Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul-Atina Bisiklet turu (14-26 Eylül 2013) 11. Gün (Lamia-Thiva)

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

1. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    25/09/2013 – 11. Gün Lamia – Thiva
    Sabah kahvaltının sonrası yine yola düşme vakti gelmişti. Lamia’dan çıkıp ana yola vardığımızda günün en sağlam yokuşunu da uzakta, karşımızda görmüş olduk. Leonidas’ın heykelinin bulunduğu yeri kabaca haritadan belirlemiştik ama tam yerini levhaların göstereceğini düşünüyorduk. Genelde 300 Spartalı filmi üzerinden devam eden geyiğimiz ana muhabbeti oluşturuyordu. Filmde geçen ve dar bir kanyondaki taktiksel karşılaşmayı anlatan sahnelerin, çevrede görülen hangi kanyonda gerçekten olmuş olabileceğini tahmin etmeye çalışıyorduk. Her ne kadar yolun doğrultusunda olmasa da uzaktan gördüğüm dar ağızlı bir kanyonun, bu filmde geçen sahnenin gerçekleşmesi için uygun bir yer olduğunu düşünüp Uğur’la paylaştım.
    Thermophila, “sıcak su kaynağı”nın bulunduğu yerdi ve ana yoldan biz ayıran levhanın götürdüğü ilk yer de bu kaynak olmuştu. Bizdeki küçük binalı kaplıcaların bir benzerinin bulunduğu alanda, açık havada, kayaların arasındaki kaynaktan çıkan sıcak suya giren insanlar gördük. Çok güzel görünüyordu aslında burası ve suya biz de girebilirdik belki ama günün, turun en uzun etabına sahip olması bizim fazla vakit kaybetmeden yola devam etmemizi gerektiriyordu. Biraz daha devam ettiğimizde, yolun solunda, içinde Leonidas heykelinin bulunduğu anıtın olduğu geniş alanı gördük. Hemen fotoğraf makinalarına davranıp fotoğraflamaya başladık. Çevrede kimse olmadığı için heykelin altında birbirimizin fotoğraflarını çektik. Çevreyi izlemeye koyulduk. Leonidas ve 300 Spartalı temalı geyikler yaptık. Tam bu sırada birkaç tane büyük tur otobüsü yanaştı ve içinden onlarca turist elinde fotoğraf makinalarıyla çevremizde koşuşturmaya başladı. Birilerini bulmuşken birlikte fotoğraf çektirelim istedik Leonidas heykelinin altında. Makinamı, fotoğraf çekmesi ricasında bulunduğumuz bir kadına verip yerimizi aldık. O da fotoğrafımızı çekti ve makinayı geri aldım. Çekilen fotoğrafı kontrol ettiğimde bir gariplik fark ettim. Fotoğrafta Uğur ve ben bir arada görünüyorduk ama altında poz verdiğimiz Leonidas yoktu. :) Yani fotoğrafı çeken hanımefendi sadece bizi kadraja alıp basmıştı deklanşöre. Onun için her şey tamamdı. Bu kare bizim için de bu yönüyle anlamı oldu böylece. :)
    Leonidas anıtı ziyaretimiz bitince ana yola geri döndük. Ana yola bağlandığımız yer tam olarak yokuşun başlangıcına denk geliyordu. Önümüzde 13 km.’lik bir tırmanış vardı. Yol döne döne çıkıyor kimi zaman dikleşiyor kimi zaman da eğimini kaybediyordu. Ama en önemlisi ciddi bir ağır vasıta trafiği barındırıyor, tırlar ve kamyonlar bizim yanımızdan bizi rahatsız etmemeye özen gösterir gibi dikkatli bir şekilde geçiyorlardı. Her zaman mesafeliydiler bize karşı :) Fiziksel olarak :)
