Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul-bandırma-truva-bozcaada-assos-cunda...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında özgür çelikkaya tarafından paylaşıldı.

1. özgür çelikkaya

özgür çelikkaya Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle merhabalar,

forumdaki ilk tur yazısı denemem, ve aslında ilk "uzun" olarak nitelendirilebilecek şehirlerarası turum :) Bu yüzden, fazlasıyla amatör; gerek yazı, gerekse tur... Ancak bir yerlerden başlamak gerekiyordu malum... :) Umarım ben ve iki arkadaşımın yolculuk boyunca aldığı keyfin bir parçasını da olsa sizlerle paylaşabilirim ve umarım okurken keyif alırsınız. 6 günlük bir gezi ve bu yüzden biraz uzunca; sıkmaması dileğiyle...

İstanbul'dan Çağdaş ve Handan adlı iki arkadaşımızla, Rumeli Hisarüstü'nden 23 Nisan sabahı erken saatlerde, Yenikapı üzerinden Bandırma'ya geçmek üzere yola çıktık. İki arkadaşımın da bisikleti Geotech Life, benimkisi ise tur için pek uygun görünmemekle birlikte; Carraro 435 Daytona (ki sağolsun kara çıkarmadı yüzümü :) ).

Yenikapı yolunda, gün henüz doğmamışken Handan ve ben...

Yenikapı'dan 27 lira (öğrenci) + bisiklet için taşıma bedeli (5 liraydı sanırım) ödeyip Bandırma yolunu tutuyoruz. Bisiklet için ekstra bedel talep etmelerini her ne kadar anlamlandıramasam da, o noktada yapabileceğiniz çok bir şey olmuyor.

Bandırma sonrası, 6 günlük güzergahımız da şu şekilde bu arada;

Bandırmaya geldikten sonra, Çanakkale yoluna girmek üzere, havaalanı yönünde kısa bir yol alıyoruz ve karşımıza çanakkale bursa yol ayrımı geliyor, yolculuğumuz aslında burada başlıyor denebilir.

tam da bu ayrımda biraz sıvı takviyesi ve son kontrolleri yapıp yola çıkmaya hazır hale geliyoruz ; solda Çağdaş, sağda Handan :)

Çanakkale-Biga yolu üzerinden bir kare...

Elimizde harita, km hesapları yapıyoruz sık sık :)

yük taşımak için tasarlanmamış olsa da, arkasında yükü ile bisikletim...

260 metrelik bir tırmanış sonrası, gönen çayı'nın denize döküldüğü yeri ayaklarımız altına seren muhteşem bir manzara bizleri karşılıyor;

Bisiklet üzerine makinemizi sabitleyip ender 3 kişilik fotolarımızdan birisini çekiyoruz :)

Biga yolu üzerinde Sinekçi'den geçiyoruz; otoyol kenarında, şirince bir köy. Bir yandan soluklanırken, Çağdaş çantalarını düzeltiyor :)

Kısa bir soluklanmadan sonra yola devam... fotoğrafın ufak halinde pek belli olmasa da oldukça uzun bir yol önümüzde uzanıyor;

Yavaş yavaş Biga'ya yaklaşıyoruz. 4 km kala, Biga çayı altımızda...

Fotoğraf çekmek için durmamızdan faydalananlar da mevcut tabi :)

Programımıza göre, Biga'da kamp kurup, oraları gezip ertesi gün yola devam edeceğiz. Ancak Biga'da kamp yeri bulamıyoruz; hal böyleyken, Biga girişindeki bir benzinliğin yanında küçük bir park bulup, halıfleks üzerine çadırımızı kuruyoruz. biraz garip olmuyor değil tabi, ancak başka çare yok :)

Oldukça soğuk geçen bir gece ardından, ertesi gün yola devam ediyoruz; önce Çan, ardından Bayramiç. Biga-Bayramiç yolundan birkaç kare...

Bayramiç'e gelmeden önce Etili köyü ve sonrası...

Muratlar köyü civarı, 362 metrelik bir rakımda;

Özellikle yollar buralarda muhteşem, etrafı yemyeşil, dereler, dağlar...

yol üzerinde bir su molası...
    ve güzel yola devam...

Bayramiç'e varıp orada konakladıktan sonra ertesi gün, Ezine, oradan da Truva'ya geçiyoruz.

Ezine girişinden bir kare;

Ezine-Truva yolu üzerindeki menredes çayının kıyısında soluklanıyoruz biraz...

Truva'ya giderken aynı istanbul'daki gibi "çamlıca" adlı yüksekçe bir tepe var, orayı da geçip truva'ya yaklaşıyoruz.

ve truva'ya varış... adettendir, sembolik at içerisinde pozlar... :)

Truva'yı, antik kenti ve hemen yanındaki Tevfikiye köyünü gezip, çadırımızı orada bulunan bir kamp alanına kuruyoruz, ve ertesi güne kadar güzelce dinleniyoruz...

Truva'dan sonra, Eyvah Eyvah'ın çekildiği Geyikli'ye gidip oradan da Bozcaada'ya geçmeyi planlıyoruz. Yol üzerindeki küçük köylerden birkaç kare daha...

Çanakkale tarafının ne kadar rüzgarlı olduğunu anlatmaya gerek yok, haliyle etrafta sıklıkla rastlanılan bir manzara; rüzgar gülleri...

Geyikli'nin merkezine uğramadan direkt feribot'a gidiyoruz Bozcaada'ya gitmek için. Bozcaada'ya varıp birer çay içtikten sonra, bozcaada kalesi'ni geziyoruz.
    Eski rum mimarisi, dar ve arnavut kaldırımlı bozcaada sokakları gerçekten muhteşem...

Adanın diğer ucunda, ayazma sahili var. henüz sezon açılmamış olduğundan biraz ıssız, ancak yazın ne kadar güzel olduğunu tahmin etmek zor değil.

2. özgür çelikkaya

Seviye:
    devamı...

Ada'da bir gün kaldıktan sonra, tekrar geyikli'ye dönüyoruz. buradan sahil yolunu takip ederek, dalyan üzerinden devam edip Assos'a varacağız.

Geyikli'de bütün gün bizi yalnız bırakmayacak olan yağmura yakalanıyoruz.

Dalyan yolundan bir kare;

Dalyan'da bulunan "Alexandria Troas" adlı antik kenti geziyoruz, henüz kazıları bitirilmemiş olmasına rağmen muazzam güzellikte bir yer...

Burayı geçtikten sonra, Gülpınar ilçesine doğru yol alıyoruz, apollon symintheon tapınağı var burada. Oradan da Assos planımız... ancak hava kararıyor, fena bir yağmur... Gülpınar'da konaklamayı düşünüyoruz; zira hem soğuk hem yağmur, hem de gece yolculuğu biraz korkutuyor... Ancak Kamp kurabileceğimiz bir yer yok, pansiyon da yok. Assos'a kadar yol almak zorundayız gece mecburen. yol boyunca çok küçük köyler dışında tek bir ışık dahi yok. zifiri karanlık. Yolda önümüze çıkan yaban domuzları falan... oldukça adrenalin dolu bir gece yolculuğu sonucu sağ sağlim ulaşıyoruz assos'a :)

Bu yolculuk öncesi bir iki kare;

Ve Assos...
    athena tapınağı
    amfi tiyatro
    Çağdaş...

Assos'tan sonra, küçükkuyu üzerinden Akçay, oradan da Ayvalık ve Cunda...

Küçükkuyu yolu üzerinde sahilde çok keyifli yollar var;
    Handan,
    Çağdaş ve ben,

Akçay'dan..

Burhaniye-İzmir yolundan bir kare...

sonunda Ayvalık...

E tabi, ayvalık'a gidip hakiki ayvalık tostu yemeden olmazdı... :)

Ayvalık'ta biraz oturup dinlendikten sonra, son durağımız olan Cunda adasına geçiyoruz, gerçekten huzur veren bir havası var, bütün yorgunluğumuzu aldı desek yeri...

Cunda yolundan birkaç fotoğraf,

Ve Cunda'da rakı-balık ile final... :)

Her metresi birbirinden güzel, 500 km civarında yol yaptık Cunda'ya kadar. Zamanımız kısıtlı olmasaydı, daha da güney'e inmeyi planlıyorduk ama başka sefere artık...
    Ayvalık'tan otobüs ile istanbul'a geri dönmek suretiyle tamamladık turumuzu. Kesinlikle çok çok güzel bir deneyimdi hepimiz için.
    Buraya kadar sıkılmayıp okuyan/okuyabilen herkese çok teşekkürler... :)

3. engin ku

engin ku Aktif Üye

Seviye:
    Bu ilk tur paylaşımınız ile ilgili 3 şey söylemek istiyorum.. Harika tur, harika fotoğraflar, harika anlatım :) Süpersiniz :in:

özgür çelikkaya bunu beğendi.
  4. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tebrikler;Guzel bir tur.

5. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Büyük bir zevkle okudum. Tebrik ederim.

6. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    "İlk tur için harika" demiiyorum... İlki harikadır çünkü. Yol ve fotoğraflarınız çok güzel.
    Benim de gitmek istediğim yerler...

