İtalya'dayım bir isteginiz var mı?

Scudo

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Canınızın sağlığı , sağ salim gidip sağ salim gelin :)

• Beğen
Tepkiler: SametAksuoğlu

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
sadece fixed gear bisiklet parcalari getirme dusuncesiyle bu konu basligini actim. bu yuzden yukaridaki kask talebini ne yazik ki geri cevirecegim. ulkemizde bulunmadigi, bulunabilenlerinde fahis rakamlara satildigini gordugumden, ulkemizde fixi gelissin, cocuklar annelerine, annecigim benim neden bir fixim yok demesinler diye bu konu basligini actim.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi italyalı bi hatun olabilir :D sarışın şöyle :D boyda 175-180 aralığında hafif balık etli, :D tamam sustum :D

• Beğen
Tepkiler: matrixod

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
100 200 lira arasi vurugu olmayan gecme borularla yapilmis dropoutlari fixed seklinde olan boyasi onemsiz 58 cm eski bir fixed kadrosu coooook iyi olabilir :)

Guzel gunler sizinle olsun milanoya selamlar:)

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Pardon ,

fixed gear derken ? ben pek bilgili değilim de fixed gear konusunda ?

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
İbrahim abi fixed gear tek vitesli frenleri olmayan pedalları geri çevirerek fren yaptığın bisiklet türü.(kabaca böyle) ama pedallar kontra değil.Çok geri geri çevirirseniz bisiklet geri geeri gider :) kısaca böyle :D

• Beğen
Tepkiler: Msgl

Özgür Yalçın

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Cannondale
@SametAksuoğlu

selamlar

ben bi şapka isterim...2 adet şapka evet :)
küçük siperli klasik yol şapkası...
colnago ve campagnolo logolu eski 2 şapka ...

alabilirseniz çok memnun olurum.

sevgilerle
iyi seyahatler
özgür

• Beğen

Onur Onursal

Aktif Üye
Tepki
64
Şapka konusunda bende mesja attım ama cevap alamadım :) Şapka hastasıyım ben de. Şöyle 2-3 euroluklardan falan olsa şahane olur :)

• Beğen
Tepkiler: Özgür Yalçın

Onur Onursal

Aktif Üye
Tepki
64
Fixed gear parçası - komponenti değil ama fixed gera modasının tamamlayıcı bir öğesi olabilmesi açısından önemli aslında :)

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
ozel mesajima gelen bu soruyu konu basligi icinde yanitlamak istedim;

Ben de 3 hafta içinde roma ya gideceğim. Geçen sene gittiğimde pek iyi dükkanlar bulamamıştım. Bu sefer gittiğimde daha çok kovalamayı düşünüyorum.
Siz güzel dükkanlar buldunuz mu?

benim cevabim;

acikcasi romada iki tane bisikletci bulabildim. BBIKE denen kucuk, mutevazi, semt bisikletcisi gorunumunde bir yer buldum. bu yerin vitrinlerinde bir cok tasarim harikasi, muzelik fixi bisiklet var. ustelik tam boyuma posuma uygun 61cm bir complete kadro vardi ve fiyatini sordugumda, adam o satilik degil, o benim askim, kiymetlim falan dedi :) yine de bu bbike magazasina gitmenizde fayda var. belki diger 54cm, 56cm ..vb kadrolar satiliktir. burayi muhakkak gidin gorun zira isi fixi yapmak olan usta ayni zamanda bir sirkte calisiyor, bisiklet ustunde gosteri yapiyor, bu gosterilerinde kullanacagi kendi fixi gosteri/sirk bisikletlerini uretiyor, uskudarda, balat da da bir donem sirkte calismis, cat pat turkce kelimeler ile size karsilik veriyor; iciniz bir hos oluyor :)

milanoya yeni geldim, suanda isvicre alplerindeyim; como golu yakinlarinda,,,

ayagim su topladi, bogazlarimda kotu, iyilesince milanoya gececegim. acikcasi milanoda nerede bisikletci vardir simdilik bilmiyorum ama bulurum. en kotu ihtimalle yoldaki bir fixi yi durdurup, hacim sen bunu nerde yaptirdin, gobegini nereden aldin diye sorar, elimdeki haritayi gostererek bana yolu tarif etmesini rica ederim.

ben gunde 1 euro harcayarak 1 aya yakin suredir italyayi dolasiyorum, sokaklarda yatiyorum, sokak ortasinda menemen yapiyorum, sokaktan gecen italyana. vuoi un caffe turco diyorum, adam sasiriyor, sonra fazil beyion damlasakizli turk kahvesini icince bir hos oluyor :) biraz ilginc bir seyahatin icindeyim. fazla guncelleyemedim ama nasil gunde 1 euro harcayarak yasayabildigimi merak edenler,

meteliksizitalya.blogspot.com adresinden maceralarimi takip edebilir.

