Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İST- Tuzla - BRTN Amasra 4gün 430 km Batı Karadeniz, 12-15 Eylül 2016

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında deadlistcach tarafından paylaşıldı.

1. deadlistcach

deadlistcach Felt F65x cx

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Selam forumdaşlar, Her sene olduğu gibi bu senede arkdaşlr arasında gelenekselleştirdiğimiz mini kurbn byramı turum. Bu sefer malesef tek başıma çıktım yola. İlk önce başka bir ekip ile İğneada ya gidecektik fakat tur iptal olunca gidonumu Amasraya çevirdim.

Bisiklet ve bagaj dan başlıyayım;
    Bir önceki turumda salcno astro270 bir dağ bisikletim vardı, bagaj hazır almak yerine 6mm demir çubuktan yapmıştım ve 2 yıldır onu kullanıyordum, bu sefer bisikletim Felt F65x bir cyclecross ve bagaj bu bisiklete uymadı, bende sanayiden gidip bu sefer 10mm aluminyum cubuk alıp bükme işlerine başladım, derken yanlış büküm sonucu çubuklardan birini kırıyorum. Bayram arifesi olduğu için bir daha bagaj ile uğraşmayıp, çadırı maşanın bir yanına uyku tulumunu ise öbür tarafa lastik gergiler ile sabitlemeye karar veriyorum. Yine 5 litrlik bir çantam daha var onuda gidona sabitleyip( fotoğrfta sele arkasında duruyor) yoluma öyle devam etmeye karar veriyorum. Yine sele kısmında ufak bir çanta koyabilmek için bir operasyon yapıyorum, birde sırt çantam var. Turum kısa yüküm ise hafif, mümkün olduğunca sırt çantamı hafif bırakmaya çalışıyorum keza erzak için başka yer yok :D
    20160911_104549.jpg

Rota;
    Kendime günlük 70-80km gibi bir hedef koyuyorum hepside kısmen yerleyim yeri. Turumun kısa olması bagajım olmadığı için fazla ekipman taşımayack olmam mecburen benı bu yol sevketti, ki ıssız bir yerde kamp yapmak zorunda kalmıyayım, kamp yapmadan önce hiç değilse bir akşam yemeği yemeliyim.

1.gün ve başlıyoruz, hedef Ağva 80km yazıyor Tuzladan
    Sabah 7:30 gibi evden çıkıyorum yola, ilk hedef Çayırova yol ayrımı, D100 den gideceğim ve hiç sevmiyorum.
    Strava verileri bu şekilde, 600m elevation varmış, Darlık'tan sonra telefonu güç tasarufuna almıştım 10km eksik yazıyor telefon kilidini açtığım zamanlar bğlanıp verileri almış.
    adem.PNG

İlk molamı veriyorum, ufk bir çiş molasından sonra, sağ tarafta bir ağaç farkedip hemen fotoğraf çekilmeye gidiyorum.

20160912_110754.jpg

Yıldırım düşmüş bende eğlenceli bir kare yakalmya çalışıyorum kendimce :) Işınla Bizi Komutan LOGAR!

20160912_113133.jpg

Yoluma devam ederken sanırım Teke Köyü oluyor, bir tabela dikkatimi çekiyor, durup fotoğrafını çekiyorum.

20160912_115214.jpg

Buranın neresi olduğunu hatırlamıyorum sanırım Ağva ya akan nehir.

20160912_125726.jpg

Ve Ağva ya ulaşıyorum, büyük bir Beşiktaş bayrağı gözlerden kaçmıyor, biraz keşfettikten sonra mendireğe doğru devam ediyorum.

