İtalya Yıldızlar Yol Bisiklet Yarışları

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Sen İtalya'daki bisiklet sporu seviyesi ile Türkiye'dekini bir tutuyorsan ben sana ne diyeyim ?

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Emre Akcan
Sen İtalya'daki bisiklet sporu seviyesi ile Türkiye'dekini bir tutuyorsan ben sana ne diyeyim ? Sanırım aradaki farkın dağlar kadar olduğundan haberin yok . Herşeyi geç , son Akdeniz Oyunlarında İtalyan 23 yaşaltı sporcular ortalığı dağıttı . Bizim sporcular ise alt klasmanda bir yarışta bile sonlarda kaldı.
Aşağıdaki sonuçlara bakarsan çok fark yok gibi gelir . Ama o günlerde İtalyanların temposuna hefesimiz yetmedi dediklerini çok iyi hatırlıyorum . Bunun dışında da İtalyanlarla son yıllarda pek denk gelmedik . Senin yaşın küçük , olaylardan fazla haberin yok daha
(link)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Cem Unden
Aldiklari dereceler cok kötü degil. Ama yaris zaten Pescara' nin icinde tamamen düzlükte bir kriteryum yarisi gibi. Yariscilar da o dönemde continental takimlarda yarisanlar. Aralarinda bir bakista taniyabildigim, bizimkiler haric, Arthur Vichot, Tonny Gallopin ve Andrea Guardini, var.
Emre Akcan' in hassasiyetini anliyorum. Fakat onun dikkatini herhalde cekmeyen bir noktaya degineyim. Türkiye' de bir yol bisikleti alip lisans cikartarak bütün milli yarislara katilabilirsiniz. Avrupa' da bu olanaginiz yok. Belirli düzeydeki yarislara katilabilmek icin belirli düzeylerden gecmis olmaniz gerekir. Hatta lisans bile istemeyen bazi yarislara katilabilmek icin daha önce belrli yarislara katilmis olmaniz gerekir. Sebepleri bisiklet kullanicilarinin (yarislar icin) sayilarinin cok yüksek olmasindan kaynaklanir. Herkes katilabilecek olsa bilmem kac bin kisilik bir yolyarisi durumuna döner ve ne organizasyonu, ne emniyeti, ne kontrolü mümkün olmaz.
Türkiye' de yol bisikleti kullananlarin sayisi bir kac yüz bini bulduktan sonra, bunlarin arasindaki en az 60-70 bin lisanslinin arasindan eleme ile cikacak takimlarin uluslararasi basarilari ( Orta ve BAti Avrupayi kastediyorum) söz konusu olur. Yoksa su andaki gibi 3 tane profesyonel takim, yarisi slav ve balkan ülkelerinden olusan yariscilarla bu isin düzeyi belirlidir."
Amac kimseyi asagi görmek degildir. Ama ne kadar cok rakip olursa, seviye de bu orantida yükselir, yükselmek zorunda kalir. Bu gün ki durum Hani koyunun olmadigi yerdeki keci misaline..." benzer.
Su anda milli düzeyde en önde gelen bisikletciler, bu bahsettigim 100 binlerce bisikletcinin olmasi halinde kötü olacaklar manasina gelmez. Belki o durumda da ayni kisiler yine en önde olabilirler, ama daha da yüksek bir düzeyde!

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Serkan.ÇABAŞ

türkiye de yapılan 16 yaş kategorisindeki dopingin onlarla ne alakası var onu anlamadım.burada 16 yaşındaki doping yaptı diye o da mı yapacak.bence çok fazla düz mantık olmuş bu.elbette doping yapan olabilir haklısınız fakat ben bunun yine de proların yaptıkları kadar bir sayıda olacağını düşünmüyorum.ayrıca yapma ihtimalleri düşük o yaşta çocukların belki dediğiniz gibi bizde 16 yaş da yapan belki 1 tanedir arada her yerde çıkar o kadar.bence şüphelenmek yerine o atakalrı izleyip zevk almak daha güzel.sonuçta çocuklar tdf yi üst üste 7 kere kazanmak gibi bir çılgınlık yapmıyorlar yüksek tempoda bisiklet sürüyorlar pek şüphe edilecek bişe değil :) :)

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@ihtiyar

aslında hepsinin başı insanların gösterdiği ilgi oluyor abi yazdıklarından çıkardığım sonuç.
yani insanlar bisiklete ilgi gösteriyorlar bu spora gösterilen ilgi de artınca mecbur eleme yapılmak zorunda kalınıyor.insanlar seçilmek için daha iyi olmaya çalışıyorlar bu rekabet de ortaya iyi sonuçlar çıkartıyor...

