Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul - Kazdağları - Bozcaada - Gelibolu (şehitlikler) turu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında hashus1099 tarafından paylaşıldı.

1. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhabalar, daha önce tura dair konu açmıştım. İstanbul'dan feribotla bandırma'ya geçtim ve tura başladım. gönen'e kadar, manyas gölünün batısından bir rota çizdim. IMG_3893.JPG

yolda gönen'e son 20 km kalana kadar çok hafif iniş ve çıkışlar vardı. spd pedal ve ayakkabılarımla ilk tecrübem olduğu için (bir gün öncesinde 5 dakika kadar denemiş, takıp çıkarmaya alışmıştım. sürüşün sonunda da pedalı çıkarmayı unuttuğum için maçka parkı'nın içindeki bir kafenin önünde yavaş yavaş sola devrilmiştim eheh) heyecanlıydım, hafif eğimli de olsa yokuşlarda yüksek hız yapabiliyor oluşu (30 km/h ile sabitlediğim de oldu) çok hoşuma gitti. yüke rağmen tabi.
    IMG_3899.JPG

son yokuşu da çıktım, ileride gönen gözüküyor artık. hava da hoşuma gitmeyecek şekilde bozmaya başladı.
    60 kilometrelik ilk etabı 3 saatte aldım. çok da yorulmamış olmam, bir sonraki gün alacağım yolun zorluğu için gücümü saklamama yardımcı oluyor tabi.
    IMG_3918.JPG

gönen'de öğretmenevinde kaldım, beklemediğim kadar güzel bir yerdi. daha önce arayıp rezervasyon yaptırdığım kişiye bisikleti nereye koyabileceğimi sormuştum, odaya alamayacağını ancak depoda yer ayarlayabileceğini söylemişti. öğretmenevi kapısından girdiğimde tanıdı zaten beni, biraz da muhabbet ettik. yol konusunda da tavsiyeleri oldu, yenice üzerinden gitme düşüncemden de vazgeçmiş oldum. bunun ne kadar büyük bir hata olduğunu yarın anlayacaktım.

İKİNCİ GÜN

öğretmenevinden 06:15 gibi çıktım, çıkarken gördüğüm şehit öğretmenler köşesini paylaşmak istedim. geleceğe genç nesiller yetiştirirken hayatını kaybeden fedakar öğretmenlerimizi de buradan anmış olalım.
    IMG_3931.JPG

bir önceki gün tost yediğim mekana tekrar gittim, kahvaltımı yaptım. yanıma da paket yaptırdım, tekrardan yola koyuldum. orhanlar-araovacık-pazarköy üzerinden kalkım-edremit yoluna çıkmayı tercih ettik, büyük bir hata yaparak. yola koyulduğumda hava çok serindi, ayrıca gideceğim yolun mıcır kaplı stabilize bir yol olduğunu görünce kahroldum. bununla da kalmadı, ilkin tırmanacağım 400 metre kadar yokuş, acaba şu ilerideki vadiden mi geçiyordu? öyleyse yandık ki ne yandık! yağmur gözükmediği için yağmurluk almamıştım ve o vahşi manzarada yağmurun olmama olasılığı yok gibiydi. neyse ki yol sağa doğru kıvrıldı ve dağları tırmanmaya başladım. IMG_3936.JPG

zorlu yükseliş strava verisine göre 497 metreye kadar sürdü. daha sonrası tatlı ve çabuk bittiğini düşündüğüm bir inişti. araovacık'a vardıktan sonra biten suyumu yenilemek için köy kahvesinin orada bakkal sordum. sağ olsunlar gösterdiler ancak çay ikram etmeden de bırakmadılar. çay içip yarım saat kadar sohbet ettik. daha önce birkaç yabancı kadın bisikletçi geçmiş yine oradan, ilk defa yerli birilerini gördüklerini söylediler. başka konulara da daldık, çiftçi tabi ki dertli, dertlerini dinledim, kendim de dertlerine katıldığımı belirttim. bir süre muhalif bir sohbet yaptıktan sonra amcam ciddileşti "bir dakika ya istanbul'dan böyle garip garip dolaşıyorsun, ne bileyim senin bizi şikayet etmeyeceğini" dedi. bayağı güldüm, rahat olmasını söyledim, vedalaştım ve pedalladım.
    IMG_3947.JPG

amcam bu arada, yolun 20 km kadar kumlu olduğunu, yeni yol yapılacak diye kumu döküp öyle bıraktıklarını söylemişti. haklı da çıktı, 20 km kadar eziyet çektim, hem tırmanıp hep de iğrenç zeminle boğuşmak gayet kötüydü. ortalama hız çok düşük şekilde böyle ilerledim, rezillik çektim. acıkmaya da başladığım için artık mola vermeliydim. pazarköy'ü hedef belledim, çanakkale il sınırına girdiğimizi belli edercesine domates yüklü traktörlerin içinden, salyalarımı zor gizleyerek bir bakkala uğradım, alışverişimi yapıp tostumu yemeye başladım. pazarköy çıkışındaki bir benzinlikte karnımı da doyurdum, tekrar yola koyuldum. ancak verimimin düştüğünü iyiden iyiye hissetmeye başlamıştım. daha yolun yarısına gelmemiştim aslında, ama ben geldim sayıyordum. 45. kilometredeydim, 90. kilometrede, kazdağları zirvesinde hanlar mevkii var. hayalini kurduğum güzel yemek, temiz hava ve dinlenme, en önemlisi yokuşların artık neredeyse bitmesi orada...
    kalkım-edremit yoluna varana kadar geçtiğim köylerde hep davet edildim, belki de ingiltere forması giyiyor, garip bir gözlük takıyor oluşumla da yabancı zannedildiğim de oluyordu. çocuklar arkamdan "hello hello" diye koşuşturuyor, her seferinde gülmeme sebep oluyorlardı. :)

en sonunda kalkım-edremit yoluna, kalabakbaşı'na saparak oradan çıkmak zorunda kaldım, bağlı köyünden çıkan yol taşlıydı. ancak sonraki tercih ettiğim yolun da bir kısmı malesef taşlı çıkınca biraz yıkıldım açıkçası. bir süre düzgün yolun tadını çıkardım, henüz yokuşlar başlamamıştı. ardından bir süre tırmanmayı sürdüreceğim %10 eğimli bezdirici yokuşlar başlıyor...
    IMG_3979.JPG

çam kokusu ve tertemiz hava boğazımı yakıyor resmen. ruhum çekiliyor yorgunluktan, ama manzara her şeye değiyor doğrusu.
    IMG_3981.JPG

her yerde çeşme var, suyum bittikçe dolduruyorum. bir çeşmeye yaklaşıyorum, tek pedalı çıkarıyorum. diğerini çıkarmaya fırsat kalmadan siyah, kafam kadar bir arı (galiba) sol baldırımın arkasına hafiften saldırıyor, onun acısıyla dengem kayboluyor, çıkarmadığım tarafa düşüyorum. bir dizi yere, diğerini de kadroya çarparak bir de diz ağrısını çekmeye başlıyorum. siz siz olun, her duruşunuzda 2 pedalı da çıkarın. :)
    IMG_3984.JPG

ömrümde daha çok yorulduğum anlar bol bol var, ama gücümün bu kadar tükendiğini neredeyse hiç hatırlamıyorum. son 600-700 m kadar indim artık bisikletten, yürümeye başladım. gerçekten hanlar'ın varlığını sorgulamaya başlamış, çantadaki son tostu da tüketmeye karar vermiştim. yolun kenarında bir şeyleri eleyen bir aileye seslendim, hanlar'ı sordum. "gelmişsin gelmişsin, 150 metre ileride" dediklerinde bana bir güç geldi ki sormayın. :)) büyük bir iştah, yorgunluk ve diz ağrısıyla atıldım. bu arada tekrardan balıkesir il sınırına girmiştik...
    IMG_3987.JPG

hanlar'a oturdum, çok güzel bir ortamı vardı. 700 küsür rakımda havanın ne kadar serin olduğunu söylememe gerek yok, formamın içinde boğazlı sweat'im vardı...
    lokantayı işleten adamın çocuğu sağ olsun çok ilgilendi, önce hazır ne varsa onu getirmesini, ardından da kaşarlı alabalık ve salata getirebileceğini söyledim. babası biraz kötü davranıyordu çocuğa, söylemeden edemeyeceğim. bir şey eksik görünce çocuğa kızacak diye söylemeye çekiniyordum açıkçası.
    heyvanlar gibi yiyip kendime geldim.
    IMG_3988.JPG

daha sonra son bir çıkış kaldı az miktarda, onu da aşıp edremit'e kadar inişe geçtim. işte yolun bu kısmını neden yoldan saymadığımı anlamış olabilirsiniz, 700 küsür metreden denize kadar iniş! IMG_3999.JPG

ardından altınoluk'a hava neredeyse kararmışken vardım. bekleyen orta okuldan arkdaşımla buluştuk, evine geçtim. 3 gün kadar dinlenmeyi hakettiğimi düşünüyorum.
    strava rota için 1700 küsür metre çıkış gösterirken 700 metre kadar fazla çıkmış olmak da canımı biraz yaktı açıkçası.
    Adsız.png

ÜÇÜNCÜ GÜN

3 günün ardından arkadaşı da yanıma alıp, assos üzerinden geyikli, ardından bozcaada yapmak üzere yola çıktık. orta okuldayken ikimizde de castello vardı, 3 yıldır bisiklet sürmeyen ve çıktığı en uzun yol 10 km olan arkadaşım, o bisikletle 100 km sürecekti. :D maratoncu olmasının özgüveniyle katıldı bana. assos'a çıkan yokuşa gelene kadar iyi de sürdü aslında. bisikletin her parçasını söktük, mazotla temizledik, bilyeleri vs, göbeği düzgünce ayarladık. inanır mısınız bu bayramda yaptığımız turla beraber 500 km sürdü o bisikleti! sonucunda 3k civarında bir bisiklet almak için vize aldı, şimdilik uygun bir şey düşürene kadar pusudayız, tavsiyelerinizi bekleriz. :))
    IMG_4058.JPG

dediğim gibi, assos civarında baba yokuşlar başlayana kadar aslında iyi gidiyorduk, ancak ondan sonra sıkıntılı bir süreç başladı. yine de bir şey diyemiyorum, o bisikletle o yolları gidebilecek bir insan tanımıyorum.
    IMG_4070.JPG

assos'a kadar çıktıktan sonra, gelmişken kalıntıları da gezelim dedik. tepede, çıktığımız yerin etrafa hakimiyetini görüyorsunuz. :)) biraz dolaştıktan sonra, arkadaşın annesinin bize hazırladığı poğaça ve böreklerin bir kısmını boğduk, bulduğumuz ilk gölgede.
    IMG_4109.JPG

ardından biraz daha tırmanıp, inişli çıkışlı yollara devam ettik. bazı köyler terkedilmiş gibiydi, asılmış birkaç parça çamaşır görmesek insan izi olduğuna dahi inanmayacaktık resmen.
    tuzla köyü'nde de, decathlon'da sık sık karşılaştığım bir bisiklet görevlisiyle karşılaştım. bisikleti görünce araçtan inip yanıma gelmiş, gözlüğü çıkarınca tanıdı beni. benim de tanımak için biraz zaman geçirmem gerekti, çünkü gerçekten hırpalanmıştım. :D
    batı, kuzey ve doğu yönlerine ilerledik zaman zaman, ve her seferinde rüzgar karşıdan esti. bozcaada'ya varana kadar canımız çıktı resmen. geyikli'nin biraz güneyinde dalyan'a gelmeden önce hava tamamen karardı, 100 metreye çıkıp orman içinden geçmemiz gerekiyordu. bu sırada istanbul'dan bize katılan arkadaş da dalyan'dan yukarı çıkıp yanımıza geldi. yol bisikleti olduğu için de geri dönerken de bir patlak rezaleti yaşadık. :))
    hepimiz çok yorulmuştuk, geyikli'ye yürüyen cesetler halinde vardık. :)) arkadaşın bisiklet zaten felaket olduğu için çadır, matlar vs. de bendeydi.

29 ağustos'u 30'una bağlayan gece, hafta sonu koyulan ek 24:00 seferiyle adaya geçtik, bozcaada kalesi de günün önemine uygun olarak hazırlanmıştı...
    IMG_4165.JPG

bozcaada'da 3 gün kadar kaldık, o kadar beğendik i geçen hafta bayramda bir daha gittik, 5 gün kaldık bu sefer.
    beylik koyuna oturan gemi, çok güzel manzara oluşturuyor, ancak bu bakir koyu biraz mahvediyor gibi. yüklenmiş olduğu soğanlarla beraber 10 aydır orada. IMG_4220.JPG

bozcaada sokakları çok güzel, boş boş dolaşmak bile insanı rahatlatıyor.
    IMG_4228.JPG

bu fotoğrafın da önemi benim için çok ayrı. kamp yerinden, gün batımını izlemek için çıkıyordum ki bu güzeller güzeli köpek peşime takıldı. önce pek önemsemedim, ama saptığım her yolda beni takip etti, en sonunda da rüzgar enerji panellerine vardık. 7 km kadar durmadan koştuğu için nefes nefese kalmıştı, 1.5 lt kadar suyum vardı, yarısını içti.
    sonra orada gün batımını izlemeye gelenlerden biri elindeki 1 paket kedi mamasını getirdi, önüne koyduk ama yemedi. herhalde kuru mama olduğu için yememiştir diyordum, elime aldım biraz, gelip elimden yemeye başladı. paketin yarısını yedirdim, kalan suyumu da içti bir güzel. gün batımını izlemek bana yalan oldu, ama çok güzel bir arkadaş edindim. yüzümü de yaladı ooh, normalde köpekten de çok korkarım.
    gece çadırın önünde uyudu, sonraki gün de vedalaşıp yola koyulduk zaten.
    geçen hafta gittiğimizde yine karşılaştık, 2 gün birlikte takıldık yine. sırf bu dünyalar tatlısı köpekle tekrar karşılaşmak için adaya gitmeyi dört gözle bekliyorum.
    IMG_4250.JPG

ÇANAKKALE ŞEHİTLİK TURU

bildiğiniz üzere savaşın 100. yıldönümündeyiz, 10 yıl sonra cepheyi tekrar gezmeyi uygun gördüm. buraya tüm fotoğrafları koymaya kalkarsam 300-400 fotoğraf atmam gerekecek, ondan az miktarda fotoğraf atacağım. iki güne ayırdık turu, ilk gün arıburnu cephesini dolaştık, ikinci gün seddülbahir. 3 gece de eceabat öğretmenevinde kaldık. birkaç yıldızlı otel gibiydi, ağzımız açık kaldı resmen.

fotoğraf kemalyeri'ne ait. Atatürk'ün gözetleme yeridir. fahrettin bey bu mevkiye bu adı vermiş, esat paşa (balkan savaşı'nda yanya müdafaasını gerçekleştiren önemli bir komutandır) da gülümseyerek benimsemiştir bu ismi. burada bir kitabe bulunur ve kitabede şu yazar:

"Benimle Beraber burada muharebe eden askerler kesinle bilmelidirler ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur.Uyku,dinlenme aramanın,bu dinlenmeden yalnız bizim değil,bütün milletimizin sonsuza kadar yoksun kalmasına neden olacağından hepinize hatırlatırım".
    Mustafa Kemal
    IMG_4365.JPG

261 rakımlı tepe, conkbayırı. Mustafa Kemal'in 9 ağustos ve sonrası anafartalar savaşı sırasında saatine şarapnel gelen noktadır burası. yarımadaya çok hakim, kilit bir noktadadır.
    aynı zamanda fevzi çakmak'ın kardeşi de burada şehit düşmüştür.
    bu şehitliğin düzenlemesi sırasında kemiklerine ulaşılan binlerce şehidin cenazesi de sembolik bir mezarlığa defnedilmiştir yine burada.
    IMG_4403.JPG

10 yıl önce, lisede öğrenciyken fotoğraf çekildiğim yerde, açı da neredeyse aynıymış, sonradan farkettim bunu, güzel bir tesadüf oldu bana. :)
    IMG_4404.jpg

Mustafa Kemal'i çanakkale savaşı'ndan soyutlamaya çalışanlar bilsinler ki, conkbayırı zaptedilmeseydi düşman bu hakim tepeye dayanarak çok rahat bir şekilde eceabat'a çıkacak ve seddülbahir cephesideki kuvvetlerimizi kuşatarak boğazı zaptedeceklerdi.
    IMG_4395.JPG

Her unsuru hayatını kaybeden, Mustafa Kemal'in ilk gün kendi inisiyatifiyle conkbayırı'na yönlendirdiği, savaşın seyrini değiştiren 57. Alay şehitliği.
    IMG_4442.JPG

Mehmetçiğe saygı anıtı.
    siper savaşları devam ederken, ortada kalmış bir yaralı inlemektedir. ömer çavuş süngüsünün ucuna beyaz bir bez bağlayıp karşı tarafa sallar. sonra siperinden çıkar, yaralıyı kucaklayarak arkadaşlarına teslim eder...
    Avustralya genel valisi lord casey (savaşta üsteğmen) askerimizden şöyle bahseder:
    “Bölgedeki muharebeler, artık siper çatışmalarına dönüşmüştü. Siperler arası 8- 10 metre mesafe var-yoktu. Karşılıklı yoğun atışlar devam ediyordu. Bu çatışmalardan birinde, bir İngiliz Yüzbaşı, yaralı bir vaziyette iki siper arasında kaldı. Avazı çıktığı kadar bağırıyor, inliyor ve yardım istiyordu. Çıkıp kendisine yardım edemiyorduk. Zira, başını siperden çıkaran kurşunu yiyordu. İngiliz Yüzbaşısının imdat çığlıkları ise içimize işliyordu. Bu sırada akıl almaz bir şey oldu. Türk siperlerinden beyaz bir iç çamaşırı sallandı. Arkasından aslan yapılı bir Türk askeri, silâhsız siperden fırladı. Hepimiz donduk kaldık. Kimse nefes alamıyor, ona bakıyordu. Asker korkusuzca yavaş yavaş yürüdü. Önce İngiliz Yüzbaşıyı teskin etmeye çalıştı, sonra onu okşar gibi kucakladı. Kolunu omzuna attı. Bizim siperlere doğru yürümeye başladı. Y aralıyı usulca yere bıraktı. Geldiği gibi kendi siperlerine yürüdü gitti. O kadar şaşırmıştık ki, teşekkür bile edemedik. Savaş alanında günlerce bu kahraman Türk askerinin cesareti, yaptığı işin güzelliği ve insan sevgisi konuşuldu.”
    "Biz Çanakkale yarımadasından Türklerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek Kahraman Türk milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük takdir ve hayranlıkla ayrıldık. Bütün Avustralyalılar Mehmetçiği kendi evlatları gibi sever onun mertliği vatan ve insan sevgisi siperlerdeki dayanılmaz heybeti ve cesareti bütün Anzaklıları hayran bırakan yurt sevgisi insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir. Mehmetçiğe minnet ve saygılarımla”
    IMG_4509.JPG

Lone Pine anzac mezarlığı. çok sayıda yabancı konuğumuz vardı. anı defterinde bize teşekkür edenler de vardı.
    IMG_4510.JPG

şehit orman başmüdürü talat göktepe anıtı. burada çıkan yangının yayılmasını önlemeye çalışırken yanarak can veren bir kahramandır kendisi, unutulmaması gerekir!
    IMG_4514.JPG

anzac koyu. burası tören alanı, çevrede bol miktarda anıt mezar var.
    koyda bir de kitabe vardır, Mustafa Kemal'in sözlerini içerir (ingilizcesi):
    “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”
    IMG_4515.JPG

daha sonra 1 gün kadar ara verdik, çanakkale'yi dolaştık biraz. açıkçası şehre has yiyecekleri çok aradık ancak balık ve standart döner-kebap tavsiyeleri gibi özgün olmayan şeylerle karşılaşınca bombacı hasan'a uğradık, en azından adı orijinaldi. :D peynir helvasını hiç beğenmedik, hoşmerim 10 basar bence. :)

sonraki gün de seddülbahir cephesine geçtik.
    seyit onbaşı anıtı, namazgah ve mecidiye tabyalarını gezdik kilitbahir civarında. tabyalar eskiye nazaran düzenlenmiş gibiydi.
    IMG_4611.JPG

soğanlıdere şehitliği. kısa süre öce zeytinburnu belediyesi ve olivium burayı yenilemiş. hemen yanda gerçek şehitlikler vardı.
    IMG_4612.JPG

