Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul'da Yol Bisikleti Kullananlar

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Furkan Çınar tarafından paylaşıldı.

1. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Çukurlar, bozuk yollar çok rahatsız ediyor mu ? Sürekli yavaşlamak zorunda kalıyor musunuz ? Yol bisikletinin eziyete dönüştüğü oluyor mu ? Özellikle Beykoz - Çengelköy -Üsküdar - Kadıköy arası kullanan varsa tecrübelerinizi çok merak ediyorum.

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İstanbul'da trafik ana aksları o kadar da berbat durumda değil.
    Avrupa Yakası'nda kullanıyorum, sahil yolu veya E5 kullandığım zaman çok sıkıntı çekmiyorum. Ama tabi yolun en en sağından sürmek yerine sağ şeridi biraz daha ortalayıp gidiyorum genelde. Arkamda sabırsızca bekleyen bir araç varsa uygun bir yerde yolun sağından gitmeye başlayıp geçmesine izin veriyorum.
    En sağdan giderseniz mazgallara denk gelme olasılığı daha yüksek.

Oguz_, Berke ve Bekir T. bunu beğendi.
  3. Bekir T.

Bekir T. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben de Edip Bey'in kullandığı gibi kullanıyorum.
    Son 6 ayda bir kez arka jantın akoru kaçtı. O da öyle büyük bir şey değil. 2 teli 1'er tur çevirdim düzeldi.
    Bir kez de arka artırıcının ayarı kaçtı. Fren kablosunu artırıcı yakınındaki ayar vidasından biraz sıktığımda düzeldi...

4. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yol bisikletiyle Kadıköy'e, Çatalca'ya, Garipçe'ye, Anadolu Feneri'ne, Poyrazköy'e, Tuzla'ya gittim. Her yere de giderim.
    Kötü yollarla karşılaştığım illa ki oldu ama hiçbir zaman eziyete dönüşmedi.
    Bahsettiğiniz güzergahta yolun gayet iyi olduğunu söyleyebilirim.

5. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bazı saatlerde kullanmak işkence olabiliyor, çıkmadan dikkat etmek lazım. özellikle benim için dolmabahçe-ortaköy arasında arabalar arasında geçecek bir aralık bile bulamayabiliyorum iş çıkış saatlerinde falan. ama onun dışında yollar düzgün sayılır, trafik de yeterince akıyor. daha önce de denilmiş, mazgallara dikkat etmek lazım, bi kere düştüm etiler'de. çok yavaş bi hızla girmiş olmama rağmen lastik patladı ve bisikletin üstünden uçuyordum az daha :) ve akord da gitti tabii

6. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    E5'e bisiklet girişi yasak mıydı acaba? Yoksa sadece çevreyolu olarak geçen yollarda mı yasak?
    Açıkçası ben korkuyorum böyle yoğun yollara girmeye. Bağdat caddesinde binerken bile tedirgin oluyorum.

7. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    "Otoyol"lar bisikletlerin kullanımına kapalı. Diğer yollara girebiliyorsunuz.
    E5(artık D100 sanırım) otoyol değil de karayolu olarak geçiyor. Zaten otoyolların girişinde kırmızı halka içinde bisiklet işareti görürsünüz, ör. TEM.

Barış Onur bunu beğendi.
  8. gozdebobi

gozdebobi Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Bozuk yollar,çukurlar binlerce sorun var ama siz siz olun kafanız dalgınken yola çıkmayın.Ben ole hata yaptım ve ters yola girdim farkına bile varmadan işten dönerken ve bir anda araçla çarpiştık.Tamamen benım hatamdı ıyıkı yavaş gelıyordu.Şofor de oldukça iyi nıyetlıydı.Bir an bile dalgınlıga gelmemek lazımmış:uyku:

9. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben ataşehirden caddebostana iniyorum genelde sıkıntı yaşamıyorum çok yoğun trafiğin oldu yerlerde kaldırımdan gidiyorum onun dışında devamlı dikkat etmeniz lazım başka sorunu yok

10. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benimde bir sorum olacak:Yağmurlu havalarda yol tutuşu ve frenleme ile ilgili sorun yaşıyormusunuz?

11. Bekir T.

Bekir T. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bütün sonbahar ve kış yol bisikleti kullandım. Karlı havalar hariç hep yollardaydım. Şu ana kadar yol tutuşu ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım. Ama frenleme konusunda sıkıntılar oldu. Frene sert asıldığınızda skid yapar gibi arkayı kaydırarak ilerliyorsunuz ve düşme ya da önünüzde yavaşlayan araca girme ihtimaliniz artıyor. Ne zaman kayacağınızı da zamanla anlar hale geliyorsunuz.

Ben kaymak yerine abs gibi pompalayarak daha güvenli şekilde yavaşlıyor ya da duruyorum.

12. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    İki gün önce öğleden sonra İstanbul Anadolu yakasına yağan yağmurda, Kartal'dan Kadıköy'e gidip geri döndüm. Yerler yağmurun ilk başlayıp yolların hafif çamurlaşmaya başladığı süreçte buz pisti gibi kaygan oluyor. O süreçte çok dikkat etmek gerekiyor. Ani bir fren kayıp düşmenize sebep olabilir (daha önce düştüm oradan biliyorum).

Yağmur şiddetini arttırıp zemin daha da ıslak hale gelince frenleme ve yine ani frenlemeye dikkat etmek gerekiyor. Jant yanakları bir süre sonra daha fazla ıslandığı için v-fren kullanan yol bisikletlerinde fren pabuçları durma mesafenizi uzatabiliyorlar. Kısacası yağmurlu havalar da azami dikkat kuru havaya göre çok daha önemli.

Unutmadan, yağmur için üzerinizde uygun kıyafet yoksa eğer, bu tarz havalar da bisiklet kullanılmasını önermiyorum. Kaş yapayım derken göz çıkartıp, bisiklet sürmek eziyete dönüşebiliyor.

Umut Kılınç37 bunu beğendi.
  13. Yakup Kohen

Yakup Kohen Yeni Üye

Seviye:
    6-7 aydır kullanıyorum. Yaşadığım en büyük tehlike ıslak yolda dönerken yanlışlıkla yaptığım fren oldu bu yüzden yalpaladım ama kontrolü kaybetmedim neyse ki. Minibüs caddesi ve bağdat caddesinden geliyorum bu yollarda asfalt gayet iyi ama minibüs caddesinde minibüsçüler ile bağdat caddesinde dolmuşçu "öküzler" önünüze kırıyor sürekli sakin olmakta fayda var onlara karşı. Sağ çektiklerinde sollamak yerine bekliyorum en azından güvenli oluyor. Bu adamların ney yapacağı belli olmuyor bir bakıyorsunuz en soldan en sağa makas atıyorlar. Bu arada minibüs caddesinde çok büyük mazgallar var dağ bisikleti bile sıkışır onlara çok dikkat etmek lazım. Tabii park eden araçlarla aranızda mesafe bırakmak önemli. yağmurda ise fren yapmaya yavaş yavaş ve önceden başlayın çünkü fren mesafesi baya uzuyor. Lastik basıncını biraz indirip yere daha fazla yapışmasını sağlayın. Ani fren kesinlikle yapmayın yağmurda. Ayrıca pür dikkat sürmelisiniz yol bisikletiyle iken bu fiber optik kutuları (yuvarlak) bazen biraz derinde olabiliyor ve rahatsız oluyor. Ara sokaklarda sürmediğiniz sürece rahatça akıp gidersiniz. Her zaman öndeki arabayla mesafe bırakın.

14. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ümraniye-Çamlıca-Kadıköy-üsküdar benim ana güzergahlarım oluyor genelde, şu ana kadar bir problemle karşılaşmadım, gayet rahat :)

15. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu konuda kilit nokta lastikler bence Umut Bey. Lastiklerin ıslak ortamdaki performansı hem yol tutuşu hem de frenlemeyi çok etkiliyor. Kullandığınız lastiğin iyi olması gerçekten güven veriyor insana.

ufuk şimşek bunu beğendi.
  16. Oğulcan Yürek

Oğulcan Yürek Aktif Üye

Seviye:
    ortalama 4-5 aydır yağmur lastikleri ile sürüş gerçekleştiriyorum banamısın demiyor.Frene tam bastıgımda bile çok az yalpa yapıyor ancak kayma olayı olmuyor.Ocakta olan Sarıkamış şehitlerini anma bisiklet turu içinde yurtdışında iken schwalbe marathon plus road(yol bisikletleri için olan ) modelini aldım oda tur boyunca banamısın demedi , üstelik çivi bile gelse patlmaya karşı dirençli bir lastikti.Burda olay sürücüde ve tamamen lastikte bitiyor.Turda önümde yaz lastiği ile gelen birisi buzlu zeminden geçtiği anda takla attı ancak ben frene basarak durabildim :)

17. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kartal sahili bisiklet yolundaki çukur yüzünden bir üstadımın lastiği patladı.

18. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hangi marka-model lastiği kullanıyorsunuz?

19. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hafıf cıseledıgı zaman çamurumsu olunca biraz temkinli olmak gerekiyor . ama yağmur artık iyice yağmışsa ve kurumaya başlıyorsa yerler pek sorun cıkarmıyor . dediğim gibi hani asfalt hafiften yağınca kaygan olur ya işte o zaman biraz sıkıntı.. :)

ben avrupa yakasındayım . bostancı-sabiha gökçen rotası harika sabah erken çıkıp deneyin derim . hatta bostancı grubuna katılırsanız daha bi keyif alırsınız :)

Berke bunu beğendi.
  20. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İyice yağmışsa, yol sırılsıklam ise sorun yok. Eğer bir kaç dakika ve ince bir yağmur yağdı ise korkun, yerdeki kum ve tozlar o 5 dakika yerleri ıslatan yağmurla karışınca kötü oluyor o zaman en kral lastiği kullan durmak kolay olmuyor hatta kalkışta düz yolda patinaj çeken araçlar bile görmüşlüğüm var.