Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul - Yalova turu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında mersault tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. mersault

mersault Kıdemli Üye

Adı:
    İlhan G.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Herkese merhaba. Geçtiğimiz hafta sonu ( 23-04-2016 / 24-04-2016 ) arkadaşım Erkut ile ilk kamplı turumuzu İstanbul- Yalova olarak yaptık. Kısaca izlenimlerimizi anlatmaya çalışacağım.

Cumartesi sabahı saat 6 da Erkut İle Geceden hazırladığımız bisikletlerimizi alıp Yenikapı Feribot istasyonuna doğru yola koyulduk. ( Gözlüklü olan ben, Gözlüklü olmayan Erkut :) )

evden çıkarken.jpg
    evden çıkarken erkut.jpg

Yalova' ya indikten sonra yeni yapıldığı söylenen ve adı " Nato yolu" olarak bilinen ve pratikte çakıl taşının üzerine zift dökülmüş yolumsuda yolda alıyoruz :) başlangıç.jpg

Ağaç kokusu ala-ala Çınarcık ve Teşvikiye üzerinden artık erikli şelalesine tırmanmaya başlıyoruz. Erikli şelalesinin rakımı yaklaşık 500 Metre. Yeryer eğimler sertleşebiliyor ama turun her anı gerçekten çok keyifli. Turun bir çok anında kendimizi İstanbul dan binlerce kilometre ötelerde, başka diyarlarda hissediyoruz.

erikliye çıkarken (2).jpg erikliye çıkarken.jpg

Biz çıkarken " sizin gittiğiniz yolları biz dönduk " bakışı atan bir yerli :)

inek.jpg

Büyük şehirlerde genelde " Ateş seni çağırıyor" minvalinde yaşıyan bizler belkide ilk kez " Su sizi çağırıyor" un şaşkınlığı ile yol boyunca kulağımızdan gitmeyen akarsuyun yukarıdan döküldüğü yeri merak ediyoruz.

Ve Sonunda Erikli Şelalesine varıyoruz.

erikli şelalesi (3).jpg erikli şelalesi.jpg erikli şelalesi (2).jpg

Asılında yola çıkmadan önce Delmece Yaylasında kamp atmaya karar vermemize rağmen şelaleyi görünce karar değiştiriyor ve suyun kenarında kamp atıyoruz.

çadır.jpg çadır (2).jpg

Gece kamp ateşinde Izgara Sucuk qeyf! :)

sucuk.jpg

Sabah uyandıktan sonra rotada Delmece Yaylası var. Yaylaya çıkmadan önce müthiş manzaralar var.

uçurum 2.jpg uçurum.jpg uçurm erkut.jpg

Ve Delmece Yaylasındayız. Tertemiz hava, insanın başı dönüyor.

delmece yaylası.jpg delmece.jpg

Artık dün çıktığımız yokuşu inmeye başlıyoruz. İnişin sonunda Hayriyeköy - Kapaklı inişi var. Gerçekten efsane bir manzara ve haz. Ama sadece video olduğundan foto koyamadım.

Yol boyunca Epey Çeşme/Hayrat var. Su konusunda pek sıkıntı yok ama çeşme şekilinde olanlar yani depolama tankında depolanıp sonra çeşme açılınca yararlanılanlar biraz tehlikeliymiş. Sürekli akanlardan içmek gerekiyormuş. Depolarda böcek, örümcek ölüleri olabiliyor buda insanları zehirleyebiliyormuş. Gideceklerin Dikkatine!

çeşme.jpg

Öğlenden sonraya doğru kapaklı sahil yolundan ilerliyor ve Armutluya varıyoruz. Armutluda köfteyi çok güzel yapıyorlar, daha öncede yeme şansım olmuştu. Tavsiye ediyorum.

armutlu köfte.jpg

Feribotumuz 21:45 de. Sürmeye devam ediyoruz. Normalde İstanbul' da günde 120 Km sürebiliyoruz. Acemilik yaparak program yaparak 2. 100 Km süreriz diye düşündük

Ama yol insana hem öğretiyor hem haddini bildiriyor. Kötü yolda pedal çevirmek zorken üzerine sert bir rüzgar, Yağmur ve sık sık düşen yıldırımlar ekleniyor. Önümüze yıldırımlar düşüyor ve biz yıldırımlara doğru pedal çeviriyoruz. Hava kararıyor. Bende ön far, Erkut' ta arka ışık yok !

"Gece sürmeyiz Canım" diyerek yanımıza ışık takımı pek almadık. Demiştim ya yol öğretiyor birçok şeyi. Kısa ama macerası bol bir tur, kısa kesiyorum Çok az bir zaman kala feribotun kaçtığına ikimizinde artık ikna olduğu bir anda Yalova' nın içlerine sokulmuş buluyoruz kendimizi. Yol düzeliyor, yağmur coşuyor biz basıyoruz pedala.

Kısa bir zaman kala üstümüz, saçımız çamur içinde feribota yetişiyoruz.

30 yaşında adamlar bayramda çaldıkları kapı açılınca şeker değilde harçlık almış çocuklar gibi sevindirik oluyor ve eve doğru yol alıyoruz.

Sırasıyle Esenköy, Şenköy, Çınarcık ve Yalova

esenköy (2).jpg esenköy.jpg armutlu köfte.jpg teşvikiye dönüş.jpg

Aşağıda 1. ve 2. gün için Erkut' un hazırladığı 2 farklı videomuz var. Aynı turu yapmayı düşünen arkadaşlara izlemelerini tavsiye ederim. Taviyelerde yer alıyor.

Hatta Youtube kanalımıza abone olarak geçmiş ve gelecek diğer turlarımızı da izleyebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı yaşamlar. :)

Yalova gezisi 1. Gün Videosu :

Yalova gezisi 2. Gün Videosu :

2. Erkut86

Erkut86 Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    musculus grup

arkadaşlar yukarıda yotube kanalımızın linkini paylaştım geçmiş turlarımız ve yapılacak olan turların videolarını izliyebilirsiniz. elimizden geldiğince güncel turlar düzenleyerek güzel videolar oluşturmaya çalışacağız.

3. ziyainal

ziyainal Forum Demirbaşı

Adı:
    Ziya
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    babalar süpersiniz :)

Erkut86 ve mersault bunu beğendi.
  4. directedby

directedby Aktif Üye

Adı:
    sadık başal
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Erkut86 harika bi yermiş.turunuzun haritasını atabilirmisiniz.Bu turu yapmak isterim.

ali baykal bunu beğendi.
  5. Erkut86

Erkut86 Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    tabi neden olmasın ben şuan işteyim en kısa zamanda atarım

6. directedby

directedby Aktif Üye

Adı:
    sadık başal
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Erkut86 çok teşekkürler.özellikle erikli şelalesine gidip gelmek istiyorum.bakalım mayıs sonu olabilir.bekliyorum sizden harita sağolun.

7. Erkut86

Erkut86 Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    tmadır aksam paylascam bencede git ama o gün dönme imkanın varsa şelalenin yanına kapm at cok güzel olur imkanın yoksada gider görür dönersin artık.

8. aytacoz

aytacoz Yeni Üye

Adı:
    Aytaç
    Bisiklet:
    Sedona
    Merhabalar;
    Çok keyifli bir tur olmuş ve benzer bir turu bizde yapmayı düşünüyoruz ama kafama takılan bir şey var. Belki soru saçma gelecek ama yıllarc Yaalovada yaşadım ve kamp yaptığınız yerleri iyi biliyorum. Gece kendi güvenliğinizi gerek iki ayaklı gerekse dört ayaklı hayvanlara karşı nasıl sağlıyorsunuz. Dediğim gibi bende yapmak istiyorum ama gece nasıl bir önlem alacağımı bilmiyorum.
    Saygılar..

mersault bunu beğendi.
  9. Y. Birol

Y. Birol Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Erkut86 Tebrikler çok güzel bir tur olmuş...Bisiklet aldıktan sonra arkadaşla birlikte çıkacağım ilk uzun turum bu olabilir...Umarım gerçekleştirebilirim...Ve evet tur haritanızı paylaşırsanız bizlere yol gösterici olacaktır.Teşekkürler..

10. Erkut86

Erkut86 Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    aytaç bey ben küçüklükten beri doğayla iç iç büyüdüm oyüzden 4 ayaklılara bir zarar vermezsen onlarda kolay kolay ateş yakılan ve ses olan bir yere gelmez. kışın çok çetin geçtiği zamanlarda ozman hayvanlar yemek bulamadıkları için belki tehlike olabilir ama o bile nadir yaşanır. 2 ayaklılar isi onu hiç düşünmedik videoda sucuk saplı olan resimdeki küçük kapm biçağımız vardı başkada bişey yoktu yanımızda siz yanınızda kapm bıçağı falan alabilirsiniz bu şok çihazlarıda etkili ama cezası varmı bilmiyorum yanlış yönlendirme olmasın haritayında en kısa zamanda atarım
    biraol kardeşim şiddetle tavsiye ederim ama sadece eriklide sınırlı kalmayın orda kapm kurun sabah yola tekrar çıkın delmece yaylasını görün ordan hariye köy geçin ve hayriye köyden kapaklı köyüne çok güzel manzarası olan bir iniş var görmeniz gerekir inişi bitirdikten sonra kapaklı köyüne değilde armutlu istikametine devam edin armutluyu görün sonrasında esen köy ama uyarmam gerek yokuş tırmanmak sizin için zorsa eriklide bırakın turu çünkü armutludan sonra esen köy giderken baya bir yokuş var esenköyden çıkarkende çok dik bir yukuş çıkacaksınız yani bol bol yukuş karşınıza çıkacak şenköye kadar şenköyün çıkışındada sağ tarafınızda köyün çok güzel bir manzarası var şenköyden sonra teşvikiyeye geri gelmiş olacaksınız teşvikiye den ister çınarcık sahilden gidin ister nato adıverilen yoldan aralarındaki fark nato yolu mıçırın üstüne sankü zift dökmüşler tırtık tırtık yol feribota bi 18 ,19 km civarı biz birine sorduk sahil yolu ile arasında 4,5 km fark varmış nato yolu daha kısaymış biz orayı tercih ettik zor bir tur yoruçu bir tur ama yokuşu problem etmeyenler için harika bir tur olur
    genel bilgilendirme aklıma gelenler bunlar haritayı atınca ordanda bakarsınız.

Google Haritalar

haritanın linkini attım şenköyde kaldı zaten şenköyden sonra çıarcık teşvikiye bağlatısı orada zaten sabah yalovanan geldiğiniz yoldan geri döneceksiniz.

mahrettin, directedby ve şamilkafkas bunu beğendi.
  11. hucumkedi

hucumkedi Üye

Adı:
    Batu Uçmak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Müthiş, tebrikler...

12. Erkut86

Erkut86 Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    teşekkürler batu bey

13. mersault

mersault Kıdemli Üye

Adı:
    İlhan G.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @aytacoz Merhaba. Saçma değil aksine bence çok yerinde bir soru. Herşey den önce can güvenliği geliyor ama birkaç kendini bilmez yüzünden insanda kendisini sınırlamak istemiyor, sınırlamamalı da.

Hayvanlar konusunda Erkut' a katılıyorum. Kaldığımız yer çok izbe bir yer olmadığı, gündüzde bir işletme olduğu için pek endişelenmedim.

insanlar konusunda da fiziksel olarak fena durumda değiliz, yanımızda bıçak ve şok cihazı da vardı. Böyle bir olayla karşılaşmayı kimse tercih etmez ama sandıkları kadar kolayda olmazdı :)

14. directedby

directedby Aktif Üye

Adı:
    sadık başal
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    harita için teşekkürler.sadece şelaleye gidip gelmeyi düşünüyorum mayıs ortasında.

15. Erkut86

Erkut86 Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    önemli değil haritayla çok işiniz olmayacak zaten yalovadan nato yoluna çıktınızmı o yolu takip edin teşvikiyedesiniz ordandan zaten orman yoluna girdimi yol ayrımı olmadan direk erikli şelalesine gidersiniz kolay yol çok haritayla uğraşmazsınız.

16. directedby

directedby Aktif Üye

Adı:
    sadık başal
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Erkut86 süper o zaman kesin gidecem teşekkürler..bi şey daha sormak istiyorum.yalova feribottan indikten sonra erikli şelalesi kaç km oluyor.Yokuş çok var mı ?

17. Erkut86

Erkut86 Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    :)) teşvikeyeden arikli şelalesi hep yokuş zaten ortalama teşvikeyeden erikli 7 km Yalova iskelesinde teşvikeyede 18,19 km civarı toplam 25 civarı olması lazım

hucumkedi ve directedby bunu beğendi.
  18. directedby

directedby Aktif Üye

Adı:
    sadık başal
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Erkut86 iyiymiş tamam teşekkürler.

19. aytacoz

aytacoz Yeni Üye

Adı:
    Aytaç
    Bisiklet:
    Sedona
    @Erkut86 Merhabalar;
    Videolarıda izledim çok güzel bir tur olmuş gerçekten. Bu videoları hangi programla montajladığınızı sorabilirmiyim.?

mersault bunu beğendi.
  20. Erkut86

Erkut86 Yeni Üye

Adı:
    Erkut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Teşekkürler camtasia studi 8 programı kullanıyorum onunla yapabilirsin youtube bu programı nasıl kurulduğunu ne yapman gerektiğini anlatan videolar var bu arada arkadaşlar bizim youtube kanalımıza üye uyursanız gecmiş turlarımızı ve gelecekte planladığımız videoları takip edip sizlerde fikir sahibi olabilirsiniz.

bekotechno bunu beğendi.