Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul içi Bisiklet

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mehmet B tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet B

Mehmet B Wind Blown

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Arkadaşlar Merhaba,

Bisikleti en son orta okul zamanında düzenli kullandım, ancak tekrar başlamak niyetindeyim.
    Eski bisikletim kullanılamaz durumda gözüktüğü ve iyi bir bisiklet almak istediğim için bisiklet arayışına giriştim.
    Genel olarak kampüste asfalt yolda ve İstanbul şehir içinde kullanacağım ama ekiple şehirler arası turlara da açığım tabii:)
    Şimdiye kadar şehir-tur bisikletlerinin amacıma uygun olduğunu düşünüyordum ancak istanbulun 7 tepeden oluştuğunu düşünürsek acaba şehir bisikleti kullanmak hata mı olur?
    Bu konuda fikrinize ihtiyacım var.

Ayrıca bisiklet satın alma konusunda da çok fazla tereddütüm var.Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bisiklet arıyorum bu arada amacıma hizmet edip hem de görünüş itibarıyle içime sinmesi gerekiyor.
    Başlangıçta 300-400 gibi bir bütçe hazırlığı yapmış olsam da kesenin ağzını biraz daha açacağım gibi duruyor.29" bisikletleri inceledikten sonra diğer bisikletler küçük geliyor.
    Her marka bisikletten hem memnun olan hem de olmayanlara rastladığım için artık ne yapacağımı bilemez durumdayım.Aklıma geldiği kadarını burada yazıya döktüm ancak takıldığım yerde yine bu başlıkta yazarım.
    Cevaplarınızı merakla bekliyorum,
    Teşekkürler

2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  3. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    300-400 tl ye zaten unutun iyi bir şey almayı ancak 2.el oda çok nadir düşer;en azından 1000 tl yi çıkarın gözden 28 jant önden amortisörlü 24 vites bir bisiklete bakın.en uygunu bu

4. Mehmet B

Mehmet B Wind Blown

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Boyum 1.78 bacak boyum için terazili bir ölçüm yapamadım ancak içeriden 75 cm civarında

5. Mehmet B

Mehmet B Wind Blown

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    İstanbul içinde epey fazla yokuş var acaba dağ bisikleti alıp şehir lastiği takmak gibi bir çözüm olur mu?

6. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    http://www.mtbtr.com/kadroboyu/hesapla.asp?apis=75&BikeType=trekking&submit=Hesapla

eğer doğru ölçme yaptı iseniz sonuç bu..yalnız ben şehir bisikletinden hesapladım, mtb de yol bisikletide hesaplanmakta ,yeterki bacak uzunlukları doğru ölçülsün..kadro boyu 19.42 inç şehir bisikletinde tabi.kadro boyu 49.5 cm

Mehmet B bunu beğendi.
  7. Mehmet B

Mehmet B Wind Blown

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Teşekkürler hocam ama bisikleti seçme konusunda bi fikir çıkmadı
    dağ bisikleti mi şehir bisikleti mi?

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dağ bisikletinin mantığı bozuk yollarda (geçme taş, bozuk asfalttan bahsetmiyorum. Bildiğiniz bozuk yol, hatta yol olmayan orman içleri, dağlar vs) kullanılmasıdır.
    Yokuş inmeyi/çıkmayı kolaylaştırmaz. Hatta asfaltta yokuş çıkacaksanız zorlaştırır bile (ortalama bir dağ bisikletinin ağırlığı nedeniyle). O yüzden sizin kullanımınıza en uygunu şehir bisikleti(28") gibi görünüyor.

Bence amortisöre bile gerek yok ama konforunuza çok çok düşkünseniz amortisörlü, ama tercihen düz maşalı bir şehir bisikleti işinizi görecektir.

Mehmet B ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  9. Mehmet B

Mehmet B Wind Blown

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Peki Kron Tourer Sport 28" modelini kullanan var mıdır
    istanbulda hd frenli modeli nakite kaça bulabilirim?

10. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Kron tourer sport 24 bir arkadaşımda var başlangıç için iyi ama ağır bir bisiklet.çok,çok ağır değil tabii yani 14 kg felan eğer sıkıntı yaratmaz ise başlangıç için güzel olabilir.ilerde sıkılır bir arıza felan verir satar daha iyi bir şey alırsınız hem bu arada performansınız artacağı için dahada iyi olur.

11. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    HD frenli modelin size bir getirisi olmaz. Düzgün iki çift pabuç ile, V frenli modelin keyfini çıkarın, HD macerasına girmeyin. Gereksiz ağırlık, maliyet ve bakım ücreti olarak size geri döner.

Carraro Sportive 224 ya da olmadı 221 modellerine bakabilirsiniz. Salcano City Sport 40 veya 50 de düşünebilirsiniz.

