Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul Anadolu yakasından selamlar

Konu, 'İstanbul Anadolu' kısmında fatihto tarafından paylaşıldı.

1. fatihto

fatihto Yeni Üye

Seviye:
    Herkese selamlar,

Bisikletimi bu haftasonu alacağım, size yaptığım bir plandan bahsetmek istiyorum.. Henüz bisikletimi almış olmasam bile, "hobi" ya da "spor" kavramlarının, işi icra etmeye başlamadan önceki kısmının da ne kadar keyifli olduğunu düşündüğümü belirtmek isterim;

Telefonumda Mapmyride kullanıyorum.. Araba ile hemen her hafta gittiğim Örnek Mahallesi (Ataşehir) - Sahilköy(Şile) güzergahının bir analizini yaptım. Tek yolculukla, bir gün içerisinde çok da zorlanmadan gidip gidemeyeceğimi kestirmeye çalışıyorum;
    Önce kendime eğimini, yaklaşık uzunluğunu bildiğim ve (istatistikçiler bilir) 100 indexi olarak kabul edebileceğimiz bir referans parçası belirledim (Libadiye Caddesi), ve belirlediğim rotayı 9 ana parçaya bölerek Göztepe köprüsünden başlayıp Kısıklı kavşağına kadar süren Libadiye caddesi ile karşılaştırdım;

Libadiye Caddesi;

03,60 km - %3,7 eğim - çıkış

Örnek Mahallesi - Sahilköy (9 parça , toplam yaklaşık 56 km) ;

03,14 km - %0,6 eğim - iniş
    03,20 km - %3,2 eğim - çıkış
    13,50 km - %0,4 eğim - iniş
    04,50 km - %2,9 eğim - çıkış
    06,00 km - %0,3 eğim - iniş
    03,40 km - %4,3 eğim - çıkış
    05,70 km - %0,2 eğim - iniş
    01,90 km - %3,2 eğim - çıkış
    14,50 km - %0,1 eğim - iniş

Güzergahımın güzel yönü, (ortalama eğimine göre) iniş tarafındaki parçalarının oldukça uzun olması. yani %3-4 civarı yukarı doğru ortalama eğimin olduğu yolların toplamı km cinsinden oldukça kısa.
    Bakış açım da şu, hem uzunluk hem de eğim düşünüldüğünde, 4 çıkıştan 3'ü, libadiye caddesinden daha kolay ya da aynı. Sadece bir tanesinde (%4,3 eğim ve 3,4 km) libadiye caddesinden daha zorlu bir yol beni bekliyor.
    Ancak bu akşam aracım ile aynı güzergahı takip ederken bu planı dikkate alarak beni zorlayacak yolları incelerken gözüme takılan bir nokta oldu. O da, yolun bir noktasında (araç ile giderken gps'den işaretleyip sonrasında mapmyride.com'dan uzaklık, eğim vb. bilgilerine baktım), 1200 metre boyunca yaklaşık 80 metrelik bir yükseklik artışı meydana geliyor (80/1200 : %6 eğim) , araba ile çıkarken o bayır bir hayli gözümü korkuttu.

Sonuç olarak güzergahım ve yol sırasında dikkat etmem gerekenler konusunda yorumlarınızı rica ediyorum,

Libadiye Caddesi ;

Örnek - Sahilköy rotası;

Sevgiler..

2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    fatih bey ,
    bisikleti yeni alacaksınız siz bence 30 km ile işe başlayın ve düz yol olsun sakın olaki 60 km li yola gitmeyin ve rampa olmasın yeni bisiklete başlayanlar önce sahil yolunda bostancı -tuzla -bostancı arası pedallayacak kendilerini orada sınayacak bu foruma 2009 senesinde girdim ve 20.000 mesajı çoktan aştım ve bir çok turlar düzenledim çoğu performansa yönelik idi ,
    evet bisiklete biniş amacınız spor yapmak ise beslenme şeklinizede dikkat etmeniz gerekecek malesef bu ülkede doktorların çoğu bisiklet sporu yapanların haftalık beslenmesi hakkında bilgileri yoktur kaynak kitap taş devri diyeti kitabıdır ahmet aydının ...şile etapları zamana karşı az molalı çok yapıldı ekibim tarafından hep aynı insanlar ile oldu çünki pek sporu seçen yok çoğunluk malesef eğlence amaçlı binmekte, sele üstünde herkez hürdür kişilerin seçim hakkı serbest olacak ..isteyen tabi spor yapar isteyen eğlence amaçlı biner ..

fatihto bunu beğendi.