Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul-İznik Göl Turu-Gemlik-Mudanya-İstanbul / 2 Gün 190 Km.

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Murat Ü. tarafından paylaşıldı.

1. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu bayram tatilinde mutlaka bisikletle bir şeyler yapmalıyım diyordum. En son 14 Haziran’da forumdan Bülent Abi’nin organize ettiği Yalova Sudüşen Şelalesi turuna gitmiştim. O zamandan beri dizimdeki ağrılardan dolayı bisiklet süremiyordum.
    Fırsat bu fırsat deyip bayramda bir gece kamplı İznik Gölü turu yapayım dedim. Dizimden emin olamadığımdan kimseye söylemek istemedim. Olası bir problemde bana eşlik edecek kişinin turunu zehir etmek istemedim. Ancak forumda bir başlığa yazdığım mesajı gören Fatih, katılmak istediğini belirtti. Bülent Abi’ye de söyledim, katılmasını da çok istiyordum ama bayramın 1. günü olmasından dolayı ayarlayamadık. Böylece yola Fatih ile beraber çıkmaya karar verdik.
    Bu turun benim açımdan en önemli özelliği benim için çok sayıda ilke sahip olması. Daha önce hiç bu kadar uzun bir mesefa sürmedim, daha önce yüklü bisiklet sürmedim, daha önce hiç lastiğim patlamadı mesela :D
    Ne yazık ki çok fazla fotoğraf çekme imkanımız olmadı. Çantadan telefonu çıkar çek, geri koy vs uzun iş. (GoPRO şart, ya da arada kolayca fotoğraf çekecek başka bir alternatif) Olan fotoğraflarla kısaca anlatmak istedim turu.
    İşte rotamız;
    Yalova-Orhangazi-İznik-Gemlik-Mudanya
    Fatih ile bayramın ilk günü sabah 10:15’de buluştuk. Kısa bir tanışma faslı, ardından benim acemilikle hazırlanmış bagajın düzeltilmesinden sonra yola çıktık. Saat 11.30’da Kartal’dan Yalova’ya sefer var. Feribotun kalkmasına 5 dakika kala yetişiyoruz.
    Planım sadece İznik Gölü’nü turlayıp, bir gece kamp kurup ardından Yalova’da sonlandırmaktı. Ancak Fatih ile İznik’den sonra Gemlik üzerinden Mudanya’da bitirelim diye kararlaştırdık.
    Yalova’ya varıp birer çay içtikten sonra saat 14.00’a doğru başlıyoruz artık. Ancak hava sıcak… Su almamız lazım. O esnada biri bize “hoşgeldiniz, nereye yolculuk” diyor. Bir anda gelen bu soruya biz şaşırırken, kendisini tanıtıyor. Aykut Celep, kendisi de tecrübeli bisikletçi. Eğer o da buradaysa kendisine selamlar… :D Aykut Abi bize yol ile ilgili bilgi verip uğurluyor. Bizde artık tam anlamıyla yola koyuluyoruz. İlk hedef Orhangazi… Yalnız buraya giderken sağlam bir yokuş var. Hava 30 derece. Yaklaşık 6.5 km tırmanmamız gerekiyor. 3 km’den sonra mola veriyoruz. Sıcak bizi çok zorluyor.
    Oldukça susuyoruz. Fatih su içerken benimde aklıma fotoğraf çekmek geliyor sonunda. Bu arada acemiliğim çadır ve mattan belli oluyor hemen.
    Düzgün bağlamadığımdan ilk gün zaman zaman sorun çıkardı.
    O sıcakta o yokuşu çıktıktan sonra son derece güzel bir inişimiz oldu Orhangazi’ye doğru. :D
    Orhangazi’den İznik yönüne sapıyoruz. Yol gidiş-geliş, sürebileceğimiz bir emniyet şeridi var. Ancak asfalt biraz rahatsız. Bu yol gölün kuzeyinde kalıyor. Zaman zaman ucundan gölü görüyoruz. Ancak çoğu zaman pek gördüğümüz söylenemez.
