Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

işte 11 gün ve 1190 km sonunda künefe resimleri

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında kayhan1907 tarafından paylaşıldı.

1. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba dostlar
    Balıkesire 3-4 saat önce döndüm sağolsun yolculayan Yücel karşıladı. Yazxdığınız notları ancak okudum yol boyu beni arıyıp destekleyen foruma mesaj yollayan tüm dostlara sonsuz teşekkürler. ben bu tura gezmek ve yemek yemek için çıkmıştım belkide Türkiyedeki en doğru yere gitmişim. harika manzaralara ek olarak öyle güzel yemekler yiyip yeni insanlarla tanıştım ki hadi deseler tekrar düşerim yola benzin istasyonu sohbetlerin yeri dolmuyor. kafanızı şişirmeden bir kaç resim ekleyim.
    Sıcak gittikçe dayanılmaz bir hal alıyor hele yokuş çıkarken terler dirseklerinizden bile damlıyor çukurovanın sıcağı gerçekten bir başka güzelliğide insanlarının sıcak kanlılığıda erzin 30000 kişik bir şirin ilçe toprakkaleden güneye dönünce 4-5 km kadar içerde narenciye bahçeleriyle güzel zakkum ağaçlarının arasından giriyorsunuz gece 112 de misafir oldum sağolsunlar klimalı bir odada ağırladılar sağolsunlar.
    artık efsanelere konu olan ünlü amanos dağları yanımda tüm heybetiyle duruyor bunları aşacağımı düşündükçe sıcak daha bir bastırıyor.
    bu dağlar yanılmıyorsam dünyadaki en fazla böcek çeşidine ve populasyonuna sahip dağlarmış. üstleri ben gördüğümde hep bulutluydu tabiki her yerinden de ovaya can veren sular fışkırıyor
    buna değer mi acaba bir kez daha düşünmek gerekli cennet gibi bir doğanın içine bu fabrikalar yapılmalı mı
    [​IMG] erzindeki arkadasların dediğine göre çok daha büyükleri yapılacakmış yöreye eskiden 3-5 bin ytl eden araziler yol kıyısında fabrika yapımına da elverişliyse 50-100 bin ytl civarına satılıyormuş. serbest bölge ve boru hattı yapacak yer yokmuydu ki başka bu su kaynağının yanı başına yapılıyor
    inanın akan suyu içersiniz buz gibide
    yol boyu en sevdiğim şeylerden biri de benzin istasyonu sohbetleri onlardan birinde
    ve iskenderum 300000 + nufüsla devasa bir şehir pek çok üniversite hastanesinden büyük hastanesi ve 50 den fazla il merkezinden fazla insanıyla
    devasa ağaçlılı tertemiz yolları parkları her dinden insanıyla görülmesi gereken yerlerden biri
    forumdan arkadaşlar mutlaka git dedikleri için bisikletimi eski ssk hastanesine bırakıp bir minibüsle arsuza gittim
    eskiden çok güzel olduğu herhalininden belli olan Arsuz şimdi ise çarpık yapılaşma kurbanı kalabalık gürültülü deniz bile görülmeyen bir yer haline gelmiş
    belki kalan tek güzel şey akan çay ve yanındaki bahçeler
    bu manzarayı görmeye kim giderki lüks arabalar devasa binalar alış veriş merkezleri büyük marketler yazık etmişiz biz bu topraklara
    artık tembelliği bırakıp son deli yokuşumu çıkma zamanı afyondan beri çıkamazsın sen o yokuşu dedikleri yer kimine göre 5 kimine görede 25 km olan yokuş aslında bende çok merak ettim bu yokuş neymiş diye gerçek boyu 12-13 km kadar iskenderunun hemen içinden başlayıp belen çıkınca bitiyor arkasında Kıcı diye bir yerleşim var
    çıkılmayacak bir yer değil ama gerçekten heybetli nede olsa ardında yüzyıllar boyu dünyanın 3 büyük kentini barındırıyor

2. Görkem Kılınç

Görkem Kılınç Bisikletkolik

Seviye:
    Gerçekten çok güzel bir gezi yapıyorsunuz umarım çok güzel vakitler geçirmişsinizdir...