    Yokuşun sonunda yolun eğiminin azaldığı kısımda sağ taraftaki derin vadi görsel bir şölen sunuyordu bize. Bir yola bir manzaraya bakarak pedal çevirirken arka taraftan gelen jet uçaklarının o şiddetli ıslığı ile irkildim. Kafamı sağa, vadiye çevirdiğimde beni çok etkileyen o ilginç görüntüyle karşılaştım. Bir savaş uçağı, vadi içinden uçuyordu ve benim göz hizamın altında yol alıyordu Yani kısaca ben yerdeydim ve uçak benim altımda uçuyordu. Hemen arkasından da başka bir uçak… İlk defa böyle bir olaya şahit olmuştum. (Uçaktayken aşağıdan uçan bir uçak görmüştüm ama karadayken böyle bir olay çok ilginç gelmişti bana.) Yokuşun bitiminden sonra haritaya göre Amfiklia’ya doğru ana yoldan devam edecektik. Etrafın güzelliklerine baka baka ilerlerken ileride görülen devasa vadi gözümü aldı. Yolun o taraf doğru devam ettiğini düşünüyordum. Aslından içten içe o tarafa doğru gitmesini ve vadinin içine girmeyi istiyordum. Ama Uğur yolun o taraf devam etmediğini sola gideceğini söyledi. Levhaları da takip edip iniyorduk. Levhanın birinde “Hah tamam burası” deyip ayrımdan daldık. İniş yumuşadı ve tatlı bir eğimle ilerlemeye başladık. Çevre, dağ ve vadi bize hoş manzaralar sunarken aslında yanlış tarafa doğru yol aldığımızı geç fark ettik. Yol vadiye doğru ilerliyordu gitmememiz gerektiği halde. Uğur “Yanlış yoldayız.” dedi. Sola doğru gitmemiz gerekirken sağa yönelmiştik. Ben “Oradan gitsek ne olur?” diye düşünür ve bu düşüncemi seslendirirken Uğur, rota değişikliğinin tüm planı değiştireceğini söyledi. Telefondan haritayı kontrol ettiğimizde yolun önceki ayrımlarından sola yönelmemiz gerektiğini anladık. Aslında yaptığımız şey yer isimlerini karıştırmakmış. Amfiklia ile Amfissa’yı karıştırmışız. Belki de ilk harflerine bakıp gerisini dikkate almadık. :) Ana yola ulaşmamız bize 15 Km.’lik ekstra mesafeye mal oldu. Bu arada geçtiğimiz köylerin güzelliği de gözlerimizi aldı ve çok keyifli zaman geçirdik ana yola dönerken. Ana yola döndüğümüzde ise saat 16:30 olmuştu ve önümüzde gitmemiz gereken bir 90 km. vardı. İşin kötü tarafı yol boyu kalacak yer alternatifi de pek yoktu. Ama ilk önce halletmemiz gereken şey açlıktı. Önümüzde uzun ve yüksek eforla geçmemiz gereken bir yol vardı ve mutlaka yemek yemeliydik.
    Amfiklia yolun hemen kenarında olan küçük bir kasabaydı. Yemek amacıyla içine girdiğimizde bir market ve fırından başka fazla bir alternatif olmadığını gördük. Merkez denebilecek yerdeki bir iki kafenin yanında bir de lokanta olduğunu gördük. Uğur içeri girip yenecek şeyleri araştırdı ve bize uygun menü hemen oluştu : Tavuk ve patates. Yanında içecekle tam da aradığımız şeydi. Yemeği halledip hızlıca ana yola döndük ve pedallara asılmaya başladık. Genelde düz olan yolda olanca hızımızla ilerliyorduk. 25 km/s ve üstü hızlarda uzun süre yol aldık. Ben pek inanmıyordum Thiva’ya varabileceğimize ama Uğur çok inançlıydı ve inatla ve güçle basıyordu pedala. O, bu çabasıyla bana da gaz verdi ve ben de daha da güçlü bir şekilde asılmaya başladım pedallara.
    Uzun ve yorucu etabın sonunda hava kararmaya başlamış ve biz de Thiva’ya yaklaşmıştık. Uzaktan ışıklarını görüyorduk. Aklıma takılan konaklama alternatiflerinin sınırlı oluşuydu. Booking.com’da sadece 3 otel görünüyordu. Oralarda yer bulamazsak en yakın alternatif Khalkida’ydı. Deniz kıyısı olduğundan çok sayıda otel bulunuyordu. Ama 35 km.’lik ve gece vakti çok zorlu olacak bir yol vardı arada.
    Yorgun argın vardığımız Thiva’nın merkezinde bulduğumuz ilk otel yer yok dedi Uğur’a. Hemen karşısındakinden de aynı cevabı aldık. Şehrin kenarındaki otelde de yer olmadığı bilgisini alınca Uğur “Dışarıda mı kalacağız ?” demiş otel görevlisine. O sırada resepsiyon civarındaki başka biri de kalmak için yer teklifinde bulunmuş Uğur’a. Pansiyon formatında ama oda yerine evin tamamı… Çaresiz olduğumuz için kabul ettik. Dolayısıyla bugünkü konaklama bizi için turun en pahalı konaklaması oldu. Bisikletleri eve sokup duş aldıktan sonra dışarı çıktık. Yemek alternatifimiz yine pizza oldu. Biraz turladıktan sonra, turun en uzun etabının yorgunluğunu atmak eve Atina’ya doğru son etaba hazırlanmak için yattık.
    Çıkış : 09:30
    Varış : 20:30
    Mesafe : 153,26 km
    Sürüş Süresi : 08:01 saat
    Ortalama hız : 19,11 km/s
    Max. Hız : 56,62 km/s
    Ortalama Eğim Çıkış : %3
    Max Eğim Çıkış : 7
    Ortalama Eğim İniş : %-3
    Max Eğim İniş : %-7
    http://www.mapmyride.com/routes/view/302369585]” http://www.mapmyride.com/routes/view/302369585 [/URL]
    .
    .
    300 Spartalı filmindeki sahnenin gerçekleşmesine müsait olan kanyon girişi
    .
    Sıcak suyun kaynağı
    .
    Leonidas anıtında ben
    .
    Leonidas anıtında 300 Spartalı’daki ünlü pozla Uğur
    .
    Leonidas’ı bir de yakından görelim. :)
    .
    Bu poz olmadan olmaz. :)
    .
    Yokuşa başladık
    .
    Yokuşun yorgunluğu üstüme yansımış :)
    .
    Devam edelim diye can attığım vadi
    Yolun bundan sonrası, 16:30-20:30 arasında 90 km mesafeyi kat etmeye çalışmakla geçti. :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ocak 2014
  2. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Vaktiyle ben de Milano-İstanbul turumda Yunanistan'dan geçmiştim. (Milano'dan Brindisi'ye gidip, oradan Yunanistan/Igoumenitsa'ya feribotla geçip, oradan en güney uçtaki Githio'ya, oradan da sırasıyla Girit, Rodos, Bodrum, İstanbul yapmıştım.)

Yunanistan'a giriş yaptığım andan itibaren aşırı dağlık arazi şok etmişti beni. Sabahtan öğleye kadar dağ tırmanıp, hala sabahtan yola çıktığım kasabayı aşağıda gördüğüm vakidir. :)

Yunanistan turunuz için gönülden tebrik ederim sizi. Umarım rotanız benimki kadar dağlık değildi. Fiyatlar hakkında da bilgi verbilir misiniz? Otel/pansiyon, lokanta vs.

Bir de önümüzdeki yaz da böyle bir tur düşünüyor musunuz? :))

Not: Sanırım hata ile başlık Karditsa-Lamia olmuş ama o bir evvelki günün rotası olmalı.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ocak 2014
  3. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Abdullah Bey Merhaba,
    Yunanistan'dan feribotla İtalya'ya geçmek ve Adriyatik kıyılarından geri dönmek güzel bir tur olur diye düşündüm açıkçası. Bir tur planı da Kırklareli'den başlayıp Odessa'ya kadar Karadeniz kıyısından gidip Yunanistan'dan yaptığımız gibi feribotla dönek (36 saat sürüyormuş Odessa - İstanbul). Plan çok da zaman, para ve imkan olur mu bilemiyorum. İmkan diye belirttiğim kısma eşimin konuya bakışı da dahil :)
    Yunanistan'ın kuzeyden güneye kat ederken benim de dikkatimi çeken şey giderek daha engebeli hale gelmesi olmuştu. Türkiye için de de Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında dağ sıraları mevcut olup ortasında büyük düzlüklerin bulunlası gibi Yunanistan'da da Theselya ovası düzlüğünün iki kenarı da dağlıktı. Ama güneye doğru daha da engebeli bir hale geliyordu. Son günkü etap bu konuda en güzel örnekti bize. Çık-in-çık-in bitmedi. (İnşallah o son günü de kısa zamanda paylaşacağım.) Turun sonunda da her telden not ve görüşlerimiz yazdığımız bir kısım olacak. Fiyatlar, tercihler, beğenilenler, beğenilmeyenler... Ama genel olarak bütçe olarak düşündüğümüz seviyeleri aşmadığımızı söyleyebilirim. 2 kişilik konaklamamız ortalama 40-50€ civarındaydı. Yemek içmek standart seviyedeydi. Özellikle konaklama konusunda Uğur'un internet becerisi çok faydalı oldu bize.

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Siz de tur (İtalya-Yunanistan) yazı ve fotoğraflarınızı paylaşmış mıydınız ? Varsa linkini gönderir misiniz ?

Kazasız ve keyifli turlar.

five

Not: Başlık hakkındaki uyarınız için çok teşekkür ederim. Düzeltmesinin rica etmiştim. Sanırım şu an düzgün görünüyor.

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  4. Abdullah.R

Seviye:
    Merhabalar, ben de iyi dilekleriniz ve turunuzu paylaştığınız için size teşekkür ederim. :)

Benim Milano-İstanbul turu 20 sene önceydi. Basılı fotolar var, günlük de tutmuştum. Bir gün fotoları scanner'dan geçirip günlükle beraber yayınlarım belki nostalji olsun diye.

Odessa rotası gerçekten ilgi çekici ama Akdeniz'e aşığım ben. :)

Önümüzdeki yaza iki alternatif düşünüyorum aslında. Birincisi Ege ve Akdeniz sahillerinden -yine- Anamur. İkincisi ise Akdeniz sahillerinden güney Avrupa. (Yunanistan-İtalya-Fransa-İspanya artık nereye kadar gidebilirsem) Dönüşü gemiyle yaparım sanırım.

20 sene evvel Milano-Venedik-Brindisi rotasıyla doğu İtalya sahillerini takip etmiştim. Bu sefer güney ve batı İtalya sahillerini takip etmek istiyorum. Hem o şekilde Fransa geçişi de yol üstü olur.

Çadır kurabileceğim yerlerde çadır, aksi durumlarda hostellerde, onu da bulamazsam bed&breakfast türü yerlerde gecelemeyi düşünüyorum. Şimdiden planı netleştirip konaklama ve vize imkanlarını ona göre araştırmam lazım aslında. Buradaki sıkıntı, Fransız rivierasının çok pahalı olmasından korkuyorum açıkçası. Çadır yeri, hostel veya ekonomik bed&breakfast bulamazsam Genova'dan Barcelona'ya gemiyle geçiş yapmam gerekebilir. O zaman da -artan para ve zamanı değerlendirmek üzere- kuzey Afrika kıyılarına sarkabilirim.

Eğer Yunanistan-İtalya yapacak olursanız, batı İtalya sahilleri boyunca Genova'ya kadar birlikte pedallamak isterim. Genova'dan sonrası muğlak şimdilik. Ben emekliyim, zaman sorunum yok. :) Ancak yaza kadar tekrar çalışmaya başlarsam tüm bu planlar çöpe gider tabi.

Ege-Akdeniz sahillerinden güney-Türkiye veya güney-Avrupa turu yapabilecek potansiyel gruplarla şimdiden bağlantı içinde olmakta fayda var.

NEVRES KME ve five bunu beğendi.
  5. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba Abdullah bey :)
    Bahsettiğiniz turların hepsine beni de yanınıza yazarmısınız lütfen :) Şaka etmiyorum, eğer free olursam (emekli) o tarihlerde katılmayı arzu ediyorum.
    Tabiki sizde okey derseniz ;)
    Sevgi ve saygılarımla,
    Nevres

Abdullah.R bunu beğendi.
  6. Abdullah.R

Seviye:
    Yazdım Nevres hanım. :)

NEVRES KME bunu beğendi.
  7. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Abdullah bey,

vize alma konusunda her zaman yardıma hazırım. Ayrıca o tarihlere kadar saydığınız ülkelerde arkadaşlarım aracılığıyla onların arkadaşlarıyla irtibat kurup free şekilde misafir edilme konusunda da elimden geleni yaparım. yunanistan konusunda yatış okey mesela. çok güzel ağırlanacağımız yunan arkadaşım var:) diğer yerler içinde çalışmaya başlarım :)

Fransa ve İspanya da yatış işi tamam:) İtalya için şu an anımsayamadım ama bulurum onu da .)

Abdullah.R bunu beğendi.
  8. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Nevres Hanım merhaba,

Şimdiden planlayabilmenize çok imrendim doğrusu. Çalışan biriyim ve bu tür turları ne bu kadar önceden ne de bu kadar uzun sürelerde planlayabiliyorum :) Çoğu zaman son dakikada kesinleşiyor her şey. Kesinlikle çok güzel bir tur olacağına eminim Abdullah Bey'in bahsettiği İtalya-Fransa turunun. Zaten Yunanistan turunun bende yarattığı en büyük etki "Avrupa'da her yere gidebilirim." düşüncesi oldu. Bunu kendime ispatladıktan sonra para ve zaman gibi detaylar kalıyor geriye. :)

Benim de emeklilik hayalimde çadırlı turlar var. Şu an çadırlı turlara çıkmıyorum ama daha fazla zaman ayırabildiğimde günlük etapları kısaltıp çadırda konaklayacağım. Tabi tüm gerekli malzemelerle...

Kazasız ve keyifli turlar

five

9. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Size de Merhaba Bay Five :)
    Planlamak yolun yarısıdır. Yönünüzü bir nebze belirler. O arada konu demlenir. Rota değişse de tur a çıkma eylemi değişmez. Ben sırt çantalı gezginim. Diğer zamanlardaki turlarımı da bu heyecan ve planla gerçekleştiriyorum. Bisiklet ile uzun tur için bende çiçeği burnunda bir pedaldaşım. İnşallah bunu da başaracağım. Başka rotalarda konuşuyoruz. artık zamanımıza neresi uyarsa :) Belki de İstanbul-Mersin olacak. Henüz o kısmını biz de bilemiyoruz. Ama çalışma hayatım biterse kesinlikle kutlamak için İstanbul-yurt dışı yapmak arzusu içerisindeyim. Vira pedal diyorum. Size de turlarınızın devamını dilerim. Selamlar

five bunu beğendi.
  10. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Evet abdullah bey ben de konuyu yakın takipteyim.Bu yaz için planım Edirne Makedonya idi.Ancak Yunanistan turu da,İtalya turu da son derece cazip.Pasaport,yabancı dil,harita yol vb gibi konularda sıkıntı yok.Tek derdim konaklama.Açıkçası,önceden planlanmış A ve B noktalarındaki konaklama yer ve fiyatları düşündürüyor beni.Yurt içinde sayısız tur yaptım.Konaklamalarımın tamamına yakını sevgili Öğretmenevleri'nde oldu.(Örneğn en son turda Aşkale'de 25,Çaykara'da geceliği 15 lira) Elbette bu sınırın öte yanında bir hayal.Rota tamam;sadece önceden bizlere konaklanacak çok uygun fiyatlı yerler lazım(En azından bana lazım diyeyim) Ayrıca yurtdışına çıkmak isteyen arkadaşların birbirleriyle iletişim halinde olacakları bir Facebook grubu da kurulabilir.Kendi adıma önerilere açığım.

Çok sevdim ben bu turu.Neredeyse her akşam okudum.Aynı ya da benzer bir rotayı yapacağım için ayrıca daha da büyük bir dikkatle okudum.Belki de bir kaç kez.Kutlarım.Cani gönülden tebrik ederim.Bu yazılarınızın tümünü bir blog'da yayınlarsanız daha da güzel olacağını düşünüyorum.En azından ben,kendi turlarım için,tamamını olmasa da büyük bir kısmını yayınladığım bir blog oluşturdum.Hem zaman zaman kendim okuyor,zaman zaman da başka arkadaşlara yol gösterir diye ümit ediyorum.Sizin turunuzun da bu anlamda mutlaka etkileri olacaktır.Artık bisiklet sporunun,bisiklet forum'un "Hangi bisiklet,hangi zincir" kıskacından çıkması,daha uzak mecralara açılması lazım.Bu da, bizler gibi turlara çıkan arkadaşların katkılarıyla gerçekleşebilir.

Ne mutlu ki bir hayalinizi daha gerçekleştirdiniz.Bir turcu olarak yaşadıklarınızı ve hissettiklerinizi kalpten paylaşıyor,sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.

five ve Abdullah.R bunu beğendi.
  11. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Nevres Hanım tekrar merhaba,
    Kesinlikle katılıyorum yazdıklarınıza. Ama ben planlamadan çok hayal kurabiliyorum. Ne zaman gerçekleştirmeye yakın hissediyorum o zaman kıpırtılar başlıyor içimde. Ama hayal hiç bitmiyor. Hep bir rota oluyor aklımda. Hep o rotada pedallarken hayal ediyorum kendimi. Eğer daha önce geçmişsem gözümün önüne getiriyorum manzaraları. İşte buradayım diyorum kendi kendime. Sinop'ta. Anamur'da. Gökçeada'da. Datça'da, Sarp'ta, Selanik'te, Meteora'da, Atina'da ... Hep hayal, hep yeni rotalar, yaş ilerlediği halde daha da zorlayıcı olanlar.. Bazen iki, üç arkadaşla. Bazen tek başına...

Sağlıkla, mutlulukla, keyifle

Kazasız ve keyifli turlar.
    Five

12. aliburak

aliburak Kıdemli Üye

Adı:
    Ali Burak ÜNAL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    birkaç saatte bütün turunuzu okudum, bu soğuk günlerde sizinle birlikte oraları gezmiş gibi hissettim. elinize ve pedalınıza sağlık devamını bekliyorum.:)

five bunu beğendi.
  13. Abdullah.R

Seviye:
    Derya bey, önceden planlanmış konaklamanın güçlüğünde haklısınız. Zaten nerede akşam olacağını önceden kestirmek mümkün olmadığından, önceden yer ayırtmak da mümkün değil. Mesela ortalamanız günde 100 km olsa, yol, rüzgar ve o günkü performans durumuna göre kimi gün 50 kimi gün 150 km yapabilirsiniz. Bu yüzden, önceden yer ayarlamak şeklinde değil de, gidilecek rotanın çadır, hostel ve pansiyon özelliklerini önceden araştırıp, her gün duruma göre karar vermek daha iyi olur diye düşünüyorum.

Mümkün olduğunca çadır konaklamasına ağırlık vererek ortalama ayda 1000 € rahat yeteceğini tahmin ederim. Eh, İstanbul-Genova 1 ay tutsa, Genova-Cebelitarık da 1 ay tutsa, toplamda 2000 € ile Atlas Okyanusuna merhaba denebilir. :)

Yunanistan ve güney İtalya ucuzdur. Kuzeye ve batıya gittikçe servis fiyatları pahalanır. O yüzden, Roma'nın kuzeyinden itibaren restaurant yerine büfe, fast-food, veya hard discount zincirlerine (BİM, Şok vs. gibi) ağırlık vermek gerekebilir. Fransız Rivierasında ise fiyatlar tavan yapacaktır eminim. O yüzden Fransa atlanırsa (Genova-Barcelona feribot ile) ciddi ekonomi yapılabileceğini düşünüyorum. Fransa vizesine ihtiyaç kalmaması da cabası.

