İşte o çok sevdiğiniz powerade yada redbull yerine içilebilecek mükemmel formül

Mustafa Ali MERİÇ

Aktif Üye
Tepki
99
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar eskiden redbull, powerade gibi içcekler mi vardı? Eskiden bizim insanlarımızın hazırladıkları bu formül hem sağlıklı hemde gayet doğal:

2 tam şişe soda nın içerisine bir limonun suyu bir kasik tuz ve 1 tatlı kaşığı şeker atıp kariştirdiğinizda gayet doğal bir enerji içeceği oluşacaktır. Unutmayın yanılmıyorsam bunların en çok işe yaradığı zaman ihtiyat duyulduğu zamandır yani yorulduktan sonra bunu içerseniz daha etkili olacaktır.

Scudo

bsr387

Üye
Tepki
25
tuz şeker ve limon karışınca bol mineralli olabilir ama tat olarak garip olmaz mı?

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@.::ELEKTRİK::.

Evimizde her türlü enerji içeceğini hazırlayabiliriz. Bu enerji içecekleri sizin damak tadınıza göre geliştirilebilirde.

Enerji içeceğinde anlatıldığı uzere önemli olan maltodesktrin(kana çok çabuk karışıyor ve kas glikojen depolarına hızla enerji gönderilmesini salıyor). Bunun yerine üzümsuyu + pekmez+bal vb kana hızlı karışan besin takviyeside yaparsanız eser miktarda tadından yenmez yani.

saygılar.

Mustafa Ali MERİÇ

Aktif Üye
Tepki
99
Bisiklet
Carraro
@gokhancan
size katılıyorum bir çoka alternatifimiz var ama siyah üzüm(çekirdekleri ile yenildiğinde) gerçekten çok şifalı ve enerji verici. Evimizde böyle gıdalar hazırlamakla hem sağlıklı oluruz hemde enerji dolu ve canlı oloruz.

• Beğen
Tepkiler: çirkin

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Bende artık izotonik içeceğimi evde hazırlamayı düşünüyorum. Powerade'e param yetmediği için. Şişesi 2,50-2,75 arası fiyatlara satılıyor, YUH.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@bsr387

Gayette izotonik enerji içeceği tadında oluyor ama abartırsan olmaz tabi.

Orneğin benim spor salonuna giderken hazırladıgım bir içecek vardı.

yarım litre suya sıkılmış limon suyu ilave ediosun 1-2 cay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz ilave ediyosun.

isteğe bağlı olarak çeşitli meyva suyu aromalarını kullanabilirsin.

Guven bana izotonik enerji içeceği tadını yakalıcaksın. Ayrıca ekstra bu urun doğal olucak ve içerisinde hiç bir şekilde gıda boyası bulunmayacak, aspartam bulunmayacak.

saygılar.

SerKaN2081

Aktif Üye
Tepki
34
bu karısımı ben su limon ve şeker le yapardım gercekten enerji içeçi kendiniz yapabilrsinz.. ;)

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
babamda bana bir içeçek formulü öğretmişti,soda-ayran ikisi karışınca çok faydalı minerallar olur,ve çok sağlıklı,hersabah içiyorum güne sağlıklı,çevik,hızlı başlıyorum,eğer benimgibi üşengeçseniz hiç uğraşamam şimdi mutfağa bulaşık çıkaramam diyorsanız:gidin bir markete "içim pasifik" alın 1.25 ytl ama1 ytlde olabilir emin değilim,görün nasılda kuvvet gelicek:D

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
@tuninger_haa

o 330 ml'lik boy falandır..
Ya da kampanyadır..

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Yaptığınız karışımların içerisindeki glikoz oranı %4-6 arasında olmalı, fazla olursa sindirim (absorbe) olur. Bu da kana geçişini geciktirir. Uygun oran 4-6 dır.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
ilk mesajda verilen formül enerji içeceği olarak lanse edilen ürünler değil sporcu içeceği olarak lanse edilen ürünlere "doğal alternatiftir". tarifi hazırladığınızda enerji veren değil izotonik içecek elde edersiniz. arasındaki fark için gokhancan'a danışmakta fayda var.belki de ben yanılıyorumdur.

enerji için ise kana çabuk karışan glikojenlere değinmiş arkadaşlar zaten.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@Murat CER

Aynen öyle hocam. Enerji içeceği denilen redbull burn tarzı içecekler asla bir sporcunun ağzına sürmemesi gereken içeceklerdir.

Bizim burada anlattığımız powerade, gatorade, isostar gibi izotonik sporcu içeceklerine (terle kaybolan sıvı ve mineralleri yerine koymak kas glikojen depolarını hızla doldurmak sporcu içeceğinin amacı budur) alternatif olarak ve doğal yollardan, daha ucuza kendi ev yapımı izotonik sporcu içeceğinizi oluşturmanız.

Enerji içeceği istiyosanız katı meyve presiniz var ise, kana hızlı karışan besinleri tercih edebilirsiniz. Örneğin üzümsuyu. Daha üzüm tanesinin ağzınıza aldığınızda insulin hormonu harekete geçer.

Yalnız burada öyle çok miktarlarda enerji kazanacağım diye, fazla fazla bu tarz besinleri tüketmenin anlamı ve amacı yok.

Bu tarz kan şekerini yükselten içeceklerin amacı, kan şekerinizin çok düşmesini engellemek, dolayısıyla halsiz kalmanızı engellemektir.

Siz kendi içeceklerinizi oluştururken dikkat edeceğiniz hususlar şunlardır.

İzotonik içecek elde etmek istiyorsanız, içeriğinde en fazla 30-40 gram karbohidrat(basit şeker) yer almalı. Ve izotonik sporcu içeceğinizin içeriği mineral ve sodyum açısından zengin olmalı.

Enerji içeceği elde etmek istiyor isek eğer, enerji içeceğinin kana çok hızlı karışan besinlerin suları halinde olmalı. Örneğini verdiğimiz üzüm, portakal, incir, pekmez, bal vb olmalıdır.

Birazda deneme yanılma yöntemi sayesinde, sizin performansınıza etki edecek içecekleri bulmanız olasıdır.

Verimli bir antreman, sürüş gerçekleştirmek istiyorsanız antreman öncesi öğünüzün sağlam olması gerekiyor. Bunun icin antremandan en az 2-3 saat evvel yemek yemiş olun ve bu yemek Makarna, bulgur pilavı, vebenzeri komplex karbohidratları içeriyor olsun.

Kesinlikle aç karnına uzun egzersiz ve spor yaparak, böyle izotonik veya diğer enerji içeceklerinden medet ummayınız.

saygılar.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
@PROCYCLİST

dediğim anlaşılmadı galiba, güzel bir tüyo vermiştim ya.neyse

necod

Daimi Üye
Tepki
180
bende 1 lt suya 150 gr üzüm pekmezi karıştırıp bisikletle yola cıktığım zaman onu içiyorum beni memnun ediyor