Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İyi donanımlı bisiklet alıp ilerde kadro değiştirmek mantıklı olurmu?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Samet Yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. Samet Yıldırım

Samet Yıldırım Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar fiyatları uzun bir süredir takip ediyorum ve Salcano ve Sedona gibi markalar iyi donanımlı bisikletlerini ülkemizde ucuz fiyata satıyorlar.

Bu durumda F/P olarak aldığımız ürünü ilerde daha iyi bir kadro ile geliştirmek sizce mantıklı olurmu?Yoksa direk iyi bir kadroyla başlamakmı gerekir?Forumdaki çoğu arkadaş XRS030'u başlangıç için en iyisi olarak söylemiş.

Ben şuan Kron XC150 kullanıyorum ilk kez yol bisikletine geçiş yapıcam.Yaşım biraz küçük olduğu için alıcağım yol bisikletinin geri dönüşü olmayacak.Eğer alırsam en az 1,5 sene herhangibi bir geliştirme vb. durumlarda bulunamam bu durumda XRS030 beni heryere götürür daha sonrada hayalimdeki Specialized Tarmac alırım diye düşündüm.

Sizce ileride birdaha yeni bir bisiklet alamayacığımı düşünerek bana biraz daha biriktirip iyi bir bisiklet almayı yoksa F/P ürünü alıp ilerde kadroyu değiştirmeyimi tavsiye edersiniz?

2. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Zaten belli bir fiyat aralığından sonraki bisikletlerin kadrolarıda iyi oluyor. XRS030 da upgrade yapmak zorunda kalmazsınız bence.

Samet Yıldırım bunu beğendi.
  3. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Öyle bir bahsetmişinizki XRS 700 den bahsediyorsunuz sandım bir an XRS030 her parçasıyla iyi sayılacak bir bisiklettir ve fransa bisiklet turuna hazırlanmıyorsanız isteklerinizi karşılayacaktır bence.

4. Samet Yıldırım

Samet Yıldırım Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İkinizede teşekkür ederim.

XRS030 iyi bir bisiklet tabikide ancak nedeni nedir bilmem ama içimde sürekli Salcanoya karşı kötü bir algı var marka takıntısı herhalde.O yüzden değiştirme fikri var aklımda sürekli.

Kullanıma gelirsek zamanımı alıcak tek şey okul ve derslerim herhangibir işte çalışmadığım için genelde bütün günlerim boş bir şekilde bilgisayar başında geçer.XC150liyi aldığımdan beri onu bi hayli kullandım ancak çok yoruluyorum en fazla 2 saatlik sürüşler yapıyor sonrada eve dönüyorum.

XRS030'un kadrosu böyle uzun kullanıma dayanıklımı?1,5-2 sene gibi bir sürede herhangibir çatlama vb. sorun oluşurmu?

5. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    kullanıcısı olarak söylüyorum; taş gibi bisiklet kardeşim. hiçbir şüphen olmasın... he ilerde karbon bir kadro istersen, rahatlıkla değiştirirsin. donanımı da gayet yeterli.

6. Samet Yıldırım

Samet Yıldırım Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teşekkür ederim içime su serptiniz.Korkum var çünkü XC150 deki gibi alıp pişman olmak istemiyorum.

7. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bunu Allah bilir ancak, kimse garanti veremez.

Siz buna nasil garanti veriryorsunuz, dünyanin en iyi ve dayanikli kadrosu bile catlaya bilir ve catlamaz diye buna kimse garanti veremez, üretimi yapanin kendisi bile.

8. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ben bisikletin sağlamlığından bahsettim, öyle kolay çatlayabilecek, kırılabilecek bir kadroya sahip değil. gayet dayanıklı bir kadroya sahip. eğer ona bakarsanız, en ünlü markaların kadroları dahi çatlayabiliyor. bu gayet normal bir durum hocam.

yanii, farklı şeyler söylemiyoruz aslında. : )

9. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    XRS030 bulunuyor mu hala piyasada?

10. Samet Yıldırım

Samet Yıldırım Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Haklısınız bunu ancak Allah bilir.Belki alıp eve doğru gittiğim an kırılır belkide seneler sonra.

Sizede ayrı teşekkür ederim.

11. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    samet dostum ,
    boyunuz kaç ona göre kadro alın 1.83 boyunda bu forumda dostum var üst boru uzunluğu 56 cm olan yol bisikleti kullanıyor.....
    sorunuza cevap vereyim iyi donanımlı bisiklet mtb aldım karbon scott sacle 30 large kadro idi ve dönüşüm yapabildim 28 jant oldu alexrims jantlar oturdu..

12. Samet Yıldırım

Samet Yıldırım Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Boyum 1,73 ancak yaşımın küçük olması nedeni ile önümdeki 1-2 sene boyunca uzayabilme ihtimalim var.

Kadro boyu ile ilgili yazdığınız bir kaç yazıyı okudum.Bu boyuma göre 53cm uygun olur herhalde.

13. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Salcano da 53 seçeneği yok 54 var (en yakın olarak) ayrıca o bisiklet şuan piyasada da yok sanırım, üretimi de yeni sezona doğru olacak :in:

14. Berkay G.

Berkay G. Aktif Üye

Seviye:
    bütçe durumuna göre sedona 621 düşünebilirsiniz. salcanonun servisleri gerçekten berbat ve salcano genel merkezi en ufak bir hatayı kabullenmiyor.

15. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tuncay dostum benden 1 cm uzun 1.75 evet o da yol alacak yeni 54 kadro ona büyük kadro vermişler malesef 56 kadro vermişler tuncay dostumla aynı olmasada 2 cm fark var bence 54 olur ama genede bisiklet firmasında 53 kadroyu sürün size ufak geldiğini hissederseniz almayın 54 ü deneyin 56 size olmayacaktır..boyunuz gökan dostumdan kısa

16. Samet Yıldırım

Samet Yıldırım Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    O zaman 2.elede başvurabilirim benim için illa 0 olması lazım değil.

Salcanonun servisi hakkında çoğu kişi şikayetçi zaten.

Sedona 621 2800 civarlarında gereğinden fazla pahalı geldi bana yanlışmı düşünüyorum?

Denemeden almamak en iyisi olucaktır gideceğim yerde varsa eğer önce 53cm kadroyu bir denerim.Ancak büyük ihtimal 53cm olmuyacaktır bende 54cm alırım.

Ayrıca biraz daha araştırdım ve yeni bir model buldum.2012 FOCUS VARIADO 3.0 tiagra setli karbon maşa ve 2000 tl bana çok uygun gibi geldi nasıl sizce?

17. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

evet şık duruyor e tabi 2000 lira olunca para yükseldikçe makineler güzelleşiyor..

18. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Benim size tavsiyem kadroyu iyi alın, ileride parçaları değiştirin. Sebebi:

Kadroda boyutsal olarak offset yani sapmalar kaçıklıklar varsa, parçanın kralını taksanız sıkıntı çıkar; örneğin viteslerde çıkır çıkır sesler, jantın salgılı dönmesi, fren kelepçelerinin uyumlu çalışmaması sonucu fren padleri sürtme ayar tutmama vs. Halbu ki bir bakıyorsun; piyasanın en iyi parçalarını takmışsın ama %100 verim alamıyorsun. Bunun sebebi ise kadrodaki tolerans dışı boyutsal hatalar.

Kadro teknik tasarım olarak 10 yıl sonra da 3 aşağı 5 yukarı aynı conceptte yani aynı düşüncede olacak. Ama parçaların teknolojisi sürekli ve daha çok değişiyor. Onun için kadroyu iyi alıp ileride güncellenen parçaları iyi kadroya takmak daha akıllıca diye düşünüyorum.

19. Samet Yıldırım

Samet Yıldırım Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Cube Peloton Pro modeli hakkında ne düşünüyorsunuz biraz araştırdım.Yurtdışı fiyatı 900 euro civarında.Okuduğum kadarıyla kadrosuda donanımıda güzel bir bisiklet.Görsel olarakda güzel duruyor.

Türkiyede nerede satılır bu bisiklet.

20. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    En iyisi, bu bisikleti kullanmış veya bu markanın buna yakın modelini kullanmış birine sormak lazım.

Türkiye'de şu anda bulamasanız bile hali hazırda bisiklet ithal eden bir firmaya sipariş edebilirsiniz. Sipariş edecek firma, üzerine kendi karını ekleyeceği için; birkaç firmadan fiyat teklifi alabilirsiniz.

Veya internet üzerinden sipariş.

Her iki durumda, bisikletin bir yeri bozulsa garanti durumu ne olur, onu da araştırmak gerekir.