20160912_132753.jpg

Panaroma fotoğraf çekmeyi oldukça severim, hemen mendirekten bir pnaroma patlatıyorum :) Hello BlackSea. orjinal fotoğraf 3kx13k px olduğu için yarıyarıya düşüyüroyum boyutunu forum kabul etmiyor :/ 20160912_132224.jpg

Biraz daha sağa sola bakınıyorum kamp atacak yer beğeniyorum, sol tarafta oldukça büyük bir plaj var tamam burası olur diyorum, Sonra birşeyler yemek için şehir merkezine geri dönüyorum. Çay simit yaptıktan sonra yerel insanlara ileride gideceğim yolların durumunu sorup sohbet ediyorum. Saat erken geliyor ve bir 20km daha gitmeye karar veriyorum. Hedef olarak kendime Bağırganlı yı seçiyorum, 20km ileride.

20km lık yolun strava verileri, son 10km çok kötü toprak yol inişli çıkışlı, pişman oluyorum resmen fakat yinede yoluma devam ediyorum.
    d1 2.PNG

Nihayet Bağırganlıya varıyorum, çivarda kısa bir tur attıktan sonra bir kafe bulup yemek yiyorum. hemen bir pnaroma daha çekiyorum, ıssız bir plaj kimsecikler yok, hava kapalı, kasvetli.

20160912_163700.jpg

Sahilin ortasında bir tabeya bisikletimi de kitliyebileceğim bir yere kamp atıyorum. Vatandaşın biri gelip "helöğ, nooğ nooğ kapmink" buyur dostum dedikten sonra suratının şekli değişiyor ve, plajda kamp yapmanın yasak olduğu 20 lira bedeli olduğunu söyledi, bunun üzerinde öyle bir şey olmaz ısrar edersende basar yoluma giderim diyorum. sankı başka yer yok, arkdaki çadırlar ise süs :)
    Sanırım 20lirayı cep yapacaktı heralde tamam kal dedi.
    20160912_181721.jpg

Gökyüzü hiç iç açıdı durmuyor :/
    tekrar kafeye gidip birkaç çay daha içiyorum maksat vakit geçsin. İleriki yollr hkkınd bilgi almak içinde kfedeki gence sorular soruyorum, ve yolların asvalt olduğunu söyleyince seviniyorum.

20160912_182540.jpg

1.gün böylelikle bitiyor. Kısmen yorucu da olsa stravaya göre 100km de 1k elevtion yapmışım, daha önceleri Göçbeyli Ulupetit rampalarına nazaran Çayırova yolu eğimleri biraz daha az. Yollar güzel, toplamda 5-6km bozuk yer vardı.

2.Gün Bağırganlı-Karasu-Melen Ağzı-Karaburun.

İlk olarak strava verileri ile başlıyalım :) Bu sefer stravayı durdurmayıp tek kayıt yapıyorum.

Ekran Alıntısı.PNG

Bir önceki gün gibi bu sefer kendime 100km lik hedef koyuyorum. 70km de yemek sonrasında kamp yeri şeklinde. Rota tam da denk geliyor. Ereğli tırmanışlarından önceki son düzlük olan Karaburun hedefim. 800 metre tırmanmışız stravaya göre.

20160913_103453.jpg

Sabah 7gibi kalkıp toplanıp 7:30 gibi yola çıkıyorum. İlk yerleşim yerine varıyorum. Yol kenarınd bir börekçi görüyorum durup durmamak arasında kalıyorum. Durmayıp devam ederken birden soldaki eleman hey, hello diyip beni durduruyor.

Hello,
    hello, how re you?
    Fıne you we re fıne we re cyclıng around here diye uzuyup giden bir konuşma sonrası kendilerine kahvltıda eşlik ediyorum, tahmin edin nereye gidiyoruz o börekçiye :D

2 İsviçreli arkadaş peddalıyorlarmış buralarda. Oradan gelmişler. muhabbet devam ettikçe birinin bisikletinde problem olduğunu söylüyor. Sağımdaki hocamız onları evinde ağırlamış akşam. Muhabbete devam ediyoruz. Bayram olması sebebi ile sabah9 biraz çekinerek civarda bulabileceğimiz bisikleçileri arıyoruz. problem aynakol. nihayet telefonumuza Sapanca dn ENSAR BİSİKLET sahibi adını unuttum :/ açıyor, ve kendisinin yardımcı olacağını söylüyor. Arkadaşlar oldukça şanslı bayram bayram kimi bulasın :)

