Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul içi parkur önerileriniz.

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Tuğrul Şanlı tarafından paylaşıldı.

1. Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    Arkadaşlar öncellikle konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın..

ben hem yol hem mtb kullanıcısıyım.Avrupa yakasında oturuyorum.Şimdilik kullandığım tek parkur Ataköy-Sirkeci arası.İbb'nin bisiklet yolu mtb için uygun ama aynı parkuru yol bisikletimle katetmek istersem sahilyolunu(araçların gittiği yolu) kullanmak zorundayım ve bu da biraz tehlikeli oluyor..Öncelikle avrupa yakası için bana başka parkurlar önerebilir misiniz ama mtb ve yol'a göre yazarsanız çok iyi olur.

Ayrıca Anadolu yakasında güzel bir sahil şeridi ve bisiklet yolu var fakat ben Anadolu yakasına çok yabancı olduğumdan basitçe şunu sorsam; sirkeciden vapura binip kadıköye indiğimizde iskeleyi sırtımıza alırsak bisiklet yoluna en çabuk en pratik nasıl ulaşırız tarif ederseniz çok sevinirim bir de bu Anadolu yakasındaki parkur yol bisikleti için de uygun mu acaba? Teşekkürler

hamibektas bunu beğendi.
  2. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Anadolu yakası bisiklete binmek için çok daha rahat. Avrupa tarafı ile arada bariz bir fark var.
    Geçenlerde bostancı-bakırköy gidip geldim. Kadıköy-karaköy vapurunu kullanarak tabiki.

Anadolu yakası sahili karşıya göre daha tenha, daha düzgün ve insanları biraz daha saygılı.
    Özellikle yenikapı tarafında bisiklet yolu diye birşey yok. Anadolu tarafında en azından fenerbahçe ile tuzla arasında neredeyse kesintisiz bisiklet yolu var.

Kadıköyde varpur iskelesinde indikten sonra, sağ tarafında sahili hiç bırakmadan modaya kadar gidebilirsin. Modadan sonra yine sahili bırakmadan Fenerbahçeye çıkarsın, ordan Dalyan sonra ver elini Tuzlaya kadar düz yol. Sadece Bostancıda araba yoluna çıkmak zorunda kalıyorsun.

3. Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    yazdığınıza bakılırsa Anadolu yakasının çok daha kullanışlı olduğu doğru.En kısa sürede dediğiniz parkuru deneyeceğim.Yenikapı olsun yedikule tarafları olsun bisiklet yolu devamlı bölünüyor başka yollara girmek gerekiyor ortalama bir hız kesinlikle tutturamıyorsunuz.Piknikçileri ve üzerinize gelen yayaları yazmıyorum bile.

4. ademyener

ademyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    İstanbulda başlı başına bisiklet sürmek zaten güvenli değil ve bunun için uygun parkurlar çok çok az.Bu yüzden ben araba yolarından bisiklet parkuru gözetmeksizin turlarımı ifa ediyorum.mtb kullanımı arazi konusundan biraz daha fazla parkur var.Bunun için en uygun yer İstanbulda ki ormanlarımız kışın parkurlar daha zevkli ve zor oluyor.

Tuğrul Şanlı bunu beğendi.
  5. Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    Bugün Ataköy-Dolmabahçe turu yaptım.Özellikle dikkat ettim yol bisikletleri Avrupa yakasındaki bisiklet yolunda sürülemez.Bisiklet yolu demek bile zor sadece adı bisiklet yolu.Özellikle Zeytinburnundan Yedikuleye doğru giderken öyle bir bölüm var ki değil mtb ile hummer jeep ile zor gecersiniz.Zaten bu bölümde bisikleti eliniz de taşımak mental olarak da vücutsal olarakda insanı yoruyor. Daha sonrasında bisiklet yolundaki çukurlar,saygı göstermeyen insanlar,bisiklet yolunu kapatan çöp konteynırları derken sirkeciye bir şekilde ulaşıyorsunuz..Biraz daha cesaretimi toplayıp biraz da bisiklete iyice hakim olduktan sonra bu mesafeleri tamamen araçların gittiği yoldan gideceğim.

6. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Anadolu yakası Kadıköy-Kartal hattıda bence yol bisikleti için uygun değil. Bostancıya kadar bisiklet yolunu kullanabilirsiniz ısınma turunuz için ama bostancıdan sonra size tavsiyem bisiklet yoluna hiç girmeden cadde kenarından devam etmenizdir. Bostancı sahili biraz geçtikten sonra çok kısa aralıklarla araç parketmek için cepler olduğu için bisiklet yolundan yola inip çıkmanız çokca olacaktır. Buda yol bisikletinde hızınızın düşmesine neden olacaktır. Ama yol kenarından transit hızlı geçişlerle parkuru takip edebilirisniz. Bisiklet yolu varken yol kenarından gitmek yasak deniyor ama ben hiç polisin bir bisikletçiyi durdurup uyardığı ceza kestiği vs görmedim. Sürekli gidiliyor.

7. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Parkur I Kartal - Bostancı Sahil Yolu Hattı
    Parkur II Ortaköy - Emirgan (isterseniz Sarıyer'e kadar) Sahil Yolu Hattı
    Parkur III Adalar (Özellikle Büyükada)

şeklinde tavsiye edebileceklerim.

8. Soner Kanar

Soner Kanar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Anadolu yakasında Beykoza kadar olan Boğaz sahil yolu çok kötü....Aksine Avrupa yakasının Boğaz sahil yolu iyi........Küçükçekmeceden Emin önüne kadar olan sahil yolu çok kötü..Aksine Anadolu yakasının Tuzlaya kadar sahil yolu çok iyi..Aslında Kuzeye dogru köylere Karaburuna..... Çatalca taraflarına dogru gidin Şehrin dibindeki Köy yaşantasını görün çok güzel olur..........