Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul'dan İzmir'e 428km...Eve dönüş.

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Eray Özgülnar tarafından paylaşıldı.

1. Eray Özgülnar

Eray Özgülnar Yeni Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İzmir- İstanbul turumun dönüş bölümü; Dağ bisikleti ile 14-15 Eylül 2010 günlerinde 420 km.lik parkurumu (İstanbul-Yenikapı-Bursa(feribot ile)- Susurluk-
    Balıkesir( geceleme) -İvrindi - Allonoi -Bergama- Aliağa ve İzmir) birbuçukgünde gerçekleştirdim..
    Dönüş için "Bike and outdoor" mağazasından aldığım SPD pedalları kullanacağım... Bakalım kaç kere düşeceğim...

Her zamanki gibi dostlarımın katkıları ile...

İstanbul ve Bursa civarındaki yağmur nedeniyle dönüşümümü 1 gün geciktirdim.. iyi de oldu biraz daha tatil... ayrıca İstanbul'dan feribot ile Yalova yerine Mudanya iskelesine geçmeye karar verdim.
    Halkalı'da yeğenlerim Ege ve İmge ile vedalaştım. saat 06:10'da yola çıktım..

Uyanıyor İstanbul, günün ilk saatleri...

Zeytinburnu açıklarında demirlemiş gemiler, yanaşacağı zamanı bekliyor...

Yenikapı'dan feribotla Mudanya'ya vardım.. ( bisiklet için 5 tl.)

Hayret.. yağmur yerine, pırıl pırıl bir gökyüzü beni bekliyor...

Nilüfer çayıda kirlilikte ön sıralardaki yerini korumuş...

Bursa'nın içine giremeden Emek semtinde sanayide kaybolur gibi oluyorum.. Neyse bugün gecemi yollarda geçirmek istemiyorum..
    Pedalla, diyor içinden bir ses...

Ulubat Gölünün kenarından geçerken gölün dinginliğinden ortalık sakinleşiyor...

Bir gölden, bir denize.. daha büyük sevdalara doğru hızlanan Ulubat çayı..

Karacabey'de Atların pansiyonları bakımlı görünüyor...

Söğüt ağaçları işle bezeli, köpürek akan Susurluk çayı nispeten temiz görünüyor...

Zar zor tırmanışı gerçekleştiriyorum... Yandan mis gibi kokusu gelen kavun ikramını reddetmek ne mümkün.. Balıkesir'in Yeniköy'ünden satıcımızın kavunu yorgunluğumu alıyor... Adını sorunca, kısa bir düşünüşten sonra kısık sesle " Deli Nahit derler bana..." cevabını alıyorum..

Akşam 19:30 civarlarında Balıkesir'e varıyorum.. Öğretmenevine yerleştikten sonra şöyle bir hasret gideriyorum. Balıkesir ile..

Ve 1nci günde 191 km.yi ortalama 18 Km/sa. sürat ile pedalladım.. Bu sefer rüzgar benden yana gibi..ama biraz cılız esen rüzgarın pek yardımı olmadı... Neyse ki SPD'li pedal sistemim vardı.. Kalacak yer konusunda yardımcı olan Öğretmenevinden Mesut Bey'e teşekkürler..

2. Eray Özgülnar

Eray Özgülnar Yeni Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bugün hedefim Allonoi...
    Çarşamba sabahı biraz tembellikten sonra 08:00 da Balıkesir'in sokaklarından tırmanışa geçiyorum .. fakat bulutlar ilerlerde bir yerlerde sanki yağmurla beni yıkayacak gibi gözüküyor..

Çoşku dolu bir güne, efil efil esen yele MERHABA....

Gökçeyazılı kavuncular sabahleyin yokuş bitimlerindeki düzlüklerde yerlerini alırlarken...

Dadalar çayı ilginç geliyor... kıvrımları mi yoksa ismi mi..

Gökçeyazı civarındaki Bir antikacı.. halıevi.. her yer çömlek dolu.. saban dolu...

İvrindi- Bergama istikametine doğru, yol arkadaşım biraz geriden geliyor bu sefer...

İvrindi'diyi geçtikten sonra tırmanışa devam ... ilginç bir meşe palamudu meyvesini görüp duruyorum.. ve SPD pedallerle yere sert bir düşüş... alışcaz gari..

Korucu köyünden mis gibi kızarmış bir ekmek ve arasına koyacak bir şeyler alıyorum.. Köyün biraz dışında,ulu bir çınar ağacının dibinde, sincapların boy gösterdiği bir çeşmebaşında Sarıkız ile beraber lokmamı paylaşıyorum..

İzmirin eskiden tütün yetiştirebilen ailelerinden gelen biri olarak tütün tarlasına hasretle bakıyorum..

İvrindi - Bergama yolunda Duğla'ya kadar her 500 metrede bir eski yapı ve akan çeşme ile karşılaşıyorum.. Duğla'dan Bergama'ya kadar isen sadece biri akan 3 çeşme.. Duğla, Madra Dağının Doğusundaki zirveye yerleşmiş bir dağ köyü..

Zirvede bir Çınar ağacı, tüm gövdesiyle, tüm dal ve yapraklarıyla kendini yok etmek isteyen kalabalığa ve zamana direniyor..

Öğlen sıcağında Çaltıkoru barajına geldim... Allonoi'nin yok edilişi...

Bir güvenlik görevlisinden bölgeye girmenin yasak olduğu ifade edilince yol boyundan, uzaktan resimler çekiyorum..

Yetkili olduğu çember sakalından ve sivil kıyafetlerinden anlaşılamayan kaba davranışlı biri tarafından uzaklaştırılıyorum.... Resimlerini çekmenin yasak olduğu kazı yerlerininde resmini çekmişim..(aşağıdakiler).. herhalde buradan çıkan gizli bir şeye denk geldim.....

Eve dönüş başladı... Akrapol (Bergama) beni çağrıyor.. başka sefere..

İvrindi- Bergama arasındaki 80 km.lik yol rampalı ama zevkli bir yol.. Doğayla baş başa.. Bergamadan sonra sinir bozucu trafik ile başbaşa 107 km.... yarımsı ada ve üzerindeki iskelede kısa bir mola...Şakran...

Neyse Aliağa'nın güneşiyle biraz moral buluyorum...

İzmir'e 22:00 civarında giriş yapıyorum.. Roman mahallesi bu sefer sakin... KızılÇullu kemerinden geçerek Buca'ya giriş...

Gece saat 22:15'de eve geldim.. 2nci günü 227 km.yi ortalama 19 Km/sa. sürat ile pedallayarak geçirdim.. Birbuçukgünde toplam 418 km. yol yaptım...

Bir hafta içinde İzmirden istanbul'a 601 km. http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=71267
    İstanbuldan İzmir'e 418 km. ile beraber 1019 km.yi tamamladım..

Kondisyon ve moral iyi durumda..

Yeni rotalara yeni dostluklara pedal çevirmek üzere...

3. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler :) ayrıca tebrikler :)

Eray Özgülnar bunu beğendi.
  4. Orhan Kılıç

Orhan Kılıç Bisikletkolik

Seviye:
    Yenikapıdan feribota bineceğinizi bilseydim sabah sahile çıkar yolunuzu gözlerdim. SPD ayakkabılar performansa olumlu etki yapıyor mu? O düşme olayından korktuğum için sıcak bakmıyorum. Tur için gerekli olmadığınıda düşünüyorum.

Eray Özgülnar ve Uğur ŞENCAN bunu beğendi.
  5. Berk Özer

Berk Özer Üye

Seviye:
    Çok özendim size tebrikler

6. burak altınsoy

burak altınsoy Kıdemli Üye

Seviye:
    SPD pedallar benide korkutuyor..bir iki kere niyetlendim ama bisiklete bağlı olma fikri pek sıcak gelmiyor bana..

7. Eray Özgülnar

Eray Özgülnar Yeni Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yukarıdaki linklerden Çınar ağacımın linkini yeniden yayınlıyorum.... Teşekkürler...
    Zirvede bir Çınar ağacı, tüm gövdesiyle, tüm dal ve yapraklarıyla kendini yok etmek isteyen kalabalığa ve zamana direniyor.

8. birolcakir

birolcakir Hastasıyım

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Tebrikler

yakında yollardayım :)

9. endurado

endurado Misafir

Tebrikler güzel rota iyi performans, okurken sanki bende pedallıyorum gibi hissettim.:in:

Düşme olayı benide korkutuyor.
    SPD'ye geçiş yapamayanlar için ayrı bir bölüm açılsa iyi olur gibi.:eek:

10. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tebrik ederim süper bir tur olmuş tek başına onca kilometre süper.ayaklarınıza sağlık paylaşım için teşekkürler.SPd ler de hayılı olsun :)

11. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

Orhan abi, Burak abi ben de sizin gibi düşünüyordum. Yeşil bisiklette bana spd için kullanmaya başladıktan sonra bisiklete bindiğinin farkına varacaksın önceden bindiğim neymiş diyeceksin demişlerdi bende yok o kadar demiştim; Takalı 2 ay kadar oldu çok yol yapmadım 700km kadar ve diyorum ki neden önce takmadım. Performansa gerçekten olumlu etkisi var, en büyük sıkıntı istanbul gibi bir şehirde yayaların yarattığı tehlike ( seni araçtan kabul etmeyip bir anda önüne atlamaları sonucunda panik :) , sıkışık trafikte aniden trafiğin durması ve benzeri durumlar)
    Kısaca, kullanımı gerçeten kolay,performansa etkisi çok, bisikleti daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Sıkışık trafik,kalabalık ortamlar dolayısı ile platform taktım ama spd olarak kullanmadığım da kendimi güvende hissetmiyorum o kadqr bağımlılık yapıyor.

12. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçen yıl Spd pedallarımı aldım. Ve hemen akabinde Gpa-3'e (Gökova pedallarımın altında) katıldım. Yaklaşık 200 kişinin ''-Ne oluyor bu abiye durup durduk yere düşüyor...'' bakışları altında tam 3 kere düştüm. Fakat sonra bir daha hiç düşmedim.
    Performansa etkisi süper, Normal pedallı bisikletlerimle bakkala bile zor gider oldum. Ben şehir içinde dahi spd ile dolaşıyorum artık...
    Spd; performansı arttırır, pedaldan ayak kaymasını önler, bisikletle bütünleştirir, havalıdır -Abi bunun pedalları ne biçim ya.. derler.
    Tek dezavantajı ayakkabısının özel olması ve maliyeti...
    Ben bu sporu yapan ve uzun turlara çıkanlara kesinlikle tavsiye ederim. Size de Orhan bey...
    Yolunuz açık olsun...

İslam Gölge ve Eray Özgülnar bunu beğendi.
  13. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar Eray bey,
    Yaptığınız yol ve performansınız takdire değer, ayrıca sular altında kalacak değerlerimizi bize son olarak gösterdiğiniz ve doğaya duyarlı tutumunuz için teşekkürler...
    Yolunuz açık olsun...

Doğu Biçer ve Eray Özgülnar bunu beğendi.
  14. osman yalçın

osman yalçın Kıdemli Üye

Seviye:
    tek başına olan geziler beni ürkütüyo cesaretinizden dolayı tebrik ederim
    şair likle yada yazarlıkla ilgileniyormusun tanıttığın çay ırmak ağaçlar vs çok hoşuma gitti tebrikler :D

15. Sait Hasançufadaroğlu

Sait Hasançufadaroğlu Aktif Üye

Seviye:
    Tebrikler arkadaşım iyi bir iş başardın.

16. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Tebrik ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

17. cato

cato Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    tebrikler mükemmel bir gezi.
    sağlıklı mutlu bol pedallamalar . .

18. cabir

cabir BISIKLET,özgürlüge götüren yoldur.

Adı:
    Oktay Genc
    Seviye:
    Her bir kilometresi macera dolu bir gezi olmus .Ayaklariniza saglik,

19. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.paylaşım için teşekkürler.ataklarınıza sağlık...

20. uğurcan dokuyan

uğurcan dokuyan Yeni Üye

Seviye:
    Tebrikler. paylaşım için teşekkürler