Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

istanbul - edirne Turu (Macerası:))

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında chari tarafından paylaşıldı.

1. chari

chari Üye

Seviye:
    Herkese merhaba,
    Mevsim olarak uygun olmadığını düşünsem de Edirne'ye günlük bir tur için ruhsal olrak kendimi çok hazırladım. Çok antremanlı değildim ama yolun temiz oluşundan da biraz cesaret alarak geçen Cuma sabah 6'da evden çıktım. Mecidiyeköy'den E-5'e girdim. Henüz karanlıktı ama E-5 trafiğinde arabalar vızır-vızır seyirlerine başlamışlardı. Silivri'ye kadar yer yer ben de trafiğe takılıyordum. Artık büyük şehir hengamesinden çıkmak istiyordum.
    Silivri'den sonra yol biraz daha keyifli olmaya başladı.
    [​IMG]Ama trakya'ya doğru gittikçe hava soğuyordu. Dizlerime soğuktan olduğunu düşündüğüm ağrılar girmeye başlamıştı. Neyse sıkıntısız Çorlu'ya kadar vardım. Fotoğrafta göreceğiniz Tekirdağ köfteyle can aldıktan sonra yeniden yola koyuldum.[​IMG] Ama ilerleyen saatlerde diz ağrım soğuk ve biraz da rüzgarla arttı. Bu saatten sonra gezi zor ve dayanlımaz bir hal aldı çünkü hava iyice karardı ve hava sıcaklığı 5 dereceye kadar düşmüştü.
    [​IMG] Edirne'den önceki Babaeski ilçesinden sonra zifiri karanlıkta gittim diyebilirim.
    Bisikletimin ön arka ışıkları sayesinde önümü gördüm ama sürekli nereden geldiğini anlayamadığım köpek havlamaları duyuyordum ve karşıma bir anda çıkarsalar ne yaparım diye düşünüyordum. Gezi tam anlamıyla plan dışı gelişmeyle kötü bir hatıraya dönüşebilirdi. Ama şükür sağ salim Edirne'ye kadar gidebildim. Gece vardığımda saat 22.15 civarıydı. İlk gittiğim yer o başka açık ciğerci olmadığından 'Hamza Baba'nın yeri' diye bir yerdi.
    [​IMG]Bir sıcak işkemcbe bir de üstüne ciğer tavayı götürdüm:) Ödül gibi bir şey olmuştu.
    Otel olarak hemen çarşıya gelmeden sağdaki ismi komik gelecek ama Balta otel diye bir yerde kaldım. Gayet rahattı ve dinlendim. Fiyatı da 40-50 TL'ye oluyor. Bu arada odaya çıkarken dizlerim yerinden çıkacak sanıyordum ağrıdan. İnanın tarifi güç bir ağrı ve sızı bir aradaydı.
    Ertesi sabah 1 saat kadar Edirne merkezi gezdim, Selimiye camisi vs.
    Sonra Saat 10 otobüsüyle İstanbul'a dönüş.
    Arkadaşlar benim bu geziden çıkardığım ders; kış koşullarını iyi bilerek çıkmak lazım yola. Sıcaklık korumalı tayt ve eşofman giymeme rağmen soğuk fena yaptı. Bir de aslında hep söylenir belki, 'nicelik değil nitelik önemli'. Bu kadar da kasmadan yolların güzel anılarını yaşayarak pedallayabilirdim. Elbette yine yorulduğumda durduğum bir kaç kahvehane ve kamyoncu durağında hoş sohbetler oldu ve değişik dünyalar görülerek paylaşıldı.
    Yani şunu anladım ki bu mesafe bana biraz uzun geldi ve hava koşulları biraz zorladı. Sizlere nacizane önerim zorlamadan hep en güvenli şekilde yolları gitmek.
    Zaten ulaşmaktan ziyade yolda geçen zaman değil mi önemli olan...

2. Ozkan Aydin

Ozkan Aydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Ali tebrik ederim.Mtb ile ve arkada yükle soğuk havada bu geziyi sağ salim tamamlamış olman gerçekten başarı. Mecidiyeköyden çıktıysan 235-240 km yol.
    Herkesin harcı değil.Bol pedallı günler kardeşim.

3. burak durel

burak durel Forum Bağımlısı

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    güzel bir tur olmuş ellerinize ayaklarınıza sağlık..

chari bunu beğendi.
  4. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu gezi notlarınızı ve tavsiyelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

chari bunu beğendi.
  5. chari

chari Üye

Seviye:
    Evet, yükten ziyade en çok hava zorladı. Sağ salim tamamlamamda biraz şansım da yardım etti.
    Artık bahara kadar, kısa Sarıyer temiz hava gezileri yapmayı planlıyorum. Görüşmek üzere. Belki bir ara yine beraber Sudüşen gibi yakın yerlere gideriz...

Ozkan Aydin bunu beğendi.
  6. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güzel turunuz ve paylaşımınız için teşekkürler. Ayaklarınıza sağlık.Şimdiden iyi bayramlar diliyorum.

7. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bende bi edirne turu planliyorum , zorlu gececegi kesin. senin rota nasildi tam olarak ?

8. chari

chari Üye

Seviye:
    Size de iyi bayramlar. Teşekkür ederim.

9. burhan alfatlı

burhan alfatlı Aktif Üye

Seviye:
    gıda takviyesi sağlammış ))
    bursa taraflarına da bekleriz!
    en başta sağlık önemli, aman dikkat...