kayhan1907 bunu beğendi.
  3. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    işte belen
    yaklaşık 350 mt den başlayıp 700 lere kadar sürüyor toplam tepe 720 civarı bir rakıma sahip geceyi belen itfaiyesinde geçirdim. arkadaki mavi şey benim çadırım. koyu bir sohbet edip çaylarımızı yudumladık
    sabah yokuşu düşünüp 6:30 da uyandım biraz araç temizleyen arkadaşlarla sohbet edip yola koyuldum
    manzara nefes kesiciydi bulutların arasından amanoslar bana bakıyordu
    işte yorgunluğa değen manzara tüm ova ayaklarınızın altında
    yanılmıyorsam burdada 3 hasadı yapıyorlarmış yol buyo soğanlar vardı
    pis ama neşeli bişr kayhan görüntüsü sadece 5 km var künefelere
    yolunuz düşerse antakya girişinde kuzey tepesi diyebir yerleşim var içindede mahonun yeri gidin asla pişman olmazsınız tertemiz bir meyve bahçesinin içinde 1 sınıf bir işletme herşeyiyle
    [​IMG] üstelik hesap 13 ytl tutuyor.
    benim bu gezi boyunca nehirlerden yana hiç sansım yok ters akışıyla ünlenip adını bundan alan Asi nehride nerdeyse kurumuş gibi eski heybetinden eser yok üstelik sonradan öğrendiğime göre bu köprü 1970 de DSİ tarafından genişleticez diye roma köprüsü yıkılıp yapılmış. Ne diyim diyecek bir şey

4. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    Köprü başı meydanı şehrin merkezi
    bunlarda uzun çarşı görüntüleri mutlaka uğrayın acayip değişik bir yer kuyumcuların yanında kasaplar sonra çerçiciler giysi satanlar hep yan yana çokta kalabalık içi bedesten dolu yüzyıllardır ticeret yollarının merkezinde ve sanki hep aynı kalmış gibi
    bu tüm çukurovada olan yerel bir tatlı adı haytalı yada bıcı bıcı imiş
    bu görüntülerin üstüne azıcıkta yerel bir çorba içinde içli köftenin ufakları var tadı harika kime sorsanız gösterir Sultan Sofrası diye bir lokantada yedim yerel yemekleri bulabileceğiniz hoş bir yer
    birazda sokaklardan görüntüler özellikle koruma altına alınan eski sokaklar gezmenin tadı bir başka daracık taştan sokaklar var içleri buz gibi klima var sanırsınız evlerde böyleymiş duvar duvara cami kilise havra görmek mümkün sokaklarda her dil konuşuluyor türkçeyi anlamak için zaten özel bir çaba gerekiyor.
    burası hem katolik hemde protestanlar için hac merkezi imiş.
    bu kadar gezi üstüne bir künefe gider dimi
    sizler içinde yediğimde günde 5-6 porsiyon olduğu oldu :)
    şimdiye dek gördüğüm en nefes kesici yapılardan biri titus tüneli çevlik samandağda yer alıyor sırf bunu görmeye bile gidilir inanın
    limanı sel baskınlarından korumak için 10 yılda yapılmış inanılmaz bir tünel
    ve hemen yanındaki beşik mezarları 93 mezar olan yan yana etkileyici bir eser
    samandağ plajı
    liman
    eskiden gemiler asi nehrinden antakyaya kadar girermiş. eski başkent burada olmasına rağmen saldırılara açık olması ve ticaret yolları yüzünden şimdiki yerine taşınmış ve taşınırken imparator mimarını görevlendirmiş yer seçimi için en iyi rüzgar alan yağmurdan en optimal yararlanılacak yeri seçip yerleşmiş ve 300000 erkek sayısına ulaşmışlar

5. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hocam, Arsuz'u, Harbiyeyi ve Reyhanlı gölünü görmenizi ben önermiştim. Arsuz'un birkaç resmini gördüm üzüldüm.be oralarda 21 yıl önce bulunmuştum.sizinde o taraflara gittiğinizi öğrenince heyecanlandım.demekki ben oraların en güzel en doğal zamanlarını görmüşüm. insanların doğoya karşı bukadar yoz olacakları biran aklımdan çıkmış. Gezinizi takip ettim. Sizi candan tebrik ediyorum. Slm.

kayhan1907 bunu beğendi.
  6. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    abicim ayaklarınıza sağlık
    paylaşım için tşkler

kayhan1907 bunu beğendi.
  7. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    gerçekten çok güzel bir gezi olmuş kısmet olmadı tanışamadık umarım tanışma fırsatı buluruz

kayhan1907 bunu beğendi.
  8. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    kayhan abi yorum yapmıyorum.... yorumlarımı yollarda sarfedeceğim senin için :) birlikte giderken...