siparisleri aldim, aslinda daha cok tr de bulunmasinin zor oldugunu tahmin ettigim 14 luk, 16 lik, 11 lik arka disler..vb ucuz italyan, kaliteli ama makul fiyatlardaki f/p urunu japon ya da high quality compagnolo track gobekleri, on arka ayni renk ve tasarimdaki gobek setleri ..vb ben daha cok bu urunleri istersiniz diye tahmin etmistim. daha cok sapka ve kaliper siparisi geldi. ama ilgilenecegim. yakinda gelecek siparislere cevap yazmayacagim. simdilik fazlasiyla siparis aldim bile, ucakta bagaj sinirim var biliyorsunuz.

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
(link)

(link)

ben bunun acik gokyuzu mavisi olanindan on arka set seklinde aldim(linkteki resimlerde sadece parlament mavisini koymuslar, benimki ucuk mavi) bu arada cok daha ucuza aldim, turk isi pazarlik :) ,

arka gobegin uzerine MICHE nin(made in italy) 18 dislisinden taktirdim (ben bu terimlere yabanciyim, burada italyancalarini ogrendim, siz ne diyorsunuz bu disli kisima bilmiyorum)

ayrica yine uzerinde J.F.I yazan( bu bir marka adi mi bilmiyorum) 18 disli bir single speed disli aldim. u da pirinc renginde, ucuk mavi ile sarinin hos bir birlikteligi olacak diye dusunuyorum.

adam bana miche gobeklerin ise yaramaz, tez zamanda sorunlara gebe oldugunu, compagnolo gobeklerin ise evladiyelik, inanilmaz verimli ama cok pahali olduklarini, benim aldigim made in japon gran campe lerinse f/p urunu olduklarini soyledi.

61 cm kadro yoktu, ben ona tuekiyede arastirdigimdan ve bildigim bir model oldugundan cinneli gazzette sordum, 435 euro dedi, ise yaramaz, cunku cinelli kadrolarini Cin de urettiriyor dedi. Colombus lar iyiymis. bu bir kadro markasi mi, metal cesidi mi anlamadim. cunku adam bir colombus kadro gosterdi, elimle vurdum, uzay mekigi gibi bir ses cikardi. ne demire benziyordu ne de karbona !?!? titanyum ya da cromoly nin ozel bir turu mu anlamadim. italyancami mazur gorun. ama colombus celigi diye bisey var sanirim. ben burdan arastiramiyorum, siz yardimci olur, aciklik getirirseniz sevinirim.

brooks seleler burada da pahali ama olu pastel tonlarda ,mavi, sari, kirmizi, visne curugu renklerinde, nubuk seleler var. harikalar.

ayrica brooks un top-tube e asilabilen postaci cantasi var. yakindan inceledim de bi harikalar. italyada fixiciler arasinda markasi ne olursa olsun, top tube canta asmak moda... ancak bu canta burada sahiyt kalmiyor, gideceginiz ytere varinca cantayi alip omzunuza asiyorsunuz, ayni postaci cantasi gibi...

brooks un sitesinde var ise acin bakin, hatta buraya da ekleyin. bu cantaklar uzerine konusalim. cantanin ust sapkasini acip canta kadronun ortasinda kalacak sekilde konumlandiriyorsunuz, sonra sapkayi top-tube un ustunden gecirerek kapatiyoprsunuz, canta burada asili kaliyor; bilmem anlatabildim mi?

moda demisken. burada kolon jantlarin, neon. patlak renk bisikletlerin ya da taam aksi sekilde , cilalanmis, ana gibi ama boyasiz gibi duran kadrolarin cok meshur olduklarini soyleyeyim. yine fixiciler arasinda hicbiri bir digerine benzemeyen farkli gidon tasarimlari var, genelde koc boynuzuna benziyorlar ama kivrimlari daha nazik, yaris bisikleti gidonlarina benzemiyorlar.

ben terimlere yabanciyim bana yardimci olmaniz gerek. bu terimlerinm turkce ve ingilizce isimlerini benimle de paylasirsaniz sevinirim. normalde ben uzun yol tur bisikletcisiyim. fixi benim icin uzun suredir bir hayald idi. ancak simdi bu yolda bir miktar mesafe kat edebiliyorum. sizlerinde yardimlari ile.