10. chari

chari Üye

Seviye:
    Tur resimde görüldüğü gibi E-5 üzerinden ve devamı olan D-100 otoyolu üzerinden devam etti. Aslında Beşiktaş'tan sahile inerek Florya'ya kadar devam edip, oradan E-5'e girecektim ama rüzgar sert olur ve trafikten zaman kaybederim diye direk E-5'e girdim. Ama E-5 hakikatten kaynıyor. Bazen kendimi kurbanlık koyun gibi hissettim. Süratli ve yan yollara girişlerde sinyal vermeyen araçlar. O yüzden tavsiyem; sağa dönüş verilen yerlerde durun mutlaka. Yani trafiğin akışında bize yer yok:)
    Yol Edirne'ya kadar genelde temiz ama. Yani hava şartları uygun olursa daha kısa sürede alınabilir. Ben yaklaşık 4 saatlik mola ve 12 saat kadar bil fiil sürdüm. Çok renkli bir rota olduğu söylenemez ama durulan ilçelerde vesaire lezzetli yemekler bulunabilir.
    Umarım soruna yanıt verebilmişimdir.

yilmaz kaynak bunu beğendi.
  11. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    cok tesekkurler :) ayni rotayi izlicem bende vizelerden sonra edirne yolundayim :)

12. chari

chari Üye

Seviye:
    Bisikletin en güzel tarafı gittiğin yerlerdeki tadları denemek ve enerji depolamak:) Bursa'da da iskender gider sanırım:)

13. ATiCO

ATiCO Kıdemli Üye

Adı:
    Atakan K.
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    güzel geçmiş turunuz ayağınıza sağlık

bu arada Hamza Baba nın yemekleri de iyidir hamza babanın 1-2 sokak arkasında oturuyorum bende ama en iyi ciğer aydın tava ciğercisi ama bi sıkıntısı var o da sıra kuyruğunda sıranızın gelmesini beklemek ama harbiden memnuniyet garantili yaptıkları tava ciğerler edirneye gelenler buraya gelipte tava ciğer yemezlerse üzülürler yani

14. chari

chari Üye

Seviye:
    Aydın ciğer'in methini duydum da, Edirne'ye girdiğimde bitap haldeydim ve Aydın ciğeri arayacak halim kalmamıştı. İlk Hamza Baba'yı gördüm ve lokanta tadında görüntüsünden lezzetlidir diye düşünerek girdim. Bir dahaki sefere sırayı beklemeyi göze alarak Aydın ciğere giderim. Ama her saat ciğer yok sanırım. 'Ciğer erken bitiyor, bu saatte tek Hamza baba'da bulursun' dediler. Ciğer yemeye gideceklere duyurulur:)

15. berk ilbay

berk ilbay Üye

Seviye:
    güzel bir tur olmuş..

chari bunu beğendi.
  16. Umut AL

Umut AL Aktif Üye

Seviye:
    Güzel tur olmuş. Babaeski'ye tekrar gelirseniz, kahve içmeye beklerim.
    Babaeski'den selamlar ;)

17. chari

chari Üye

Seviye:
    Aslında enerjim tükendiğinde Babaeski'ye girip orda kalacaktım ama otel bulamam ortada kalırım diye korktum. Bir dahaki sefere uğramak isterim. Zaman müsait olsa geçilen yollardaki yerleşim yerlerine girmek vakit geçirmek lazım bu sporun içinde. Yani varmaktan ziyade yoldaki zaman asıl mesele...
    Teşekürler.

Ozkan Aydin ve Umut AL bunu beğendi.
  18. Ozkan Aydin

Ozkan Aydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Değerli kardeşim Chari : Bayramın birinci günü saat 9.25 de Avcılar'dan başladığım Edirne turunu akşam saat 8.45 gibi Edirne ye girerek tamamladım.Resimler Facebook ta,fotoğraf makinemin objektif kapağı arızalandığı için bir kısmını telefonla çektim onlarıda bilgisayara aktarabilirsem hepsini foruma atarım.Bol pedallı günler.

chari bunu beğendi.
  19. Ozkan Aydin

Ozkan Aydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Lüleburgaz'da direk şehir içi yerleşim bölgesinden geçiliyor,fakat Babaeski'de Havsa Edirne yolundan ayrılıp sağa içeri girmek gerekiyor .Fazla karanlığa kalmamak için (Havsa ile Edirne arasında gidiş istikametinde 1 tane benzinci dahi yok bırakın benzinciyi bir tane yol lambası YOK )zaman kaybetmek yerine devam etmek daha doğru bir seçim olur.Bu yaz bi aksilik olmazsa geçerken uğrarız.Günler uzun ve havada biraz daha sıcak olunca Edirne yolu daha zevkli olur. Zaten bundan sonra gideceğim yer Kırklareli;) :boese157: :boese157:

20. chari

chari Üye

Seviye:
    Özkan Abi selamlar.
    Demek planladığın turu tamamladın. Beraber gitseydik sana ayak bağı olurdum:) İyi bir zamanlamayla tamamlamışsın.
    Dediğin gibi bahar yada yazın daha güzel olur o rota. Aslında Kırklareli benim de aklımda. Umarım beraber gitme fırsatımız olur. Oralar güzel memleket ben sevdim.
    Bu arada Facebook yok bende. Foruma aktarırsan fotoğrafları bakarım.
    Ayağına sağlık.