daha sonra şahindere şehitliği de benzer şekilde düzenlenmişti.
    behramlı'yı aşıp alçıtepe'ye girince balatadan ses gelmeye başladı, tekeri çıkarıp taktık, ses daha da kötüleşti. abideye varamadan yarbay mehmet şehitliğinde balatayı çıkardık. balata tamamen tükenmiş, 1500 km'de önü tamamen yemişiz, arka bitmeden herhalde 2 kez daha yiyeceğim ön balataları.
    yanımda yedek balata olmadığı için, bükülen ve bir kısmı kopan metal kelepçeyi olabildiğine düzelttim, ön frene çok yüklenmeden sürmeye devam ettik.
    IMG_4682.JPG

abideye vardık, insan orada vatan için canlarını feda edenlere minnet duyduğunu hissedince, nefes aldığı sürece onların boşa fedakarlık yapmamış olduğunu farkediyor. son nefesime kadar hepsine minnet borcum devam edecek!
    IMG_4717.JPG
    IMG_4718.JPG

ardından devam ettik, morto koyu ve seddülbahir.
    ve ileride ertuğrul tabyası'na vardık. bu mevkide helles anıtı var, ingilizlerin önemli bir anıtıdır.
    IMG_4735.JPG

ertuğrul tabyası'na girdik. giriş 1 lira, çok da bir şey yok, içeriyi temsili olarak düzenlemişler. yalnız, içeride bir ayrıntı var, restorasyon sırasında çıkarılan kalıntılar ve kopmuş bir asker bacağı.
    IMG_4743.JPG

yine bu mevkide yahya çavuş anıtı var. kendisine değinmeden geçemeyeceğim.
    “Bir kahraman takım ve de Yahya Çavuş'tular
    Tam üç alayla burada gönülden vuruştular
    Düşman tümen sanırdı bu şahane erleri
    Allah'ı arzu ettiler, akşama kavuştular”
    koya çıkarma yapan 3000 civarı ingiliz'i 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran Ezineli Yahya Çavuş'la kahraman askerlerinin hatırasını yaşatmak amacıyla Gelibolu Yarımadası'nda yaptırılmıştır. İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmıştı.
    IMG_4754.JPG

2 hafta aldığım izin, işte bu cuma akşamı otobüsle istanbul'a dönmek zorunda bıraktı beni.
    otobüs her sarsıldığında "aha bu sefer jantlar gitti" dedim, ancak hiçbir şey olmamıştı. bunun sevinciyle bisikleti aldım bagajdan, ancak ön tekerin mandalının somunu bagajda düşmüş, farkedememişim. eve gidene kadar kadro omuzda, çantalar sırtta, tekerlek elde dolaştım. bir de freni sıktığımdan dolayı pistonlar da sıkıştı üzerine. bayağı iş çıktı.. böyle bitmeseydi iyiydi ama yapacak bir şey yok. :)
    IMG_4806.JPG

çok fotoğraf oldu, biliyorum. olabildiğince kırpmaya çalıştım. 4 konuya ayrılabilecek turu 1 konuda aktarmaya çalıştım, herkese teşekkür ederim.

2. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dostum çok güzel bir tur yapmışsın. Tebrikler.
    Çanakkale'yi, o kutsal yerleri binlerce kişilik güruhla değil de yalnız gezmeyi ben de istiyorum.

Bu arada, lisedeyken çektiğin fotoğrafta asker kıyafetli misin? Nasıl oluyor o iş :kötü:

Köpekle hasbihâlin de ayrıca güzel. Aklıma bizim turda peşimize düşen, neredeyse poşetle bisikletin arkasına atıp köye indirmeyi düşündüğümüz şu kerata geldi...

Bulent A. ve hashus1099 bunu beğendi.
  3. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Oktay Erkan askeri okuldaydım o zamanlar, kampa gitmeden önce buraları gezmiştik.

