Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

işsizlik

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ilkcan çağdaş tarafından paylaşıldı.

1. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar,başlıktan da anlayacağınız üzere işsizliğin nedenlerini ve halkımızın bu kanser gibi hastalığın altında nasıl ezildiğini tartışalım istedim.
    Bugün duruma baktığınızda,gençlerimizin çoğunun bu konuda dertli olduğunu,bazı parası çok olan insanların imkanları olduğu halde iş sahası yaratmak yerine,insanları işten çıkardığını görüyoruz.
    Oysaki memleketimde hava bedava,su bedava ve yemek içmekte bedava.Fakat kimse hakkı olanı savunmadığından ne yazık ki para vererek bazı hizmetleri alıyoruz.
    Bugün basit bir rüzgar jeneratörünün başında sizce kaç kişi çalışır.Mesela;bir köyün elektriğini karşılayan,rüzgar jeneratöründe.Bence 3 kişi.Peki bu kişilerin aileleri olduğunu düşünün.3X4=12 kişiye ye ekmek yediriyor,bu jeneratör.Bizim elimizde imkan var,bekliyoruz veya hiç o işten anlamayan insanları,o işte çalışıyoruz.Neden?arkim,kankam...falan filan!!Lütfen diyorum.
    Yukarıdaki yazımda biraz örnekler verdim.Sizinde bu konudaki yorumlarınızı;özellikle siyaseti karıştırmadan,kişi ve kurumları deşifre etmeden tartışmanızı ve düşüncelerinizi yazmanızı istiyorum.
    Önemli bir konudur,ama dediğim gibi;siyaseti,kişi ve kurumları karıştırmayın.Diğer türlü yorumunuzu silmek zorunda kalacağım.Şimdiden özür dilerim.
    Herkese bol bol selamlar.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Özel sektörde bile siyasetin ve adam kayırmanın işlediğini düşünürsek, işi siyasete bağlamamak pek mümkün görünmüyor. Bir belediye başkanının mesela, özel bir kuruma, bir kişinin iş başvurusu sonucunda "bu kişinin işi olsun" dediğini bizzat biliyorum. İşverenler etik, korkusuz ve bilinçli olmadıkça, hükümetlerin de parmağını (yasal düzenleme açısından mesela) sokmadıkça biraz zor bu işsizliğin düzelmesi. Devlet kurumlarını hiç işe katmayalım bile bence. Asıl siyaset oradan çıkar.

İş arayanın yapabileceği ise, tercih edilecek adam konumuna gelebilmek veya tasvip etmesek bile "torpil" bulabilmek. Kendi işini kurmak özellikle yeni mezun konumundakiler için ne kadar mantıklı? Bu tartışılır bence. Aslanın ağzındaki ekmek çoktan mideye indi de aslan onu sindirdi bile bu devirde malesef. (Bkz. kaç kişiden kaçı işsiz istatistikleri.)

Bu arada eğer kurallar değişmediyse, yorumumu ancak yönetim grubu silebilir, yani özür dilemenize gerek yok. :)

ilkcan çağdaş bunu beğendi.
  3. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bence işsizlik diye birşey yok. Üniversite okuyanlar için yorum yapacak olursak adamın belirli bir hedefi yok sınava giriyor ve puanına göre tercih yapıyor bu iş böyle olmaz bir hedef konur ve ona ulaşılmaya çalışılır. Eğer öyle yapılmazsa üniversitede adam dersleri kapmıyor sadece üniversite bitirmek için okuyor, mezun oluncada iş yok diyor...

Diğer sorun ise herkes tutturmuş masabaşı işi. Masabaşı isteyenler acaba ayakta kalma engellimi? Ayakları yok mu? Pazarda çalışanlar boşunamı ayakta bekliyor onlarda ekmek parası peşinde.

Bence hiç kimse torpille adam almaz, eğer alıyorsa o adamda iş vardır. Hiçbirşey bilmeyen adamı ben niye çalıştırıp para vereyim, isterse kardeşim olsun. İş başka arkadaşlık başka.

