İstanbul'da sürüş kültürü ve adabına dikkat...

tayfun1953

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Diğer
4 yaşını tamamladığım 1957 yılından bu yana bisiklet tutkunu olarak yeni nesil bisikletlilerimize önemli bir UYARIda bulunmak istiyorum :
Trafikte seyir halinde çok çok çok gerekmediği müddetçe yanyana sürmeyin...
Trafiği aksattığınız gibi kendinizi de tehlikeye atıyorsunuz !!!
Bugün iki "janjanlı" bisiklet kıyafetleri, rengarenk kaskları, kirli sakal traşları ve koyu renk bisiklet gözlükleri ile Yeniköyden Tarabya istikametine yanyana, geniiiiiiiş bir şekilde süren bisiklet kültüründe nakıs not alacak iki gencimize ben bile korna çaldım....
Ben bile...
Gerisini berisini sizler düşünün....

Scudo

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
Tayfun abi bisikletlilere, araba sürücüleri de hiç saygı göstermiyor hiç anlayış göstermiyor

Tepki
5
Bisiklet
Whistle
Bisikletin seridin tamamini kaplamaya hakki var araclar bizi kamyon olarak dusunup onlari nasil solluyorlarsa bizi de oyle sollamalilar onlara yol vermek zorunda degiliz.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Bu ''sorunsalı'' genelde ağır bir vasıta bekleyip peşine takılarak çözüyorum.

Kirli sakalı anlamadım ama kurallardan haberdardır diye düşünüyorum Tayfun bey'in.Belki de anlık birşeydi.

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Hocam nerden sürelim ?İstanbulun büyük bir bölümünde bisiklet yolu yok hatta emniyet şeridi bile yok.Emniyet şeridi olan yolda zaten emniyet şeridi o kadar dar ki yandan bir aracın sıkıştırması durumunda ya kaldırıma cıkıcan ya takla atıp düşüp ezilicen.Bazı yollar haric bence tek bisiklet bile olsa sağ şerit ortalanmalı ki araçların sıkıştırması halinde kaçacak yer olsun.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Şerit çizgileri ile düzenlenmiş yolda bir şeritte bir araç gider. Bunun tek istisnası bisiklet ve motorsikletlerin iki tanesinin yan yana sürülebilmesidir. Bahsedilen arkadaşlar neyi yanlış yapmışlar anlamadım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bisiklet yolunda bile yan yana sürüyorlar hele gurupsa 3-4 kişi yanyana bile gittikleri oluyor.

U.Cumart

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Focus
Önünüzde giden bir araba olsaydı gene korna çalarmıydınız? Yolda araba sürüyor bak terbiyesize! mantığınızı anlamaya çalışıyorum ama anlaşılacak bir mantık bulunmuyor.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yolun sağ tarafından gitmiyorsak kaldırımdan gidelim? o_O Her türlü yanlış.E o zaman hiç gitmeyelim.Yan yana gitmek ne kadar doğru bilmiyorum ancak şahsi görüşüm, arka arkaya gitmek

• Beğen
Tepkiler: nazmi bilmez

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Su da bir gercek ki bisikletcilerin buyuk cogunlugu da trafikte kullanmayi bilmiyor.

Aniden yola atlayanlar, kirmizi isik da asla durmayanlar (eminim buradakilerin %90 I durmuyordur) , yaya gecidinde pespese gecen insanlarin ustune dogru bisikleti surenler(daha dun denk geldim besiktasta)...

Devamli araclar-motorlar elestiriliyor, haklilarda. Ama bisikletciler de ayni. 2012 den beri Istanbul trafiginde bisiklet kullaniyorum, gordugum manzara bu.

Bir arac bisikletliyi adam yerine koymadiginda bisiklet de bir tasit deniliyor, ama isine gelmeyince ters seritten gitmeler, isiklara uymamalar, kaldirimda insanlarin ustune dogru surmeler...

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Trafik kurallarına göre bisikletler motosuz taşıt (Seyahat aracı) olarak tanımlanıyor ve devam ediyor. Ağır vasıta araçlar ile bisiklet liler trafikte "En sağ şeridi) kullanmakla yükümlüdür. "Oto yollarda kullanılamaz." şeklinde tanımlaması vardır. Bence hata bu kuralı değil sürücüler bisiklet kullananların dahi bilmemesidir. Telefondan yazdığım için kaynak ekleyemedim. Pc den onu da eklerim.

• Beğen
Tepkiler: Birtan Kolburan

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Türkiye'de daha yayalar kurallara uygun yürümeyi bilmiyor. Yaya kurallarını geçtim, insanlar yürümeyi bilmiyor.
En ufak yaya kuralları bile ihlal ediliyorken, insanlar yürümeyi bile bilmiyorken bunlar çok normal.

• Beğen
Tepkiler: nazmi bilmez

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
bir aşağı mesajda ömer ş. nin aktardığı kanun maddesinde otoyolda "ikiden fazla" bisikletin yanyana sürmesinin yasak olduğu belirtiliyor. konu sahibi tayfun bey, o bisikletlilerin "geniiiiş" bir şekilde gittiklerinden bahsetmiş. şimdi, kanunda ikiden fazlasının yanyana gitmesi yasaklanıyor diye iki bisikletlinin yanyana tüm şeridi ele geçirmesi ve diğer araçların ulaşımına bariz şekilde engel olması iyi davranış olmayabilir. konu sahibi bundan bahsediyor heralde. kendini 50 kusur senelik bisiklet tutkunu olarak tanıtan birini de hemen tefe koymamalı sanki.

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Konuyla ilgili kanun maddesini de koyalım,bulunsun.

Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücüleri ile ilgili kurallar:
Madde 66 – Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.
a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda,
Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,
Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana,
Sürülmesi yasaktır.

(link)

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Konuyu acan arkadas guvenlikleri acisindan bahsediyordur bence. O soyledigi yol olsun yada baska iki serit yol farketmez. Araclar suratliler bisikletin surati ne kdr ki? Ornegin bir viraji donuyorsunuz yanyana. Arkadanda suratli arac geliyor sizi son anda farketti yanindaki seride kacmaya calissa belki orda araba olacak kacamayacak. Nolcak sonrasinda. Allah korusun ya bize caepacak yada kaza yapacak. Herkes kurala takilmista ben oldukten sonra yemisim kuralini... gormuyormusunuz haberlerde dunya kadr kisi oldukten sonra o oldugu kural yanlis bi kural oldugu icjn sonradan duzeltiliyor yada kaldiriliyor vs vs. Hicbi kural benm can guvenligimden onemli degil. Ben bu benm kuralim bu benm hakkim diyerekten yolun ortasindan giderken aekadan beni son anda faekeden bir arac bana carpip beni olduruyorsa ne diyeyim? Ha sunu anlarim grup olunur serit kapatilir bu farkediliyor ztn ama iki kisi isen ve biri serit ortasindan gidiyorsa kusura bakmayinda olumle dans ediyor demektir. Tek basina bile olsa ortadan degilde kenara yanasik gitmek lzm. Ztn bizi goren soforler piskopat olmadigi surece uzaktayken serit degistiyor. Son anda gorenlerde biz kenardn gittigimiz icjn hafif diger seride kayiyor iki tarafida riske atmadan yanimizdan gidiyor. Hayat tozpembe degil kurallari haefiyen uygulayacak kadar .

• Beğen
Tepkiler: olympos