Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul-Çanakkale Turu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında chari tarafından paylaşıldı.

1. chari

chari Üye

Seviye:
    Herkese merhaba!
    Bisikletimi aldığım 3 ay öncesinden beri ilk planım olan Çanakkale'ye Yenikapı-Bandırma feribotu ve sonrasında Biga-Lapseki üzerinden yaklaşık 170 km'lik bir pedallamayla molalarla beraber 10 saatte ulaştım. Yol, manzara vesaire anlamında çok enteresan olmasa da, güzel anılarla geçirdiğim bir tur oldu. En çok dikkatimi çeken konu yollardaki işçilerin(emekçilerin) belki de biraz yalnızlık hissiyatından güler yüzlü selamlamalarıydı.
    Yollarda bir de araçların çarptığı köpeki kedi, kuş, kirpi gibi hayvanların çokluğu dikkatimi çekti. İnsanoğlu olarak hayvanların dünyalarını ne kadar da işgal ediyoruz diye düşündüm.
    Yolda en hızlı giden araçlar 34 plakalı ve lüks olanlardı. Adeta kudurmuşçasına hızlı ve yolu yarar gibi gidiyorlardı(İstanbul insanının hep bir acele içinde olma sorunsalı) Oysa lüks arabalarla küçük ama lüks dünyalarının içinde giden insanlar yolda kaçırdıkları şeyleri bir görseler...
    O yüzden, bisikletle giderken hoşuma giden bir manzara veya dere, çay, yol kenarı köftecisi, kahve nerede istersem durdum. İnsanlarla konuştum, anlattım, dinledim. Aslında anlatmak isteğim çok tatlı hikayeler var ama bunları burada sıralamam zor. Ama arkadaşlar yollar çok enteresan. İnsanın insanla ve doğayla olan paylaşımına güzel bir katkıda bulunuyor.
    Fotoğraf eklemek için çok uğraştım ama bulamadım nereden nasıl ekleyeceğimi. Bilen varsa söylerse memnun olurum.
    Sevgiler.

2. behcetatinc

behcetatinc Bisikletkolik

Seviye:
    chari bunu beğendi.
  3. chari

chari Üye

Seviye:

4. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    nasıl foto yüklemeniz gerketiği forumda ana başlık olarak yazıyor.paylaşımınız için teşekkürler...

chari bunu beğendi.
  5. chari

chari Üye

Seviye:
    Fotoğrafların sırası biraz karışık ama bu rotayı kullanacak arkadaşlara son fotoğraftaki köfteciyi iyi bellemelerini tavsiye ederim:) Biga'dan 15-20 km kadar sonraydı sanırım. Köftenin, kan kırmızı etli domatesin(üstteki fotoda) biberin, soğanın doğal ve lezzetli olduğu toplamda içecek dahil 7 TL ödediğim bir yer. 1 saatlik molada adeta can verdi.
    İlk fotoğraf Çanakkale merkezde 'Yalı Hanı' isimli 100 yıldan fazla tarihi olan, öğrencilik dönemimde en çok bulunduğum yerdi. Haziran ayında mor salkımların açarak müthiş bir hava yarattığı hoş bir yer.
    Kahvaltı tabağı ise, merkezden Eceabat'a geçerek Gökçeada feribotlarının kalktığı 'Kabatepe'ye giderken yol üzerindeki gözlemeci. Mutlaka uğrayın derim.
    Selamlar...

6. tayfun sezer

tayfun sezer Misafir

Yazınız kısa ama içinde çok anlamlı cümleler var Yüreğinize ve emeğinize sağlık

7. chari

chari Üye

Seviye:
    Aslında gezinin biraz kısa olması ve küçük ayrıntılardan bahsetmediğimden dolayı biraz kısa oldu yazı. Fotoğraflar ve açıklamalarıyla biraz desteklemeye çalıştım ama...
    Teşekkürler.

alper okumuş bunu beğendi.
  8. alper okumuş

alper okumuş Aktif Üye

Seviye:
    doğayı ne kadar işgal ettığımızın cogu zaman farkında bıle degılız malesef,
    elıne sağlık...

chari bunu beğendi.
  9. chari

chari Üye

Seviye:
    Evet, doğanın işgali için insanoğlu olarak kendimizde hak görüyoruz ama, doğa mükemmel bir bütün ve uyum. Biz ise sadece bir parçasıyız. Özümüze saygıyı eksik etmemeliyiz diye düşünüyorum...

10. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Resim eklemeyle ilgili problemleri hep yaşadık, birdaha ki sefere düzelir. Turunuz güzel olmuş, resimlerden gördüğümüz kadarıyla, olumsuzlukları bir kenara atarsak bisikletle gezi, kişinin kendisiyle, doğayla beraber yolculuğu, enazından benim için öyle. Arabayla gittiğimiz yollardan bisikletle giderken nekadar çok şeyi kaçırdığımızı görüyorum. Helele hele rampaların bile hiç farkında değilmişiz. Onun için ben bisikletle yapılacak her turu tek geçiyorum.
    Resimler ve tüm paylaşımınız için teşekkür ederim.

11. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler, ne iyi yapmışsınız böyle bir tur yaparak. Zaman ayarlabilsem, ben de İstanbul-Çanakkale turu yapmak istiyorum.

Bu arada değinmeden edemeyecğim, İstanbuldaki tempo çok yüksek sahiden. Hayatın normal ritminden daha yüksen bir ritimde, çoğu zaman robot gibi rutin bir koşuşturmaca ile geçiyor hayatlar. Belki de İstanbul trafiğinde bisiklet kullanmanın zorluklarından biri de İstanbuldaki koşuşturmacanın trafiğe etkisi. Durup ' heyy nereye böyle hergün aynı yollarda bu koşuşturmaca, ne oluyor ' diyesi geliyor insanın. Bazen , ben bisiklet kullanırken bile bu gereksiz tempoya kapıldığımı hissediyorum.

12. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok anlamlı bir tur olmuş. İnsanın hayatında bir kere de olsa ziyaret etmesi gereken bir yer. Hele biz bisikletlilerin gücü yetiyorsa oraya pedallamak çok şerefli bir iş. Bir gün bize de nasip olur inşaallah...

chari bunu beğendi.
  13. chari

chari Üye

Seviye:
    İstanbul-Çanakkale için farklı rotalar da var forumdan da bakarsın.
    İstanbul insanının koşuşturma sorunsalı benim de yakından yaşadığım bir durum. İnsanlar olarak böyle acele içinde dakikalarla yarığıyoz ama nereye yetişeceğiz, acele içindeyken neleri kaçırıyoruz diye insan düşünüyor. Büyük şehirler çekici gelir, göz boyar, iyi yönleri vardır ayrı mesele ama, zamanla insanı sürekli koşuşturma ve düzensiz kalabalıklar içinde bulunma ruhsal açıdan yoruyor. Herkesi değil tabi.. Neyse mevzu değişiyor biraz sanırım:) Yorumunuz için teşekkürler.

akifberkant bunu beğendi.
  14. Ömer Gündoğdu

Ömer Gündoğdu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fotoları imageshack den yapıyorum ben

chari bunu beğendi.
  15. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Gerçekten güzel bi gezi olmuş olumsuzluklar bu güzel karelerle yok oluyor :)

chari bunu beğendi.
  16. burak durel

burak durel Forum Bağımlısı

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz ellerinize ayaklarınıza sağlık,,,

Kemal Caner ve chari bunu beğendi.
  17. chari

chari Üye

Seviye:
    Evet, ben de forumdan biraz araştırdım genelde imageshack tercih ediliyor. Hem sayfaya yüklememiş olarak sayfanın yoğunluğunu azaltıyor. Yani ayrı bir linkten bakılılıyor. Yazıyı yazdıktan sonra buldum ama:)

18. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    guzel tur :)

chari bunu beğendi.
  19. chari

chari Üye

Seviye:
    Aslında turu çanakkale'ye yapmamın sebebi eski okulumun orda oluşu ve oranın doğasını, tarihini ve insanını seviyor olmam. Öğrencilik zamanımda Gelibolu'yu gezmiştim. Gitmeyenlar için şunu söyleyeyim; yollar birkaç sene önce yenilendi. o yüzden Gelibolu gezisi manzarası ve tarihiyle güzel bir sürüş olur derim:)

Salih Dinçer bunu beğendi.
  20. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Flickr tavsiye ederim, gerçi Pro kullanıcı (paralısı) olmayınca kısıtlamaları mevcut. Ancak slide show ve bir çok boyutta fotoğrafın barındırılması çok hoş. Gönül isterdi ki Wow Turkey gibi bunları sitede toplu olarak barındırılması. Böylece, bazen oluşan silinmelerin önüne geçilip site ulaşılabilir olduğu müddetçe fotoğraflarda orada olurdu.

Düşünün; gün gelecek seneler sonra sağlam olmayan siteler kapandığında bu fotoğraflar olmayacak. Bildiğim kadarıyla Flickr'ı, Yahoo satın almıştı. O yüzden sağlamdır...:)

Başarılar...

chari bunu beğendi.