Şimdikilerin çoğunda araştırma, mesleklerine yeni şeyler katma yok, zaten çekirdekten mesleğine yetişen çok az kişi var. İşini sevmek yerine maaşını sevmek daha ön planda. İnternette forumlarda görüyorum bu sene tercih yapcam şu meslek mi olsun şu mu olsun, hangisidne daha çok para var diye konular...

Bence siz işi değil iş sizi bulur. Örnek verecek olursam bu sene yaptığım stajda üniversite bitince gel başla çalışmaya dediler. Bakarız dedim :). Dürüst, ahlaklı, işini seven, ilgili, meraklı, azimli kişiye her zaman iş vardır bunu unutmayın. İş bulamıyorsanız sorunu kendinizde arayın. Ben niye sadece kendimi digital elektornikte ve PLC de sınırlandırmayıp içine kontrol, kumanda, robotik, otomasyon, analoğu katıyorum bir düşünün. Yoksa okulda dijitalden iyi not alıp diğerlerinden geçer not alıp bi kenara otururum...

Frédéric LAPOİNTE bunu beğendi.
  4. Süha Onur Er

Süha Onur Er Üye

Seviye:
    Ülkemiz için aşılması şuanda en zor konulardan biri ve hiçbir devlet büyüğü bu sorunu çözmek için girişimlerde bulunamıyor.anca kamuyu özelleştirsinler...

ilkcan çağdaş ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    işsizlik varmı yokmu ...
    türkiye dünya pazarlarına motor yapabiliyormu ???
    uçak yapabiliyormu ???
    otomobil yapabiliyormu ??
    ülkem teknoloji hamlesini 38 den bu yana yapmışmıdır ...??
    uzay teknolojisine sahipmiyiz????
    nano teknolojisinde nerdeyiz ????
    genetikte tıpta nerdeyiz ??????
    akıl ve bilimde nerdeyiz ??????
    ve teknoloji araştırmalarına milyarlarca dolar ayırabiliyormuyuz ?????

bir acı gerçeği sizlerle paylaşayım türk silahli kuvvetlerinin bütçesi 15 milyar dolardır ...amerikan ordusuna senatodan bush 500 milyar dolar çıkarmıştır ....
    abd ordusunun 500 milyarlık bütçesi ....gerçi obama göstermelik ıraktan orduyu çekiyor bazen gülüyorum bu 500 milyar dolarlık abd ordusu ırakta düzeni sağlayamadı ...

şimdi kalkınmamın motoru üç sihirli kelime ...
    üretim üretim üretim ......
    dünya pazarlarında rekabet gücü
    neyimiz ile teknolojimiz ile ...
    otomobillerimizle toyotadan daha iyi araba yapacaksınız ...ekonomik ve kaliteli
    kaliteyi yakalayacağız her üretim alanında ....
    en iyi plazmaları biz yapacağız ve dünyaya satacağız ..
    sadece tekstil olmaz
    dünyaya satacak kaliteli ama ucuz mallarınız olmalı ...

38 den bu yana türkiye ne yaptı ....
    natoya girdi silahlarını abd silah şirketlerinden aldı yedek parçalarına milyar dolar ödedi ....
    aselsan ise güney kore şirketi hyundai ile anlaşarak tank yapımına başladı bizim tankın motorunu yapmamız lazım 100 de 100 yerli malı ilk dünyanın en vurucu tankını yapamadık ...
    ve en vurucu savaş uçağını radara yakalanmayan uçak olacak bu ve abd yarasa uçağını çöpe atmak durumunda kalacak abd nin en büyük korkusu silah teknolojsinde geri kalmaktır ...

nükkleer silah yapmak uzayda üsleriniz olmalı .....
    türkiyeye neler satılıyor neler türkiye dünya pazarlarının en iyi alıcısıdır biz pazarız adamlar bize satarda satar biz dünyaya ne satarız bunun içinde teknoloji varmı ..... motor satabiliyormusunuz motor yapabiliyormusunuz
    motor yaratmak dünyanın en iyi teknoloji motorlarının her çeşidini yapacaksınız
    uçak motorundan tutundan jenaratöre ordan tutunda tank motorlarına otomobil motorlarına kadar her dalda .....

