Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstediklerim o kadar extrem ki..

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında alikarabulut1018 tarafından paylaşıldı.

1. alikarabulut1018

alikarabulut1018 Yeni Üye

çok mu şey istiyorum bilemiyorum..

öncelikle herkese merhaba ben bisiklet alacağım.. çocukluğumdan beri içimde kaldı...ama istediklerim o kadar extrem ki ne yapsam bilemedim....
    lütfen bana yardımcı olun..
    asgari ücretle çalışan birisiyim.. o yüzden 500 tl bile bir bisiklet için çok pahalı...

şimdi ben hergün 10 km den fazla yürüyen bir insanım... yıllardan beri yürüyorum. o yüzden bacaklarım alışık hiç yorulmuyorum. ama bu mesafeyi yürümek 3 saat sürüyor. vakit kaybetmek çok kötü oluyor bisiklete binmek ve 1 saatte işleri bitirmek istiyorum...

şimdi ben çok hovarda bir insanım. toprak yolda giderim kaldırımdan inerim. kasisten zıplarım. bir 95 kiloyum. diyorum ki çift amortisör olsun. böylece darbeleri emsin.

sürüşlerimin %99 u asfaltta olacak o yüzden birisi bana ince tekerlek kullanmak %40 enerji tasarrufu sağlar dedi. ama çift amartisör ve ince teker yok. yarış bisikleti diye geçiyorlar. onlarında direksiyonları boynuz gibi kıvrık ben onlarda hiç süremem. ayrıca benim istediğim bisikletin 15 kg olacağını bununda yoracağını söylüyorlar.

ayrıca bacak kaslarım çok güçlü olduğu için 21 vitesin bana az geleceğini de düşünüyorum.

bölgemdeki bisikletçileri tek tek dolaştım geçen ay. bütün bisikletler bana küçük gibi geliyor. pedal çevirirken dizim çeneme çarpacak gibi oluyor sanki. ne yapacağım kararsızım.

ayrıca ince teker üzerinde dengede kalabilir miyim o konuda da tereddütüm var.

birisi bana bisiklet önersin lütfen. yoksa kendim toplama almaya kalkcam sonra mallar elimde kalcak.

boy: 183
    kilo:95
    bacak uzunluğu falan denmiş nasıl ölçüldüğünü tarif edin hemen ölçeyim..

2. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Çift amortisörlü bisiklet ile darbeleri daha az hissedersiniz doğru ama bastığınız her pedalda bisiklet yaylanma yaparak pedala uyguladığınız enerjinin önemli bir kısmını emer... Bu da sizin boşuna güç sarfetmeniz demek... 500 tl altı bisikletlerde verilecek olan ön maşa da kilitlenir olmayacağına göre arka amortisör kadar olmasa da o da düz yolda bir miktar enerjinin bşa harcanması demek...
    Size önerim amortisörsüz bir model alın... Sert zemin veya amortisör ihtiyacı olan yerlerde bisiklette ayağa kalkın bacaklar hafif kırık vaziyette... Hiç bir amortisör insan vücudu kadar şok ememez...
    Ya da çift amotisörlü modeli eksilerini bilerek alın...Sonuçta 10 km.lik bir yolculukta harcayacağınız fazla enerji sizi çok etkilemez..Ama olur da uzun tur yapmaya kalkarsanız(40 km ve üstü) oldukça yorulmaya da hazır olun...

3. alikarabulut1018

bunlar hiç aklımın ucundan bile geçmemişdi teşekkür ederim bu bilgiler için

şimdi ben eskilerden bisiklet kullandığım zamanlarda dediğiniz gibi ayağa kalkıyordum sorun olmuyordu. Ama bisikletin göbeği 2 yıl sonra kırıldı yani dayanamadı... korkum endişem o yüzden...
    sizce bu derece sağlam malzeme varmı.
    BU arada piyasadaki birçok bisiklet alüminyum kadro. Bu metal dayanamaz gibi geliyor bana.. siz ne diyorsunuz

4. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Valla ödenen paraya göre kalite atıyor... Ama bir yerden sonra kaliteden çok kozmetiğe para veriliyor.. Ben alırken şimdi 1000 tl civarına nakit alınabilecek bir bisiklet aldım... 1.5 sene 2150 km oldu.. Aynı boydayız ama ben 110kg.yum. Şu ana kadar hiç sıkıntı yaşamadım.. Sadece kaldırımdan inerken kaldırıma çarparak kadro kulağını eğdim (biraz yüksek bir kaldırımdı :) )
    Alüminyum kadroların en büyük özelliği hafif olmaları.. Muadili çelik kadroya yakın dayanım sağlıyorlar... Ama kaliteli bir alüminyum kadronun kalitesiz bir çelik kadodan daha sağlam olacağını da düşünmüyor değilim..

Tüm malzemelerin bir ömrü var..Ama tavsiyem sağlam olduğuna inandığınız bir ürüne yatırın paranızı...Bütçe size kalmış...

5. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Peşin parayla 600 650 liraya Salcano astro 240-241 modellerinden alabilirsiniz.Yada diğer markaların bisikletlerinden(Kron,Sedona,Geotech).Zaten en az bu fiyata sağlam bir bisiklet alabilirsiniz.Bunların orta göbeği kasetli,yani eski dönemlerde kullandığınız mil göbekli bisikletlere göre kat be kat daha sağlam.Vitesler iyi ayarlandıktan sonra 3 4 bin km ayar istemeden yol alır.Benim bisiklet 4 bin km ye yakın daha vites ayarı bozulmadı.Bu dediğim bisikletler 24 vites.Şimdiden alacağınız bisiklet hayırlı olsun.

6. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ikinci el 400-450 liraya güzel marka alabilirsiniz ben 500tl ye sedona 711 aldım

7. alikarabulut1018

ön amortisörlü olanı varmış bana bundan hiç bahsetmediniz. önde olmayınca kollar yoruluyormuş acıyormuş.

8. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bütçeniz kısıtlıysa önce ikinci el bisikletlere bakın, sıfır bisiklette paranın bir bölümünü bisiklete değil vergi dairesine ödüyorsunuz :) Ayrıca mağaza indirimleri açısından iyi bir mevsimdeyiz, acele etmeden biraz araştırmak lazım.

Benim hem amortisörsüz hem çift amortisörlü hiten kadrolu 500TL altı bisikletlerim oldu. Şimdi almak zorunda kalsam amortisörsüz olan bir model tercih ederim, ilk önce lastik (eğer dişli ise), pedal ve frenlerini değiştirir öyle kullanırım. Ancak bu bisikletlerin de karne hediyesi için üretilmiş 1 sezon sonra dağılıp giden modellerinden de uzak durmak lazım.

Boyunuz sorun değil, denediğiniz bisikletleri sizin boyunuza göre ayarlayıp denemeniz lazım (aslında satıcının bunu yapması lazım, beyaz eşya satıcıları bunu bilmez bile), satıcıdan sele borusunu uygun şekilde yukarı çekip sele ve gidonu ayarlamasını isteyin, ayakkabının alt-ön kısmı pedaldayken seleye oturduğunuzda dizinizin çok az veya hiç kırılmaması lazım. Bir de en önemlisi boyunuza uygun kadro boylarını öğrenip ona göre araştırma yapın. (Bunlarla ilgili ve bacak boyu ölçümü konusunda sitede sabit başlıklar var.)

Bisiklette kasların gücü değil dayanıklılığı daha önemli, güç gerektiren yerlerde ayağa kalkıp vücut ağırlığı pedala uygulanabiliyor zaten, ayrıca günlük 10KM kısa bir mesafe, zaten yorulmazsınız bile. 21 Vites de şehir içinde fazlasıyla yeterli.

Tekerleğin ince olması bozuk araziye çıkmadığınız ve ıslak zeminlerde sert kullanmadığınız sürece sorun olmaz, denge için endişelenmeyin.

Benim örenim ikinci el veya indirimli olarak Salcano City Sport 21 modelleri veya sedona 301. Daha altta Carraro MET KEY diye bir model var, Ümit Velocity 28 olabilir veya Bianchi'nin benzer modelleri.

Levent_K bunu beğendi.
  9. alikarabulut1018

bianchi nin de city sportu var hani bizim buralarda salcanoda neymiş derler. sizce salcano daha mı kaliteli fiyatları aynı

10. Levent_K

Levent_K Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ali Bey,
    Hibrit dediğimiz bisikletler size uygun diye düşünüyorum.
    28jant, en az 18inç kadro boylu, ön maşası amortisörlü, ayna koluda sizi uzun sure götürmesi açısından en az alivo olması iyi olacaktır.

11. Ali Sırıklıgil

Ali Sırıklıgil Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye: