Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

iyi marka giriş seviyesi bisikletmi toplamakmı mantıklı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında guneeymurat tarafından paylaşıldı.

1. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    Saygıdeğer forum arkadaşlarım dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istedim sizinle scott trek vs kendini ispatlamış benzeri markaların giriş seviyasi (yeni başlayanlara)benim gibi:) (bisikletlerini incelediğimizde bisikletin ekipmanlarının markalarının iyi ama markanın en alt sınıfı oldunu görüyoruz msl acera akaattırıcı vb durumlar şimdi konu hakkında uzmanlaşmış siz arkadaşlarıma sorarım giriş seviyesi bisiklet alıp sonra tekrar tekrar parça değiştirmekmi yoksa gönlünüze göre bir bisiklet toplamakmı iyi
    saygılarımla...

2. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Ben tekrar başlangıç yapacak olsam Sedona Geotech Kron gibi modelleri tercih ederdim...
    Kadroları gerçekten kaliteli üst seviye ürünlerine de kimsenin söyleyecek lafı yok
    3 firma da malının arkasında duruyor ve kadrodaki herhangi bir sorunda direkt değişim bile yaptıkları oluyor (amaçları dahilinde kullanıldıkları zaman)

Fiyatları gayet iyi diğerlerinde dediğiniz gibi paranın büyük bir çoğunluğu Kadro kısmına gitmiş oluyor...

Eğer ki parça bulabilecek bir yerdeyseniz; Eliniz alet anahtar tutmaya yatkınsa ve araştırmayı da seviyorsanız parça parça bile toplayabilirsiniz :)

Ben Cromoly bir bisikletle başladım üzerine ağırlıklı Deore donanım kullandım...
    Sonrasında ona binerken parça parça bisiklet topladım yaklaşık 8 ay sürmüştü bisikletin tüm parçalarını almam öğrenci bütcesi malum :) ağırlık 2. el bazı parçalar da sıfır...

Şunu söyleyeyim eğer ki bisikleti kendiniz toplarsanız herhangi bir sorun çıktığında sorunun nereden kaynaklandığı konusunda bir karara varmanız çok kolay oluyor... çünkü siz onu parça parça topladınız; her vidanın ne kadar sıkıldığına kadar herşeyini siz biliyorsunuz...

Tamamen sizin kararınıza kalmış bir seçim ;)

3. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    Katılıyorum size toplamanın zevki bambaşka tek korkum özenle topladığım bisikletin çalınması dır direk satın alsam o kadar üzülmem ama o kadar emek giderse üzer insanı

Ercan Bayram bunu beğendi.
  4. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende toplamayı tercih ederdim. Ercan Bayram'a gönülden katılıyorum. Olayı çok güzel izah etmiş. Yalnız şu var ki toplama bisiklet biraz daha meşakatli ve pahalı olur ama tamamen sizin eseriniz olmuş olur. İnsan kendi eserine binerken daha zevk alacağı aşikar. Eğer bütçe kısıtlıysa giriş seviyesi bir bisikleti direk satın alabilirsiniz, çünkü mesela giriş seviyesi Kron xc 1000'in aynısını bütün herşey sıfır olmak kaydı ile xc1000 kadrosu alıp aynı kompenantları siz toplasın daha pahalıya geldiğini defalarca hesapladım ve her markada aynı sonuca vardım. Ama zaten toplamada ki amaç birebir aynısını yapmak değil. Mesela kron xc 1000'nin kadrosu beğenirsiniz ama Acera donanımı beğenmez Deore istersiniz, maşayı daha üst model istersiniz bu sebeplerden dolayı bisiklet toplarsınız. Şimdiden hayırlı olsun.

5. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    bisikletinizi kendiniz toplarsanız onu asla yanınızdan ayırmak istemzesiniz.çünkü o bisiklet sizin tarzınızı yansıtır.eski bianchimin parçalarını komple değiştiriken jant örme işi hariç hepsini kendim yapmıştım ve çok nadirde olsa bazen geotech yerine bianchi ile dolaştığım oluyor :)

6. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Eğer sabırlıysanız kadro toplamak daha iyi seçenek olabilir. Ama bir an önce bisiklete bineyim diye acele seçimler yaparsanız, onları tekrar değiştirmek daha pahalıya gelebilir. Eğer bütçeniz dahilindeki hazır kadrolardan, hoşuna gideni varsa ve üzerindeki standart ekipmandan bir kısmını uzun süre kullanırım diyebiliyorsanız (mesela üzerindeki maşası tatmin edicidir, ya da vites grubu size yetiyordur) hazır modeller seçerek hızla bisikletinize kavuşmuş olursunuz. Yalnız buna karar verirken, tutacağınız ekipmanların değerinin bisikletin gnel toplamına oranı çok düşük olmamalı.

Bunun dışında bazı markalarda kadro bulamazsınız. Örneğin bildiğim kadarıyla Corratec'lerde kadro ayrıca satılmıyor. Rüyanızdaki bisiklet bir Corratec modeliyse mecbur hazır bir model alıp onun üzerinde oynama yapmanız gerekecek.

guneeymurat bunu beğendi.
  7. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    İzmirden; Whistle, Bisan, Merida, Mozzo
    Sitede reklamı olanlardan; Scott, Kron, Sedona, Geotech, Drag, Trek, Ameoba, Giant

unuttuğum varmı bilmiyorum bunların kadrolarını bulabilirsin...

Seçenek çok sadece illa bu olacak diye düşünmemen yeterli bence :)
    tabi parça parça toplamaya karar verdiysen... :)

;)

8. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    Ercan abi mozzo deil mosso :) düzeltelimde arkadaş almaya fln giderse mozzo demesin rezil olur sinirini burada çıkarır valla :D

9. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    ercan hocam teşekkürler bilgilendirme için dün ata bisiklet scott taydım ama 0 kadrolar çok pahalı yine forumdan bakıyorum 2ci el nasıl olsa aclem yok zevkle toplarım bu arada dün bb7 ler sıfırlarl takım 150 yetele buldum ama 240 lirada avid juicy3 hidrolik çok karasız kaldım bu arada forumdaki bir yazıda sizinmi hatırlamıyorum bb7 lerin hidrolik gibi 2 yönden bastığı yazılıydı ama satıcı bunu onaylamadı biraz kararsızım fren seçimi konusunda ...

10. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Bütçenizi kesinleştirip kaliteli bir markanın başlangıç modellerinden birini alın. Sonra bisikletçide istediğiniz parçaları değiştirip farkını ödeyin. Bence en uygunu böyle olur. Bende öyle yapacağım.

Ben olsam fırsat varken Avid 3 alırdım.

11. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Abi Hidrolik fren alacak para yoksa!!! mekanikler arasında en iyisi BB7 her yerde yorumlarla doğrulayabilirsin

MTBR deki yorum için tıkla abi...
    oylama ve yorumlar çok iyi mekanik olmasına rağmen
    5 üzerinden 4.57 oy almış...

tabi maddi durum yeterli ise Avid juicy 3 ü tercih etmek daha mantıklı...

hidrolik hidroliktir her zaman

guneeymurat bunu beğendi.
  12. borab

borab Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba
    Bisiklet sürmeyi 8 yaşında öğrendim ama evimizin önündeki yol beton olmadığı için 11 yaşında ilk bisikletimi aldılar bana :)
    O günden bu yana 2 tane bmx, 2 tane yarış, 1 tane ortadan amörtüsörlü ve 11tane xc bisikletim oldu.
    Sadece 3 tane hazır bisiklet aldım (onlarda çocukken) . Geri kalanların hepsini topladım.
    En güzelide bisikleti toplayınca onu şöle 10-15 dakika izleyip kola vb içecekleri tüketmek oluyo.

guneeymurat ve Ercan Bayram bunu beğendi.