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@fatihaydın

Sanki dopingi bedava veriyorlar . Bakkaldan alıyorlar . Doping yapmak bile uzmanlık işi ve başlı başına bir servet . O doping yapan prolar , yüzbinlerce euro ödüyorlar o işlere . Bazıları bu işleri çok kolay sanıyor herhalde . O adamların kullandığı ilaçlar bilinçsizce kullanıldığında sonu ölüm . Kardeşimiz 14 yaşında , konuşuyor işte , bilip bilmeden . Bizde burada çoluğa çocuğa laf anlatıyoruz .Herkes doping yapabilir ama herkes dopingden sonuç alamaz.

@Emre Akcan

Karşımızda söz ettiğimiz ülke İtalya . Bisiklette bir dev . Evladımızda "Nereden çıkardın " diyor " bizden iyi olduklarını , sırtlarında marka yazması , yarışın TV'den yayınlanması bizden iyi olduğunu gösternez " diyor . O bile gösterir , kardeşim . O spora olan ilgiyi , potansiyeli gösterir . Kimse babasının hayrına sponsor olmaz .... Biraz araştır , sonra meydana çık . Ben 20 senedir bu sporu takip ediyorum . Senin yaşından fazla . Karşındakine laf etmeden önce biraz araştır , öyle konuş... Kitabını yazarım bu işlerin, sanada kaynak diye tavsiye ederler , okursun

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
emre yanlış anlama sakın.burada kimse bizleri(yani türk sporcuları) kötülemek için uğraşmıyor.ben eminim aramızda en az onlar kadar iyi seviyede olan sporcular vardır ama o sporcuları burada yani türkiyede ararsın fakat orada herhangi birini tutup çekersin yanına.genel olarak değerlendirirsek o zaman ortaya çıkar sonuçlar zaten.burada tek amaç biz olduk artık gibi düşünmek yerine değerlere bakıp onların daha iyi olduğunu kabul edip onlar gibi olmak için çalışmak yeterlidir.bisiklet kültürü başka olay o zaman içinde oturacaktır zaten.bize düşen sadece çalışmaktır.bir arkadaşımla konuşuyordum geçen ismini vermek istemiyorum kendisi yurtdışına gidiyor.gittiği ülkede antrenman yaparken oralı arkadaşlar belli bir tempoda gidiyorlarmış.diyor ki arkadaşım "ben de boşa korkmuşum acaba geri kalırmıyım" diye.daha sonra yanlış hatırlamıyorsam yokuş yukarı adamlar bi tempo yapmışlar ne olduğunu anlamadım diyor kopmuş arkadan gelen bir bayanla bitirdim yokuşu dedi.kaldı ki bu arkadaş da çok sağlam çok güçlü bi performansçı arkadaş.kolay kolay yakalanabilecek birisi değil.sen düşün artık.peki neden böle abi dedim neden daha iyiler dedim aldığım cevap adamlar çalışıyorlar adam gibi oldu...

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@fatihaydın

Burada tanidigim bir delikanli bisikletci var, 19 yasinda, ogullarimdan birisinin arkadasi. Sormustum bir kere kis aylarinda ne kadar antrenman yaptiklarini. Haftada 600-900 km. civari diye cevap vermisti. Bir hesap ettim. Hafta sonu 300 den fazla hafta ici de 600 e yakin bazen. Zaten günlerin uzunlugu belirli. Haydi hafta sonunu anladim. Ama hafta ici bu kadar kilometre. Bu azim, sebat isi.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@ihtiyar

evet abi çok haklısın.sonuçta bizden üstün ırk olduklarından ya da farklı bir organizmaya sahip olduklarından değil,daha çok çalıştıklarından daha iyi oluyorlar...
bir bakıma ağustos böceği ile karınca olayı gibi :)

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@ihtiyar

Bizim burada da var böyle çocuklar , ihtiyar abi . Senede 18.000km yapan bir arkadaş var . 23 yaşında . Hem çalışıyor , hem bisiklet . Sabahları iş yerine giderken zamana karşı antremanı yapıyor . 25 km yolu 40km/s ortalamayla gidiyor .Yokuşları roket gibi çıkıyor ama yarışacak yarışma yok . Daha ileri nasıl gitsin ?

İtalya'da Yıldız seviyesindeki bir çocuk ortalama 22 yarış koşuyor senede . Bizde ise iptal edilmezse 6 tane . Birde araya antreman yarışları vs koyarsak İtalyanlar 40'a ulaşır sanırım . Antreman bilgileri geniş. Bizde ise aslında doğru dürüst antrenör bile yok. Kendimizi İtalyanlarla karşılaştırmak yerine bir İran , bir Kolombiya , Eritre seviyesine ulaşmaya çalışmalıyız .

Eritreli profesyonel bisikletçi Daniel Teklehaymanot (Green Edge) . Geçen sene İspanya turunu bitirdi. Bizde pro yok ama Eritre'de var . Devamı da geliyor . MarcoPolo Cycling takımında bir sürü Eritreli var
http://www.velowire.com/watermark_photo.php?ID=12563

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Cem Unden

Bu da bir tesadüf degil. Bagimsizlik savasi sirasinda pek cok eritreli( o zamanlar habesli) eski italyan kolonisi oldugu icin Italya' ya kacti. Bagimsizliktan sonra dönünce, bisikleti de beraber getirdiler!:)
Jeolog bir arkadasim 2 sene Eritre' de kaldi( Simdi kamerun' da) Eritre' de kaldigi sürelerde cok defalar Eritre' deki bisiklet üzerine konusma olanagim oldu kendisiyle. Daha cok acemiler. Evvelki sene Kopenhag' taki saate karsi yarisa katilmak icin getridikleri bisiklet bile kurallara uymuyormus. Alman Federasyonu, yardim edip yarisa katilmalarini sagladi diye hatriliyorum. Birisine kendi bisikletlerinden verdiler, Diger yariscininkini düzeltmeye calistilar ama, yine de diskalifiye oldu galiba.
Gercekten cok asiri bir atilim ve yatirim yapiliyor. Afrika' da Güney Afrika ile beraber bisiklet konusunda en kuvvetli durumuna gelmisler.

Benim sahsi kanaatim, Türkiye' nin yol bisikletinde ilerlemesinin birinci kosulu yol ve trafik meselesidir. Tabii ki bunu biraz irdelersek altindan yüzlerce siyasi-iktisadi ve dolayisiyla sosyal sorunlar yattigini görürüz. Bu sabah Hüseyin Celebi' nin Sicilya seyahati üzerine ilk yazdiklarini okudugum zaman, en cok dikkatimi ceken sey, Italya' nin en geri kalmis bölgelerinden sayilan Sicilya' da bile motorlu tasitlarin bisiklete karsi tavri oldu. Bisikletin trafikte herkes(Devlet, sürücü, yaya..) tarfindan kabul edilmesi, yani toplumun parcasi olmasi, olayin cözümüdür.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
http://lh3.ggpht.com/-C2ZSeD_Ww1Q/Te9NvdXSQKI/AAAAAAAACT0/kcX1Fw6MfKQ/MPCTeamwtruckb.jpg?imgmax=800

@ihtiyar

Eritre'deki durumun İtalyanlarla ne kadar alakalı olduğunu bilmiyorum ama Amerikalı ve Avrupalıların ; Gabon , Ruanda ve Eritre'ye bisiklet konusunda çok destek verdiklerini biliyorum . Özellikle Trek firması Eritre'ye bayağı destek oluyor . Başkent Asmara'da yüksekte bir şehir benim bildiğim kadarıyla . Doğal olarak her zaman "altitude training" olayı içindeler . Teklehaymanot dışında birkaç tane daha iyi sporcuları var . Özellikle MarcoPolo takımı Etiyopyalı ve Eritreli sporcuları Avrupa yarış dünyasına adapte etmeye çalışıyor . Aynı tarz destekleri Türkiye'deki sporculara vermiyorlar . Sanırım onların gözünde umutsuz vakayız :)

(link)

http://www.marcopolocyclingteam.com/en/images/stories/2012_news/nrc2marcopolocycling6-2012.jpg

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Cem Unden

peki abi biz o destekleri almak için bir şey yapıyor muyuz ki ?

• Beğen

Batuhan Ustaoğlu

Aktif Üye
Tepki
70
@Cem Unden

Bizde kaç tane esnaf kaç tane büyük firma sponsorluk yapar ki ? "Bisiklet mi o da ne ? Çocuklar gezsin diye."

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Batuhan Ustaoğlu

Bizim millette bu kafa oldukça ne bisiklet gelişir , ne eskrim anca cep telefonu sektörü gelişir ; bir de "YETENEKSİZSİNİZ - Acun" (Bilerek birleşik yazdım) cüzdanı gelişir