Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul Anadolu Yakasında neden hiç genç bisikletçi yok ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ozan Güner tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Güner

Ozan Güner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Başlıkta sorduğum gibi ;
    Neden istanbul anadolu yakasında 16-20 yaşları arası bisiklete binen-turlara katılan bisikletçilerimiz yok ? Avrupa yakasından katılan 10 kişiye yakın grup var, fakat anadolu yakada heralde kaynarca-fenerbahçe sahil yolununda etkisiyle kimse turlara katılmıyor.
    Her hafta turlar düzenliyor anadolu yaka'sından Kudret Kurtcebe abimiz bazen düşük tempolu oluyor bu turlar bazen antrenman-off road turları oluyor.Her türden bisikletçinin katılabildiği 1 ayda en az 1 tur oluyor.Lütfen artık düz olan sahil yolundan çıkıp biraz gezi-keşif-performans bisikletçiliğine geçelim genç arkadaşlar. Sahilde gelişemessiniz ve bende sahille başladım bir süre sonra özelliklede tek başınızaysanız çok sıkıcı bir hâle geliyor turlara katılalım gençlerin gücünü anadolu yaka'da gösterelim.

2. Evren T.

Evren T. Bisikletkolik

Seviye:
  3. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    ben son 2 ayda 4-5 antrenman turuna katıldım şile tarafındaki rampaları biliyorsanız 130-140km lik mesafelere gittik fakat buralara giderken anadolu yakadan katılan genç 1 tane bile arkadaşımız yoktu benim dışında, bundan bahsediyorum, sahil gruplarında olduğunu zaten biliyorum fakat sadece sahilde sürmek ile bisiklete yazık ediliyor bence bisikletin hakkını vermek için offroad lara uzun turlara gidilmeli diye düşünüyorum.

4. Evren T.

Evren T. Bisikletkolik

Seviye:
    Biraz bilirim oraları.Sanırım senin takıldığın grubun yapısıyla ilgili olsa gerek.Yoksa çok sayıda genç arkadaşa ben devamlı rastlıyorum.Bir kaç farklı grupla takılmak senin beklentilerini karşılayacaktır sanırım.

5. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ayın 25 inde belgrad turu yaptık, düşük tempolu rampasız gezi-mangal-muhabbet amaçlıydı sadece. Onada katılan olmadı anadolu yakasından 16-20 arası. Avrupa yakasından yaklaşık 10 kişi vardı, anadolu yakasında dediğim gibi sahil yolu yüzünden turlar ilgi görmüyor bence gençler tarafından.

6. Ercan Topalak

Ercan Topalak Üye

Seviye:
    Ozan Güner bunu beğendi.
  7. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ozancığım, aslında çok arkadaş var. Hatta ailelerinin izin vermediği ve/veya babaları ile takılan; babaları hangi tura katıldıysa (doğal olarak!) onunla vakit geçiren sayısız genç arkadaşım vardır. Ayrıca üniversitelerin bisiklet kulüpleri var. İlk aklıma gelen Marmara Üniversitesi. Sonuçta üniversiteye yeni başlayanlar çevre edinmek için ilk olarak gruplara katılıyor. Nasıl olsa ilk günler dersler kebap ya...:)

Espiri bir yana var bea kardeşim. Ama kendini riske atan çok değil sanırım. Uzun turlarda da risk var. Zaten yaptığımız spor kelle koltukta, işin içine "ölüm yolu" gibi tabirler girerse eee tabi henüz ergenliğini tamamlamamış arkadaşlarımız uzak duracaktır.

Dip Not: Bence kimsenin sorumluluğunu alma. Gruplar kurup insanlar birbirine destek olur ama herkes kendisinden sorumludur. Bu sana bir abi tavsiyesi.

Ozan Güner bunu beğendi.
  8. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Üniversitelerin bisiklet kulüplerinin o kadar aktif olduğunu sanmıyorum.Ben sahilde çok denk geliyorum sahile tempo çalışması yapmak için indiğimde, hatta artık göre göre artık ayırt bile edebiliyorum bu geçen günkü çocuk falan diye. Fakat turlarda daha bunlardan biriyle bile karşılaşmadım.O sahil yolu tur bisikletçiliğini öldürüyor.Kelle koltukta gidiyoruz evet , ama bu sahil yolunda bile geçerli, özellikle kasksız kullanan kişiler için. O sahil yolu 2 bisikletin zar zor sığacağı bir yol ve yayalar çoğunlukla o yoldan yürüyor ve bisikletlerin yoğun olduğu gün/saat lerde köprü trafiğinden farkı kalmıyor, 2 li hatta 3 lü yapan arkadaş grupları oluyor karşıdan geleni düşünmüyorlar çarpışma kaçınılmaz oluyor. Hızlı bir çarpışmada kafada kask yoksa çok ciddi sonuçlar çıkartabilir.
    Demek istediğim , bisikleti trafiğe tamamen kapalı bir alanda sürmediğimiz sürece tehlike her yerde var.Belgrad turunun istikameti çok güzeldi sahil yolu özellikle manzara inanılmazdı, zaten belgrad ormanıda ayrı bir güzeldi.Yorucu bir tur değildi beşiktaştan 20km gidiş 20 geliş idi lay lay lom dedik, yine gençleri göremedik. Kudret abi ile bahadır abi ile cemle gidip geliyoruz ama şöyle bide yaşıtlarımda 1-2 kişi olsa çok iyi olacak. Kudret Abi,Hasan Abi(daha 31 yaşında olmasına rağmen) daha şimdiden diyor sen beni geçersin ben yaşlandım sen gençsin diye, bana genç rakip lazım böyle yaşlıyım demeyecek :)Birde gruptaki herkesle abi-kardeş ilişkisi var(yanlış anlaşılmasın bu durumdan çok memnunum) birde tam anlamıyla arkadaş olabilecek 1-2 kişi olsa çok güzel olur gerçekten.Yine belgrad turundan örnek vereceğim orda 53 kişi olduğumuz için her yaştan insan vardı ve biz antrenman tarzı turları sevmemize rağmen belgrad bana o turlardan çok daha ayrı bir zevk verdi çünkü her yaştan-kafadan insan vardı.Sorumluluk kısmına gelince bir insanın sorumluluğunu kesinlikle (özellikle tanımadığım biriyse) üzerime almam zaten ben daha kendim yeni başlamış biri olarak öyle bir niteliğede sahip değilim zaten.
    Karşı yakadaki bisiklet yolu buradakine kıyasla tam bir rezalet olduğu için, o yakadaki tur bisikletçileri her yaştan daha fazla ve bu yakada malesef bu sayı çok az. Aslında sahildeki arkadaşları turlara teşvik etmek lazım asıl o zaman bisikletten tat alacaklardır aynı yolda gidip gelmek bir süre sonra bir amacı yoksa çok sıkıcı bir hâl alıyor

Salih Dinçer bunu beğendi.
  9. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Karşı yaka dediğimiz Avrupa Yakası bence de bisiklet yolları bakımından çok kötü. Sanırım iş dünyasının orada yoğunlaşmış olması ve Anadolu Yakası'nın daha bakir ve sonradan (örn. Çekmeköy, Ataşehir'in ilçe oluşları) konut sayısının artması buraları sanki daha yaşanabilir yer olarak kılmakta. Bu durumda dediğin gibi en azından hafta sonları daha çok bisikletli topluluk görmemiz gerekmekte.

Belki de görev öğretmenlerimize düşüyor. Onlarla tanışmak için okullara gidebiliriz. Ben bu konuda bir çalışma tertipliyorum. Bakalım başarılı olabilecek miyim...

Ozan Güner bunu beğendi.
  10. Tayfun Kutlu

Tayfun Kutlu Aktif Üye

Adı:
    Tayfun Kutlu
    Seviye:
    Ben varım ! ! !:Skull-175

11. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tayfun düzenlenen turlara bekleriz seni, gezi ve tur bölümünden takip edebilirsin kafa yapına uyan turlar olursa eğer.Anadolu yakada tur katılımını arttıralım sahil yolundan çıkartalım insanları artık :)

12. refah terzi

refah terzi Üye

Seviye:
    sıklıkla pendik fenerbahçe sahil yolunu kullanan biri olarak sana hak veriyorum ama biryerde. o da dediğin gibi düz yolda bir müddet sonra bisiklet sürmek sıkıyor. insan rampa arıyor.

ancak İBBnin sahil yolunu benim gibi stressiz bisiklet kullanmak isteyenler tercih ediyor çoğunlukla. trafik yok bi şey yok. sadece arada bir kırılmış bira şişeleri..

Benim açımda sahil yolunun avantaj ve dezavantajı:

+ Sağdan soldan araç çıkacak derdi yok. Yol düz sadece yayalara dikkat etmek gerekiyor
    +Yol düz ancak deniz kenarında olduğu için insana terapi gibi geliyor. Deniz manzarası eşliğinde kullanıyorsun bisikleti
    +Hız denemelerine son derece müsait. Bazı noktalar hafif eğimli. Bu noktalarda rüzgarı da arkana alırsan rahatlıkla 45-50 km hızlara çıkabiliyorsun
    +yol üzerinde durup dinlenebileceğin bişeyler yiyip içebileceğin çok sayıda tesis var. Üstelik çoğunda bisiklet park yerleri var
    +Benim gibi düz lastikli ve amortisörsüz bir şehir bisikletiniz ya da hız bisikletiniz varsa bu yol tam size göre

Eksiler
    -Beni sinir eden kahrolası akşamcı diye tabir edilen yokolasıca insanlar. Bunların içki şişeleri lastikler için büyük tehlike
    -Zaman zaman bisiklet yollarının giriş çıkış rampalarına park etmiş araçlar
    -Caddebostandan itibaren hız yapmayı unutun. Yaya trafiği iki üç katına çıkıyor. Burada yayalara ve diğer bisikletlilere çok daha fazla dikkat etmelisiniz.
    -Buranın rüzgarı 360 derece.Ya da bana öyle geliyor. giderken karşımdan esen rüzgarın mantıken dönüşte arkamdan esmesi gerekirken öyle olmuyor:))

Özetle bu eksilerine rağmen şehir içinde sorumsuz sürücülerle birlikte bisiklet kullanmaktansa İBBnin bisiklet yolunu tercih ederim

Ozan Güner bunu beğendi.
  13. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Araba trafiğinden şikayet etmişsiniz fakat kendi gittiğimiz rotaları göz önüne alarak konuşuyorum,sabah erken saatte çıkıldığı için ve varılacak nokta genelde şehre uzak olan noktalar olduğu için varana kadar sizin yanınızdan maximum 20 araç geçiyordur.Ki çoğu zaman bu rakam 5-10 arası kalır, örnek vermek gerekirse 2 gün önce kurtdoğmuş offroad a gittik bostancı sahilden kaynarca sahile kadar zaten sahil yolunun yanından gittik ordan sonra sadece dönüş yapmak için araç yoluna girdik ve bir 5km kadar yolda sürdük en fazla 5 araç geçti yanımızdan , sonrada zaten kurtdoğmuşa varmıştık orda hiç araç yoktu.Yani istikamete göre değişir araç olayı taksime kadiköye beyoğluna bakırköye üsküdara caddebostana vb yerlere gidiyorsanız tabiki de trafikle-araçlarla karşı karşıya kalırsınız.