Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

istanbul ici ve şehirler arası dağ turlarında en cok mtbmi kullanılıyor

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında halil bahcetepe tarafından paylaşıldı.

1. halil bahcetepe

halil bahcetepe Aktif Üye

Seviye:
    aradaşlar bugun cıktım sahile ceşitli bisikletci arkadaşlarımla tanıştım pendik sahil bisiklet almak icin araştırmaya başladım trek sedona ve geotech mtb cok bir bisikletci arkadaşla muhabbet ettım benım taka tuka bisikletimle:) dedi mtb istanbul tekirdağ istanbul canakkale şehitlik istanbul ege turu mtb her yere gidebilirsin 28 jantlık hybirt bisiklet alacagıma mtb aldım bende sürdüm izniyle sağolasın serkan arakdaşımız sayesinde trek mtb test sürüsüne girdim alü kadrosuydu gidon carbon ypamış cok rahattı benim bisiklete göre daha hızlıydı ve cay muhabbetınden sonra dedi mtb her yerde kullanabilme imkanı var canımın istedigi yerde düz tekerlerimi vede jantlarımı takıyorum tabiki daha keyif veriyor bundan önce yol bisikletim vardı arkadaşlarım arıyordu hadi uludağ cıkalım cıkamıyordum telefelıkle cıkıp inerkende cok dikkatli iniyordum mtb heryere girme imkanınız var tabiki diyer bisikletlere göre agırdır ama şehir ici tur bisikletlerinden farkı yoktur kim ne derse inanmayın dedi :) mtb şehir ici bisikletler hemen hemen aynıdır. şehir ici tur bisikleti hybirt özelligini taşır mtb aynı ama düz yol bisikleti tarzında 2 özellik bir arada bu sebeblen dolayı ağırlıkları mtb kalkışları farklıdır ama yol bisikletiyle. kafa tutamaz ama şehir ici bisikletlerle cok rahat kafa tutarsınız ondan emin olun bugun bu sahilde her tarafta mtb dolu benim kullandıgımdan degil ama yol bisikleti ben ısınamadım dedi her zevk farklıdır:) bisikletci arakdaşlarınız turlarında mtb kesinlikle fazla ihtiyac duyuluyor mtb giremedigi yer yoktur:) arazi hemde sosyal spor amaçlı daha hızlı sizi hazırlar form daha hızlı tutarsınız yorma olarak sectiginiz bisiklete göre degişir her mtb yormaz tek süspansionlu kitlenebilir olması dez avantaj sizin icin düz yolda şehir ici bisikletle bir fakını anlayamasınız sedona 321 icin tek bildigim şey kullanmak oldu. güzel ama mtb zevkini alamassınız
    ilk etapta mtb alıp 1 2 yıl icersinde bisiklet uzun yol icin bir alıştırma yaptınızmı alıştınızmı mtb bile hafif gelecektir sedonada bagaj destekli mtb vardır trektede var. ama gidipte 800 tl bisiklet alıyorsanız araştırıp en iyi özellikli bisiklet almak yerınızde olsam toplama yapardım istedigim kadro özelikli disk fren taktırdım memlunmuyum dersiniz düz yolda beni üzmedi millet cok fazla şikayetci ben sebebini anlamadım mtb en uzun yol hatay gezimdi trek 7.5 fx yol bisikletimlende en uzak artvin oldu ordan sonrası yol bozuktu geri döndüm dedi...

2. halil bahcetepe

Seviye:
    Sizce en keyifli bisiklet mtbmidir yoksa şehir ici tur bisikletimidir. yoksa en cok satılan ürünler mtbmidir tur bisikletimidir:) bu soruyu bende cevabını merak ediyorum

3. halil bahcetepe

Seviye:
    peki bir city bisikletle uludağ patika yol haricindeki o düz yolda gidebilirmi dağ tırmanısı vede yalovadaki şelale iznik olsun karadenizdeki zigana dağ olsun

bunu söyleyince mtb dediler:) ama city bisikletlerde cıkabılıyormuş kullanıma ve ön süspansionlu olanlar bellirli bir yere kadar cıkabılırınız dedıler hatta daha rahat tırmanma imkanı sunuyormus city bisiklete mtb tekeri taktınızda fark kalmaz mtb olarak dendi nekadarı doğru nekadarı ynalış bılmem

ben mtb ilk bisikletim olarak mtb ön süspansionlu arka süsbansionlu atc almıcam tek mtb baktım sedona 711 baktım begendim ama işte gel gelelim beni memlun edermi uzun yolda bagaj takılırmı bılmem..

mtb kullanan city dönüş yada yol a direk dönüş yapıyorlar ama ilerde mtb arıyorlar city her alanda kullanamıyınca mtb destek alıyorlar mtb benim görüşüm 500 km cok rahat gidersin city bisikletlede gidersin rahat düz yolda ama gel gelim düz yolda city keyfini vermez

city dağ dediğimde kücük mıcırlı vede dik yamaçlı patika yol yakalıkların üstünden arasından gidicek kadar aşırı degil tabıkıde :) city her halukadede gider ama önüne bir dik taş vs vs cıksa kadro esnemeyecigi icin kırılması gerekir. düşüncesindeyim şuandaki tespitim cok mtbci var 3 4 tane yol bisikletli arakdaş gördüm sahilde gerisi mtb 1 2 city :) düz yolda neden mtb sürüyorlar geliyor aklımda trek sedona carr gibi markalar mtb arkadaşlar cok bu sahilde aklıma neden bukadar mtb düz yolda kullanılıyor sürenler keyif icin turlayanlar bayan erkek öyle atlayacak zıplayacak arkadaşlara benzemiyorlar. dağ icin yol icin öneriniz mtb dediler aldık diyorlar sorunca. aklımda city mi mtb sorusu kalıyor. mtb alsam memlunmu olurum yoksa neden aldımmı derim city alsam doğa turlarına katılamazmıyım sorusu geliyor.. zigana uludağ ve şile agva olsun bu tür yerlere gidip gezmek istiyorum ilerde tabıkıde.. city başlayıp satıp mtb dönsem yada mtb kendimi geliştirip city dönsem :) yolda gidenler sabit sehir icindeki yollardan gidiyorlar dağ bayır cıkmak istersiniz büyük ada turları olur gitmek istersiniz alıpta city büyük adaya gidip macera ararsanız husrana dönersiniz

mtb nekadar ağır sorusu geliyor bugunkü kullandıgım mtb cok güzeldi cok akıcıydı rahattı vede hızlı gidiyordu ama agırlıgını hissedebiliyordun pendik kartal arasına mtb gitsem oturur ağlardım :) ilk etapta...

4. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Halil bey yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla mtb almışsınız.Hayırlı olsun...
    Ama, yazdıklarınızı okurken hızlı ve sürekli konuşan bir insanı dinler gibi hissettim kendimi.. Çoğu cümlenin ortalarına gelince başını unuttum..
    Paragraf ve virgüle biraz daha yer verseniz ;)

Bu arada eğer bisikletinizi çok uzun zaman ve farklı yerlerde kullanacaksanız 1 set mtb jant ve lastik 1 set yol jant ve lastik hazırlarsanız her amaca(dağ ve şehir) hizmet edebilir.. Yol bisikleti derseniz o apayrı bir kategori..

5. halil bahcetepe

Seviye:
    benim demek istedigim konu mtb düz teker takarsam city bisiklet etmiş olurmuyum yoksa saçma sapan bir sistemmi olur..

sedona 711 yada borla 2011 alsam düz tekerle kitlenebilir maşa taktırsam

yada toplama bir bisiklet yaptırsam daha pahalıyamı elde etmiş olurum.. kararı veremiyorum

normalda city bisiklet kullanmamı onerdıler ama mtb kullanan fazla oldugu icin turlara katılmamda dogal olarak mtbcilerin turlarına özellikle doga turları olsun daha zevk alırım.

city bisikletle bir zigana dağına cıkılmaz hic cıkmadım bilmiyorum örnek verdim .. ama cıkabilirsiniz diyende olabilir. mtb city bisiklet arasında nekadar fark var 13kg mtb var 14kg city bisikletmi daha hızlı gider 13 kg mtb mi daha hızlı gider bu soru kafamda..

gel gellim işin aslına mtb dahamı fazla tercih ediliyor diyer bisikletlere karşı ,

merak ettiklerim bu bisiklet almadım almayı düşünüyorum:)

6. halil bahcetepe

Seviye:
    city kullanmaya deger ama mtb güzel kötü bir şecim degil

29inc jantlı bir bisiklet topladıgımı farz ederseniz mtb bagajlı v frenlı kitlenebilir maşalı bagaj destekli vs vs güzel bir bisiklet ortaya cıkar.burdaki sahildeki arkadaşlar mtbciler yol bisikletlerine fark atıyorlar. ama yol bisikletinin ön attırıcısını kullandınızmı ucuyorusunuz:) trek 7.5 kullandım biner binmez pedal atmadan 1 pedallan diyim cok rahat bir şekilde gidicegim yere gittim 200mt :) mtb heralde onun gibi gitmez..

7. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    MTB ile kısmen city bike konforunu yakalayabilirsin ama city bike ile MTB kullanım amacı olan bozuk zemin ve arazi şartlarında sıkıntı yaşarsın. %90 asfalt yol kullanacaksan city bike al. Ama %60 düz asfalt geri kalan zaman diliminde de bozuk yollar ve araziyi tercih edeceksen MTB alıp kullanman hayrına olur. Bu arada bozuk yol derken illa dağ tepe aklına gelmesin. Misal istanbulda yollar asfaltta olsa bozuktur. Ben sahile inene kadar 3-4km kadar bozuk zemin asfalttan gidiyorum. Bu bölümlerde maşayı kilitlemiyorum ve dilediğim şekilde güvenle ilerleyebiliyorum. Ama sahil yoluna geldiğimde kaymak gibi beton zemin var ozaman city bike olsa çok daha konforlu şekilde yol alırım. fakat bu farkıda maşayı kilitleyerek ve yuvarlanma direnci düşük lastik seçerek azaltıyorum. Bisikletimde 11kg civarı olduğundan çok sıkıntı yaşamıyorum. Ama dediğim gibi city bike kullanıyorsan çok dinamik bir sürüş yakalayamıyorsun istanbul gibi bir şehirde.

8. halil bahcetepe

Seviye:
    sedona 711 kitlenebilir maşa yada sedona borlaya kitlenebilir maşa düz lastık alıp geri kalan zamandada uzun yol ve dağ uludağ vs vs olsun cok rahat kullanırmıyım.

city alıcaksanda kitlenebilir maşa takmassan sorun yaşarsın dediler. senın icin avantaj bikeout magzasındaki teknik servisteki usta dedi toplama yaparsan daha iyi ürün secip tek bir kadroda birleştirirsin vede istedigin ürünleri modifiye degilde 1 kerede takmak olur. 2 yıl parca garantısı kadroda 6 yıldır. dedi düşündüm yada istersen sedona borla alıp kitlenebilri maşa ve düz lastık takarsın secim senin 29 inc tekerli bir mtb seni tatmin eder aslında dedi.

ama senin icin mtb agırlık yaratacak parcaları daha hafiflerle degişmek dedi borla alıp kitlenebilir maşa takarsan sürüşünü degiştigini görürsün.

721 icinde dedi teker lastik vede maşa degiştir gelenler disc fren e ceviriyorlar o sürenle olan secim kötü bir bisiklette degildir ama mtb cok satılan yol bisikletleri arkadasından cityler geliyor city yol bisikleti olarak görenler var.. modifiye şeklinde iş biter..

9. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Dostum çözdüğüm kadarıyla senin ihtiyacın V frenli kilitlenebilir maşası olan bir MTB. V fren hem ucuzdur hemde hafiftir. City bike lar zaten sabit maşalı. Yani amortisör yok zaten. Sonradan takılır sanırım. Disk fren sistemler pahalı. ama mekanik disk fren ucuz diye tercih edersen çok sorun yaşarsın gerek yok. Sen profesyonel olarak binmeyeceksin sanırım. Bu nedenle yol bisikleti almadıktan sonra city bike ile MTB den çok daha üstün bir sürüş alamayabilirsin. ama dersen ki bütçem müsait ozaman bir yol bisikleti alırsın düz yolda MTB ile anlamlı bir fark yaratabilirsin.

Son olarak tavsiyem: uzun sürüş ve ileriye dönük kullanım istiyorsan yol bisikleti al. Yok haftada 2 3 gün ve ortalama 50km bineceksen şehir bisikleti de işini fazlasıyla görür. Ama patika yola saparım, bozuk zeminde fink atarım dersen de kilitli maşalı bir MTB al. MTB ye de 26x1,50 veya 26x1,75 yol lastiği alırsın güzel bir akıcılık yakalarsın. 29" işine pek girme derim. İleride lastik ihtiyacın olduğunda veya jant değiştireceğin zaman sıkıntı çekersin. 29" çok yaygın değil. Hatta ikinci el bölümüne gir bulamazsın bile.

Bisiklete binmek senin için zorunluluk değil keyifse bu işin sonu yok. Misal güzel bir MTB alıp sonradan havalı maşa alırsın. Bazı parçaları karbon olanıyla değiştirirsin. Konforlu ve akıcılığı yüksek yol lastiği alırsın. Elde edeceğin bisiklet yol bisikletine yakın bir performansa sahip olur. ama tüm bunlar bütçe ile alakalı. Bu dediğim MTB için 2000 3000 leri en az gözden çıkarman gerek. Ama sen 721 lere baktığına göre bütçen 1000tl ye çıkamıyor. Bu nedenle ihtiyacını belirle ve sana en uygun olanı seçmeye bak. Forumda arkadaşlarında dediği gibi en iyi bisiklet sahip olabildiğin bisiklettir.

10. halil bahcetepe

Seviye:
    askerde birikim yaparsam 2 milyar falan parayı hepsını bisiklete yatırmam ama tabikide 321 almam :) yol bisikleti alırım ginede bagaj destekli ama en kötü ihtimal 321 alıp paramın 250 tl gerekli ıvırzıvırı alırım tavsie kuzenımden geldi yol bisikleti trek 7.5fx aldı 1600km yol yaptı ekim ayında aldı memlun geotech life diyer arkadaşıyla ege turuna cıkmışlardı arkadaşın tekerı cok patlamış jantlarıda kötü dedi alıcaksan 1 kez alıp sağlam almak 1000tl en azından cıkartmaya bak dedi:) 1 kez alırsan mutlu olursun en azından zamanın güzel geçer diye sonlandırdı..konuşmasını ama madliyetin yok ise 321 lifeden üstündür dedi sen bilirsin mtb şehir icinde önermem ben olsam.. karbonlarda cok pahalı gereksiz maliyet vs vs yol bisikleti işini görür ama gidipte yarış alma bagaj sorunu cekersın. dedi