kayhan1907 bunu beğendi.
  9. TREK7.3

TREK7.3 Yeni Üye

Seviye:
    aynı tarihlerde çeşme-myra turundaydık.şu an ölüdenizdeyiz.dizimdeki sorun nedeniyle tur burada son buldu.vakit olsa ve de sakatlık olmasaydı niyetim hataya kadar devam etmekti.resimler ne kadar haklı olduğumu gösteriyor.sonsuz teşekkürler...

kayhan1907 bunu beğendi.
  10. yunusdogan

yunusdogan Yeni Üye

Seviye:
    Hesap 13 ytl mi tutuyor :D bn karışık kebaba 18 ytl veirorum yaw :D ^^

kayhan1907 bunu beğendi.
  11. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    tbr ederim sizi... paylaşım için tskler

kayhan1907 bunu beğendi.
  12. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    hocam çok teşekkürler
    künefe için ayrı teşekkür :)

sağlıklı nice uzun yollara inşallah

kayhan1907 bunu beğendi.
  13. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tek başınıza 11 günde 1190km yol katederek yol boyu yaşadığınız her şeyi,fotoğraflarınızı ve izlenimlerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler...Müthiş performans...Tebrikler:in:

kayhan1907 bunu beğendi.
  14. discocox

discocox Kıdemli Üye

Seviye:
    tebrik ederim hocam , ayaklarınıza yüreğinize sağlık, paylaşım için çok teşekkürler bu öğlen künefe yemek şart oldu sizin tattıklarınız kadar leziz olmasa da :)

kayhan1907 bunu beğendi.
  15. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili dostum Kayhan..
    Belgesel tadında yazıların ve fotoların için çok teşekkür ederiz.. Şahane bir gezi olmuş..
    Darısı başımıza.. !!:)

kayhan1907 bunu beğendi.
  16. teampasha

teampasha Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok güzel paylaşım, antakyanında sonuna kadar tadını çıkartmışsınız, samandağına bile gitmişsiniz, o tünelleri filan bende gezdim gördüm, ancak sizin oralara kadar gideceğiniz aklıma gelmezdi. tek başınıza bir mucizeyi başardınız bence tebrik ederim.

kayhan1907 bunu beğendi.
  17. g-f-u

g-f-u Üye

Seviye:
    Muhteşem tur...
    Ayaklarınıza yüreklerinize sağlık...
    Künefe aman allahım en sevdiğim tatlı yawww...
    Fotoğraflarla cidden merak ettiğim Hatay hakkında bize ufak da olsa bi belgesel seyreylettiniz...
    Sağlıcakla kalın...

kayhan1907 bunu beğendi.
  18. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    dostum sizi kutluyorum tek başınıza herşeyin tadını cıkarmışsınız ellerinize pedalınıza sağlık tek kelime ile mükemmel saygı ve selamlar

kayhan1907 bunu beğendi.
  19. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Kayhan abicim paylaşım için çok teşekkürler.Sayende gidip görmüş kadar olamasakda :) güzel yanlarını yüreğindeki sevgiyle yansıttın bizlere.
    Memleketimiz çok güzel umarım bunu geç olmadan herkes anlar...

kayhan1907 bunu beğendi.
  20. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    selam dostlar
    sizlerden bunları duymak çok güzel güzel yazılarınız için teşekkür ederim ama gitmek çok kolay hiçte gözde büyütülecek bir şey değil. siz yola çıkın gerisi kendiliğinden geliyor ben bel fıtığından bir ameliyat olmuş ikincisinden kaçmış 42 yaşında tansiyon hastası biriyim. ben yaptıktan sonra sizler haydi haydi yaparsınız. Yürek çağırmayınca yolculuklar başlamazmış (N H Ran) yolda olmak güzel olan sabah yepyeni bir yerde uyanmak hiç tanımadığın insanlarla sohbet etmek damlayan terlerini silip yokuş yukarı yürümek . Antakya gerçekten cennet gibi bir yer tabii yol boyu anlatılacak çok anım oldu ama kafanızı şişirmeyim buradan yolun tümünün gps kaydı var o yüzden dileyen arkadaş olursa yükseklik profilini yada yol detay kayıtlarını yollayabilirim tekrar teşekkür edrim ilginize desteğinize umarım bir yerlerde buluşuruz.

SNkaraoglu ve Ouz Deniz bunu beğendi.