    Yol üzerinde Keramet Kaplıcası var. Orhangazi’den saptıktan sonra yaklaşık 15 km. Keramet Köyü’nde. Fatih girmek istiyor. Ben de fena sıcaktan kavrulmuş olduğumdan bir su iyi gelir düşüncesi ile “tamam” diyorum. Yolda sıcaktan bol bol mola veriyoruz. Kaplıcaya yaklaştığımızda sağımızda akan suları görüyoruz.
    Su ne sıcak ne de soğuk, ılık.. Aslında buz gibi olsa altına girebilirdik diye düşünüyorum.
    Kısa bir sürüşten sonra kaplıcaya geliyoruz. Biraz kalabalık, giriş 3 lira. Suya giriyoruz, ben çok kalmıyorum çıkıyorum bir süre sonra. Bir süre sonra Fatih’de çıkıyor. Yaklaşık bir saat kadar oyalanıyoruz burada. Sıcaktan bunalmıştık. Bu mola iyi geliyor.
    Tekrardan yola koyuluyoruz. Kaplıcadan İznik’e yaklaşık bir 30 km daha var. Amacımız İznik’e ulaşmak ve kamp atacak bir yer bulmak. Havanın kararmasına iki saat kadar var.
    Bu yol ile ilgili anlatabileceğim en akılda kalıcı şey; yol üzerindeki köy ve mahalle gençlerinin altlarındaki motorlarla gezip sürekli bize sataşmaları. Ya küfür ediyorlar ya da el hareketi… Nasıl bir zevk ya da tatmin sağlıyor onlara merak ediyorum doğrusu? Birisi bu gençleri bilinçlendirmeli…
    Yol üzerinde Boyalıca ve Çakırca var. Hava kararmadan önce İznik’e varamayacağız düşüncesi var. İki yerleşim yerinden birinde kamp yapalım diye konuşuyoruz. Boyalıca’da göl kenarında geniş bir park var. Çadır kurmak için mükemmel bir yer. Ancak motorlu gençler bu alanda sürekli geziyorlar. Ve inanılmaz derecede de rahatsız ediyorlar. Muhtemelen gece çadırları ve bisikletleri görüp rahatsız etmeye devam edecekler diye düşünüyoruz. Fatih’in de hiç içine sinmiyor. Hava kararsa bile “İznik’e varalım ondan sonra karanlıkta biraz sürer gölün güneyinde zeytinliklerin arasına atarız kampı” diyoruz. En azından içimiz rahat olur.
    Hava kararmadan varmak için tempoyu arttırıyoruz. Yol boyunca hava kararmadan varır mıyız varmaz mıyız derken hava kararmadan varıyoruz.
    Yiyecek bir şeyler alalım sonra güneye geçip kamp atalım diye konuşurken gözümüze İznik Belediyesi İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezi çarpıyor. Acaba deyip kapısından bisikletlerle giriyoruz. Halka açık bir yer olduğunu gece 12’de kapandığını ondan sonra çadır kurup kalabileceğimizi söylüyorlar. Artık hava kararmış. Saatte 10’a geliyor. Yer göl kıyısında ve güvenli. Tamam diyoruz. Yükümüzü bırakıp kısa bir şehir turuna çıkıyoruz. Göl kıyısında oturup bir şeyler yiyip geri dönüyoruz. 12’e doğru boşalıyor tesis. Artık çok yorgunuz, çadırları kurup yatıyoruz.
    Bugün 90 km pedal çevirmişiz.
    Kafaya takmıştım, güneş doğarken kalkıp izleyecektim ama maalesef uyanamıyorum. Sabah kalktığımızda saat 07.00. Çadırları topluyoruz.
    Kamp yaptığımız yer
    Ardından tesisten çıkıp iskeleye gidiyoruz. İskele’de balık tutuyorlar.
    Kamp yaptığımız yerin iskeleden görüntüsü
    Bu da benimki :D
    Ve biz
    Panaroma denemesi
    Ardından İznik’de bir kahvaltı yapıyoruz. Daha önce İznik’i gezmiştim. Fatih’de gezmiş. O yüzden kısa bir tur atıyoruz.
    Ben en son geldiğimde Ayasofya Müze idi. Şimdi ne yazık ki tekrardan camiye çevrilmiş. Kilise, müze ve cami karışımı tatsız bir yer olmuş. Kilise olarak kullanılan yapı, fetihten sonra camiye çevrilmiş. Daha sonra müze olarak kullanılan yapı, 2011’de tekrardan camiye çevriliyor. Hristiyanlıkla ilgili önemli karakların alındığı 7. Konsül 787 yılında bu kilisede toplanmış.
