İstanbul-Bodrum /A.Y.P.G/

Sefa Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
1.662
İstanbul-Bodrum

Üç arkadaş hayalini kurduğumuz uzun olsunda nasıl olursa olsun yeter ki kendimizi yollara atalım düşüncesi geçte olsa gelip çattı.
Avrupa Yakası Pedal Grubu üyesi olan Sefa,Yalçın,Koray bütün olumsuzluklara rağmen yola çıktılar…
Düşüncemiz Bandırma’ya İdo ile geçip bandırma üzerinden İzmir,Kuşadası,bodrum,Marmaris ve Antalya’ydı.Sıcak havaları hesaba katmayan 3 kafadar. Yollara düştü bakalım neler yapmışlar nereleri gezip görmüşler. Sessizlik Lütfen çocukları ortalıktan toplayalım lütfen ….

Grup’taki , ağabeylerimiz sağ olsunlar küçük kardeşlerini uğurlamaya gelmişler. Gelemeyenlerde zaten telefon ile arayıp hayırlı yolculuklar dilemişlerdir .Teşekkürler A.Y.P.G

(link)

Bandırma seferine binmeden Alper abimizde dayanamayıp yolculuk etmeye geldi.

(link)

Son kez dönüp arkamıza baktık…

(link)

Daha dakika 1 demeden Vapura biner binmez 3 yabancı gezgin gördük.1 senedir yolda olduklarını ve İzmir’e gideceklerini öğrendik.Eşlik edelim beraber yardımlaşarak yol alalım dedik ama bandırmadan İzmir ‘e 1 haftada gideceklerini duyunca bizim işimize gelmedi.

(link)

Vapur’dan indikten sonra şehir merkezinden birkaç fotoğraf alıyoruz.

(link)
2 Saat’e yakın yolculuktan sonra bandırma’da indik ve gece sürmek zorunda kaldık merak etmeyin 10 kilometrecik.İlk tabelamızı geçiyoruz…

(link)

Gördüğümüz ilk benzinciye yerleşiyoruz. Sağolsunlar bizi kırmayıp çadırımızı kuracak yeri gösteriyorlar..

(link)

Yorulmadığımızdan dolayı fazlada uykumuz yoktu,heyecanlıydık bizde benzinlikteki ağabeylerimizle sohbet ettik,çok güzel bir geceydi ,sabahta çıkarken bir hatıra fotoğrafı çekmeyi unutmadık.

(link)

Hazırız ve yola çıkıyoruz…

(link)

İçimiz gidiyor Çanakkale yede gidelim diye ama biz bildiğimiz yoldan ilerleyelim Gönen ilk durağımız.

(link)

Hepimizin keyfi yerinde yalçın çok sabırsız Koray da öyle ….

(link)

(link)

Çıktığımızda hava karanlıktı Güneşin doğuşunu izliyoruz ,hep birlikte çok hoş insanın içi kıpır kıpır oluyor.

(link)

(link)

Hava çok soğuktu ama biz farkında değildik.Pedal çevirerek içimizi ısıttık. 40 kilometre sonra Gönen’e gelmiş olduk. Karnımız açtı ve doyurmamız gerekiyordu 1 kuzu olsa oturur yerdik 3 kişi o kadar acıkmıştık.

(link)

Ve unutmadan gönen’e gidene kadar gözlüğümüze çarpıpta ölen sineğin haddi hesabı yok heryer pirinç tarlası

(link)

Ben demiştim ya açıkmıştık diye bakın

(link)

Gönen’de bir güzel karnımızı doyurduktan sonra Balya Yoluna koyuluyoruz.

(link)

Yollar çok güzel lay lay lom gidiyoruz. Haberimiz yok önümüze gelecek çıkıştan bilmeden gitmesi güzel oluyor ama baksana ne güzel dimi :D:D
(link)

Bu su doldurma yeri bizim kurtarıcımız oluyor,biten sularımızı doldurduk buradan sonra yaklaşık 18-20 kilometre çok çıkışlı az düzlük iniş yok gibi bir yola giriyoruz ne kadarda kolay geliyor değimli söylemesi o kadar yükle o sıcakta nasıl çıktık o yolu halen aklım almıyor.2-3 saat güneşin altında bitirdik bu dağları.