Paylaşımınız için teşekkürler

five

7. Kemal Caner

Kemal Caner Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz arkadaşlar.

8. adilekci

adilekci Üye

Adı:
    Abdurrahman Dilekçi
    Seviye:
    Çok süper bir tur olmuş.. Ayaklarınıza sağlık.. :)

9. ahmetadanalı

ahmetadanalı Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tur yazınızı zevkle okudum. fotograflar harika. paylasımınız icin tesekkürler.

10. özgür çelikkaya

Seviye:
    güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim...

11. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sıkmak mı?.. Bizim 4 saatlik geziye yazdıklarımız bundan daha uzun Özgür bey... :D

Çok güzel bir ekip, harika bir tur... Ve bir o kadar güzel foroğraflar... :in: Geçtiğim yerler de olunca hele bir başka merakla izledim yolunuzu... Emeğinize sağlık Özgür bey, bundan sonra yapacağınız turlarınızı da merakla bekliyorum... :)

12. özgür çelikkaya

Seviye:
    Çok teşekkür ederim :)

uzun olmasın diye atladığım, ekleyemediğim bir çok fotoğraf, bir çok hikaye var; bundan sonrakilerde daha rahat olurum öyleyse :)

Tekrar çok teşekkürler yorumlarınız için :)

Ahmet Salih Özenir bunu beğendi.
  13. özgür çelikkaya

Seviye:
    Ayrıca Ahmet Bey, özel mesaj atamıyorum "50 mesaj gerekliliği" sebebiyle... 50 mesajı en kısa zamanda tamamlayıp cevap vereceğim mesajınıza :)

14. murat kaya

murat kaya Yeni Üye

Selam,

Ben Murat Kaya yapmış oluğunuz bu ilk muhteşem uzun geziniz ve bizimle paylaştığınız için teşekkürler.Ben de henüz uzun tur yapmamış bir bisikletsever olarak ilham kaynağım olunuz.Bundan sonra planlayacaığınız uzun tur için kabul ederseniz sizlere katılmak isterim.Mail adresim muratk.1@hotmail.com

Tekrar sevgiler saygılar...

15. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok keyifli bir tur olmuş, payllaşımınız için teşekkürler

16. özgür çelikkaya

Seviye:

Çok teşekkürler. Böyle bir şeye vesile olabildiysek ne mutlu :) Tekrar bir tur olması durumunda birlikte yola çıkmayı ben de çok isterim. Yakın tarihte olması halinde konuşur, birlikte güzel bir tur daha yapabiliriz.

Tekrar teşekkürler...

17. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    güzel bir tur yapmışsınız. Fotograflar ve yazılar da gerçekten kayda deger. Begendim ben yaptıgınız turu. Bozcaada çok güzeldir , sessiz ve sakin ( ben gittigimde öyleydi en azından 1993'te ).

Gezilerinizin devamını dilerim.

18. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ne kadar kayifli bir tur gerçekleştirdiğinizi resimler tüm çıplaklığı ile anlatıyor.tura katılan herkesin ayağına emeğine sağlık...

19. Rikoenriko

Rikoenriko Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence süper bir tur olmuş TEBRİKLER geçen yıl bende çanakkale ayvalık arasını sizin güzelgahta gerçekleştirdim. küçük bir bilgi bu turun ne kadar keyifli olduğunu tahmin ediyorum bununla birlikte anlatım daha uzun ve ayrıntılı olabilirdi.
    özellikle bozcaada - gürpınar sonrası yağmurda gece sürüşünüz. (ilk uzun turunuz olmasına rağmen rampalardaki zorluklar ve ayrıca Handan Hanım'ın bir bayan olarak o kadar uzun tur performansı)
    PC: Bayan olarak derken pozitif ayrımcılık yapmak istedim.
    Saygılar.

20. Eren AYDIN

Eren AYDIN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Harika olmuş ellerinize ayaklarınıza emeklerinize sağlık.
    Aslen Çanakkale/Bigalıyım. izleyince ayrıca bir sevindim. Geçen yaz bende bandırmaya deniz otobüsü ile geçip Biga ya pedallamıştım. 110km civarı tutmuştu. yollardaki tadilat dolayısıyla oldukça zor olmuştu. Ayrıca 24Nisan da da Assos ta idim. Tiyatroda çekilen karenin birebir aynısı benim arşivimde de mevcut:=) İnsan kendi memleketine olan turları görünce daha bi mutlu oluyor:=) Keşke daha fazla fotoğraf izleyip anlatım okuyaiblseydik:=)
    Teşekkürler.