türkiye pazar olmaktan kurtulmalıdır ve yeni pazarlar yaratmalıdır kendine ...
    satacak yüzbinlerce teknoloji harikası araç ve gereçleri olmalıdır ....

ufkunuz geniş olmalı vizyonunuz olmalı ....
    dünyada iki ulusa müthiş saygı duyarım

1- almanya
    2- japonya

nedenmi yıkılmış bir almanya sizden 60 larda işci aldı alt ağır sanayisi gelişmiş almanya bu gün avrupa birliğinin motorudur ....
    ve yuro türk parasını kemirmiştir evet sanki biz savaşa girdik almanya girmedi...
    krupp alman sanayicisini müttefik kuvvetler yargıladı ve ona beş yıl verdiler neden onun yaptığı toplarla milyonlarca insan telef oldu hitlerede intihar etmek düştü ... hitlerin sağ kolları idam edildiler....

japonya kafada iki atom patladı ve japonya bunun bedelini abd ye ödetti nasılmı dünyanın en iyi hesap makinelerini yaparak etrafınıza bakın görün japon mallarını jiplerini motorsikletlerini ...

ve şimdi 3 bloklu bir dünyada yaşamaktayız işin en kötü tarafı abd kabuğuna çeklilirse etraf çin ordusuna kalır ...:
    3 blok şimdilik var gibi gözükmekte yarın ne olacağı belli olmaz

1- abd israil ingiltere
    2- şanghay beşlisi
    hindistan iran kuzey kore çin ve rusya büyük bir güç olarak aglo sakson dünyaya tehdit olarak durmaktadır abd kuzey koreye saldıramaz arkada şanghay beşlisi hazır kuvvet bekler ..
    3- avrupa birliği
    fakat askeri açıdan almanya zayıflatılmıştır ....nükleer silahlara sahip değildir

bu bloklar arasında türkiye ne yapabilir....

evet tekrar işsizliğe bakalım ..demekki üretim motorunuz olacak ki dünyaya satacak mallarınız olacak ki işsizlik çözülsün yatırım alanları olacak yani teknoloji üreten fabrikalarınız olacak istihdam edeceksiniz insanları teknoloji liseleri açacaksınız genç nesil eğitilecek tam anlamıyla bilgi toplumu çağına gireceksiniz yarı kapitalist feodal toplumdan kurtulacaksınız ....
    karayolları tabiki yapılacak ama sürekli karayolları yapıp gelişiyoruz deyip üzerine yatamayız geçmiş hükümetlerin alayı uyumuştur ....
    8 yıllık bu iktidarda teknoloji hamlesi yapamamıştır bir çok teknoloji üreten fabrikalar yapılmalı idi ... teknolojisi olmayan uluslar başka ulusların malesef kölesidir ..

aselsandaki 3 mühendisin şaibeli intiharını araştırın o insanlar gerçekten intiharmı etti yoksa buldukları bir buluş yüzünden mi ortadan kaldırıldılar
    bu ülkenin kalkınmasını istemeyen türkiyeyi teknolojik açıdan köle etmek isteyen dev yabancı şirketler türkiyenin ellerinden kayarak gitmesini, bu güzel yağlı pazarıda asla kaybetmek istemeyeceklerini asla aklınızdan çıkarmayın ..

işsizliğin çaresi üretimdir dünya pazarlarına hakim olmaktır pazar olmaktan çıkmak dünyayı kendi lehine pazar haline getirmektir a dan z ye ....

6. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dostum suha haklısın
    1- petrol çıkarmamızı istemeyenler var
    2- teknolojide hamle yapmamızı istemeyenler

gerçek bir milli bir irade elbet bu topraklara hakim olacaktır ..
    benim ecdadım alparslandır ,benim ecdadım fatihdir ,benim ecdadım kanunidir ,benim ecdadım kurtuluş savaşında bitti denilen yok oldu denilen türkler için ,mustafa kemale inanmış onun mehmetçiğidir .....
    ulusalcılığı , gerçek milliyetçiliği bize unutturdular ....
    gerçek milliyetçilik ne sağdan geçer nede soldan vatanını sevmeyen insan olurmu o vakit bu vatanı dünyada süper devlet yapma vizyonumuzu asla kaybetmeyelim
    ve kendimize acımayalım ....

7. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    İşsizliğin çaresi kesinlikle üretim ve sanayiden geçiyor. Bugün iş buldum diyen kaç tane mühendis sanayide çalışıyor yüzde kaç? Bir çoğu hizmet sektöründe yada çağrı merkezi gibi hammaliye işlerde...

Birde istanbul dışında sanayi nerde var. Artvinde var mı? Tokatta , Giresunda ? Sıfır hiç bir şey yok. Bu ülke gelişirken sadece İstanbul'a yüklenilmiş diğer bölgeler ise unutulmuş. Anadolu sürünüyor. Almanya ya bakın, ABD ye bakın, her yeri gelişmiş heryerde sanayi, nüfus dengeli dağılmış kentler arasında, bizdeyse afedersiniz ama bok varmış gibi her şey İstanbulda.

Bundan kurtulmak lazım, bir an önce sanayi ve kendi malını kendin üret stratejisini tüm anadoluya yaymalıyız, bunu da arge ye yeterli mali kaynak aktrarak yapmalıyız.

Sanayi varda tarım hayvancılık varmı. Onlarıda bitirdiler son yıllarda, Et ithal ediyoruz düşünebiliyormusnuz, beşpara etmez litvanyadan yada macaristandan inek alıyorlar. Tarım da aynı, kurufasulye bile dışardan geliyor, msıır dışardan geliyor.

Kusura bakmayın ama ben bu ülkeden çok ümitsizim. Geleceği karanlık. Gelen hükümetler iyileştireceğine daha da kötü yapıyor herşeyi. Mevcut sanayiyi satıp kapattırıyor daha çok açacağına. Bugün cari açık almış başını gitmiş, yapılan ihracat bile ara mal ithalatıyla yapılıyor. Hayali enflasyon rakamlarıyla halkı uyutuyorlar, ekonomi iyi diyerek halkı uyutuyorlar ama herşey her geçen gün daha kötüye gidiyor.

Siyasete girebilecek sosyolojik şeylere ise hiç girmiyorum onlar ekonomiden daha da kötü durumda.

Bu böyle gitmez size söyliyim. Yani daha fazla dayanamaz bu şekilde ülke.

8. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

genede ümidimizi kaybetmeyelim ...
    evet katılıyorum ihracat ara mal gelirse yapılıyor bu ülke ihracattan kazanamaz böyle bir zihniyet anlayışı ile ülke kalkınamaz düşününki ben ihracat yapacağım
    bana dışardan hayati olan ara mallar geliyor ve ben milyar dolar ödüyorum bunun adına kim kalkınma diyebilir işşizlikler bundan olmakta bu tip ihracat anlayışları yüzünden
    ben üreteceğim ben yapacağım o vakit yedek parçalarıda ben üreteceğim bak nasıl dışarsı bana gebe kalıyor eeeeeeeeeeeee
    senelerce bu ülkeyi yabancı şirketler sömürdü şimdi sıra bende ama biz osmanlının ve cumhuriyetin çocuklarıyız bizim tabiatımızda sömürme yoktur biz makul şekilde insanlara mallarımızı onları sömürmeden de satmanın yollarını buluruz adil ticaret yapılacak adalet olacak ticarette ,uluslararası ticarette ahlak ve erdem ve dürüstlik ve adalet olacak biz türkler gelişsekte süper devlet olsakta asla dünya halklarını sömürmeyeceğiz. dinimiz ,dini inançlarımızda sömürüye karşıdır insanlığın felaketine yol açan sömürü zihniyetini bu dünyadan kazımak lazım ama bunu yapabilmek için süper devletlerin karşısına süper devlet olarak çıkmak gerekir ...
    önümüze konan iki adet kukla var ...... evet bu kuklalarla en başta yazdığım vizyonlar gerçekleşemez .....kusura bakmasınlar oyum boş olacaktır .....
    ve hatta oy pusulama bir güzel yazı yazacağım ....
    bu ülkeyi süper devlet yapacak olan adamın arkasından yürüyeceğim diye .....

