İstanbul'da bu akşamki sağanakta sürüş yapan var mı?

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
Saat 21:00 de Marmara Forum dan cikarak o saganakta evime dogru 2.5 km lik bir surus yaptim.Islanmadik yerim kalmadi abartisiz.Bir ben varimdir diye dusunuyorum bu saganakta surus yapan diye...
Yalniz bir sey farkettim ki benim lastikler cidden cok iyiymis.Yagmurdaki ilk surusumdu bu benim ve aklimda soru isaretleri vardi.Fren yaparsam kayar miyim,duser miyim?Hizli mi gitmeliyim yoksa yavas mi?Fren tutusu nasil olacak?Hepsini deneyimledim.Surerken cok fazla fren yaptim bunu deneyimleyebilmek adina.Abartmiyorum bir an olsun lastiklerim kaymadi ve beni hic zora sokmadi.Schwalbe Kojak var bende ve yagmurda sirilsiklam olmusken beni tek sevindiren sey lastiklerimin yol tutusu ve fren performansimdi.Frenler saganak yagmurda bile ciddiyetinden ve kararliligindan asla taviz vermedi.Dur dedim durdu,birak dedim birakti.Hep on fren kullandim ve arka freni bir an dahi kullanmadim.Bence yagmurda ve saganakta on frenden sasmamali.AVM den cikarken aklimda soru isaretleri vardi acaba bisikleti magazada mi biraksam diye ama kiyamadim ve beraber o saganakta eve donduk.Cidden seviyorum bisikletimi.Velhasilkelam eve geldik ve kuru bir bezle hic vakit gecirmeden islanan her yerine,kuru bir bezle kurulama islemi yaptim.Once kadrodan basladim, daha sonra detaya gectim.Kulak cubuklariyla ozellikle conta ve vida cukurlarini kuruladim iclerinde su birikip korozyona mahal vermesin diye.Gobekleri iyice kuruladim.Herhangi bir aksama,ariza durumunda yine bu baslik altinda yazacagim.Cunku ben, bir bisikletin yiyebilecegi en fazla yagmur suyunu yedim bu aksam.
Benden baska bu saganakta, belirttigim saatte,Istanbul da surus yapan oldu mu hic?

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bu gün değil ama geçen haftalarda bi gün bende eve giderken yakalanmıştım böyle bi yağmura

• Beğen
Tepkiler: camoko06

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tugrulboraerkil

Dostum o zaman biz boş yere ıslak zemin lastiği arıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

YSD

Üye
Tepki
34
İsim
SEZER DURSUN
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu iyi bir haber, ben de ne zamandır nasıl lastik alsam da sonbaharda da binsem diye düşünüyordum. Akşam ben de çıktım yağmurdan önce. Michelin sprint var ama arka frene sert asılsam kayıyor hafif. Haftaya sizdeki lastiği de inceleyeceğim.

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
Ben bir seyi daha farkettim ki o da su:Bence yagmur yeni yeni yagmaya basladiginda yani yol henuz yeni yeni islanmaya basladiginda yasaniyor o kaymalar vs.Yol tamamen islakken kayma olmaz diye dusunuyorum; hala soktayim cunku lastikler bir an,bir saniye dahi olsa hic kaymadi.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@tugrulboraerkil Bu akşamki değil ama 2 ay kadar önce Dolmabahçede yakalandığım sağanak yağmur altında sahilden Zeytinburnu'na kadar sürdüm.Sırılsıklam kelimesi az kalır. Bisiklete sadece temiz su ile yıkadım. En ufak proglem çıkarmadı. Hele Sarayburnun dan Cankurtarana pedallamanın keyfi tarifsizdi:)

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@tugrulboraerkil Kojak'ların yağmur performansı ilginç geldi. Ben sahil yolunda ıslak zeminde arkayı güzel kaydırınca şu sıralar su oluklu lastik arayışına girmiştim. Bu durumda birkaç deneme yapmadan siparişe geçmesem mi nedir :)

Bu arada katlanma yerlerini de ayrıca kurulamak lazım sanırım ilerde oralardan korozyon vs. yapmaması için...

• Beğen
Tepkiler: tugrulboraerkil

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
Bu baslik altinda saganak yagmurdan sonra zincir ve yag durumuyla ilgili deneyimlerimi de paylasacagim.Eylul un 20 sinde zinciri komple sokup,temizleyip,yaglamistim(Zefal Dry Lube).Keza ayni sekilde rubleyi de temizlemistim.Bugun saganak yedim ve bisikleti kurulamak haricinde, zincire hic bir sekilde ne kurulama ne de yaglama yaptim.Bakalim onumuzdeki gunlerde, kullandigim yagin zincir uzerinde tutunma performansi nasil olacak.Buradan yazacagim.

• Beğen

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Bende alt üst yağmurluk vardı ıslanmadan, hava da yeterince serindi terletmedi, gayet rahattı tavsiye ederim...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
geçen pazar beylerbeyinde yakalandım hemen saklandım,acaip indirdi,benim teker sakat zati biliyordum,25 hacim silik,rubena -şivalve (türkçe okunuşu yazdım ) 20 dakika mahsur kaldım,cafeye girdim canım sütlaç çekti :komik:
sonra baktımki yağmur durmuyordu,,ben kafede otururken o yağmurda binen mtb 'ci dostları gördüm helal olsun dedim,birde yol bisikletli arkadaş hızla geçti önümden,tabi ben sütlaç yiyordum ,valla helal olsun hepsine,ben kaçacak delik arıyorum malesef.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
geçen sene neredeyse sel olduğunda pedallıyordum. sahil kısmında yol ile deniz birleşmişti, elektrikler kesilmişti su yüzünden yoldaki mazgalları görmüyordum. dolayısı ile hiç köşeden gitmeyerek yolu ortalamıştım. beşiktaşa geldiğimde barbarosdan sel geliyordu resmen. su seviyesi 10-15 cm olmuştu. orayı geçince biraz rahatlamıştım. ben yağmur sürüşlerinden daha çok keyif alıyorum

Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
@tugrulboraerkil

@tugrulboraerkil yağmurda zemine ve asfalt'a göre her tekerin yol tutuşu düşer özellikle senin de belirttiğin gibi hafif yağmur da yoldaki tozlar çamurlaştığından ve yüzey daha da kaygan olur. Ama yağmurda tekerlerine güvenip ön fren yapman çok tehlikelidir. Lastiklerdeki yol tutuş azaldığından dolayı ufak bir ön frene basışta bile (Allah korusun) kızaklama yaşayabilirsin ve düşebilirsin ön lastik kızakladığı zaman bisikleti toparlaman arka lastikteki gibi kolay olmayacaktır. Bence sen yağmurlu havalarda ön fren'e güvenme.

emrejon

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
emre özciftci
Bisiklet
Fuji
Bende aksam islandim ama yagmurda bisiklet surmek kadar guzel bi olay yok ama arkadaslar sizler genede dikkatli olun her nekadar bizler dikkatli de olsak bizleri takmiyan okadar öküz arabasi surucisu varki

Ömer Ertuğ

Aktif Üye
Tepki
105
Bisiklet
KTM
dün akşam ben de 10 km'lik eve dönüş yolculuğunda yakalandım yağmura :) ve aşırı keyif aldım...

• Beğen
Tepkiler: tugrulboraerkil

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
ben yazın sağlam bir sağnak yağışa yakalandım. kaçacak yerimde yoktu belgrad da orman yolundaydım. ilk o zaman farkettim ki ıslanın frenlerde ciddi performans düşüşü oluyor. sarıyere inerken piknikçilerin sağa sola kaçışmasını izledim. tek sorun telefonu koruyacak malzemem olmayışı. her ne kadar çantanın en dibine kadar sakladıysam da telefonu ıslanmaktan kurtaramadım. herşeye rağmen çok güzeldi insanların bu delimi bakışı arasında sarıyere indim. o gün anladım ki pamuklu giysilerle olmuyor bu iş. sarıyerden eve 40 km yolum vardı ve gelene kadar kurumadı üstümdekiler. ayakkabılar mı ? onlar 3 güne anca kurudu

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Sormayın inegölden yalovaya geldim 140km tık olmadı pendike bi indim aboo sormayın dostlar, pendikten kartala kadar geldim ama bisiklet iyi temizlendi yeminle kıçım başımda battı tabi