Bisiklete bakmaya gidiyorum, ne göreyim tahmini 2010 civarı full karbon Canyon Duraace bir bisiklet :D
    Kendimce sorunun nerden geldiğini bulmaya çalışıyoruz, çok uyuz bir problem çünkü bir gün önce hissetmişler. neyse 1.5 saat oylandıktan sonra hocamıza Ensar Bisikletin bilgilerini ve kendi bilgilerimi verip yoluma devam ediyorum. Hocamız araba ile onları götürecek içim rahat :)

20160913_105940.jpg
    Yollar çok güzel, fazla boşluk olmamasına rağmen saatte 3-5 araba anca geçiyor yanınızdan. Her yer yeşillik, bol böğürtlenli yollar. hava kapalı fakat güzel, birazcıkta serin :) Yine TRT Türkü bana eşlik ediyorr :)

20160913_134106.jpg

Bu zamana kadar gördüğüm en uzun tabela :D 2metre vardı heralde

20160913_134515.jpg

Yanımda bir akıllı birde eski telefon taşıyorum, donanımsal radyo sd kart girişi olması, şarzının 3 gün kadar gitmesi seebiyle hem müzik hem acil durumda kullanmak üzere iyi oluyor. Yolda bana TRT Türkü, Nağme kanalları eşlik ediyor, çok da güzel oluyor keşke her yerde çekse :) bir anda göremedğim ufak bir çukura giriyorum ve ön taraftaki yerinden fırlayıp, maşanın arasına girip, patır kütür sesler çıkararak telefon ileriye fırlıyor. Sesler o kadar fazlaydı kı jant tellerinden birkaçını kırdığımı düşündüm, nede olsa nokia :D arkama bakıp yavaşça durdum. Jant tellerini kırmış olma riskine karşın yavaş duruyorum. öncelikle kenara çekilip kontrol ediyorum şükür ki jantta ve maşada herhangi bir hasar yok, sıra bizim cengavere bakmaya geldi, ve hala hayatta jakı takıp radyo dinlemeye devam ediyorum :D

20160913_135034.jpg

Longoz Ormanı, Ormantik orman. durup bir fotoğraf çekiyorum, ve durmayıp yoluma devam ediyorum.

20160913_143707.jpg
    Melen Ağzı. yine fotoğraf çekip yoluma devam ediyorum. ilgimi çekecek pek bişe yok.

20160913_171016.jpg

Kocaali ye varıyorum sanki Kocaeli imiş gibi :D yollar düz geniş, fakat oldukça çadır kuran insanlar vardı tahminimce suriyeliler idi.

20160913_180516.jpg

Nihayet Karaburuna geliyorum, güneş batamya yakın öncelikle kamp için keşif yapıyorum. uygun yer bulduktan sonra kampı kuruyorum.

20160913_182833.jpg

2. gün de böylelikle bitiyor. Yarın büyük gün iyi dinlenmem ve uyumam lazım.

3. gün Harcore :D Karaburun Zonguldak

Ekran Alıntısı.PNG
    Gün tırmamınış günüdür :D Hedefim Zonguldak 100km yine çok güzel denk geliyor, ama emin değilim daha arada bir yerlerde kamp yapmyı düşünmüyor değilim. 3.2km elevtion yapmışız stravaya göre öh bana yeter yani :D o yokuşlar neydi öyle anam anam

20160914_071803.jpg

Sabah yine erkenden uyanıyorum 7 de kalkıp 7:30 gibi yola çıkıyorum. erken olmalı vakit kaybetmemeliyim. keza yol tırmanış, zonguldak a varamıyabilirim.

20160914_081210.jpg

Açılış konuşmasını %11 lik bu arkadaş yapıyor. daha önce hiç %11 tabela görmemiştim !!1!11!!1!! :D neyse yolumuza devam :) radyo çekmiyor, artık aynı şarkı listesi sarmadığından sessizce yoluma bakıyorum.

20160914_094538.jpg

Bu fotoğrafı neden çektim fikrim yok :D

20160914_101005.jpg

Yollar hafiften kalablık, artık sahil şeridinden yoluma devam ediyorum. Ereğliye gelmeden tüneller dizisi, DİKKAT etmek gerekli tünelin içinde mazagallar var ve yola paralel dik değiller :acpsnr:

20160914_104610.jpg

Vakit kaybetmeden yolum devam ediyorum Alaplıda mola veriyorum, yaşlı bir amcamız geliyor onunla sohbet ediyoruz. derken tam gidecekken lastiğin patladığını farkediyorum. Seriously bro:eek: 5 metre sonra geri dönüp yama yapıyorum. yedek lastiği yine yedeğe bırakıyorum. Daha kötü bir yerde lastik patlamasına karşın. ve 2500km dir ilk defa lastiğim patladı, bisikleti aldığımdan beri:hasta:

20160914_122837.jpg

Çok vakit kaybettim. Basıp yoluma devam ediyorum. Ereğli gemi inşaa bölgesine geliyorum. Önce Ustaoğlu Tersanesine uğruyorum fakat kimse yok başka sefer artık. :kötü:

20160914_131909.jpg

Bir yandan da düşünüyorum daha yokuş çıkmadık fazla derken :koptum: dinlenirken ir elma ağacından zula yapıyorum kendime ve tırman tırman bitmiyor :D

20160914_133306.jpg

Bitmiyorrrrrr:krktm::krktm:

20160914_133542.jpg

Tekrar ufak bir mola daha verip şeker depomu zateliyorum:cool: Favori fotoğrafım:hhhhhh:

20160914_135457.jpg

Bisikletim bir cx, 2x11 aynakol var 36-28 ve hafif yklü bisiklette biraz zorluyor yer yer 7km/h lere kadar düşüyorum daha düşemiyorum artık pedal basılmıyor. burya gelene kadar Zigzag yapamıyorum çünkü yolda yer yok arabalar yakın geçiyor. sonra yol çalışması başlıyor ve buraya atıyorum kendimi zigzag yapa ypa çıkıyorum. bisiklet musade etse zıgzag çıkmzdım:D yapacak bişey yok.

20160914_142644.jpg
    Tepede durup Yşlı ir amcanın yanında soluk alıyorum bir çay 5-6 kestane ile avutuyorum kendimi:D

20160914_153734.jpg

Tekrar yola devam ediyorum, inişli çıkışlı yollar:rolleyes:

20160914_161541.jpg

Kara elmas şehri Zonguldak'a varıyorum. Madencilerimize bir selam verip yola devam ediyorum. Rakım 10 falan değil yanı yalan orası yüksek :D

Zonguldak 100km yazıyor bana fakat çok şehir merkezi, yemek yemeye karar veriyorum, mezgit yedikten sonra buralarda kamp yapamıyacağımı anlyıp yola devam etmem gerektiğine kadar veriyorum. tam bu sırada da en işlek kavşakta birden lastik tekrar patlıyor.:mad: bu sefer kenara çekip yedek lastiği takıyorum.

20160914_190951.jpg

Çantamı kumanya ile doldurup yola devam ediyorum. 10km full tırnamış, saat kaç hatırlamıyorum bir benzinlik geçiyorum, biraz daha ilerlemeye karar veriyorum.

20160914_194101.jpg

10km kadar daha tırmanıyorum, artık hava karardı ışıkları yakıp öyle devam ediyorum, ama kamp yapacak hiçbir yere denk gelmiyorum. tüneli geçip devam ediyorum yoluma ve bir benzinlik görüp, derin bir oh çekiyorum:D Kendilerinden rica edip kenarıdaki çimenliğe kuruluyorum.

3.gün de böyle bitiyor 130km 3.2km de tırmnış, strava verilerini görünce oldukça etkileniyorum bu kadar beklemiyordum açıkçası.

4. Benzinlik- Amasra

Ekran Alıntısı.PNG
    4.gün strav verilerimiz bu şekilde nispeden iniş şeklinde yormuyor insanı :D ma sabah klktığımda bya üşümüştüm.

20160915_074533.jpg

Yollar sakin ptal telefonum ile Trt radyo açık yine :)

20160915_074734.jpg

Sislerin arasında gitmek çok zevkli oluyor

20160915_074911.jpg

tabi gözlükleriniz var ise hemen buğu yapacaktır:aglyrmngaa:

20160915_081245.jpg

Ömerci idi sanırım hemen selfie mizi çekiyoruz en genişinden :) durmak yok yola devam.

20160915_081257.jpg

20160915_123105.jpg

Yokuş çıkar iken yeşil bişe gördüm tam tepede, taraktörün üzerine oturmuş birisi veya kesin bisikletli, yakalamak için hızlanıyorum, ve bir bisikletli olduğunuj farkediyorum. Kendisiyle tanışıp muhabbet ede ede yola devam ediyoruz. Steve kendisi iskoç (10-15km önce karşılaştık) kendisini masraya davet ettim zaten karadeniz üzerinden gidecekti çokta uzatmamış oldu yolunu çay yemek bizden :) Hedefi kış durumun göre Japonya. Yol üzerinde karşı şeritten bir bisikletçi ile daha karşılşıyoruz, kendisi tam bir bisikletçi 300bin km dir pedallıyormuş. :eek: bya baya muhabbet ettikten sonra ayrıldık. fotograf çekmeyi unuttuk:oops:
    20160915_132448.jpg

20160915_145932.jpg
    Amasra tüneli, tünelin ortsına bir çekiç düşmüş arabnın birinden bize fırlasa ne olurdu tahmin edemiyorum:krsn:

20160915_150613.jpg

yihuuuuuu:ssrtcbya::ssrtcbya::ssrtcbya:

Steve amcamınız alıp dostumuzun kafesine gidiyoruz, çay muhabbet derken balıklar geliyor, karnımızı doyurup kendisine yolu bulmsı için biraz daha eşlik ediyor ve ugurluyorum.

428km 5600metre irtifa, 24.5 saat pedal çevirerek gelmişim Amasra ya. Bir arkadaşıma geldiğim için yoldaki bir çok yere uğramadım oldukça mağra ve tarihi yer olduğuna eminim ama bu amaçla yola çıkmamıştım. Bu bayrmda kazasız belasız birkaç tofaş vakası hariç son buldu. geri dönüşü otobüs ile yapacağım. seneye kısmet ise bşka bir rotada daha uzun bir tura çıkmyı düşünüyorum, pedalınız düz bassın rüzgarınız arkadan olsun, rampa çıkarken karşıdan değil:D:D:D

a hafleri için kusura bakmayın bir yerden sonra kontrol etmeyi bıraktım klavye bozuk:krsn:

Ekli Dosyalar:

2. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @deadlistcach tek başına yollarda olmak, çok fazla söze gerek yok, huzur ve keyif gayet net fotoğraflarda. Ayaklarınıza sağlık, kazasız belasız sürüşler.

Mahmut. bunu beğendi.
  3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hocam güzel bir tur yapmışsınız. Benim 3011 yılında gittiğim bir yoldu. Paylasımlarınızla yine pedallayasım. Batı Karadeniz bisiklet için harika bir rota... :harika:

Mahmut. ve Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  4. OnurMetin

OnurMetin Yeni Üye

Adı:
    Onur Metin
    Bisiklet:
    Salcano
    @deadlistcach. Merhaba bende Amasra da oturuyorum forumda konunuzu görsem sizl karşılardım kusura bakmayın:/

Mahmut. bunu beğendi.
  5. deadlistcach

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Teşekkürler Ömer bey, sehirden uzaklaşmak insana yetiyor, köy yollarında insanın gittikçe gidesi geliyor, sessiz sakin kargaşa yok :)

6. hauy

hauy Aktif Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @deadlistcach çok güzel tur olmuş merak ettiğim yolda hiç köpeklerle falan karşılaştınız mı sıkıntı çıktı mı?