Gerçi bunlar teknik detaylar. Başka detaylar da var ama bunlara sıra gelmesi için önce turun kaba inşaatının ortaya çıkması lazım. İletişimi facebook yerine burada (başka konu altında) yapmak daha faydalı olabilir bence, çünkü o zaman bundan habersiz insanlar da tesadüfen konuyu görüp dahil olabilirler. Dahil olmasalar bile, yurtdışı turun nasıl kolayca fiiliyata dökülebildiğini görerek motive olabilirler. Aynı Kudret abinin Anadolu Performans Grubunda yaptığı gibi. Kendi içlerinde iletişim halindeler ama her şey genele de açık.

Bir de, herhangi bir tura referans olmaksızın, tamamen genel bilgi amaçlı, "yurtdışında turlamanın incelikleri / püfleri" gibi bir konu da açılabilir bence. Başta Soner bey olmak üzere, bu forumda çok sayıda yurtdışı tur tecrübesi olan arkadaşlarımız var. Çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Not: Verdiğiniz öğretmenevi fiyatları özel üye fiyatı mıdır bilmiyorum ama, benim iç Anadolu öğr.evlerinde aldığım fiyatlar neredeyse sabit 50 TL idi sorduğum yerlerde, oysa otel 25 TL idi.

cenktamay ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  14. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tekrar selam,
    Hayal etmekte güzeldir. Bende çok yaparım ama en çok sevdiğim hayalimi gerçeğe dönüştürebilmektir. Şimdide hep uzun tur hayali peşindeyim. Sürekli beynimde planlayıp duruyorum. Yaş denilen durumdan da hiç etkilenmiyorum sizde etkilenmeyin :) Önemli olan sağlık, sağlık olmadığında yaşınız her ne olursa olsun, değil rota düşünmek yola koyulmak, sadece Atlas dergisi bakarız :))) Sağlığa dikkat, tur lara devam :) Selamlar

five bunu beğendi.
  15. Uğur Sevim

Uğur Sevim Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhabalar, konaklama ile ilgili bilgi veremiyorum çünkü kaldığımız yer Thiva'da bir pansiyon. herhangi bir yerde reklamını bulamadım. zaten merkezde 3-4 otel falan var, diğerleri deniz kıyıalrında ve oldukça uzakta :)

five bunu beğendi.
  16. Abdullah.R

Seviye:
    Aslında biraz ders çalışıp biraz da kemer sıkarak, ayda 500 € ile de Avrupa turu olabilir belki. Ayda 250 €'ya göre planlarım, 1000 € kenara ayırırım, 500 €'ya işi bağlarım. :D

Aşağıdaki tur da ekonominin dibine vurmuş. :) Okuldayken belki olurdu da, bu saatten sonra zor...
    Malesef link çalışmıyor. :(

Katılıyorum. :)

five bunu beğendi.
  17. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Arkadaş, yayınlayın şu son etabı. Kış vakti tur yazılarını evirip çevirip okumaktan gına geldi. Yeni şeyler lazım :) Sıkıntıdan sizin Antalya-Adana tur yazısını bile buldum :)

five bunu beğendi.
  18. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Bu aralar iş yoğunluğundan elimi süremedim. Oysa her şey hazır. Resimler yüklü, linkleri hazır. Sözcükleri de buldum mu bir yerlerden tamamdır. :) En geç bu hafta sonu. Söz. :) Samimiyetiniz için de çok teşekkür ederim.

Kazasız ve keyifli (Kısa sürede yazısı tamamlanmış) turlar dilerim :)

five

Osman Kıtay bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Ocak 2014
  19. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Üstad konu ile ilgili bir dergi var. uzun turlar için faydalı olduğunu düşünüyorum. İnceleyin isterseniz.
    http://www.baspedala.tv/uploads/7/4/..._temelleri.pdf