not
    dostlarım özür dilerim çok duygulandım bir olayımı anlatayım bir gün bisikletle shell benzin istasyonuna girdim orda arabalara benzin veren görevliye dedimki
    kimin için çalıştığını biliyormusun dedim ...
    adam bana dönerek,
    biliyorum ağbi dedi ama elden ne gelir ..
    evet
    shell in sahibi david rockerfeller .......
    3 trilyon dolar keş paraya sahip türkiyeyi satın alır .....
    merkez bankasında şu anda 73 milyar dolar var 73 nireeeeeeee
    3 trilyon nireeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    dünyayı kimlerin yönettiği bellidir bir avuç banker dostlarım ....

:( :( :( :( :(

ilkcan çağdaş bunu beğendi.
  9. snnemr

snnemr Üye

Seviye:
    dediklerinize katılıyorum. ben bu yıl 4 yıllık bölüm kazandım ama sırf istemediğim bir bölüm diğe gitmek istemedim o yüzden kayıt yaptırmayacağım. 4 yılımı istemediğim ve ilerde mutsuz olacağım bir yerde sürdürmek istemiyorum. lise diplomamlada gayet güzel asgari ücretle(bana yetecek kadar iyi bir maaş :D ) bir iş şimdiden buldum bile :) daha 18 yaşımdayım ve kaybedecek hiçbirşeyim yok :D işse her yerde var emin olun.

Ali Menemen bunu beğendi.
  10. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    2010 Yılı Asgari Ücret
    (01 Ocak 2010 - 30 Haziran 2010)

01.01.2010 - 30.06.2010 tarihleri arasında (AYLIK ASGARİ ÜCRET);
    2010 Asgari Ücret Brüt, Brütü (16 yaşından büyükler için): 729 TL
    2010 Asgari Ücret Net, Neti (16 yaşından büyükler için): 576,57 TL

2010 Asgari Ücret Brüt, Brütü (16 yaşını doldurmamışlar için): 621 TL
    2010 Asgari Ücret Net, Neti (16 yaşından doldurmamışlar için): 499,25 TL

01.01.2010 - 30.06.2010 tarihleri arasında (GÜNLÜK ASGARİ ÜCRET);
    2010 Asgari Ücret Brüt, Brütü (16 yaşından büyükler için): 24.30 TL
    2010 Asgari Ücret Brüt, Brütü (16 yaşını doldurmamışlar için): 20.70 TL

evet asgari ücretle 4 kişilik bir aile geçinebilirmi ?????

16 yaşından büyük ise adamın yaşı 25 ise ayda eline net 576 ytl geçiyorsa bu adam bir de evliyse hanım çalışmıyorsa evde dört çocuk varsa durum ne olacak ....
    artı üniversite de okuyan bir gencin dramını haber türkte izledim bu genç üniversite harçlığı için inşaatlarda amelelik yaparken yüksekten düşerek öldü işte ülkemin hali ....
    bu genc ölmeyebilirdi amelelik kötüdür demiyorum tabiki inşaat işçisi olacak ve iyi para alacak norveçteki inşaat işcisi ile burdaki inşaat işçisinin aldığı para mukayese bile edilemez norveçte inşaatlarda çalışan işçilerin altında spor arabalar gördüm ben ve hatta bir tanesi beni newyork a davet etmişti tabi söylemedim param yok diye valla türkiyeye dönüp ailemi göreceğim dedim ...
    evet durum bu arkadaşlar... kıytırıktan norveç diyeceksiniz ama adamların kişi başına düşen mlli geliri yılda 95.000 dolar nüfus 20 milyon bile değil üstelik avrupa birliğine üye değil hey babam hey beeeeeeeeeee