Mahmut. bunu beğendi.
  7. deadlistcach

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Batı karadeniz gerçekten çok güzel heryer yeşil hava sıcak degil, 2 hafta önce izmirde bu saatlerde pedallamak istemezdim. Kesinlikle gidilmesi gereken bir rota. Zaman bulduğum vakit tam karadeniz yapacağım inş :)

Teşekkürler Onur bey Amasrada bir süre daha kalacağim öm ile haberleşebiliriz :)

Teşekkür ederim.Karşılaştım çoğugumıda durup sevmişimdir. Bu zamana kadar köpeklerden yana hiç sıkıntım olmadı bağlı kurt dan kangala kadar gider severim hiç de bir saldırıya vs uğramadım ne bisikletle ne de normal hayatımda. Sanırım köpek ile büyğdüğümden dolayı :uzgnm:

cahitakin, Serrchi, Mahmut. ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. nuruasakir

nuruasakir Forum Bağımlısı

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bartınlıyım bir gün bende pedallayacağım oralara kadar.

9. Yigit Kotuz

Yigit Kotuz Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Komutan logar iyiymiş ya abi

10. elfoonn

elfoonn Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hadi geçmiş olsun.. Sağ salim bitirmişsiniz. Tek başınıza yollarda pedallayarak bize de cesaret örneği oluyor.

11. berat5377

berat5377 Yeni Üye

Adı:
    BERAT KANDEMİR
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Strava nickiniz nedir ? Takip etmek isterim.

12. deadlistcach

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    @nuruasakir fırsat bulduğunuzda kesinlikle gitmelisiniz :)

@Yigit Kotuz benimde en beğendiklerim arasında :hrkbuya:

@elfoonn 4gün teşekkürler, kazasız belasız bitti şükür. çok kısada olsa tek yola çıkmak güzel sessiz sakin, zaman zaman canınız sıkılmıyor değil, heleki radyo vs çekmiyorsa, umarız sizde hayal ettiğiniz turlara çıkarsınız:harika:

@berat5377 athletes/16459918 :harika:

13. berat5377

berat5377 Yeni Üye

Adı:
    BERAT KANDEMİR
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  14. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Süper olmuş ayağınıza sağlık. cyclocross bisikletleri de böyle turlarda görünce diyorum ben de bir tane alsam mı?:)

15. deadlistcach

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    @berat5377 Adem Y | Cyclist on Strava buyur dostum :)

@H.T Teşekkür ederim, valla paldır küldür gidiyorum yollarda:D kendi bisikletim işin konuşayım, Felt f65x bagaj delik yerlerini çok zayıf yapmışlar:hasta: kesinlikle ona güvenip yola çıkmam.

yinece cyclecross candır:D:D:cool:

16. berat5377

berat5377 Yeni Üye

Adı:
    BERAT KANDEMİR
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  17. asirakgul

asirakgul Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @deadlistcach harika bir tur olmuş. Ayaklarınıza sağlık. Allah tekrarını sağlıkla sıhhatle nasip etsin inşallah.

18. deadlistcach

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
  19. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ayaklarına sağlık kardeşim, Doğukaradeniz turunu yaptım, paylaştıklarınıza bakınca Batıkaradenizde şart oldu. Tüm paylaşımınız ve güzel anlatımınız için teşekkürler.

20. Erhan 67

Erhan 67 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ilk önce turunuzu çok beğendiğimi söylemek istiyorum, uzun zamandır planladığım fakat bir fırsatını bulup da yapamadığımı turu gerçekleştirmişsiniz pedalınıza sağlık ben balıkesirde bulunduğum için sakaryaya kardar otobüsle oradanda bisikletle karasu ve sahil şeridini izleyerek zonguldak planlarımın arasındaydı. fakat ne zaman planlayacak olsam bir aksilik ve ya başka bir engel çıkıyordu önüme. tekrardan tebrik ederim.