pedallı günler. İstanbul'dan İzmir'e sonsuz sevgilerimle....

12. gizer

gizer Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir gün yine güzel bir tur yaparız. Balık çorbası da ısmarlarım :)