Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İyi kadromu? iyi donanımmı?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında mazhar tarafından paylaşıldı.

1. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba...yol bisikletine başlamak isteyen biri olarak siz yol-yarış bisikletçierinin tavsiyelerine ihtiyacım var...

Ben yıllardır bisiklet kullanıyorum önce mtb sonra şehir bisikletine geçtim,aklımda son bir iki senedir yol bisikleti var ama malum yol bisikletlerinin biraz tuzlu olmasından dolayı pek teşebbüse geçemiyordum:)
    Bu sefer mtb bisikletimi satıpda onun parasının bahanesiyle yol bisikletine geçiş yapmaya karar verdim...çeşitli markalara baktım,araştırdım,bekledim... Salcano(kadrolar kötü) ,Bianchi(fiyat performans kötü),Carraro(ulaşılamıyan bisiklet)

Sonuçta bütçem sınırlı,ama başlangıç olarak aklımda sora donanımlı bir bisiklet vardı.son olarak Giant'ın 2010 modelleriyle ilgilenmeye başladım ama benim bütçeme uygun fiyatda olan defy 4 modelinde sora değilde shimano 2300 donanım var...
    Şimdi...ben bu yol bisikleti donanımlarına pekde vakıf değilim...16 vites 2300 donanım bir bisiklet çokmu sıradan gelir bana?öte yandan Giant kadro kalitesi çok iyi ve en azından o kadro üzerinde başlangıç yaptıkdan sonra seneye donanımını yükseltebilirim diyede düşünüyorum...
    Siz nedersiniz arkadaşlar??? yol bisikleti konusundaki tecrübelerinizden faydalanmak isterim,2300 donanım soru işareti benim için...baya bir kararsız kaldım tam karar verip alma aşamasında!!!

Herkese şimdiden teşekkür ederim...

2. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Selam,

Bence yol bisikletinde en onemli kiriter alacaginiz kadroda ne kadar rahat edeceginizdir. Ben derimki ustunde rahat ettiginiz kadro > donamim.

mazhar bunu beğendi.
  3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Herzaman heryerde önce kadro Sonra donanım...

4. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tabii ki kadro önce gelir. Kendimden örnek verirsem; daha önceki bisikletimdeki donanım daha iyiydi. Fakat şimdi donanımı biraz daha düşük, kadrosu daha iyi bir bisikletim var. Şimdiki bisikletimden çok daha keyif alıyorum. Donanımın önemi yadsınamaz, ama kadro ile sürücünün uyumu daha önemli...

mazhar bunu beğendi.
  5. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    bisikletin markası kadrodur..en kalite shimano yada sram komponent de kullansanız değişmez..

giant kadro diğer saydığınız markalarla kıyas kabul etmez.diğerlerini düşünmeyin bile.

mazhar bunu beğendi.
  6. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Kadro önce gelir ama düşük komponente sahip kadrolar genelde giriş sınıfı olurlar. Özellikle yol bisikletinde iyi komponente sahip bir bisiklet alıp sonra kadro değiştirme olayı risklidir. Yani yol bisikletinde 105 donanıma sahip iyi marka (Trek, Giant, Cannndale v.b.) bir yol bisikleti işinizi görecektir.

mazhar bunu beğendi.
  7. serkan hilal

serkan hilal Forum Bağımlısı

Seviye:
    Giant tartışılmaz güzeldir kimse inkar edemez... 2002 senesinde GİANT marka yol bisikletim vardı elvermeyen nedenlerden dolayı satmak zorunda kaldım... 8 sene aradan sonra AXMAN kadro ultegra set sahibi bir yol bisikletim var... kadro bence %35 donanım %65 önem taşır çünkü donanım sürüş rahatlığı sağlar... Donanım ne kadar kaliteli ise o kadar zevkli bir sürüş sağlar...

mazhar bunu beğendi.
  8. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    İşte,benim çıkmazımda burda... maalesef bütçem, saydığınız markaların 105 donanımlı bisikletlerine yetmiyor...

:(

o yüzden iyi marka ama donanım olarak giriş bir bisiklete bakabiliyorum.

galiba yine en iyisi düşük donanımı kabullenip iyi bir marka bisiklet almak sanırım...

9. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Yol bisikeltinde hangi bisiklet markası olursa olsun Sora donanımdan aşağısını kullanmayın. Sora doananım olup sadece vites kolları Tiagra olusa bile yeterlidir.

mazhar bunu beğendi.
  10. Ege Muallaoğlu

Ege Muallaoğlu Üye

Seviye:
    peki ben bir şey sorucam. Drag blade yol bisikletim var ve onunda donanımları 2300. Kadrosundan çok memnunum. Son zamanlarda kompanentleri değişsem mi diye düşünüyorum. Sizce bu bisiklete shimano 105 set takmak akıllıca bir hareket olur mu yoksa daha sonra bunu da satıp biraz daha para ekleyip daha ust donanımlı bir bisiklet almak mı daha mantıklı olur

11. serkan hilal

serkan hilal Forum Bağımlısı

Seviye:
    bak dostum kadroyu fazla düşünme hoşuna giden bi kadro seç...
    sana sürüş kolaylığı ve rahatlığını sağlayan kadro değil... Kadroda sadece boyuna uygun olanı alacaksın... geri kalan herşey donanımdır... yolda rahat gitmen, vites frenlerde sorun yaşamaman, titreşimi az alması bunların hepsi donanımdır.... ne kadarlık bir bütçen olduğunu söylersen sana yardımcı olmak isterim... numaram aşağıda yazıyor msj at yada ara ben sana hemen dönerim fazla düşünürsen hiç bir şey alamazsın bunu unutma !!!