    Ayasofya’dan sonra İznik’in simgesi Yeşil Camii’e uğruyoruz. Adını yeşil çinilerle süslü minaresinden alan cami 1378-1391 yılları arasında inşa edilmiş. Özellikle mihraptaki taş işçiliği görülmeye değer.
    İznik’de son durağımız İstanbul kapı. Şehrin dört kapısından biri. Fatih, zamanında at üstünde insanların girdiği kapıdan, bir nevi kendi atıyla giriyor :)
    Saate bakıyoruz saat 10’u geçmiş. Yola çıkma zamanı… Gölün güneyinden Gemlik’e oradan da Mudanya’ya gidip turu bitireceğiz.
    Güney yolunda daha çok göl görmeyi ümit ediyoruz ama ne yazık ki kuzeyden az daha fazla görebiliyoruz. Bu yol ayrıca kuzey yoluna göre daha dar ve emniyet şeridi yok gibi bir şey.
    Güney yolu boyunca Gemlik’e kadar yaklaşık 50-55 km yol var. Hava ise 36 derece. Yol boyunca sıcaktan dolayı çok zorlandık. Sık sık mola verdik. Yolda sadece bir ya da iki çeşme gördük. Köyler var ancak biraz içeride kalıyor. Su sıkıntısı aslında çok yok ama gene de temkinli olmak gerekli.
    Zaman zaman asfalt yoldan çıkıp toprak yola girdik…
    Tur boyunca gölü az görmek biraz moralimizi bozdu. Güney yolunda da aslında pek göremedik.
    Gölü bitiriyoruz, Gemlik yönüne sapıyoruz.
    Gemlik’e çıkarken % 7 eğimli bir tırmanış var. Çok uzun sürmüyor ancak. Daha sonra Mudanya yoluna sapıyoruz. Geçerken Köfteci Yusuf’a uğramayı unutmuyoruz. :)
    Kurşunlu sapağından sapıyoruz
    Zeytinlikler arasından huzur dolu pedallar çevireceğiz hayali ile girdiğimiz yol bizi büyük bir hüsrana uğratıyor. Yol daracık, emniyet şeridi yok. Trafik inanılmaz. Araçlar arkamızda bizi sollamak için bekliyor. Biz de iyice sağa yanaşmış bir şekilde sürüp geçmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Sanırım yolculuğun en stresli zamanları bu Mudanya’ya kadar sürdüğümüz zamandı.
    Mudanya’ya giderken son rampalar bizi çok zorluyor. Artık yorulduk…
    Ve mutlu son :D
    İki günde 190 km pedal çevirdik. İkimizde sakatlıktan yeni çıkmış ve uzun zamandır sürmüyorduk. Sıcak bizi mahvetti ama güzel bir tur oldu. Bu sayede Fatih ile tanışmış oldum. Ben memnun ayrıldım, umarım o da ayrılmıştır :)
    Bitmedi…
    Turun benim için en büyük sürprizi dönüşte oldu. Mudanya’dan İDO ile Yenikapı’ya geçtik. İDO’dan indik Marmaray – Üsküdar – Çamlıca yolumuz var. Arka tekerde bir terslik var. Bir bakıyorum, patlamış. İlk bindiğim anda da sele sonuna kadar indirilmiş ve sıkılmamıştı. Kimsenin üzerine tabi bir şey atmak istemiyorum ama sanki biz yukarıda yolculuk yaparken bisikletlerle sanki az oynanmış gibiydi. Neyse ama şöyle bir durum var ben daha önce hiç ne lastik tamir ettim ne de değiştirdim. Marmaray’a giriyoruz. Planım Marmaray’dan sonra otobüs ile Üsküdar’dan Çamlıca’ya geçmek ama otobüsler tıklım tıklım. Saat gece 12 olmuş.
    Ve böylece lastik değiştirmeyi de Üsküdar’da öğreniyoruz. Tur bitmiş eve girme hayalleri kurarken :)
    Fatih ile Kısıklı’ya kadar sürüp vedalaşıyoruz. Eve vardığımızda saat gece 1’i geçiyordu.
    Çok fotoğraf olmadığından sıkmadan anlatmaya çalıştım. Umarım sıkmamışımdır. Gelecek turlarda görüşmek üzere… :)