Tayfun Sezer ve Oktay Erkan bunu beğendi.
  4. Murat Inan

Murat Inan Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @hashus1099
    Tur yaziniz hepsini okudum
    Keske bende olabilseydim o turda diye ic gecirdim

5. mtb_rider

mtb_rider Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Özer
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bir kez daha içim gitti adamım :(:(:(

hashus1099 bunu beğendi.
  6. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Murat Inan her etabını ayrı ayrı öneririm, 1 yıl bunu hatırlayarak gelecek yılı getirmeyi planlıyorum. :)

7. Murat Inan

Murat Inan Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @hashus1099
    Balikesir,kazdaglari,canakkale ayri bir hayranim oralara
    Kim bilir seneye organizasyonuza dahil oluruz:)

hashus1099 ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  8. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kardeşim Dünya'nın en güzel coğrafyasında turlamışsın. Paylaşımlar için eline sağlık.

mtb_rider ve hashus1099 bunu beğendi.
  9. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @mtb_rider seneye iznini ayarlarsın artık. :D

@Murat Inan seneye tatil çok aslında, bir kez daha çıkılabilir o yola. hatta bir gece hanlar'da kamp atılabilir.

@Kuzey Ege teşekkür ederim, coğrafya gerçekten çok güzel. hatırladıkça iç çekiyorum.

mtb_rider bunu beğendi.
  10. Burçin Çoban

Burçin Çoban Kıdemli Üye

Adı:
    Burçin ç.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @hashus1099 Fotoğraflar,Tur rotası ,anlatımın ve alıntı yazılar....Hepsi çok güzel oturmuş yerine.Çok güzel bir tur olmuş.Bizi de imrendirdin. İyişallah birgün bizde bu rotadan tur yapma imkanını buluruz.Eline ve pedallarına sağlık. Paylaşımın için teşekkür ederim.

hashus1099 bunu beğendi.
  11. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Burçin Çoban Ben teşekkür ederim. Aslında çanakkale kısmını ayrıntılı olarak başka bir konuda anlatmayı düşünüyorum. Hem gidecek olanlara rehber olur, hem de bisiklet rotası ortaya çıkar.

Burçin Çoban bunu beğendi.
  12. gokhantig

gokhantig El Pájaro

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Memleketimi (aslen Silivrili olsam da doydugum yer Balikesir) boyle gordugumde cok hosuma gidiyor :) Balikesir (korfez) - Çanakkale cografyasi benim de en sevdigim bisiklet rotalaridir. Yuksek tirmanis istemeyenler icin Edremit - Dikili arasini da oneririm.

hashus1099 bunu beğendi.
  13. canayaz0734

canayaz0734 No Pain -No Gain

Adı:
    Can AYAZ
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    hashus1099 bunu beğendi.
  14. Burçin Çoban

Burçin Çoban Kıdemli Üye

Adı:
    Burçin ç.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    hashus1099 bunu beğendi.
  15. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @canayaz0734 hatırlıyorum turunuzu, konuya da yazmıştım yanlış bilmiyorsam.

@Burçin Çoban en azından strava ve google maps linklerini eklerim, tüm şehitlik ve anıtlar isimleriyle işli.

Burçin Çoban bunu beğendi.
  16. Selçuk KAYRAK

Selçuk KAYRAK Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş tebrik ederim. 17 ekim Aliağa'dan yola çıkarak Çanakkale, Tekirdağ, Gönen, İzmir turu için de kılavuz oldunuz. Teşekkürler.

17. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Selçuk KAYRAK çanakkale'ye gidişte ayvacık yolunu önermiyorum. tır ve otobüs trafiği var, ürkütücü bir yol.
    assos-geyikli üzerinden, truva tarafına çıkıp, mtb kullanıyorsan (avatardan gördüğüm kadarıyla öyle) güzelyalı yolundan (10-15 km kadar toprak yol var) çanakkale'ye ulaşmanı öneririm.
    gönen'den devam ederken de kalkım-edremit yolunu kullanacaksan yenice üzerinden çıkmanı kesinlikle öneririm, pazarköy-orhanlı tarafından çıkılması büyük hata. :))

Selçuk KAYRAK bunu beğendi.
  18. Selçuk KAYRAK

Selçuk KAYRAK Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aynen söylediğiniz güzergahı düşünüyorum. Teşekkürler.

19. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Tarih turu olmuş, çokta güzel olmuş, her zaman hatırlamak lazım. Ayakların dert görmesin.

hashus1099 bunu beğendi.
  20. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @recep24ank teşekkürler. 2 hafta gezmiş olmama rağmen doyamadım oralara. coğrafyası, tarihi önemi, her şeyiyle çok güzel bir bölge, özellikle eceabat.