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Oralarda da ne parçalar vardır be ama :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başka bir forumdan alıntı italyan bisiklet alışveriş siteleri, belki yardımcı olabilir..
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link) lab.it
(link) shop.it
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link) freeride.com
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

• Beğen

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
sadece amerika icine satisi gozuken asagida linkini verdigim sitede, sadece 51 ve 59 cm kaldigi icin. indirime giren bir kadro buldum. Aslinda bana 60 ya da 61cm kadro lazim, inseam 93 cm falan yanlis hatirlamiyorsam. boyum 193 cm.

ama belki de bir boy kucuk kadro agresif suruste fixi de avantaja donusecektir? Bu konuda siz ne dersiniz bilmem.

amerikada okuyan ya da oralara gidecek bi tanidiga bu kadroyu aldirmam lazim, turkiyeye donunce bu isi kovalayacagim.
(link)

sitede fixi bolumu altinda ilginc seyler, ve indirimde daha baska kadro cesitleri de var, bir inceleyin derim;
(link)

bu arada italyadan getirecegim bir cok seyden para istemeyecegim(sapka..vb) el memleketlerden ulkeme, konusmayi ozledigim sizlere. Dilekolay! bir aydir sokaklarda, ancak derdimi yuzeysel olarak anlatabilecek A2 seviyesindeki italyancamla dolanip duruyorum :) ozledim ulkemi; geldigimde getireceklerim(makul fiyatlara bulabildiklerim), italyadan sizlere nacizane hediyelerim olacaktir.

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
italyadan kisa bilgiler;
scilyadan, isvicre alplerine kadar her yeri dolastim; buralarda herkes resimde gordugunuz italyan tipi "bici da passeggio" denen, surusu inanilmaz keyifli, mini etekle, topuklu ayakkabiyla, pardosuyla... kisacasi turlu elbiseyle keyifle kullanilabilen bu celik bisikletlere biniyor. tum sehir uzerinde kucuk puntolarla marka yazisi disinda hic bir etiket ve renkli unsurun olmadigi, genelde koyu tek bir renkteki bu celik bisikletler ile dolu!

http://www.absolute-bikes.com/images/default/bici/dapasseggio/cittau.jpg

http://www.absolute-bikes.com/images/default/bici/dapasseggio/cittad.jpg

bu bisikletlerden sokaklarda yuzlerce var, cogunun tekeri ya da selesi calinmis durumda, her yastan insan, nereye gidecekse , turlu kilikta(mini etek ve enteresan sapka takmis olsa bile) bu bisikletkleri kullaniyor. Bu bisikletler bizdeki gibi bisiklet kilitleriyle degil de kalin zincirler ve kale klit vari buyuk klitler ile sokak ortalarina kitleniyor. kimse bizdeki gibi quick realese koltuk ya da jant kullanmiyor. cunku caliyorlar. koltugu, janti calinmis adim basi bisikletlere rastliyorsunuz.

dik bir oturus pozisyonu var, surerken one egilmiyorsunuz, surusu cok keyifli, italya da sehir merkezleri duzluk, her yerde bisikletr yolu ya da yolda bisikletlilerin rahat seyri icin genis acikliklar var. zaten bu kistasa uygun olmayan yokuslu, egimli sehirlerde bisiklet degil cin mali scooter lar ya da vespa lar yaygin. 14 yasina gelen herkes belli bir cc sinirini asmadigi surece motosiklet alabiliyor. bebelerin altinda motosikletler var, cicili bicili kizlar bu motorlarin ustunde cok komik goruntuler olusturuyorlar, akillara zarar :)

bu bisikletler 200 -300 euroya alinabiliyor.

sanirim herkesin yukardaki resimdekine benzer boyle bir bisikleti, bir de haftasionu ya sa sabahin ilk saatlerinde antrenmana ciktigi kaliteli bir dag bisikleti, De Rosa, Olmo ya da Compagnolo sete sahip bir diger yaris bisikleti var. hic pinnerello gormedim. ama cok daha ihtisamli karbon yaril bisikletleri surenler var. Bir turistseniz, bu bisikletleri sokak ortasinda siz goremiyorsunuz., ama ben sokaklarda ve genelde sehirlerin dis kisimlarindaki yerlesim yerlerinde, sakin yol kenarlari gibi yerlerde uyudugumdan, sahah erken saatlerde sayisiz yol bisikletcisinin antrenman goruntulariyle gune uyaniyorum.

Genelde saat 05.00 - 06.30 arasinda italyanlar bisiklket suruyor ya da kosuyor. yine bu saatlerde pazar kuruluyor, sabahin bi vakti, alisverise cikmis insan guruhuyla karsilasiyorsunuz. mesai erke3n baqsliyor ama oglen olunca meshur italyan "siesta"si basliyor. dort saat boyunca tum dukkanlar kapaniyor, millet evine yemek yemege ya da dinlenmeye, uyumaya gidiyor, kucuk sehirlerde in cin top oynuyor.

italyadan bisikletle ilgili izlenimlerim buradan devam edecek. daha genelk bir italya panaromasi icin blog uma bakabilirsuniz, yakinda yeni girisler yapcaGIM. TR karakter konusunda kusuruma bakmayin, yurtdisindayim, malumunuz.,

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge

Onur Onursal

Aktif Üye
Tepki
64
Çok imrendim şu an size. İlgilendiğim tarzda bisikletler ve bisikletçilerin olduğu bir Avrupa kentindesiniz. Gezip gördüğünüzü bile aktarmak istemeniz büyük incelik olduğundan size fotoğraf dahi soramıyorum :)

Bahsettiğiniz şehir bisikletlerinin oralarda yaygın olup burda olmamasına üzülüyorum aslında. Burada derken bahsettiğim yer İzmir ve İstanbul. Görmedim ama duyduğum kadarıyla Konya şehir bisikleti kullanımı ve piyasası konusunda çok daha hareketli. Şehir bisikleti kullanımının İzmir ve çevresindeki tezahürü ise şu şekilde: Çok çeşitli marka ve model olmadığı için olanlarda sanırım fiyatları yüzünden tercih edilmediği için genelde en hesaplı olan "Postacı Bisikleti" olarak ta tabir edilen hizmet bisikletleri kullanılıyor. Şehir içlerinde ya da sanayi sitelerinde arkasına plastik bir kasa iliştirilmiş şekilde kısa mesafelere sipariş götürmek için kullanılırken rastlayabilirsiniz. Daha ufak yerleşim yerlerinde - ki buralar aslında yüksek nüfuslu ilçeler oluyor - İnsanlar yine kısa mesafe ulaşım (commute demek yanlış olmaz sanırım) için sıkça kullanıyor. Şehir bisikleti tarzındak şeyleri bu şekilde görmekten şikayetçi değilim elbet ama hiç araziye toprak yola çıkmadığı halde bir çok insanı dişli lastikli, 26 jant ve amortisörlü dağ bisikletleriyle gezerken görüyorum. Sanırım şehir bisikleti anlayışı ya da bu bisikletlerin şehir içi kullanıma uygunluğu insanların pek farkında oldukları birşey değil. İtalya sokaklarında fotoğrafını çekmişsiniz gibi tasvirini yaptığınız bu görüntülere bende buralarda şahit olmayı isterdim aslında ama şimdilik Brooks çanta yerine plastik kasa, deri seleler yerine de seleye dolanıp iple bağlanmış kumaşlar göreceğiz. Varsın öyle olsun yine de şehir bisikleti kullanılsın :)

Onur Onursal

Aktif Üye
Tepki
64
Brooks'un sele ve çanta ürünlerini bende çok beğeniyorum ve internetten takip ediyorum ara ara. Sizin bahsettiğiniz top tube çantayı bulamadım ama sitesinde heybe tarzında olabilecek ve top tube e asılabilecek şöyle gibi duran şöyle bir ürünleri var.

http://www.brookssaddles.com/en/ResampleImg.ashx?imgurl=~/images/shop/shop_bags/Cycle_Bags___Accoutrements/BRICK_LANE_Roll-Up_Panniers/Colour/BRICK_LANE___Black.jpg&Width=700&Height=500&format=jpeg&bkColor=FFFFFF

Onun dışında Brooks'un ürünleri arasında favori çantam budur:

http://www.brookssaddles.com/en/ResampleImg.ashx?imgurl=~/images/shop/shop_bags/Cycle_Bags___Accoutrements/BARBICAN_Hard_Leather_Shoulder_Bag/Colours/BARBICAN_Leather_Shoulder_Bag_-_Brown1.jpg&Width=700&Height=500&format=jpeg&bkColor=FFFFFF

Aslında şu aşağıdaki tarzda bir çantayı hatta 2ci elini bile seve seve kullanabilirim

http://www.brookssaddles.com/en/ResampleImg.ashx?imgurl=~/images/shop/shop_bags/Cycle_Bags___Accoutrements/BRIXTON_Satchel.jpg&Width=700&Height=500&format=jpeg&bkColor=FFFFFF

http://www.brookssaddles.com/en/ResampleImg.ashx?imgurl=~/images/shop/shop_bags/Cycle_Bags___Accoutrements/BRIXTON_Satchel/Pictures/BRIXTON_James_H_006.jpg&Height=500&format=jpeg&bkColor=FFFFFF

http://www.brookssaddles.com/en/ResampleImg.ashx?imgurl=~/images/shop/shop_bags/Cycle_Bags___Accoutrements/BRIXTON_Satchel/Pictures/BRIXTON_Satchel_view_1.jpg&Height=500&format=jpeg&bkColor=FFFFFF

fakat bu ürünlerin hepsinin fiyatları çok yukarılarda :)

Bir keresinde B 17 Sele buldum çok uygun fiyattan (135 TL gibi bişeye geliyordu kremiyle beraber). O da shipping esnasında kayboldu. Sele için kampanya çanta için 2ci el vs. bakmaya devam ediyorum.