Sebahattin Gerceker bunu beğendi.
  2. dogukan demirbek

dogukan demirbek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Harikasiniz! Supurgelik yokusuna ve bizi tepeye kadar cikaran tirci abiye ve sizlere kocaman bir selam!

Murat Ü. bunu beğendi.
  3. Yusuf Ziya Özen

Yusuf Ziya Özen Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tebrik ederim güzel bir tur olmuş.

Murat Ü. bunu beğendi.
  4. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Keşke bilgimiz olsaydı size Bursada eslıık etmek isterdım .Dünde Kursunluya gıtmıstım ..:( Keramette bayanlar icin ayrı bolum yapılıcaktı yapıldı mı acaba?

Murat Ü. bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    İznik devlet hastanesi girişinde birileri ile karşılaştınız mı?

6. fatih kurt

fatih kurt Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Murat güzel özetlemişsin turu eline sağlık. Sıcak havayı düşünmek ve geç çıkmamız nedeniyle fotoğraf çekme şansımız fazla olmadı. Yine de aralarda iyi açılar yakalamışsın:)

Murat Ü. bunu beğendi.
  7. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    O yokuş gerçekten sıcakta bir ölüm :) Teşekkürler

Teşekkürler :)

Biraz kendiliğinden gelişti. Ben de tek başıma gitmeyi düşünüyordum. Olası bir sakatlık durumunda başkasının turunu zehir etmemek için. Fatih yazınca beraber çıktık. Bundan sonra o taraflara pedal çevirdiğimde mutlaka haber vereceğim :) teşekkürler
    Bu arada ben kadınlar için bir bölüm göremedim. Ancak biraz elden geçmesi lazım kaplıcanın :)

Birileri derken? Ben hastaneyi görmedim. Ancak İznik’den çıkarken sanırım iki turcu daha yolun karşısındaydı. Fatih ile durmak istedik ama duramadık o an. Onun dışında benim gözüme bir şey çarpmadı. Belki Fatih’in dikkatini çekmiştir bir şeyler.

Fatih teşekkürler. Sıcak olmasaydı bu kadar çok daha iyi olabilirdi tabi. Ben bugün sabah gidemedim işe baş ağrısından. Şimdi kalkıp gideceğim, öğlene kadar izin aldım :D Bu arada fotoğrafların bazıları senin çektiklerin :D

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Kastettiğim birileri gördüğünüz o iki turcu idi. Ben ve nam-ı diğer Turcu Baba; Yusuf . Diğer 2 arkadaşımız yaralı olan bir başka arkadaşımız ile içerdeydi. Keşke dursaydınız. içilecek çayımız, yiyilecek makarnamız, geçmiş olsun diyilecek çatlak bilekli yaralımız ve o çatlakta imza atılacak bir alçımız mevcut idi...

9. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Biz yalnız hastanede görmedik. Yol kenarında iki kişi vardı. Selamlaştık, iyi yolculuklar diledik uzaktan devam ettik. Bir sorun yok gibiydi. Biraz geçince hatta Fatih ile dursaydık diye konuştuk. Ancak yolun diğer tarafıydı ve dönmek zor olacaktı. Bir anda gördüğümüz için duramadık, pişman da olduk. Keşke dursaydık ama sanırım gördüğümüz kişiler siz değildiniz. Çünkü bir bina yoktu hatırladığım kadarıyla. Yol kenarıydı.

Tekrardan geçmiş olsun. Arkadaşımızın durumu iyi mi? Turcu Baba'nın da yazılarını takip ediyorum. Keşke hem kendisi hem de sizlerle tanışma fırsatımız olsaydı.

10. fatih kurt

fatih kurt Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Turcu baba ekibine çok geçmiş olsun. Haritadan baktım hastane sizi gördüğümüz patika yolun devamındaymış. Ben de mola verdiğinizi filan düşünmüştüm, keşke selam verdiğimizde durmamız için işaret etseydiniz. Durumunuza çok üzüldüm tekrardan geçmiş olsun.

11. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    . Hastane girişi yan tarafta bina ise arka taraftaydı. Diğer arkadaşlar içerdeydi.Biz ise Yusuf ile duvarda gölgeye sığınmıştık. Sonra siz geçtiniz ve uzaktan selamlaştık.

Arkadaşımız gayet iyi büyük bir kazayı ucuz atlattı. Biraz daha tecrübeye ihtiyacı var sadece. Yusuf ise o noktadan rota icabı bizden ayrıldı. Türkiye turuna devam ediyor.

Turunuz güzel geçmiş tebrik ederim ve iyi dilekleriniz için tüm ekip adına teşekkür ederim. Umarım tekrar karşılaşırız. Bu sefer çaya bekleriz. :)

12. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Evet sizmişsiniz. Gerçekten keşke durmamız için işaret etseydiniz. Biz de durmak istedik ama olmadı o an. Çok geçmiş olsun. Umarım tekrardan karşılaşma fırsatımız olur.

13. Mehmet Serpi

Mehmet Serpi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Güzel tur olmuş tebrikler,yolun sonunda patlak la uğraşmak zordur.Paylaşımların devamını bekliyoruz

Murat Ü. bunu beğendi.
  14. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.
    ayaklarınıza sağlık...

Murat Ü. bunu beğendi.
  15. ramazan öztürkk

ramazan öztürkk Yeni Üye

Seviye:
    helal size :D

16. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Teşekkürler, beraber pedallamak dileğiyle.. :)

17. Enes Şahbaz

Enes Şahbaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:

Bu fotografiniz cok hosuma gitti guzel bir tur olmus ayaklariniza saglik.

Tapatalk kullanılarak iPhone'umdan gönderildi.

Murat Ü. bunu beğendi.
  18. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Teşekkürler, İznik fotoğraf çekmek için çok güzel bir yer. Bir çok fotoğraf grubu ziyaret ediyor.