(link)

Biz hazırız ya siz hazırmısınız ? Hadi tırmanalım…

(link)

Barış Manço geldi aklıma şimdi,Allah Rahmet eylesin..Dağlar dağlar kurban olam yol ver gecem.

(link)

Dalında yabani eriği görünce canım çekti yenilir mi ? bilmiyorum ben yemedim …

(link)
Resimleri az koyuyorum ki canınız çekmesin oturduğunuz yerden çıldırmayın :D Geçiştiri geçiştiri veriyorum hızlı hızlı :D

Ve bir mola yeri suyumuz bitti…
Alışmışız damacanalardan doya doya su içmeye zor geliyor bu suyu içmek tadı bir garip.. Yada biz ağzımızın tadını bilmiyorum oda ayrı bir şey..

(link)
Yollarda eridik bittik,fazla anlatamıyorum sanırım hep aynı dağlar,kuşlar ,yeşillik,hayvanlar ve biz 3 kişi fazla araç görmedik ,ama yolumuz da az kaldı.

(link)

Balya’ya yaklaştığımızın habercisi akarsu mu desem dere mi ? desem bilemiyorum çok güzel bir yer arabasını çeken mangalını yakıp sessiz sakin huzur içinde bir gün geçiriyor bundan eminim.

(link)

Rampalardan kurtulduk yolumuz düzeldi sayılır.Balya’ya gelmek üzereyiz.

(link)

Ve Balya tabelasını görmüş olduk sonunda…

(link)

Balya’da minibüs ve otobüslerin kalktığı yere gidiyoruz,yaşlı bir amcamız sağolsun bize çok yardım etti.Yalçın ağzının tadını bilir diyorum hep bakın matı serdi,vurdu kafayı yattı .

(link)
Balya’da birkaç saat geçirdikten sonra havanın yavaş yavaş serinlemesini gören biz son durağımız olan İrvindi’ye yöneliyoruz.Yolların durumumu nasıl ? Baba hep çıkış ya adam akıllı ağız tadıyla bir inemedik yokuş aşağıya.Dağlardan manzara

(link)

Dağlar ve ben Çekenin ellerine sağlık …

(link)

Biraz gittikten sonra Balıkesir erdemit yol ayrımına geldik.

Biz erdemit alalım garson bey …

(link)

Bu yol ayrımından sonra İvrindi’ye 8 kilometremizin kaldığını gösteriyor…

(link)

İvrindi’ye geldiğimizde yalçın gıcık kapmış yok abi hadi basın gidelim koruyucu var 25 kilometre uzaklıkta gece orda kalırız.Bizde sevmedik hadi gidek gari bu diyardan …

(link)

(link)

Korucu köyüne 10 kilometre kala yine su molası veriyoruz. Eridim mi ne resimde bir gariplik var Allah allahhhhhh :D

(link)

Korucu köyüne geldiğimizde aklımızdan bize kim yardımcı olur,yol yordan gösterir diye düşündük ve tek Jandarma aklımıza geldi..Saolsun ordaki Komutanla biraz sohbet ettikten sonra bize kalıcak eskiden otel niyetine kullanılmış şimdi ise boş olan bir yeri ayarladı …Artık yorulduk..

(link)

Buz gibi su ile duş aldıktan sonra vücudumuzun direnci arttı,hemen yataklara geçtik.

(link)
(link)
Komutanımız saolsun bize çok yardımcı oldu ama tek bir şartı vardı sabah güneş doğmadan çıkmamızı istemiyordu,dağlık alan domuz çıkar köylüler saldırır deyip havanın azda olsa aydınlandığında yolda olmamızı istiyordu.Burdan tekrar teşekkürler ederiz…

(link)

Gençlik ilk gün çok kastı ama yinede dimdik ayakta… Karnımız aç açık dükyan yok olmaz olamazda sabahın 5-6 sı cünkü.

(link)

Scudo

Sefa Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
1.662
Korucu ya şükranla teşekkür ettikten sonra ayrılıyoruz,sabahın ilk ışıklarıyla…Kuş uçmaz kervan geçmez yollar derler ya aynen öyle bizden başka bir dağlar var birde uzaktan havlayan köpekler o küçük tatlımı tatlı tavşancığı saymıyorum :D Gözüm kaldı kesip yesem şimdi hayvan hakları dava filan açar boş ver abi yoluna bak deyip geçiyorum…

(link)

(link)
(link)

Sabah sabah düştük yine yollara ya kardeşim aç miğde ilede dağlara tırmanılmıyor kii…

(link)

(link)

Güneş yine doğuyor biz tepelere tepelere çıkana kadar.2 gün oldu hedefimiz Bergama ordan sonra bitiyor bir süre rampalar çok zorluk çekiyoruz…

(link)

Gördüğümüz her tabelada kendimizle gurur duyuyoruz …

(link)

(link)

Ben yoruldum dağları geçmekten çünkü bitmek bilmiyor otur otur insanın canı sıkılıyo :D:D
Ve İzmir Bergama diyeyim ben yanlışım varsa affola tabelasının fotoğrafını çekmedik !
Sorarsınız niye ?
Bende derim ki , karnım aç tabela ne yapayım çıkışta çekerim unutmasam. . :D
Hemen ilk gördüğümüz çorbacıya geçtik oturduk…Yemek verin bize yemek…

(link)
Çorba’da ne çorba tadı halen damağımda diyeyim öyle anlayın.
Yavaş ye abisi sıcak sıcak oturmasın dikkat miğdene bizi dinleyen mi var alooo ! :D

(link)

Unuturum bir daha yolum düşerse uğrarım diye birde dükkan’ın fotoğrafını çekiyorum.

(link)

Karnımız top sırtımız pek,çaylarımızı içer içmez Aliağa yoluna vuruyoruz kendimizi giderken unutmayın diye parmağıma ip bağlamıştım Bergama ya geldiniz de tabelasını çekmeden gittiniz demesinler diye …

(link)

Düz yola indik hele şükür sanki arkamızda heybe ve bagaj yok kilometre saatimizde 30-35 ten düşmüyor.Dağlarda bacakları iyi geliştirdik.Düz yola inince böyle oluyor sanırım…

(link)
(link)

Bu iki tabelayı geçtikten bir zaman sonra…

(link)

(link)

Öğlen sıcağından korunup ve dinleneceğimiz Aliağa ya geliyoruz.

(link)
(link)
Kendimize dinlenmek için güzel bir yer arıyoruz.. Hava aşırı sıcak birimizden biri düşüp kalıcak sonunda…

(link)

Bizim çocuklar dinlenirken bende sağa sola bakıp takılıyordum. Bu fotoğrafta benden RET KİT e inat olsun ben daha çok benziyorum :D

(link)

Saat 5 e kadar dinleniyoruz sıcak hava azcıkta olsa serinliğe geçsin diye ama geçiceğe benzemiyor…
Yatmayla yol bitmiyor.Kalkıp biraz bir şeyler atıştırdık ve Menemen’e doğru yola koyuduk…

(link)
(link)
Ekip yine son sürat yollarda…

(link)

Ve fazla uzatmadan Menemen tabelasını gördük..Menemen diyince canımız nasıl çekti anlatamam yolda yalçın ile Konyalı İronman ağabeylerimizin bir turunda yaptığı menemen aklımıza geldikçe çıldırmamak elde değil.

(link)
(link)
Mola verdiğimiz benzincide birkaç kare fotoğraf almayı ihmal etmiyoruz…

(link)
(link)

Daha fazla beklemeyip düşüyoruz İzmir Konak yoluna kalıcak yerimiz yok ama biz yine en kötüyü hesaplayıp konak’a gitmeyi tercih ediyoruz…

(link)

Yollar çok güzel asfaltı özlemişiz doğrusu hızlı hızlı gidiyoruz.Karanlığa kalmayalım diyerekten.
(link)
Cuf cuf da gidiyor kendi yolunda…
(link)

Ve fazla uzatmadan İzmir tabelasını görüyoruz …

(link)
(link)
Hemen bisikletlerimize bindiğimiz gibi Bostanlı iskelesine gidip Konak’a geçiyoruz…Merkeze gelince insanlar ters ters bakıyorlar.Neden mi ? NERDEN GELMİŞ BU MANYAKLAR,yüzlerinden okunuyordu ifadeleri :D:D

(link)

İzmir’de bir taraftan güneş batarken bir taraftanda ay yükseliyordu. Karanlık basmadan ikinci gün İzmir’e geldik sevinçliyiz..

(link)

Vapurdan iner inmez hemen İzmir’e gelen başka bisikletçilerin uğramadan geçtiği KONAK meydanına gidip fotoğraf çektiriyoruz…

(link)
Fotoğraf çektirdikten sonra benim artık ne gidicek gücüm kaldı ne adım atıcak hoş olmasada konak meydanında cimlere uzanıyorum bir onbeş dakika arkadaşlarım sağolsunlar dinlenmemi istediler.

(link)

Sefa Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
1.662
Öyle bir noktadayız ki anlatılmaz bir şey İstanbul’da taksim meydanında yatmak gibi rahatsız oluyor ve hemen bir benzinci bulup en azından cimlerine oturup yada uzanıp azcıkta olsa istirahat etmek istiyoruz kalkıp konaktan ayrılıyoruz….Artık üçümüzde yorgun ve keş durumuna geçtik sabah 5 ten belirli ayaktayız ve saat gece on oldu,düşüncemiz bir gün İzmir de kalıp dinlenmiş bir şekilde Kuşadası yolunu tutmaktı.Ama artık İzmir de kalmak gibi bir niyetimiz yok sabahın olmasını ve İzmir den kaçar ayak ayrılmayı canı gönülden bekliyorduk…

Sagolsun benzinciler bizi kırmayıp cimlerine uzanabilmemiz için izin verdiler…

Gece çok soğuk ve ayazdı çok üşüdük,5-6 saat için çadır kurmak istemedik kuramadıkta zaten gücümüz bitmiş noktadaydı…saatler ilerledi ve gece 3 gibi biz uyandık birer nescafe ile içimizi ısıttıktan sonra yavaştan toparlandık ve benzinci ağabeylerimizle az muhabbet ettikten sonra gece karanlığında Kuşadası yoluna yorgun bir şekilde koyulduk…

Büyük Atatürk heykelinin önünden geçerek bize kestirme denilen Kuşadası yoluna girdik..

Bulduğumuz ilk çorbacıya girip karnımızı doyurduk…

Karnımızı doyurduktan sonra yine düştük yollara…

Tabelalar yolumuzun az kaldığını gösteriyor.

Kuşadasına 25 kilometre kala benim arka lastiğim patlıyor.Yalçınım saolsun hemen yedek lastiği eline aldığı gibi ben takarım diyip 2 dakikada seri bir şekilde işimizi halledip yola koyuluyoruz…

Son 20 kilometre ama gelin sorun bize oldu 50 kilometre durmadan inip çıkıyoruz,hava çok sıcak öğlen sıcağına yakalandık etimiz pişiyor güneşin altında gidecek gücümüz kalmadı artık…Biz yükseldikçe manzarada doğal olarak güzelleşiyor.

Kim öle kim kala diyerek birer hatıra fotoğrafı alıyoruz.

1 saatten fazla süren 20 kilometrelik yol bize ölüm gibi geliyor ve artık Kuşadası tabelasını görüyoruz.

Hemen kamp alanına gidip çadırımızı kurup dinlenmeye ve önümüzdeki 2 gün burada konaklamanın keyfini çıkarmaya bakıyoruz.

İlk önce aç olan karnımızı doyurmaya gidiyoruz…

Ve daha sonra havuz keyfine başlıyoruz.İddia ediyorum bu havuzda suyun altında gözlerini açık 1 dakika yüzen insana kendi bisikletimi hediye edicem..

Geldiğimiz gün yatıp dinlendikten sonra
Kuşadasını gezmeye başlıyoruz…

Kadınlar plajına gitmemek olmaz değil mi ? Gidelim artık ayıptır.

Akşam saat 5-6 sularında 38-39 dereceyi gördükten sonra Kuşadasın’ dan gece 8-9 sularında ayrılmayı düşünüyoruz. Ve Gitmeden kamp alanın İzmirli bir bisiklet sever abımızle fotoğraf çektiriyoruz herkese bol bol selamı var..

Gece 9 gibi kamp alanından ayrıldıktan sonra aksilikler peşimizi bırakmadı.Yalçının lastiği patladı Koray’ın 2 kere patladı jantında problemler oldu ve biz saat 11’e doğru Kuşadası’ndan yola çıktık,önümüzde zorlu 3 kilometre Söke tırmanışı vardı ve gece yapıyorduk bu tırmanışı tehlikeliydi..
Sökeyi sağ salim çıkıp indikten sonra yaklaşık 30-35 kilometrelik Didim yol ayrımına kadar dümdüz bir yolumuz vardı.

Tabelaları takip ederek yolumuza devam ediyorduk…

Tabiki bu tabelayı görene kadar sorunsuz gidiyorduk. Gece sürdüğümüz için insan dalgın oluyor benimde bir anlık dalgınlığıma geldi ve yalçının önüne geçerek dengesini bozuk yere düşürdüm..Yalçın ne kadar üzülmemi istemesede ben dikkati elden bırakmış ve ona zarar vermiştim en yakın benzinciye gidip yaralarını yıkayıp sardıktan sonra bir ilerdeki benzincide konaklayalım sabah görerek gideriz dedik.Hatırladıkça halen kendimi affetmiyorum dümdüz yolda adamı düşürdüm …

Sabah saat 6 gibi uyanıp tekrar yollara koyulduk…

Bizim yine karnımız açıktı ve yine ilk gördüğümüz yerde mola verip vazgeçilmez mercimek çorbamız ve çayımızı yudumluyoruz.

Karnı doyan yalçın çayını yudumlarken bir yandan da haritayı ve rotayı kontrol ediyor..

Karnımız doyduktan sonra BAFA gölünü dolanarak bodrum’a doğru yol alıyoruz. Bafa inişli çıkışlı hiç düz yol yok.

Yolda gördüğümüz bukalemun’ un fotoğrafını çekiyorduk,bana doğru artistik pozlar veriyordu.Takiiiii

Taki ! Kamyon gelip ezene kadar. :D yolda gördüğümüz ölü hayvanın haddi hesabı yok anmakta istemiyorum fotoğraflarını koymakta ama bu traji komik bir sondu.

İnişli çıkışlı Bafa Gölü’nün son ayağı arabaların bile çıkarken zorlandığı bir rampamı desem dağ mı desem bilemiyorum..

Artık Milas’a 20 kilometre kalmıştı..
Halimize bakın evden çıkarken ten rengimiz beyazdı şimdi kararmış durumdayız.

Ve uzun uğraşlar sonucu Milas denen Allah’ın Unuttuğu yere geliyoruz…

Sıcak havanın geçmesini Milas ta bekleyip akşam 5 gibide bodrum yoluna çıkmak istiyoruz..Güzel bir yemek yedikten sonra bir internet cafe’ye geçip arkadaşlarımız ve dostlarımız ile haberleşiyoruz.
saat 5 gibi yola çıktığımız Milas tan bodrum’a güvercinlikteki kamp alanına yol alıyoruz…
Hava alanı yolundan devam ediyoruz.

Ve ulaşmak istediğimiz noktaya Güvercinlik e geliyoruz..

Tabelada fotoğraf çektirip hemen 15 metre gerideki camp alanının arka kapısından giriş yapıyoruz.

Geldiğimiz bu kamp alanı bu sene bakıma girdiğinden dolayı evler ve alan olarak müşteriye kapalıydı.
elektrik ve su problemi vardı ama bizim için sorun değildi.Adı üstünde yolcuyuz ve herhangi bir duruma karşı hazırlıklıydık.Damacana bize yeter diyerek.Anlaştıktan sonra çadırımızı denize sıfır güzel bir yere kurduk.Ve yorgunluktan direk kafamızı koyduğumuz gibi öğlene kadar uyuduk.

Sabah kalktığımızda çevrenin güzelliğini daha net görebiliyorduk..

Sabah sabah kısmetimize bakın kocaman bir balık elimi uzatsam çekerim…

Artık tatil moduna girmiş durumdayız.Kendi aramızda oturup konuştuk turumuz antalya’ydı ama bizim kafamız burada kalmıştı ve gitmekte istemiyorduk.1 hafta burada tatil yapma kararı aldık ve çokta güzel bir tatil yaptık.Yola devam etmediğimize pişman değiliz.Gönlümüzün istediğini yaptık cünkü çokta iyi bir karar olmuştu.

Sona doğru yaklaştıkça yazmaktan yorulmaya başladım……
Gitmeden Kamp alanı çalışan nemci abimiz ve sağolsun bizi çok güzel ağırlayan Gülay ablamız.

Ve bodrum tabelası es geçemem….

Bulunduğumuz yerden bodrum otogarını aradık ve KAMİL KOÇ TURİZMİN bisikletimizi alıcağını düşünerek ki yanlış bilmiyorsam / Federasyonla anlaşması olan bir firma / madem anlaşması var hadi gidip oradan alalım dedik..Telefonda biletleri ayırtıp 3 bisikletli oldugumuzu belirttikten sonra tamam gelin biletlerinizi alın denilmesine karşın bodruma gittiğimizde ucuk rakamlar ve rüşvet istenmesi bizi son derece üzdü ve sinirlendirdi..Neymiş otobüs şöförünün insanlığına kalmış yok fazladan para verebilirmişiz,kim parasıyla rezil olmak ister ki ? Neyse
Saolsun Aydın Turizm bizi kırmadı ve daha ucuz ve rüşvetsiz olarak biletlerimizi aldık…

Herneyse dostlarrrrrrr ……

Biz bu genç yaşımızda böyle güzel anılarla ayrıldık oralardan bir nebzede
size yaşatabildiysek ne mutlu bize……

Avrupa Yakası Pedal Grubu
İSTANBUL

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
Sevgili gençler...
Kutluyorum sizi.Çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.Fotoğraflarınız ve paylaşımınız da süper.Heyecanınız ve coşkunuz alkışı hakediyor.İçinizdeki bisiklet sevgisini destekleyen,sizlerden daha nice turlar bekleyen bir abiniz olarak çok zorunlu olmadıkça gece sürüşleri yapmamanızı öneriyorum.Bu tür turlarda güneşi iyi kullanmak çok önemlidir. Büro çalışmasına önem verin.Haritalar üzerinde hedefi günlük etaplara göre kendi performansınızı göz önünde tutarak gerçekçi bir şekilde bölün. Güneş batmadan konaklayacağınız yerde olun ki rahatça kampınızı kurup dinlenin.Ne kadar iyi dinlenirseniz bir sonraki günün o kadar keyifli olacağını unutmayın..Tur yapmak asla perişanlık,yarı aç yarı tok,uykusuz,yorgun ve derbederlik değildir.Tam tersi tüm yaşamınızda torunlara hikayeler bölümüne atacağınız bir çok anının biriktiği unutulmaz,çok özel bir deneyimdir.Ciddi bir iş yapıyorsunuz.Yol güvenliğine de çok dikkat edin.Tebrik ediyorum üçünüzü de.Sevgiyle kucaklıyorum.Umarım bir yerlerde karşılaşırız ve birlikte pedallama şansımız olur..

(link)

(link)

(link)

(link)

Onur Berberci

Forum Bağımlısı
Tepki
1.183
Harikasınız beyler. Büyük cesaret. Ben de izin sürecimde birilerini bulsaydım yanıma düşünüyordum böyle bir uzun tur. Seneye de düşünürseniz denk getirelim bi şekilde. Çok imrendim valla. Bu arada çorbadan başka birşey yemediniz mi siz? :) Paso çorba çorba çorba :) Size Bulutsuzluk Özlemi'nin bir parçasını armağan ediyorum. Yine düştük yollara yollara yollara yine aştık dağları dağları dağları. Durumunuzu bundan daha iyi anlatan bi parça yoktur heralde :) Tebrik ediyorum sizi. Akşam görüşürüz.

Akif Y.

Aktif Üye
Tepki
41
elerinize ve ayaklariniza salik
güzel gezi olmus
tek bir sey göremedim ben ya yazmamisin ya da gözümden kacti
kac km yaptiniz siz ortalama hiz vesayre

• Beğen
Tepkiler: Sefa Yıldız