Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzleyecek, dinleyecek birşeyler isteyene tavsiyeler

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Murat Ekmekçi tarafından paylaşıldı.

1. Murat Ekmekçi

Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    3 film tavsiye ederek başlayayım. Gözünden kaçmış olan olur, İmdb'sini beğenmemiş( ben 8den aşağı film seyretmem hacı, favori yönetmenim de Haneke diyenlere) olan olur, öyle nacizane keyiflik seyirler.
    İlki "Walk of Shame". Utanç yürüyüşü diye çevrilebilir. Komedi tarzında. Benim gibi Elizabeth Banks ablamızı tanıyan, seven, sempatik bulan varsa , keyifle izlesin. Yerel kanalda haber sunuculuğu yapan arkadaşımızın, yeni işi için bir nevi görüşmeye giderken çektiği çileyi anlatıyor. İmdb'si 6.1, Notu yerini bulmuş.
    İkinci tavsiyem gene komedi. "Chef", bildiğin şef, ya da filmde sonradan büründüğü ismi ile "El Jefe"(bu da bildiğin şef). İron man 1 ve 2'yi yönetmiş, ayrıca Tony Stark'ın şöförünü oynamış abimiz. Kendisi zaten hem yönetmen hem oyuncu hem produktör ...
    Durum böyle olunca Scarlett Johannsonn ve Robert Downey Jr. da kısa sahnelerde oynamış filmde. RDj gene kafadan kontak :)
    Konusu: Şef abimiz restorandaki işinden olduktan sonra mobil dükkandan sandviç işine giriyor. Arada da sürekli bir markanın cep telefonu reklamını yedire yedire veriyorlar ki "da bi s..." diyorsunuz artık! İmdb'si 7.4, Ben 6.7 veririm :p (ama cidden en fazla okadar)
    3. film tavsiyem, "Coherence" . Benim gibi mühendis tipler için bulunmaz kaftan. Pi, Fermat's Room, Primer, GroundHog Day, The Quiet Earth gibi filmler ne ifade ediyorsa artık bu film de onu ifade ediyor bana. Paralel Evren kavramını, var olan bir teorinin değişik versiyonunu kullanarak, ellerine yüzlerine bulaştırmadan çekmeyi başarmışlar. İmdb'si 7.3, Notunu kesinlikle hakediyor. Gecenin Bombası. Uyarı: Filmi uykulu iken, kafanız eblek iken, aklınızda başka düşünceler var iken izlemeyin. Önce alın bir bardak yeşil çay, zihni boşaltın, sonra full konsantre izleyin, ipin ucunu kaçırmayın :D Çok dua edeceksiniz bana!
    Müzik tavsiyesi olarak, Chef filmi sayesinde keşfettiğim bir yeniden uyarlama( cover ) oldu. Marvin Gaye'in Sexual Healing şarkısını bana gören orjinalinden daha dinlenebilir ve eğlenceli hale getirmişler. Soul müzik sevenler varsa buyursun ama önce filmi seyredin şarkıyı söyledikleri sahneden sonra buradan tamamını dinleyebilirsiniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=s75WIkQBYzk
    Bu şarkı da kamp severlere, bisikletini yanına koyup Maltepe sahilden adaları seyredenlere gelsin. Otis Redding abimizi tanımayanlar da bu eşsiz sesi tanısın. Dinlerken gözleri kapatın :)
    https://www.youtube.com/watch?v=UCmUhYSr-e4
    Herkese iyi geceler.

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkür ederiz, eyvallah da neden genel notu 7.4 olan ve bu notu çok bulup 6.7 verdiğin bir filmi öneriyorsunuz onu anlamadım. Maksat önermek olsun, paylaşım olsun diyorsanız sağolun. Yok değilse bu konuyu kıllığına açılmış bir konu olarak mı algılamak gerekir?..

3. Murat Ekmekçi

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    6.7 de kötü değil ki dostum. Film hala keyifle izlenebilir sadece 7.4 de etmez. En azından bana göre etmez yani. Gene de izleyince o güzel tadı bırakıyor damakta ;) Kıllık olsun diye de konu açmak ... :)

4. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    8 den aşağı film izlemem diyenleri neden aşağıladınız? Mesela bana 7 den aşağı olan filmler çok kolay gelir, çünkü 10 dakika geçmeden filmin her sahnesini tahmin ediyorum, bir noktadan sonra da yönetmen süpriz yapmadıysa sonu da beklediğim gibi oluyor. Bu da filmden keyif alamamama neden oluyor. 8 ve yukarısı filmler benim için biçilmiş kaftan, film dediğin anlamlı ve oyunculuğu iyi olacak, kafa yorduracak...

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Gerginlik...

6. Murat Ekmekçi

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aşağılamak!! Haşa, sadece nüktedanlık yapayım dedim. Her film türünü kendi içinde değerlendirmek lazım. Mesela korku filmleri için 6 baya iyi bir ortalama İmdb standartlarında. Halbuki İmdbsi 7 civarı çıkmış animasyon tarzı filmler de genelde o tarzın nispeten kötü örnekleri oluyor. Mesela ben de yabancı dizilerde 8.9 ve üstü dizileri seyrediyorum. 8 civarı bir dizi, o tatmini vermiyor.
    Öyle içten gelerek tavsiyeler yaptık arkadaşlar, uyku saatimiz mi geldi nedir acaba!

7. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Sinema bir sanattır. Yönetmenin anlattığı bazılarına sıradan gelir veya ilgisini ve çekmezken bazılarına "işte tam da bu" dedirtebilir. O yüzden filmleri puanlara göre kategorilendirmek, 8'in altını izlemem şeklinde önyargılı olmak bana göre çok yanlış bir şey. Çook örneği var da, benim uyku saatim geldi açıkçası :)

8. serefisikhan

serefisikhan Yeni Üye

Seviye:
    Guzel filmler