12. hulusi.yalgın

hulusi.yalgın Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    o paraya biraz zor bulursun hocam. 450 civarına çıkartabilirsen salcano ng650 veya kron xc150 düşünebilirsin mtb olarak. şehir bisikleti o fiyata pek olmaz anca ikinci el belki. benim tavsiyem o paraya mtb alman çünkü o paraya alıcağın şehir bisikletinden hayır gelmez. ayrıca bi etrafın bak insanların istnbul içinde %90ı mtb kullanıyor. ille de az pedala çok yol gidiyim ben yorulmaya gelemem diyosan şehir bisikleti al ama bu şekilde bi takıntın yoksa mtb al. sonuçta ne kadar zor olabilir asfaltta mtb kullanmak 1 ay zorlansan sonra illa alışıcaksın. illallah edersen de lastiği innceltirsin.

13. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İnce lastikli MTB'den şehir bisikleti olmaz. Ayrıca İstanbul'da insanların %90'ı MTB kullanıyor demişsiniz (kaynak belirtilmese de) ama sorayım; kaç tanesi şehir bisikletini biliyor ya da kaç tanesi bisikletini araştırarak almış? Bunlar önemli sorular.

14. erphan

erphan Forum Bağımlısı

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yaw arkadaşlar; biri mtb alma şehir bisikleti al diyor (( ki bunlarda, aralarında dallanıp budaklanıyor; amortisörlü olan(kilitli-kilitsiz), olmayan, hd disk fren olan, olmayan (v fren olan), karbon kadro(ya da sadece maşa) olan, olmayan vs.)) diğeri yok mtb ile güzel ülkemin bozuk yollarında daha rahat edersin diyor. maddiyat zaten önemli mağlum. eee sonuç? bir yığın kafa karışıklığı! kimse kusuruma bakmasın ama bence amaç bisiklete binmek ise(tabiiki herkes bilimum yorumlardan max. faydalanmalı ama) bisiklet satın almak isteyen, bisiklet satan mağaza, dükkan, herne ise,alacağı bisikleti görüp, mümkünse deneyip öyle karar vermeli. naçizane

15. Mehmet B

Mehmet B Wind Blown

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bütçemi 600 liraya kadar çıkarıyorum arkadaşlar.
    Bisikleti tabii ki test etmeden almayacağım ama şehir bisikletiyle dağ bisikleti arasındaki farkı az çok hissettiğim için gidilecek yolu ne kadar uzatırsam o kadar iyi diye düşünüyorum.
    Kron Tourer göz kırpıp duruyor ama gidip bir bisikletçide test edeceğim o anki duruma göre Sedona, Kron Salcano filan bişey alacağım. Benim amacım burada biraz bilgi ve tavsiye alıp bisikletçinin kar amacına değil de amacıma uygun hizmet edecek bir bisiklet seçmek.Zira ticari hayatta adam elinde fazladan olan ya da kendine kar getirisi daha yüksek ola modelleri satmak için uğraşıyor bilgisiz insanları da çok kolay avlıyorlar.Bu açıdan bu başlık altında bana fikrini sunan arkadaşlara çok teşekkür ederim :)

16. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Diğer mesajda Maslak'ta olduğunuzu yazmışsınız. Yakında Belgrad Ormanı var biliyorsunuz, eğer ormanda da binmek gibi bir niyetiniz varsa dağ bisikleti düşünebilirsiniz. Ya da en azından ön amortisörlü bir hibrid bisiklet. (Bahsettiğiniz kron tourer gibi). Yok sadece yolda, asfaltta bineceğim derseniz mutlaka düz maşa bir şehir bisikleti alın. Bence şu marka şu model çok önemli değil, hepsi pedalla gidiyor. Benzer fiyat aralığında zaten genelde benzer kalitede bisikletler oluyor çok abuk bir durum yoksa. En hoşunuza gideni alın binin :)

17. Behram Belek

Behram Belek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şehir bisikleti en başta tarif edilen amaca en uygun bisiklettir. Bütçenin el verdiği ölçüde bir şehir bisikleti iyi olur ama galiba 600 liranın biraz daha üstüne çıkmak gerekli. Seyrek olarak araziye çıkılacaksa şehir bisikleti gitmem demez. Gerektiğinde arazide de binilir, sıkıntı olmaz. MTB her daim arazi şartlarında binilecekse avantajlıdır, asfaltta kullanımda dezavantajlıdır.

18. Mehmet B

Mehmet B Wind Blown

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Asfalt yoldaki çukurlukları ve ara sıra da belgrad ormanını göz önünde bulundurduğum için kilitlemeli maşası olan bir şehir bisikleti alacağım sanırım
    Sedona 301 in maşası hangi tip bilmiyorum ama şu aralar da gözüme çok takılıyor
    Yine Kron tourer de listemde bekliyor. Gidip bisikletcide test etmem gerek yine de :D

19. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  20. Mehmet B

Mehmet B Wind Blown

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Hocam benim kartın limiti yetmez bunu almaya öğrenciyiz diye 500 lira limit koymuşlar :D
    Sirkeciden filan nakite ucuz bulamaz mıyım?