mazhar bunu beğendi.
  12. Selçuk Çilek

Selçuk Çilek Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kısıtlı bir bütçe ile yola çıkıyorsanız ve Alu bir kadro alacaksanız ben size şöyle bir öneri yapıyorum.
    1.Teker seti
    2.Diğer donanım
    3.Kadro

slm

mazhar bunu beğendi.
  13. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Tamda kararsız kaldığım nokta bu...hep istediğim ama bir mtb ve birde citybike bisikletim olduğu için pek niyetlenemediğim yol bisikletine,mtb'mi satınca iyice heveslendim.başladım araştırmaya...çıkardığım sonuç şuydu...
    Sora donanımdan aşağısını almamam lazım.

Salcanonun bu sene yeni çıkarmaya başladığı sora yol bisikletine niyetlendim,çok kötü kadro eleştirileri alınca vazgeçtim.

Bianchi zaten kafadan antipatik baktığım bir marka ve sora diye yazan modelinde sadece bir parça sora kullanıp diğer parçalarını düşük kalite kullandığını bilirim...

Sonra Carraro 914 dambiez modelini buldum aman allahım 695 euro'ya bu bisiklet çok iyi dedim ama tam bir fiyasko oldu,bisikleti araki bulasın piyasada.oda yalan oldu...

son olarak giant bakar buldum kendimi 2010 modeli geldi yeni hemen gidip inceledim bisikleti ama oda ne ben giriş modeli sora donanım olur diye düşündüğüm model defy 4 modelinde 2300 donanım...

Tamda burda kararsız kaldım...aklımda sora donanımdan aşağı bir bisiklet almamak varken,Giant marka olarak harika,kadro gördüm çok hoşuma gitti ama iyi kötü sportif amaçlı bir bisiklet sürücüsü olarak 2300 donanm bana yetersizmi gelir kuşkusu oluştu kafamda...

Belkide fazla irdeliyorum,bilemiyorum...benim burdaki asıl amacım 2300 çokmu yetersiz bir donanım mıdır sorusuna cevap bulmaktı...

Sonuçda senelerdir sportif amaçlı bisiklet kullanan birisiyim,yüksek donanım budalılığımda yok ama mtb ve citybike kullanırken deore kulanıyordum. belli bir seviyede daha keyifli bir sürüş tarzı yakalandığını biliyorum.yol bisikletinde de aynı seviyeyi yakalama telaşım var sadece.
    :)
    Bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum...

14. Ege Muallaoğlu

Ege Muallaoğlu Üye

Seviye:
    bence drag blade de bakmanızı öneririm ben son 3 aydır kullanıyorum çok memnunum onda da 2300 donanım var ancak ben pek üst donanım bir bisiklet surmediğim için pek algılayamıyorum ama kadro açıları falan çok güzel. Üstelik fiyatlırıda makul hele ki 2. el alıcaksanız

mazhar bunu beğendi.
  15. hornetyasin

hornetyasin Bisikletkolik

Seviye:
    2. el bisikletlerede bakmanızı öneririm.

Kadronun geometrisi ve size uygunluğu çok önemli. Boyunuza uygun olmayan bir kadro ile super record donanım da kullansanız hiç bir işe yaramaz.

Önce kadroyu seçmeniz sonrada başlangıç için minimum Sora kullanmanızı tavsiye ederim. Daha sonra yavaş yavaş donanım değişiklikliğine gidebilirsiniz.

mazhar ve Tolga Gürgün bunu beğendi.
  16. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:

aklın yolu bir . hatta vücuda uygun bir kadro ile gidondan değil kadrodan değiştirilen vitesle bile sürüş zevki alırsınız . :) ilave olarak Selçuk Abi ' nin dediği gibi teker seti çok önemli tabii .

mazhar bunu beğendi.
  17. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bencede 2.El lere bakın minimum sora ekipmanlı bir model olursa iyi olur , pahalı ekipman takıntısı bir budalalık değildir düzeltmek isterim :)
    Yol Bisikleti kullanan kişiler genelde bisikletleri ile evli gibidirler ve üzerinde en iyi malzeme olsun isterler bu yüzden sürekli bir sirkülasyon içindedirler.:)
    benim için Kodro birinci derecede , jant seti ikinci derecede , ekipman üçüncü dercede önemli.
    Olmadı yavaş yavaş toplayın ben bu forumda 2 senede istediği yol bisikletini toplayan arkadaş tanıyorum.:)

Size kolay gelsin,

mcanb, Tolga Gürgün ve mazhar bunu beğendi.
  18. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Budalalık lafı için özürdilerim,ama budala derken kendimden yola çıkmıştım.kastettiğim hakkını veremiyeceğim benim için fazla olan gereksiz donanımdan bahsediyordum.
    :)
    Ortalama bir bisikletçiyim bu yüzden hiçbir zaman mtb'de veya şehir bisikletimde xt-xtr donanım düşünmedim benim için lüks olduğunu düşündüm.:rolleyes:

Yol bisikleti konusuna gelince sanırım bu giant defy4 modelini alıcam.çünkü iyi bir marka =kaliteli bir kadro istiyorum...biliyorum sora donanımla başlamak isterdim ama 2300 deneyip yavaş yavaş bisikleti geliştirmeye çalışırım.bunu yaparkende sizden bol bol tavsiye alırım...:D

serkkan bunu beğendi.