Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul'dan Mersin'e Ege kıyılarından solo tur

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Cem Yilmaz tarafından paylaşıldı.

1. Cem Yilmaz

Cem Yilmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Herkese selamlar,

Ben ITU'de öğrenciyim 18 yaşındayım ve 2014 Haziranında okulların kapanmasıyla Mersin'e Ege kıyılarından dönmek istiyorum. Küçük yaşta dağcılığa başladığım için kamp tecrübem ve malzeme sıkıntım yok. Turumu yalnız yapma hayalim var biraz düşünsel gezi olmasını istiyorum. O yüzden iki eksiğim var ilki gitmekten ciddi anlamda haz duyacağım tarihi kültürel mekanlar ve hoş manzaraların olduğu yerler, ikincisi trafik açısından ve gece kamp kurabileceğim yerler açısından güvenli rotalar ve mekanlar.

Ben kabataslak bir rota çizdim önce 3 4 gün kalıp orayı gezmek için Gelibolu Yarımadası'na oradan Bergama-Foça-İzmir üzerinden Çeşme'ye, ardından Kuşadası-Didim-Marmaris üzerinden Datça ve son olarak Fethiye-Kaş-Antalya kıyılarından devam ederek Mersin'e varmayı planlıyorum. Bu rotaya aşağı yukarı bağlı kalarak köy yolları, patikalar gibi önerebileceğiniz zevkli yollar ve trafik açısından güvenli rotalar ayrıca kamp için önerebileceğiniz güvenli ve güzel yerler varsa tavsiyelerinizi ve uyarılarınızı öğrenmek isterim.

Teşekkürler.

Emrah GÜLEZ ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  2. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kuşadasında gitmeni kesinlikle önerdiğim yer : millipark. harika bir yer.turistler bisikletle falan geziyorlar bizimkiler arabayla :) kesinlikle uğra domuzlar cıkarsa selam söyle :)

Ömer İlker bunu beğendi.
  3. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Aynı rotayı aynı tarihlerde Barış İnce arkadaşımda yapacak. Fikir alışverişi ya da birlikte gitmek için görüşmenizi tavsiye ederim. Sizden 1-2 hafta öncede o etabın Çanakkale-İzmir bölümünüde birkaç arkadaşla yapacağız. O aralıkla ilgilide isterseniz bilgi verebilirim. Barış İnce için : https://www.facebook.com/incebaris?fref=ts

baris34ince bunu beğendi.
  4. hanifidemirel

hanifidemirel Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benimde bu yaz çeşme-bodrum turu yapmak gibi bir düşüncem vardı. belirlediğinde, gece kamp kuracağın yerleri burada da paylaşabilir misin?

bu arada aynı okuldaymışız

5. Cem Yilmaz

Cem Yilmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Teşekkür ederim kesinlikle irtibata geçeceğim

Elbette kamp yerlerini ve kesin rotaları da paylaşırım

İTU'de misin hala?

Çok sevinirim bilgiler ve Barış İnce için :)

Aklımda ufak tefek sorular kaldı telefon şarj etme sorununu nasıl çözeceğimi düşünüyorum ya da tur sırasında iletişim için başka ne önerebilirsiniz?

6. hanifidemirel

hanifidemirel Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet. Daha 1. sınıfım aslında ama kulup etkinliklerine pek katılamadım. o yüzden karşılaşmamış olmamız muhtemel.

Cem Yilmaz bunu beğendi.
  7. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yazın İzmir-Bodrum turu yaptık.Kıyılardan deniz manzarası ,dağ bayır göre göre gittik çok güzeldi.Milli park bu rota içerisinde gittiğim en güzel yer idi.Fakat Biraz ürkütücü anılarımız oldu tabi :D Didim-Akbük'te de gidebileceğin güzel yerler var.

8. Osman Kıtay

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Shimanonun ön tekere takılan göbeği var. 13 volta kadar şarj edebiliyormuş. Kullananlar memnun diye duydum.

9. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Eski Foça ile Yeni Foça yı muhahhak görmelisin çok güzel manzaralar var bir tarafta orman bir tarafta koylar var tavsiye ederim

Ömer İlker bunu beğendi.
  10. Cem Yilmaz

Cem Yilmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    O biraz maliyetli sanırım biraz araştırdım da güneş enerji paneli falan alsam diye planlıyorum yarım a4 kağıdı boyunda. Rock'n Coke'da bir arkadaşım almış bedava dağıtıyorlarmış telefon şarj eden panel.

11. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    20 tl ye cep telefonu boyutunda güneş enerji paneli alan arkadaşlardan memnun kalanlar var baya. tabiki sadececep telefonu şarj etme hususunda memnun kalmışlardı. tam a4 boyutunda olanların laptop şarj edebilenleri bile var. uygun fiyatlar için tabi her zamanki gibi dx.com gibi yurtdışı sitelerini kontrol etmekte fayda var.

Cem Yilmaz bunu beğendi.
  12. Osman Kıtay

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Yolda yemek yediğin yerlerde şarj et, 0 maliyet. Biz öyle yapmıştık :)

baris34ince bunu beğendi.
  13. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    En güzeli.

Güneşle sarj edenin güneşi görmesi lazım. Tur malzemeleri ile onca hengamenin içerisinde nereye yerlestireceksiniz güneş panelini.

Osman Kıtay bunu beğendi.
  14. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Öyle bedava dağıtılan güneş paneli varsa bir kaç tanede buraya göndersinler. Ben en bedavasını 300 tl ye bulmuştum iç piyasada. Şimdi bir turki konaklamalar ile en az 20 gün süreceği anlaşılıyor tur ekipmanından güzergahın tespitine kadar bir planlama sürecinden geçmeli. Bu tura dilersen tek tabanca cebinde bir kredi kartı altında bir yol bisikleti ilede çıkabilirsin. Ama bir turcu bir doğasever bir maceracı olarak yola çıkacaksan ilk olarak ekipmanına güveneceksin. Önce güvenlik: Bisikletin bakımları, tamir araçları, kılık kıyafet (kask, gözlük reflektörlü yelek, ışıklandırma vs) sonra eşyanı nasıl taşıyacaksın. Benim tercihim römorktan yana oldu. Nerdeyse evini bile yanında taşı yükleme kapasitesi büyük ve geniş. Sonra eşyalar. Çadır, uyku tulumu, mat, kamp ocağı ve malzemeleri, seyyar su bidonu. Sonrasında ne kadar lüzumlu ve hafif gereksinim varsa onlar. Ne biliyim diş fırçasından havluya, güneş kreminden tırnak makasına herşey. Elektrik için ya taşınır batarya ya dinamo yada güneş paneli. Benim tercihim güneş paneli olurdu. Hem turun mantığına daha yakın. Sonra tur güzergahının tayini. Kamplı alanların tespiti. Her üç, dört günde bir otel konaklaması (yoksa bitlenirsin) Turun bütçesinin çıkarılması. Olası kriz senaryoları; hırsızlık, bir kaza durumu.

Cem Yilmaz ve Osman Kıtay bunu beğendi.
  15. Osman Kıtay

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    mehmet sunu sende benim gibisin :) 3 günlük tura çıktık bisiklet dahil 35 kilo. Üçte birini anca kullandım :) Ama şunu öğrendim 1-Gobi çölünde tura çıkmıyormuşum 4,5 litre sıvıya gerek yok. Yedek zincir yerine bakla taşımak mantıklı 3-4,5 kiloluk çadır taşıma (1,5 kiloluk aldım) 4- En fazla 1 öğünlük yemek taşı (Yollar lokanta kaynıyor)...

16. Cem Yilmaz

Cem Yilmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Aynen katılıyorum zaten çantama sponsor olacaklara kadar buldum güneş panelini de araştırdım 2 tane buldum

http://dx.com/p/diy-solar-panel-motor-drive-charging-board-black-2-pcs-229655
    bu 2V luk 2 panel veriyo 3 USD

http://dx.com/p/solar-ac-powered-re...power-pack-with-charging-adapters-black-73468
    bu da 5Vluk tek panel 13 USD

Benim telefonum 3.7Vluk bataryayla çalışıyor sanırım 2.sini alırım aydınlatmamı da sağlar diğer ekipmanlarımda bir eksiklik yok geriye bir tek oteller ve ayrıntılı rotalar (patika vs.) kaldı tabi bir de bunların sonucunda bütçe çıkarmak kaldı

17. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
  18. Cem Yilmaz

Cem Yilmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
  19. Özgür Erbulan

Özgür Erbulan Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cem merhaba, bende itüdeyim ve aynı tarihlerde bir ege turu düşünüyorum, sen solo istediğini belirttiğine göre en azından fikir alışverişinde bulunabiliriz diye düşünüyorum. Bu arada katılmak istersen kulüptende birkaç arkadaşla birlikte 18 martta çanakkaleye bisiklet sürmek istiyoruz. Facebookta grupta üye misin ? sayfanın adı itü triatlon ve bisiklet kulübü

20. Cem Yilmaz

Cem Yilmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Evet üyeyim İstanbul'a şubatta dönüyorum görüşelim gelirim ben Çanakkale'ye