İyi markalar her modelinde aynı kadroyu mu kullanır?

Tepki
4
Bisiklet
Bisan
Başlıktaki soruyu bir forum konusu içindede sordum ancak tatmin edici cevap alamadığımdan ayrıca konu açayım dedim. Cevabı olabildiğince forum içinde aramaya çalıştım ancak bulamadım. Malum yeni bisiklet alma arefesindeyim sormak istediğim şey şu; modeli düşük olsada kadrosu iyi olan bisikleti alın "kadro kalıcı parçalar geçici" deniyor sürekli olarak. Peki bu büyük firmalar (scot, giant, merida, conandole, ghost vs) en pahalı modelinde de en ucuz modelindede (alaşımı veya ana malzemesi aynı olmak koşuluyla) aynı kadroyu mu kullanıyor. Burada değişim olmuyor mu? Yani ekonomik modele ekonomik kadro, yüksek modele daha iyi kadro takılmıyor mu? Sedonanın 711 ile 781 de kullandığı kadro ya da Ghost se1000 ile se8000 de kullandığı kadrosu aynı mı? Bilgili arkadaşlar açıklarsa karasız olan ben ve benim gibi birçok arkadaşın fikrini etkileyebilir. Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Üzerlerindeki fiyat etiketi kadro kalite ve teknolojisine bağlı olarak yüksek derler bu arkadaşlar. Peki örneğin Sedona 711 ile 781 arasındaki fiyat farkı sadece donanım fiyatları farkı mı o zaman? Maaliyet / fiyat hesaplarının hepsinde olduğu gibi giriş seviyesindeki ürünlerin fiyatı da malzeme kalitesi de üst seviye modelden düşüktür. Hatta birçok yabancı marka kadrolarının büyük kısmını uzakdoğuda ürettirirken amiral gemilerinin kadroları amerika ve avrupada üretilir. Trek FX serisinde giriş modei FX 7.0 1" alın borusu çapı kullanırken FX 7.1 oversize kadro olarak üretilir.
Sonuç olarak ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı siz tonla parayı iyi marka diye giriş seviyesindeki bir kadroya verirsiniz ki bu paraya yerli markaların çok daha yüksek donanımlı ve kalite olarak farksız (bence orta/üst seviyelere kadar tüm kadrolar aynı kalitededir) bir kadrolu bisiklet alabilirsiniz.

Ha birde bunu söyleyen arkadaşlar bu kadroların ömür boyu garantili olduğunu da söylerler ama garanti şartnamelerinde nedense yazmaz bu hiç, yazanlarda da malın ticari ömrü boyunca yazar. Bu da bisiklet için 10 yıldır.

Tepki
25
Modeller farklılık gösterir. Yüksek modellerde Yarış geometrisi denilen daha kolay kontrol edilebilen kadrolar vardır. Ghost Se 1000'le 8000 aynı geometriye sahip. Bide şu açıdan bak parçalar değişesiye kadar kadroda değişebilir. Herkesin kendi fikri.

Tepki
4
Bisiklet
Bisan
Tolga bey bende işte tam dediğiniz gibi düşünüyorum. Madem ürün farklılaşmasına gidiliyor neden sadece malzemede kalite farkıyla sınırlasınlar ki! Hem malzeme hem kadroda ekonomi yaparak firma zaten ortada olan markasınıda kullanarak kar marjını daha yüksek bir orana konumlayacaktır. Elbette firmanın kalitesini yansıtacağı bir tasarım geometrisi farkı olabilecektir mühendislik tecrübesine bağlı olarak, ancak bu noktada da amatör kullanıcının bunu ayırt edebilecek kapasitesi var mı diye düşünmek gerekiyor. Örneğin bir ofis kullanıcısı için oyun bilgisayarı ile basit bir laptop arasında performans olarak bir fark olmayacaktır. Zaten amatör kişi, mustafa beyin de dediği gibi eğer ilerlemek isterse kadroyuda değiştirebilecektir. Kaldıki yarışmalar için değiştirmeside gerekir. Tüm bunları birleştirince aynı fiyat aralıklarında donanımında göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ucuz, kalitesiz mal alınsın demiyorum ancak aynı malzemeden yapılan kadrolar arasından seçim yaparken marka ve kaliteli malzeme arasından optimal oranda olanı seçelim. Sedona, salcano gibi markalarda maşa daha iyi model ve kilitli, vites sram x5 vs, fren hidrolik, lastik kaliteliyken aynı fiyatta altus makineli, kilitsiz maşalı, v fren kadro alınmaz diyorum. Nacizane fikrim budur.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Aman diyeyim bu fikrinizi çok yüksek sesle söylemeyiniz sonra forumdaki marka fetişistleri tarafından aforoz edilirsiniz. Çünkü koca koca markalar tabi ki en iyisini bilir, o en dandik maşalar, vitesler büyük mühendislik hesaplarıya takılmıştır ömür boyu garantili kadrolara. Yoksa markaların daha fazla kazanmak istemesinden kaynaklı bir hareket yoktur.

• Beğen
Tepkiler: Gokalp Gokmenler

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Kafanda kıyasladığın bisikletlerin özelliklerini aç bak açık şekilde yazar mesela ghost se 1000 serisinin hepsinde aynı kadro var ama 2000 serisine geçince fiyatta kadro olsun malzeme kalitesi olsun baya bir atlıyor. Bisikletçide onuda sormuştum marka tüm modellerinde değil serilerinde aynı kadroları kullanır kompenentlerden fiyat artar malzeme kalitesi falana artırır dedi. Ama örneğin aralarında 1000 liralık bisikletlede 1500 liralık bisikletin kadrosu bence bir değildir. Zaten genelde seri modellerde örneğin ghost se 1000 1100 1150 gibi serilerde 1000 ile 1150'nin kadrosu aynı zaten 1000 ile devam eden seride en üst modelle en alt modelin arasında takımı ve fren sistemi farkı var. Aradaki fiyatta zaten hesapladığında disk frenle fren takımının maliyet farkına anca geliyor.

Uzun lafın kısası bazı markaların seri şeklinde (örneğin se 1000 ve 2000 diye devam eden) olan bisikletlerinin kadro kaliteleri aynıymış yani 1000 ile devam eden serinini kadrosu 2000 yada 8000 ile devam eden serinin karosuyla kıyaslanamaz ki zaten komik olur (Kişisel fikrim değil pendik merkez bisikletçisinden edindiğim bilgi.)

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Bilgiyi doğru aktarmışımdır inşallah. :D Ghost SE 8000 bisikletin kadrosu ayno olsa kimse 8000 almaz 1000 alır onu modifiye eder. Ama ben 1150 alacaktım bir kaç kişiye danıştım 1150 giriş seviyesi HD fren kullanıyor giriş seviyesi disk fren işine hiç girme gerksiz dediler bende onlara güvenerekten se 1000 aldım V fren iyidir hem benm ne zaman ne giib yola gireceğim belli olmaz ve tuzlada tecrübeli bisikeltöi niteliğinde bir mühessese olmaması beni HD frene bir şey olma durumunda ortada kama korkusuyla başbaşa bıraktı nyse bugun yarın elimde inşallah firmaya spariş verdik