Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

istanbul , behram-assos turu (5gün)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında sedatozer tarafından paylaşıldı.

1. sedatozer

sedatozer Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Herkese merhaba arkadaşlar. 21-25 ağustos tarihleri arasında İstanbul’dan Assos’a yapmış olduğumuz ilk uzun turumuzun görüntülerini bu konu içerisinde paylaşacağım.

Haftalar öncesinden rotamızı belirledik:
    1.GÜN (21Haziran2014-cumartesi)
    21 haziran saat 6.00 uyandık Üsküdar-Fıstıkağacından Kadıköye gidiyoruz üçüncü arkadaşımızla buluşmaya.
    İDO ile Bostancıdan Avşa’ya gidiyoruz (saat 8.45)
    Avşa adasına geldik,bisikletler deniz suyundan tuzla kaplanmış .Adayı turlamaya başlıyoruz
    Bugün adanın etrafını dolaştıktan sonra Avşa-Erdek vapuru ile Erdek’e geçeceğiz Fatih’le birlikte. Dağ bisikleti olan arkadaş (üst fotoğraf-arkadaki) bizden ayrılıp İstanbul’a dönecek.
    Adayı bisikletle turlamanın hiçbir anlamı yokmuş bunu anladık .Gezip görülecek biryer yok .Bisikletle gidelim dolaşalım derseniz tavsiye etmem çok yorucu bir parkur .Adanın etrafı 19 km inişli çıkışlı düz yol yok diyebilirim.
    Ada etrafını turladıktan sonra karnımızı doyurup biletlerimizi aldık.
    18.15 Erdek vapuyla Avşadan ayrılacağız. İskelede beklerken yanımıza Kemal abi gelip otuyor ve bizle diyalog kuruyor .Kendisiyle tanıştıktan sonra bize bisiklet mecaralarını anlatmaya başlıyor.Kendisi çocukluğundan beri bisikletle iç içe.O da Erdek’e geçecek Eskişehir’e oğlunun mezuniyet törenine gidecek.Yol boyunca çok hoş sohbetlerimiz oldu bize birçok nasihatte ve tavsiyede bulundu.
    Erdek’e inmemize az kalmışken sağanak yağmur başladı ve yaklaşık 1 saat yağmaya devam etti.
    Bugünü Erdek’te geçirip sonra Gönen’e hareket edecektik. Dinen yağmurun ardından beyinleri yakıp yola koyulduk Fatih’le birlekte.Gidebildiğimiz yere kadar gidip konaklamaya bir yer bulacaktık.Yol ıslak,hava soğuk.
    Erdek’ten Edincik’e kadar gidebildik hava kararmıştı yolda . Saat 22.00
    Girişteki ilk kıraathaneye girip iki abiyle konuştuktan sonra burada konaklayabileceğimiz bir yer olmadığını söylediklerinde yıkılmış durumdaydık.7km ileride bir köyün misafirhanesi olduğunu,orada kalabileceğimizi söylediler .Hava karanlık yollar bozuk ve ışıksız.
    Biraz daha ilerleyip kasapa sorduk oda bizi zabıtaya yönlendirdi ,o yardımcı olur size dedi.
    Zabıtaya doğru ilerlerken yolda Metin abiye denk geldik .Ben kendimi tanıtıp konuşmaya başlayınca gelin bakalım oturun şöyle deyip bize çay ikram etti kıraathanede.Oğlunu çağırdı oğlu Hayrettin’le tanıştık sonra abisi geldi.O da zamanında il il dolaşıp kamyonetle zeytin satışı yapmış ve birçok Anadolu insanının evinde misafir olmuş. Kendisi bizi sevdiğini söyledi ve sizi bu gece ben ağırlayacağım gençler dedi, bizim gözlerimiz parladı tabi sırılsıklam olduk ıslak yollarda.Kendisine ve ailesine ne kadar teşekkür etsek azdır.Bütün ihtiyaçımızı karşıladılar sağ olsunlar. Tur boyunca Hayrettin’le mesajlaştık nerede olduğumuzun bilgisini verdik .Güzel bir dostluk kurduk.
    Birinci günü böyle atlattık ..

2.GÜN ( 22Haziran2014-Pazar)
    Sabah saat 6.00 da uyandık.Metin abi ve ailesiyle helalleşip 6.30 da yola çıktık . Edincik’ten çıktık 4km sonra Fatih’in lastiği patladı .İlk benzin istasyonuna girerek lastiği değiştirdik .
    Saat 7.30 Gönen’e doğru yola koyulduk .
    15km gittikten sonra benzinliğe girip çikolata ziyafeti yaptık .
    Yokuşları çıktık ,şimdi güzel bir iniş var .Ben inişe geçtim ,Fatih inişe geçemeden lastik tekrar patlamış. İnişi tamamlayıp düz yolda devam ederken Fatih aradı ve o haberi verdi .Yukarıdan yürüyerek inecekti.Ben 200 metre ilerideki terk edilmiş benzin istasyonuna girdim ve beklemeye başladım.
    [​IMG] [​IMG]
    Fatih 20-25 dakika sonra geldi.Sinirli,morali bozuk ve tükenmiş.Gönen’e 7 km kalmıştı.Bu sefer tekerleği gönende yaptırmaya karar verdik ve bir minübüs durdurduk
    Gönen’e kadar götürdü .Gönen garajında indirdik bisikletleri.Bugün Pazar bisikletcilerin kapalı olma ihtimali yüksek .
    Plevne camii karşısında bisikletçi olduğunu öğrendik ve gittik.
    Şansımıza açıktı ama amcam çok suratsız ve kapitalistti .Lastiği değiştirecek altı üstü,neyse..Ondaki lastik sibobunun çapı daha genişti ve janttan geçmiyordu,yama yapmayı da kabul etmemişti.Janttaki deliği matkapla genişletmesi gerekiyordu yeterki olsun diyerekten kabul ettik.Bu sefer de sibop kısa geldi ve janttan çıkmadı.
    Fatih amcayla uğraşırken ben çıktım başka bisikletçi aramaya .Yolda sorduğum ilk kişi beni başka bisikletçiye götürdü şansa oda açıktı.Konuştum anlattım durumu .Yapamazsa getirin dedi Kadir abi. Gittim aldım jantı lastiği .Fatih’te bisikleti getirdi .Aralarında 800metre var .
    Kadir abi hemen çay ikram etti.Ve işe koyuldu.
    Kadir abi lastiği tamir etti ücreti ödedik ve karnımızı doyurmaya gittik.saat 12.10
    Deniz pide salonu
    Tam öğle sıcağıydı yola çıkamazdık.Göneni turladık vakit geçirdik.Gönen’i beğendik.
    Saat 14.30 Balya’ya doğru yola çıktık .Gönen’den çıktık yol üzerinde ilk benzinliğe girmek durumunda kaldık hava çok sıcak buharlaşmak üzereyiz.
    Benzinlikte,çardak altında tek başına oturan pala bıyıklı abinin yanına selamımızı vererek oturuyoruz.Tanıştığımız herkese rutin olarak her şeyi anlatıyoruz .Edremit’e Balya üzerinden mi Yenice üzerinden mi gitmeliyizi tartıştık .Balya üzerinden gidecektik .saat 15.30 yola çıktık Hacıveli obaya geldik ve buradan sonrası hep yokuş yukarı .
    Yol sağ tarafa doğru uzanıyor .Dağı aşacağız .
    Çıkmaya başladık Fatih 1km sonra indi bisikletten ben devam ettim satabil bi şekilde.Yol üzerinde demlenen dört abiye merhaba dememle gel soluklan demeleri bir oldu ve yanlarına gittim .Burdada aynı muhabbetler oldu.Fatih on dakika sonra geldi . Burdan sonrası hep yokuş,35 km böyle devam ediyor dediler.Birisinin kartalı vardı ,ben sizi kadıköye kadar götürcem dedi yani 30 km .Bisikletleri yerleştirdik ve uçuşa geçtik .Yollar virajlı dik biz kartalla uçuyoruz tabiri caizse .Sağ salim geldik kadıköye .Bu kısım çok iyi denk geldi yoksa biz bu yolda nasıl gidermişiz bilmiyorum.Yolda yol genişletme çalışması var heryer toz duman.
    Balya’ya doğru yola koyulduk arabadan iner inmez .Balya’da düğün vardı sokak ortasında.Bekledik biraz ,sonra sorduk geçsek ayıp olur mu diye geçin geçin dediler. Fatih önden geçti, tam kalabalığın yanından geçiyorum herkesin elinde biralar ,fark ettiler beni hemen çektiler oynamaya biri bisikleti yere bırak diyor bırakmadım aldı duvara yasladı ,çok eğleniyorlardı beni de oynattılar ilk defa bir düğünde oynadım çok rahattım hiçbirini tanımadığım için .İki üç dakika sonra ayrıldım onlardan.Düğün sahibi yemek ikram etmek istedi teşekkür ettik ayrıldık sonra pişman olduk yemek yemediğimize 
    Ve Balya çıkışında bir çeşmenin önünde soluklandık.
    Burdan sonrası da inişli çıkışlı ama zorlamadı pek.20km gittikten sonra arkamızdan kamyonet geliyordu durdurduk ve bisikletleri koyduk kasasına . Çanakkaleli Tacettin abi bizi Edremit yoluna kadar götürdü sağolsun .
    Bu yol en temiz yoldu artık .Karnımız çok açıkmıştı 12 km sonra benzinlik yanındaki restauranta girdik yemeye başladıktan sonra fotoğraf çektim .Burda tam güneş batmaya başlamıştı.1 saat kaybettik kötü oldu.
    Burdan sonra 24 km hiç benzinlik yoktu.saat dokuz oldu hava karardı yollar ışıksız ,hızımız çok düşük .Nerede kalaçağız diye kara kara düşünüyorduk yol boyunca .Sonunda yeşil ışıklar gördüm .
    Bu ışıkların ne olduğunu anlamaya çalıştık yaklaşınca fark ettik burası restauranttı.Yolun karşısına attık kendimizi, Girdik içeri.
    Yatacak yer kestiriyorduk gözümüze . Yetkili Faruk abiyi bulduk tanıttık kendimizi.Biz onikide gidiyoruz sonra burası sizin dedi .Mescid vardı burada yatabilir miyiz dedik kabul etti sağolsun geceyi burada geçirdik .

2. sedatozer

sedatozer Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    3.GÜN ( 23Haziran2014-Pazartesi)
    Sabah 5.00 a kurduğumuz alarmları 5.30 a erteledik.saat 6 da Edremit’e doğru yola koyulduk.

Yollar bomboş ,inişli çıkışlı.3km yol aldık yine bir dikten sonra iniş var ben yine indim Fatih arıyor ,inişe başlarken lastik tekrar patlamış. Yürüyerek gelecek.On dakika sonra geliyor.Hemen otostop çekiyor ama nafile kimse durmuyor.Fazla oyalanmadan başladık tamire.
    Lastiği tamir edip koyulduk yola güneş yükseliyor.Yol üzerinde doğal kahvaltımızı yaptık .

Buradan sonra 10 km iniş yollar güzel. maximum hızı bu inişte yaptım .
    İniş bitti dik çıkışlar karşıladı.Edremit’e 24 km kaldı.
    Dik tırmandıktan sonra benzinliğe girdik ve kiraz kayısı ile enerji topladık
    Benim gözler uykulu
    Saat 10.45 benzinlikten ayrıldık .Bir iki iniş çıkış sonra yol dümdüz ,hızımızı koruyarak Edremit’e kadar devam ettik .Edremit’e öğle olmadan vardık.
    Çarşı içindeki çay bahçesinde Karadut suyu içtik .
    Edremit’i turladık.
    Ayranı çok beğendik
    Saat ilerlemiyor ve biz yola çıka kararı verdik.5 km de bir mola verecektik .saat 13.45 yola çıktık.Her iki benzinlikten birinde durup mola veriyoruz.
    Altınoluk’a vardır ve buradan daha fazla gidemezdik.Çok yorucu,çok sıkıcı bir yol olmaya başlamıştı yanan asfalt üzerinde bisiklet sürmek .Uzunca bir mola verdik .Sıcaklık azalmaya başlamıştı dut ağacının gölgesinde,çeşme kenarında uyuklarken.Yol buralarda genel olarak dümdüz Küçükkuyuya kadar..
    Küçükkuyu’dan çıktık Assos’a döndük.
    24 km miz kaldı .
    Yol çakıllı ,inişli çıkışlı ve virajlı .
    2 km gittikten sonra arkamızdan beyaz bir kamyonet geliyordu.El işareti yaparak durdurduk.Abi atlayın dedi.Ne tarafa dedim Assos’a dedi.Demirci çıktı abi .Attık bisikletleri arkaya.
    Suskun İki de çırağı vardı .
    Yol baya dikleşmeye başladı gittikçe .Bizim Assos’a varmamız onikiyi rahat bulurmuş.Çok iyi denk geldi
    Assos’a vardık..
    İner inmez Assos’un güzelliğine hayran kaldık.
    Bisikletleri bir yere kilitledik ve gezmeye başladık.
    Antik kente turnikelerden giriş yaptık. İstanbul’da aldığımız müze kartlarımız burada da geçerliydi.
    Normalde giriş ücreti 10 TL.
    Mükemmel güzel bir yer .Buradan sonra hiçbir yer güzel gelmedi bize.
    Biraz oturduk,çay içtik burada,insanlar çok sevecen
    Köyün diğer girişi
    (sol fatih)(sağ ben)

Aristo heykeli. Heykel alçıdan ,fena sayılmaz.

