Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbulda Kullanım için MTB Tavsiyesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Dursun Özçelik tarafından paylaşıldı.

1. Dursun Özçelik

Dursun Özçelik Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba istanbul içerisinde kullanmak için bisiklet tavsiyesi istiyorum. Kafamda tam bir model yok ve sürekli yeni modeller kafama takılıyor. Hangi marka nedir ne değildir bilmediğim için de size danışmak isterim. Şuan ortalama 1.000 TL nakit param var Sanırım tamamı nakit olmasa bile 1.500 TL lik bir bisiklete kadar çıkabilirim. Yaşım 24 başka sporlar ile de uğraşmaktayım. Maksadım hafta sonları ve hafta içi belli günler stres atmak kafa dağıtmak amacıyla bisiklete binmeyi düşünüyorum. Kickboks ve yüzme ile uğraşıyorum. Havuz ortalam evime 4 km uzaklıkta. Giderken yokuş aşşa mesafe cok gelirkende yokuş yukarı cok. Bacak kaslarım ekstra calıssın ve güclensin diyede istiyorum bisikleti. Ağırlık olarak 13-14 kg ağırlık ideal, Fazlasını düşünmüyorum. Tek amortisörlü kilitlenebilir modeller de tercihimdir yine. Boyum gecen sene 1,85 felandı ölctürmedim boyumu ama bu civarlarda dır yine. Kilo olarak 75-80 kg arası oynuyorum antrenmanların sıklığına göre :) 80 e daha yakınım genelde. Acayip iştahım var. ayıptır söylemesi. Şuan acıkogretim sınavları olduğundan haziran ayının ilk hafta sonundan itibaren artık somut olarak almayı düşünüyorum.

Birde merak ettiğim bir kaç konu var onlarıda ayrıca belirtmek isterim. 21 - 24 - 27 - 30 herneyse bu vites sayılarının yükselmesi hangi acıdan etkiliyor sürüşü. Vites arttıkca Kücük dişli sayısımı artıyor ve buna bağlı olarak hız mı artıyor yada yokuş veya düşük viteslerde buna oranla değişim gösteriyormu. Şunun için soruyorum vites yükseldikce maks. hız olayı artıp yokuş çıkma kapasitesi değişmiyorsa cok fazla vites e ihtiyacım yok gibi görünüyor. Başlangıc seviyesinde Fren olarak v fren olabilir disk fren olmasada olur. Dediğim gibi spor sonrasıda ulaşım için kullanıcağımdan fazla ağır olmaması kafi. Çok aşırı dik ölümüne yokuşlardan inmeyeceğim sonuçta. Ve bisiklet almış olsam dahi ileride keyfe keder geliştirebilme şansım olmalı. Yoktan geliştirmek değilde düzene uyacak deiştirmeler yapmayı düşünüyorum. Forumda bazı muhabbetler var şu bisiklete bu geliştirmeler yapılmaz sat daha iyi model al hesabı. Alt yapısı sağlam modeller olursa ilerde neyin ne olduğunu öğrendikte geliştirmeme müsade etmesini isterim. Çok fazla dağa ormana gidip ölümüne atlayıp zıplamayı düşünmüyorum bisiklet ile ama Yerine göre ihtiyac halinde de gerekli atraksiyonları kaldırabilmeli. Şunu diyenler olabilir şimdilik bunu al daha sonra satarsın edersin. Pek öyle alım satım işleriyle uğraşmaktan haz almam. Alt yapısı sağlam olursa ilerleyen zamanlarda geliştirebilirim. Kafamdaki modelleri yazıyorum buna göre siz yardımcı olursunuz artık.

Merida Tfs 100D - 200D - 300D
    Whistle Miwok 1160D - 1161D
    Trek 4500
    Kron Xc 1000-3000 ( Sanırım kadroları felan aynı)
    Carraro 436D - 473H
    Sedona 731 - 741 - 781(Özellikle 781 in fiyatı bayağı ucuktu ama tercih eden de coktu)
    Scott Scale 80 Xs (2012 modelleri euro ya endekslediğimde 1800 TL civarı fiyat cıkıyor ama nakitte daha düşüğünü bulabilirmiyim bilmiyorum.)

2. Ömer Soykan

Ömer Soykan Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletinizi genelde nasıl bir yolda kullanacaksınız? (Asfalt,dağ-taş,çamur,arazi vs.)

3. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benim sıralamam şöyle olurdu sırasıyla : Scott Scale 80 Xs > Merida Tfs 300D > Sedona 781 > Trek 4500 > Kron Xc 3000

4. Dursun Özçelik

Dursun Özçelik Yeni Üye

Seviye:
    Şöyle söyleyeyim. İstanbul içinde olağan dışı yada biri hadi kalk belgrat a bi yere gidiyoruz demediği sürece asfalt ta süreceğim. Ama tatillerde memlekete de götürmeyi düşünüyorum karadeniz de coğrafi yapısı mağlum. Bulunduğumuz yerde bisiklet yollarıda olmadığı için bana en uygun olanı bir mtb. Sonuçta maşayı kilitledikten sonra asfaltta da işimi görecektir fazlası ile.Tur arkadaşlarım da olmadığından tur a felan çıkma gibi bir düşüncem yok Şimdilik. Velasıl kelam bisikleti büyük büyük bir çoğunlukla Asfaltta kullanıcam. İstanbul aslfatı ilçeden ilçeye farklılık gösterebiliyor. Diğer yazdıklarım aynen geçerlidir.

5. Ömer Soykan

Ömer Soykan Kıdemli Üye

Seviye:
  6. Dursun Özçelik

Dursun Özçelik Yeni Üye

Seviye:
    hibrit denilen bisikletlerden sanırım bu. Scott Scale 80 Benimde bayağı hoşuma gidiyor açıkcası. Ama benim yazdığım max bütcenin de biraz üzerinde. Aslında aklıma başka bir fikir geldi. Hazır nakit param varken 2. el ilanlardan tercih edebilirim diye düşünüyorum. Mesela trek 4500 modeli. için bir kaç ilan eklemek istiyorum.

2009 model ikiside ama tercih edilirmi diye merak ediyorum. Sanırım bisiklet sektöründe ne kadar iyisini alırsna al daha iyisini alma isteği ortaya çıkıyor.
    http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-2009-model-v-fren-disk-uyumlu-61593519/detay
    http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-farksiz-cok-temiz-2009-model-60079321/detay#

Edit: Bu arada scott scale 80 e biraz baktım. 2012 model ile 2011 model arasında 188 TL fark var. Donanım olarak 188 tl ye değecek bir fark varmıdır. Gerçi 2012 nin rengi hoşuma gitti bayağı ama Durumumu zorlayıp almak isterim. Peşinde yada büyük kısmı peşinde indirim yaparlar herhalde.

7. Dursun Özçelik

Dursun Özçelik Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Hala kararsızım. İlk amatör yarı pro bisikletim olacağı için İyi bişeymi almalıyım. Yoksa daha düşük seviyeli bir bisiklet ile başlayıp daha sonra Yavaş yavaş yükseltmelimiyim bilmiyorum. Kron ları da cok beğeniyorlar genel olarak. Foruma bir göz attım da benim gibi amatör yarı pro ilk bisikletini tercih edenlerin bir çoğu kron Bir Çoğu da sedona tercih etmiş. Giriş seviyesi olarak Kron xc 250-1000 Arası tercih edilmiş genelde. Sedona 701-741 arasıda giriş seviyesinde tercih edilmiş. Bu forumdaki bir çok insan gibi bende çok kararsızım şu durumda. Yada yukarıda belirtmiş olduğum modeller arasında başka fikir sunacak varmıdır. Arkadaş Scott scale 80 dedi öncelik olarak. Başka fikir ve düşüncelere açığım lütfen yardımcı olun. Scott satan yerler nakitte güzel indirim yaparmı. Katalog fiyatları bayağı tuzlu. Modellere gidip bakmak ve görüşmek için nereyi önerirsiniz Saraçhane de varmıdır scott satan dükkanlar yada eminönü ne mi inmek lazım.

8. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İmkanın varsa neden planladıklarından düşük seviye alasın :)
    İmkanların dahilinde alabileceğin en iyisini al tabii

9. Dinar İslamoğlu

Dinar İslamoğlu Üye

Seviye:
    madem ikinci el düşünüyosun bundan önceki düşüncelerini çöpe at kardeşim 2011 model connandale sl2 var bende daha üst seviye bisiklet alıcam satış fiyatı 1000 auro 1500 tl hayırlı olsun derim sana bisikleti görmek istersen üsküdardayım şahsen bende görmeni isterim uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsin dünyanın bir numarası.