İstanbul --> Bozcaada

uygarsirin

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Merida
Merhaba arkadaşlar,

Fotoğraf başlığına açmak istemezdim ama bu soruyu sormak için daha uygun bir başlık göremedim.
Ayrıca bu rotayı yaptığımda yazın aynı başlık altında fotoğraflarımı da ileteceğimi düşündüm.

İstanbul'dan Bozcaada'ya eşimle birlikte gitmeyi planlıyoruz. Yazılar, bloglar ve Google Earth ile rota araştırması yapıyorum. Yanımızda çadır ve uyku tulumu olacak.
2 bisikletli Bozcaada'ya gitmek şağıdaki 3 seçeneği çıkarabildim.

Daha önce sahil şeridi rotalarının çok ciddi rüzgar aldığını ve kullanımı zorlaştırdığını duymuştum. Aşağıdaki 3 rotanın avantajları ve dezavantajlarını bulabildiğim kadarıyla paylaşıyorum. Tecrübeli arkadaşlar görüşlerini iletebilirse çok sevinirim.

Deniz seviyesine göre yükseklikleri ve google earth'de gördüğüm en uzun rampalarını da ayrıca iletiyorum. Benzer rotayı planlayan arkadaşlar da kullanabilir.

Teşekkürler

1. İstanbul Yenikapı-Bandırma (vapur) Biga-Çam-Bayramiç-Ezine-Geyikli (vapur) Bozcaada (194 km) (Maks yükseklik 435 m) (En ciddi rampa 31 km)

2. İstanbul Yenikapı-Bandırma (vapur) Biga-Lapseki-Güzelyalı-Geyikli-Bozcaada (212 km) (Maks yükseklik 219 m) (En ciddi rampa 27 km)

3. İstanbul - Tekirdağ - Gelibolu - Eceabat (vapur) Bozcaada (308 km) (Maks yükseklik 273 m) (En ciddi rampa 23 km)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1 seçenekte biga dan sonra kamyon trafiği çok artar diğer ikisi bence daha iyi istanbulda nerede oturduğunuz da önem taşıyor 3. seçenek daha iyi gibi 2. de iyi gayet güzel bir yol

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Turcu değilim ama şu site işinize google earth'ten daha çok yarayabilir:
(link)

• Beğen
Tepkiler: uygarsirin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
veya bu
(link)
ben çok kullanıyorum yolun profilini çıkarıyor
umarım işinize yarar

uygarsirin

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Merida
Teşekkürler

(link) gerçekten çok iyiymiş, kendi rampa kategorilerini de belirleyip, farklı alternatifleri çok iyi kıyaslayabiliyorsun.

Benim 3 seçeneğimi de cycleroute ile karşılaştırdığımda, 3. seçeneği tamamen eleyebileceğimi gördüm.
1. ve 2. seçenek çok yakın, 1. seçenek biraz daha avantajlı gözüküyor.

Sadece 2. seçenekteki Lapseki ve çevresinde sahil şeridinde rüzgardan çok ciddi etkilenir miyiz? O konuda tecrübeli arkadaşların yorumunu almak isterim. Çünkü o rota, özellikle kamyon trafiğinden uzak olması, sahil şeridine yakın olması ile bana en çekici gözüken rota oldu.

@Murat B.

Teşekkürler,
Maybyride'i de cep telefonuma kurmuştum. Orada da benzer ve daha önce kullanılmış rotaları araştırmaya başladım.

Özellikkle ilk mesajda ilettiğiniz kamyon trafiği cidden önemli. :) planlarken onu da düşünüyorum artık.

@sezer16

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Uygar bey,
Geçen yıl Bandırma-Çanakkale turu yapmıştım. Yol hakkında söyleyebileceğim ise 2. yol bence en avantajlı yol olur. Bu yol neredeyse tamamı yeni yapılmış geniş ve ferah bir yol. Tekidağ yolunu pek tavsiye etmiyorum çünkü İst-T.dağ trafik yoğunluğundan ve Gelibolu-Eceabat arası ise yolun bazı yerlerde ciddi daralmasından sıkıntılı. Ancak Bandırma-çanakkale arası rampalarda insanı bezdirecek durumdadır. O harita rampa cetvellerindeki küçük zigzaklar size 60-70 metrelik rampalar olarak önünüze geliyor.

uygarsirin

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Merida
Teşekkürler Osman Hocam, yaza kadar bakmaya devam edeceğiz ama dediğiniz gibi 2. yol avantajlı duruyor.
Tekirdağ yolu çok da uzun duruyordu, orayı eledik gibi. :)

Bandırma - Çanakkale rampalarını heyecanla bekliyorum, bakalım nasıl olacak :]

Toplam 212 km, Cumartesi sabah yola çıkarak, 3 gece 4 günde Bozcaada'ya ulaşmayı planlıyoruz. Günde ortalama 40-60 km yol yapıyor..
Şimdilik Ağustos'a kadar antremanlara devam :)

@osmankitay

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İki günde gidersiniz günde 100 km iyidir yaparsınız.Ben Bursadan 2 günde yaptım çanakakaleyi ama geyikliyi değil.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Performansınız nedir bilmiyorum ama yolu kısa tutmuşsunuz. O yollarda gezecek görecek yerde pek yok aslında. Belki 3 gün 2 gece çevirmeniz daha iyi olur. 1.gün Biga, 2.Gün Lapseki, 3.gün Bozcaada da olabilirsiniz. O bölgelerde çadır için pek ortam var mı bilmiyorum. Gerçi biz balıklıçeşme-şevketiye arası ormanlık alanda kamp attık. Benim gözlemim insanları özellikle bisikletlilere karşı çok sevecen ve yardım sever. Gece yarısı 1500 koyunla uyandık. Konaklama planınızda çadır atılabilecek yerleri yada devlet misafirhanelerininin yerlerini iyi belirleyip açıkta kalmayın. Bu da bizim tur yazımız. İncelersiniz. (link)

• Beğen
Tepkiler: uygarsirin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yalnız şimdi baktım (link) hakikaten çok iyi benim mapmyride dan iyi tavsiye ederim herkese.

vahapaydin

Daimi Üye
Tepki
175
İsim
Vahap
Bisiklet
Merida
Açıkçası benim aklımdan geçen turun konusunu açmışsınız. Tarihlerimiz uyuşursa yolda karşılaşma ihtimalimiz bile yüksek :)

Gelelim rotalarınıza; 1. ve 2. rotalarınız aşağı yukarı yakın ve benzer güzergahlar. Ancak ben bu tura çıkacak olsam kesinlikle 3 rotanızı tercih ederdim. Tabi kendimce bir kaç değişiklikle. İstanbul - Keşan - Uçmakdere hattında çok nefis manzaralar bekliyor doğrusu insanı :) Üstelik bildiğim kadarıyla da sadece manzara açısından değil pek çok açıdan da daha zengin bir rota (tesis vs...)

uygarsirin

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Merida
selamlar, yol ilk uzun yol deneyimimiz olacak. Eşimle çıkacağız. Bir taraftan bakınca kısa ama bizim açımızdan bakınca oldukça uzun. :)
Bu turu başarıyla yaptıktan sonra 4-5 gün Bozcaada'da kamp kurup, hem tatil yapmayı hem de bisiklet kullanmayı planlıyoruz.
Sonrasında da ise Edirne-Selanik gibi bir tur planı var aklımızda.

Sizin tur yazınızı okudum. :) Siz olduğunuzu bilmiyordum, 1500 koyunla oyanmak gibi sürprizler renk katacaktır. :) Yolun güzelliği orada.

@osmankitay

Bizim tarihlerimiz Ağustos başı :)
karşılaşırız belki de.
ama 1. ve 2. tur rotayı isteme sebeplerimizden biri de Biga'da bir arkadaşımızı da ziyaret etmek. :)
ikincisi daha kısa, ilk uzun yol deneyimi için 100 km fark ciddi bir fark oluyor.

Sonrasında biz Bozcaada'da 4-5 gün tatil yapmayı ve orada bisiklet kullanmayı da planlıyoruz. Siz oradan devam mı edeceksiniz?

@vahapaydin

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay

Umut SÜRÜCÜ

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
Focus
@uygarsirin

Bandırma'da ikamet ediyorum. Bandırma Çan Arasını birçok kez arabayla geçtim. Çanakkale - Güzelyalı - Taştepe - Geyikli - Bozcaada - Geyikli - (kıyıdan devam ederek) - Tavaklı - Kösedere - Babadere - Tuzla - Gülpınar - Bademli - Assos - Kadırgakoyu - Küçükkuyu - Altınoluk - Akçay - Edremit - Kazdağları üzerinden Hanlar bölgesi - sonra Kalkım'a geçtik - Hamdibey - Gündoğdu - Yenice gönen baraj yolu ayrımına kadar bisikletle bir tur yapmıştık eşimle geçen yaz.

yani bölgeyi iyi biliyorum.

seçeneklerin hakkında tek tek konuşacak olursam;

1- Bandırma - Biga arası 2. kalite asfalt emniyet şeridi olmayan yerleri var. biga ya kadar sıkılacaksınız bandırma biga arası yokuşlar bolca olacaktır.. biga - çan arası orman içerisinden bir yol başlayacak bol virajı olan bir yol. çan da bulunan çanakkale seramik fabrikasının sevkiyatlarından dolayı yol üzerinde kamyon ve tır olacaktır. yolda bir iki yerde de yol yapım çalışmaları vardı. bu durum bazen avantajımıza da olabiliyor. kapalı yolda araç olmadan bisiklet sürebilmek gibi... fakat dikkatli olmak gerekli yolda beklenmedik çukurlar vs olabilir. çok hız yapmadan virajlara temkinli girmek lazım. biga çan arası genel olarak güzel bir asfalt 2 gidiş 2 geliş şeridi var uzun bir kısmında.. emniyet şeridi de var. yokuş olarak biga çan arası çok üzmez sizi... çan - bayramiç arası olan yolu hiç gitmedim fakat orman içerisinden devam ettiğini biliyorum. hatta çok daha güzelleşecektir manzara.. ama yol durumu ile ilgili bilgim yok malesef.. ezine geyikli arasında çok geniş bir yol yoktur ama yokuşta yoktur çok rahat gidersiniz. geyikliden bozcaada ya kişi başı 6 liraya feribot var. bu 6 liraya dönüşünüz de dahil dönüşte bilet almıyorsunuz :)... bozcaada da çadır kurma ile ilgili problem yaşadık biz. adada çadır kurmak yasak gibi bir durum var. arkadaşımın geçirdiği ufak bir kaza yüzünden şehir içinden ayrılmak istemedik biz. mezarlığın dış duvarında çamlık bir alan var oraya kurmuştuk çadırlarımızı. herhangi bir taşkınlık gürültü falan da yapmadan saat 22 de yatmamıza rağmen şikayet edilmişiz ve gece 2 gibi polis geldi terkedin burayı falan dedi. adada kamp alanı mevcut bir adet. çadırla kalan da birsürü insan oluyor. denizi müthiş ve buz gibi. kumsalı çok güzel. üzümleri şahane. sokakları deli dehşet.

2- bandırma - biga - lapseki arası yol çok iniş çıkışlı sıkıcı bir yol. şahsen ben yaptığım tura çanakkaleden başladım çanakkale ye kadar otobüsle gittim düşün artık... çanakkaleden çıkışta 1-2 uzun yokuş haricinde geyikliye kadar gayet konforlu geniş emniyet şeritli bir yol var.uzun inişler yapacaksınız. galeyana gelip emniyeti elden bırakmayın kaskınızı kesinlikle çıkartmayın.

3- bu yaz yapmayı düşündüğüm birkaç tur planından elediklerim arasında bandırma dan feribotla tekirdağ oradan kıyı şeridini izleyerek gelibolu yarımadasına doğru gitmek vadı. kabatepe kamp alanına kadar gidip orada konaklamayı düşünüyordum. hatta gökçeada ya falan da geçilebiliyor buradan güzel bir alternatif olabilirdi ama ıstranca ormanlarına yoğunlaştım şu sıralar kırklareli - dereköy - armutveren - sarpdere - iğneada - sivriler - kıyıköy - saray gibi bir güzergah var şu anda kafamda... saraydan tekrar tekirdağ feribotla bandırma.

bahsettiğiniz tekirdağ gelibolu yolu 2 güzergahtan yapılabiliyor diye biliyorum 1. si kıyı şeridini izleyerek şarköyden gelibolu yarımadasına girmek diğeri de ışıklar dağının kuzey yamaçlarından tam detayını araştırmadığım bir güzergahtan yapılıyor. ben biraz daha olayı abartıp kıyıdan kumbağdan sonra yeniköy daha sonra da ışıklar dağı zirvesine doğru orman yollarından devam ederek (ki 900 rakımlara çıkmak demek oluyor bu) daha sonra uzun bir inişle gelibolu yarımadasına girmeyi düşünmüştüm. gps vb. olanakların şu anda mevcut olmamasından dolayı vazgeçtiğim bir güzergahtı bu da.

benim sana tavsiyem

çanakkale ye kadar otobüsle git.

çanakkale - geyikli - bozcaada - tavaklı - gülpınar - behram (assos) - küçükkuyu - altınoluk - akçay - edremit - burhaniye - ayvalık - dikili - bademli - çandarlı - aliağa - yenifoça - eskifoça - yenibağarası - menemen - izmir

444km lik bir yol

maksimum rakım 2 kere 320 ve 340 göreceksin (geyikli - behram arası zor bir yol fakat yaptığım turda en çok aklımda kalan yol burası oldu düşündükçe heyecanlanıyorum hala. çok değişik köyler çok değişik bitki örtüsü olan biryer. behram a yaklaştığında rakım 300 lerde uzun bir süre yol tepeceksiniz ve manzarası müthiş. midilli adasını görmeden hemen önce bozcaadadan ayrılalı uzunn zaman olmasına rağmen güzel bir havada hala uzaklarda silüetini görebiliyor olacaksınız. midilli adasını görünce bayılacaksınız. denizden duvar gibi yükselen devasa bir kara parçası. geceyi assos ta antik limana inen uçurumun kenarında midilli manzarasında çadırda geçirmiştik biz. saat 3 te çadırdan çıktığımda gördüğüm manzara o yakamoz midillinin ışıkları harikaydı. ertesi sabah antik limana inip limanın kayalıklarından havuz gibi masmavi denize girmiştik. yola devam edince kadırgakoyuna inmeye üşenmeyin yok böyle bir deniz. assostan sonra zaten sahil şeridinde hiç yokuş yok dümdüz bir yol akıyor bisiklet.

biz edremitten sonra kaz dağlarına döndük kalkım a indik. 4.5 saatlik bir yokuş sonunda hanlar bölgesine vardık ertesi gün 4.5 saatte çıktığımız rakımı yarım saatte inmiştik :)

siz burhaniyeye doğru devam edeceksiniz kazdağları yokuşuyla işiniz olmayacak.

çok uzadı mesaj yazdıkça yazıyorum anlatacak çok şey var :)

eğre kafana takılan birşey olursa özelden mesaj at telefonumu da verebilirim o şekilde daha iyi anlaşırız. eşine de selamlar saygılar.

https://www.google.com/maps/ms?msid=203455172694868058521.0004f3f20b4de7b6e633d&msa=0

bahsettiğim güzergah bu şekilde...

uygarsirin

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Merida
@Umut SÜRÜCÜ

çok detaylı bir bilgilendirme oldu, iki kez okudum, arşivledim :) elinize, klavyenize sağlık :)
yazdığınız güzergahı hemen araştırmaya başlıyorum.
Foça'ya kadar gitmek de çok heyecanlandırdı şimdi.

çanakkale - geyikli - bozcaada - tavaklı - gülpınar - behram (assos) - küçükkuyu - altınoluk - akçay - edremit - burhaniye - ayvalık - dikili - bademli - çandarlı - aliağa - yenifoça - eskifoça - yenibağarası - menemen - izmir

Gidilecek yol ve yol tecrübesi ile birlikte, görülecek yerler de çok önemli.
Yılda 2-3 hafta kadar tatilimiz olunca, bunu en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını arıyoruz. Bu sebeple de önce yol gitmeyi, ardından da daha önce gittiğimiz Bozcaada'da kamp ve tatil yapmayı düşünmüştük.
Şimdi yolu söylediğiniz gibi planlayıp, ama tersi istikametinde (istanbul-İzmir otobüs), 444 km bisiklet ve son durak olarak da Bozcaada yapıp, (Bozcaada-İstanbul otobüs) hem tatil hem de daha iyi bir yol deneyimi sağlayabiliriz.

Midilli manzarasında çadır kurduğunuz yer de heyecanlandırdı beni :) özelden ayrıca ulaşacağım size.
çok tşk ettim, eminim benzer rota planı olan arkadaşlar için de oldukça faydalı olmuştur.

Umut SÜRÜCÜ

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
Focus
eski foçada komando okulunda 3 ay komando kursu almıştım oranın arazisinide karış karış bilirim :) yollarını değil ama bak araziyi :) yoldan gitmek yasaktı bize oralarda :)) 3 ay anamız ağlamıştı

buradan 333. dönem eskifoça jandarma komando okulunda beraber eğitim gördüğüm bütün arkadaşlarıma selamlar saygılar... hepinizi çok özledim.

vahapaydin

Daimi Üye
Tepki
175
İsim
Vahap
Bisiklet
Merida
@uygarsirin

Evvela tarihleriniz ve rotanız ciddi manada uyuyor benim aklımdaki plana. Ben Bozcaada'dan sonra bir de Midilli yapmak niyetindeyim. Bir de Bozcaada'dan evvel Gökçeada ve Çanakkale'de biraz vakit geçirmek var aklımda. Tabi benim de uğrak yerim Çanakkale olacak bu yolculukta, oradan bir yol arkadaşım katılacak :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@vahapaydinBen Gökçeada da askerlik yaptım,bisiklet için nefis bir ada daha güzeli olamaz iniş çıkış her yol var tavsiye ederim.

vahapaydin

Daimi Üye
Tepki
175
İsim
Vahap
Bisiklet
Merida
@sezer16

İlk uzun turumun son durağıydı Gökçeada bir de ilk okul zamanında aileyle gidilen memleket tatilleri dışında gittiğim ilk yerdi belki de :) Hatırası başkadır, iyi bilirim adayı :) Sağ olun :) Nefis yerde askerlik yapmışsınız :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@vahapaydinO adada komando alayının dişhekimiydim sene 1987 gerçekten çok güzel günlerdi ama babamın cenazesine adada olduğum için yetişememiştim.Bu da kötü tarafıydı.Neyse....