Bir tanıdık aracılığı ile dondurmacı Yahya abinin yanına gidiyoruz .
    Yeni otomobil almış kurban kesmis, bize de ikramlarda bulunuyor.Kendisi buralarda pek meşhur.Köyün sahibi gibi.Bize antik limanda kalacak yer ayarladı hemen.
    Dondurma mükemmel..
    Hava karardı biz aşağı antik limana indik .

4.GÜN ( 24Haziran2014-Salı)
    Sabah fotoğrafları.

Beş saat uyku yetti nasıl olduysa .Kahvaltımızı yaptık,enerjimizi topladık.

Burası mavi bayrak almış .Deniz cam gibi.Yüzdük güneşlendik.Saat dört gibi antik limandan ayrıldık kadırga koyuna gitmek için.Bu geceyi orada geçireceğiz ..yol 5 km

Yahya abi kadırga koyunda kamp alanı ayarladı sağolsun.

Kadırga koyunda bir şey yok biz beğenmedik.Gece şiddetli rüzgar vardı.Çadır uçacak gibiydi.

5.GÜN ( 25Haziran2014-Çarşamba)
    Saat 5.30 uyandık.Dönüşü otobüs ve İDO ile yapacağız.Gündüz süresi çok uzun yol çekilmez hal alıyor.Saat 6.40taki dolmuşla Ayvacığa gidecektik.Dolmuş geldi ,bisikletler var diye almadı.Kooparatif başkanını aradık o basıp gidince.Başkan 8.10 dolmuşunun bizi alacağı sözünü verdi .
    8.10 dolmuşu geldi bisikletlerle bindik .
    Ayvacık’tan saat 10.00 Bandırma bileti aldık .
    13.30 Bandırma otogarda indik .İndiğimizde bizi bir sürpriz bekliyordu.Benim bisikletin arka lastiği inmişti ne hikmetse.Tekerleği şişirdik ve İDO iskelesine doğru 15-20 km hızla yavaşça gittik.Yolda hiçbir sorun olmadı eve gelene kadar.
    Saat 15.30 İDO-Yenikapı hareket
    Yenikapı’dan inince Fatih’i Tophane’de bıraktım ve Kabataş iskelesine giderek Üsküdar’a geçtim.
    Ve evdeyim..Toplam 258,3 km yapmışız fena sayılmaz ilk uzun tur için.
    Çıktığımız ilk uzun yolculuktu.Çok eğlenceli ve eğitici geçti bizim için.Assos tek kelimeyle mükemmeldi.Gittiğimize değdi.
    Bu tür turlar düşünen arkadaşlar olursa katılmak isteriz her daim.
    Herkese iyi günler dilerim..

3. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Çok beğendim, beğen tuşunu sertçe klikledim.

Geçtiğiniz yerlerde tanıştığınız, konuştuğunuz insanlarla ilgili daha detaylı bilgileri kendi not defterinize kaydedin. Daha sonra bu bilgilerden sosyolojik olarak, insan-coğrafya ilişkisi üzerine bir tez çalışması çıkabilir.

Fotoğraflar bir o kadar kaliteli ve özenliydi.
    Lisedeyken fotoğraf makinam vardı, objektifini kendimiz ayarladığımız, güzel resimler çekiyordum. Cep telefonu geldi mertlik bozuldu, ortaya saçma sapan fotolar çıkmaya başladı. İyi bir makina alim diyorum, nereye koyacağım? Şehir içinde turlarken rahat değil.

Jant profili uzun olunca uygun iç lastik bulmak problem oluyor. Benimkini de ara bir adaptörle şişiriyorum, kısa kaldı. Bulunca birkaç tane alıp zulaya atmak lazım.

İki tane aslan civan gençsiniz ama yazın, bu sıcakta yol gitmek kolay değil, beyin haşlanır mazallah. O yüzden zaman zaman araç kullanmanız isabet olmuş.

Teşekkürler, elinize sağlık.

4. sedatozer

sedatozer Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    yorum için ben teşekkür ederim

5. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok özenli bir anlatım, güzel fotoğraflar, harika bir tur olmuş. Tebrik ederim.

6. sedatozer

sedatozer Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim