Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul'da trafiğin kilitlenip kaldığı gün...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Kuzey Ege tarafından paylaşıldı.

1. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Gidişata göre hiç de uzak olmayan gündür. Tabii ki motorlu taşıtlar olacak, toplu taşıma olacak, servis satış yapan şirket araçları olacak ancak lüks tüketim ve rahat yaşam merakı İstanbul'u giderek çözülemeyecek bir problemin eşiğine doğru taşıyor.
    webde yaptığım aramalarda İstanbul ilinde her gün yaklaşık 1000 yeni aracın sıfırdan trafiğe dahil olduğunu görüyorum ki bunun büyük çoğunluğu özel otomobiller.
    Aşağıdaki tabloda, Türkiye'de yıl bazında kategoriye göre araç sayıları yer alıyor. Diğer araçlar daha ufak miktarlarda artar iken otomobil sayısı milyon milyon artıyor ki, bu artışın da yaklaşık üçte biri İstanbul ilinde gerçekleşiyor. Bisiklet karne hediyesi olduğu için tabloya bile alınmamış.

TABLO-4 YILLARA GÖRE MOTORLU TAŞIT SAYISI (2000-2013)
    YILToplamOtomobilMinibüsOtobüsKamyonetKamyonMotorsiklet
    20008. 320 4494 422 180 235 885 118 454 794 459 557 2951 011 284
    20028. 655 1704 600 140 241 700 120 097 875 381 567 1521 046 907
    200410 236 3575 400 440 318 954 152 7121 259 867 647 4201 218 677
    200612 227 3936 140 992 357 523 175 9491 695 624 709 5351 822 831
    200813 765 3956 796 629 383 548 199 9342 066 007 744 2172 181 383
    201015 095 6037 544 871 386 973 208 5102 399 038 726 3592 389 488
    201217.033.4138.648.000396.119235.9492.794.606751.6502.657.722
    201317.939.4479.283.923421.848219.8852.933.050755.950
    TÜİK verileridir.

Bu durumda İstanbul'da yakında genel bir kilitlenme olacağı besbelli, tamam İstanbul'daki yerleşim yeri sayısı ve yollar da artıyor ancak araç sayısı artışı bu artışın çok çok üzerinde. Son zamanlarda "4 saatte çamlıcadan şişliye geldim" veya "mecidiyeköyden bakırköye 3 saatte gittim" gibi abartılı ifadeleri zaten çok sık duymaya başladık. Bizim için büyük bir sıkıntı yok, her yere gidebiliyoruz istanbulda ama siz diğer kesim peşin peşin söyleyeyim, haliniz harap!

2. baykuş97

baykuş97 "fekku ragabe"

Adı:
    ilhan beyoğlu
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    :kötü:

ercst0rm bunu beğendi.
  3. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Motorlu özel taşıtlar arttıkça ben daha fazla bisikletim ile ulaşim sağlamaya çalışıyorum :)

4. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    işin kötüsü bu trafik öyle bir hale gelmeye başladı ki bisikletle gitmek hala bir avantaj olsa da eskisi kadar rahat gidemiyoruz. misal benim ortalamalarım 20'yi bile bulmuyor. trafik sıkıştıkça yoldaki her boşluğu kullanmaya başladılar, sahil yolunda üç beş araç geçmek için kaldırımlara çıkanlar bile var.

ercst0rm ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  5. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Diger illerde iş seçeneği olupta istanbulda kalanları zerre anlamıyorum . çok seviyosan bile bu şehri türkiyenin her yerinden buraya uçak kalkıyor , sigara gibi bi anda istanbul ozlemi tutsa 200 liraya 2-3 saat icinde gelirsin yani buraya . hoş gelicende ne olacak bilmiyorum tabide bu kadar kalabalık olduguna göre birileri seviyor.

kellemusic ve Abdullah07 bunu beğendi.
  6. Kaan.Özçelik

Kaan.Özçelik Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ev-iş arası 40km, arada köprü de var. Haftada 1 gün ile başladığım toplu taşıma kullanma kararım fiilen 2-3 güne çıkmaya başladı.

Dün ilk kez Topkapı civarı E5'te, 1km kadar arayla 1 katlanır 1 de tur bisikleti gördüm.

İstanbul kendi içinde bir çözüm bulacaktır mutlaka. Ama bunun için sormak ve sorgulamak gerek. Ben "şu telefonu bıraksalar da gazete kitap okusalar" derken metrolara cctv yayını kondu. Şimdi insanlar telefonu bıraktı onu izliyor :(

Tapatalk kullanılarak gönderildi.

7. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Arkadaşlar ben daha etkin bir çözüm buldum :)

2010'da, çalıştığım şirket Merter'den Maltepe'ye taşınınca pılımızı pırtımızı toplayıp Şişli'deki evi de kiraya verip Maltepe'ye kiraya taşındık. Evle iş arası 1 km. Yol bisikletimi eskitmeye yazık dediğimden yaz kış yürüyerek gidip geliyorum. İşyerimdeki bazı arkadaşlar Avrupa tarafından servisle gelip gidiyorlar. Sabah 10 dk. yürüyüşten sonra işe başlamakla, köprü geçip en az 1-1.5 saat zaman kaybetmek arasında ruh hali açısından çok fark var. Ben İstanbul trafiğini hafta sonu, o da çok gerekli durumlarda uzak mesafeye gidince anlıyorum. Keyif için trafiğe çıkmayı zaten akıl işi görmüyorum. Günlük kullanım için de bir bisiklet alırsam hafta sonları ulaşım daha keyifli hale gelecek.

Sadece araç trafiği değil, AVM'ler dahi gidilmeyecek yerler haline geldi. Eskiden hafta içi giderdim sakin olurdu, son yıllarda hafta içi veya sonu hiç fark etmiyor kutsal mekana dilek adamaya gidenler gibi aşırı yoğun. AVM'ye gitmek sadece stres yüklenip dönmek anlamına geliyor. Bu nedenle ihtiyaçlarımı en yakın çarşı-pazardan, bulamadıklarımı da internetten alıyorum. Bu açıdan şehrin merkezinde hayatım sakin geçiyor, stres yapacak pek bir şey bulamıyorum, bazen haftalarca trafik yüzü veya insan kalabalığı görmediğim oluyor :)

Volg, AliÇimen, honeybadger ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  8. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    dün 8 buçukta beylerbeyi'nde maçım vardı, arkadaş kaçta çıkarsın yola diye sordu, 8'e doğru beşiktaş'tan çıkarım dedim. oha nasıl yetişeceksin diyor. motor'a gidiş 5 dakika, karşıya geçiş 5 dakika, beylerbeyi'ne varış 10 dakika. bisikletsizler evden 7'de çıkmaya mahkum. :D

EnesKlf07 ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  9. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Sevgi olayi aslinda sanki biraz alismak ile ilgili. ha gerci evet istanbul guzel, ama sadece pazar sabahlari saat 6 ile 11 arasinda guzel. Onun disinda hep keşmekeş.
    Bir süre önce insanlarin neden kalabalik yerlerde yaşamak istedikleri ile ilgili bir makale okumuştum, diyordu ki, "insanlar da koyunlar gibi bir sürü icerisinde iken kendilerini daha guvende hissederler"
    Çok ironik, cok dusundurucu, ama dunya uzerindeki metropol nufuslarina bakinca da sanki dogruluk payi var gibi.
    Tabi bir de su var, bazi meslekler ve is kollari yalnizca istanbulda var. Istanbul ayni zamanda bir sanayii sehri, bunun da payi olabilir.

furkan.zaman bunu beğendi.
  10. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Ben bisikletler trafikte beklemiş insanım.Hayret etmiştim gerçekten kendime Dünya'nın neresinde bisikletin trafikte beklediği görüşmüş diye.Trafik sorunu artık literally bir sorun.Motorlu taşıt kullananlar düşünsün.Ben yanlarından trafikte beklemek ayrı bir "keyiflidir" diyerek geçiyordum.Trafik hojdir ama bize ne :D

Kuzey Ege bunu beğendi.
  11. thedarkcyclist

thedarkcyclist Yeni Üye

Trafik istediği kadar kilitlensin bisikletim olduğu sürece beni engelleyemez...

ercst0rm, onurordek ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  12. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benzin 50 tl olmalı çok gülecem o vakit..

ercst0rm ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  13. TontonCocuk

TontonCocuk Kıdemli Üye

Adı:
    murat
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bisikletin ne kadar pahalı diye soranlara özeliklerini anlatmak yerine trafikte gitmeyen 30 bin liralık arabam olacağına hem spor yapıp hem ulaşımımı sağlayan 15 bin liralık bisiklet cok değil cevabını vermemin sebebidir bu olay. Gecen Edirne turu yaptık bisiklet ile. İlk tepki sıkıntınız neydi oldu. Topkapı Mecidiyeköy 1,5 saat sürüyor sizin sıkıntınız ney cevabını verip susturdum.

14. NewStyle

NewStyle Evli Bisikletli Çocuklu

Adı:
    Tuncay
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Birde bu devamlı artan araç ve trafikle beraber karbon salımı ne olacak:(

aydın tuzersoy ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  15. Aykuttasdelen

Aykuttasdelen Kıdemli Üye

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Toplu taşıma o kadar berbat ki;

Ben bir erkek olarak bile dayanamıyorum ?

Ter kokusu
    ayaklarıma sürekli basılması
    itiş kakış otobüsler inmesi binmesi dert
    metrobüs desen insanlıktan çıkmış
    metro yine iyi allahtan çok dolu değil
    otobüsler desen trafikten gidemiyor gitsede sallan sallan canın çıkıyor
    metro desen 12den sonra yok ?
    otobüs desen 11den sonra neredeyse aktif hat kalmıyor 12de otobüs bulamıyorsun

Bir bayan arkadaşım konuyu görünce şimdi yanımda bunları eklememsi istedi

Tacize ugrayıp orama burama bakılmasındansa trafikte arabamla trafikte kalırım
    Rahat rahat binip tutunamıyorum koşturmaca sıkış tıkış havasızlıktansa arabamla trafikte kalırım
    Giyinip otobüse metrobüse biniyorum öküz öküz bakıyorlar buna maruz kalmaktansa arabamla trafikte kalırım
    Otobüsü kullanan adam durağında bile doğru düzgün durmayan otobüslerle uğraşmaktansa arabamla trafikte kalırım
    Her istediğim saatte rahat rahat yola çıkamıyor isem arabamla giderim trafik de umrumda değil kalırım

Buna tüm toplu taşıma dahil,

gerçekten istanbulda araba sayısının artması sırf toplu taşımanın kalitesizliği ve yetersizliğidir

16. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Stanbulmu. Uçakla üzerinden bile geçmem. Ne zorum var. @Kudret Kurtcebe ler yaşasın.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  17. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Geçenlerde istanbula gittim ve ilk kez araba kiralamadım. Hava alanından beylikdüzüne otele gittim metroda fortlandım. Dönüşte tüyaptan hava alanına taksi sordum 75 - 80 dediler, yani her iki ihtimallede fordlayacaklar, dedim en azından param cebimde kalsın, bindim metroya Allahtan sakindi o gün :D

18. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    tüüühh kayserililerin yüz karası...

MertAG, hashus1099 ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  19. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @mehmetsunu Abi Allah düşürmesin bir daha. Bu arada yanlış yazmışım metrobüs :D

mehmetsunu bunu beğendi.
  20. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    dünyanın en pahalı yakıtının kullanıldığı, kol gibi ötv lerin falan alındığı bu ülkenin en kalabalık şehrinde, insanlar neden araba kullanmak konusunda ısrar eder? çünkü araba en kısa yoldan bize statü kazandırır. bu kadar para verip yanımızda her yere götürdüğümüz ve görülmemesi imkansız bir makina. kol saati, bilezik gibi falan değil. tıkalı trafikte bile yandaki gözünün ucuyla bakar, imrenir kıskanır biz de mutlu oluruz bir anda. toplu taşımanın dandikliği falan da mutlaka etkili ama en önemli sebep bu.
    insanların çoluk çocuğunun rızkından kesip banka kredisiyle lüks araba alması da, her sene araba değiştirmek için kırk takla atması da, yol verme kavgalarında falan birbirini öldürmesi de bu sebepten kaynaklanıyor. çünkü arabamız dışında, insanlar üzerinde üstünlük sağlayacak bir şeyimiz yok. sollanınca hakarete uğramış oluyoruz. yol verilmeyince zorumuza gidiyor.

işimle evimin arası 8 km, bisikletle 20 dakikada gidiyorum en fazla. 1 aydır sakatlıktan dolayı arabayla gidip geliyorum, en iyi ihtimalle yarım saat sürüyor. dün 1 saati geçti. yani 8 ortalamayla gidiyorum, süper. :)