:D :D :D

11. ilkcan çağdaş

Seviye:
    ali menemen kardeş,düşüncene sonuna kadar saygılıyım.Fakat senin eşleştirildiğin noktalar çok fazla.Bu noktaları da gençliğine veriyorum
    Eleştirildiğin noktalardan bir kaçı;
    Yazında,iş çok demişsin,staj yaptığın yer seni çağırdığında gitmiyorsun?Acaba iş beğenmemezlik veya"daha sonra daha güzel,parası bol olan bir iş bulurum" diyemi.:D
    Genç kardeşim,o yollardan bizde geçtik.Endüstri meslek lisesi motor bölümünün 3.sınıfında bende bir kamyonet tamircisinde çalıştım.Yani;stajda.Küfür yemek mi dersin,kafana 30/32 yıldız anahtarları vurmakmı dersin hepsini gördük.Hatası olmayan bir insan niye küfür yer?ustanın canı istemiştir.:boese157:
    Sana tavsiyem şu;Bu yazdığını inşallah bir 10 sene sonrada yine savunursun.:) Siz mademki üniversite okuyorsanız;etrafı çok daha iyi takip edin.Size bu ülkenin ihtiyacı var.
    Arkadaşlar bugün asgari ücret,ister bekar olsun,evli olsun kimseye hiç birşey bırakmaz.Fakat hiç olmamasından iyidir.

"Kaybedecek bir şeyim yok" deyip kenara çekilmeyin.

Herşeyimizle AB ye özeniyorsak,neden kendi maaşlarınızda cimri davranıyorsunuz.Benim hollanda da teyzemin kocası,ilk o ülkeye gittiğinde 3 sen boşta kaldı ve devlet bu adama işsizlik maaşı olarak 1500 Euro para verdi.
    Bugünkü parayla euroyu;2TL olarak düşünün,3000TL aylık almış oluyor.Türkiyede ayda 3000TL maaş alan kaç kişi var.Parmakla gösterilir.

Kudret abi güncel ve doğru konulara değinmiş,kendisine bol bol teşekkürler.

Uyamayın arkadaşlar.Benim misaperver ve mucit Türk insanım bugün Avrupayı değil,Dünyayı dize getirir.
    Bir örnekte daha verecem ve yazımızı bitiriyorum;
    Türkiyenin tarihi boyunca hiç kendi ürettiği otomobili olmadımı?
    Vardı tabii.Devrim ismiyle,TCDD bünyesinde üretildi ve o zamanın bakanının deneme sürüşü için Ankaraya getirildi.Araca benzin koyulamamıştı.Cepte para yoktu?Bakan bey marşa bastı,araç çalışmadı ve dediği "yapamamışsınız bu arabayı".Devrim üretilemedi.Devrim üretilseydi,bugün fabrikalarda binlerce işçi çalışacak ve ülke ekonomisine katkısı olacaktı.
    Bunları düşünün ve bazı konuları ona göre tartışın arkadaşlar,selamlar.

Sercan Sözer ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  12. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İş beğenmemezlikten değil, staj çıkışı güvenlikci Mehmet abi kelepçe ile bisikletimi kitlemişti ve açmamıştı sonra o teklifi bir daha düşündüm :D

Sercan Sözer bunu beğendi.
  13. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

dostlarım benim ciğerim yanıyor...
    hiç bir şey yapamadık bizim önümüz hep kesildi .....
    ülkemizin kalkınması için vatandaşlarımızın daha iyi koşullarda yaşaması için ben ne yaptım koca bir hiç ...
    sıkıntım budur...gelecek kuşaklara ne bıraktıkki ......
    bu yüzden kendimi asla affetmiyeceğim ben suçluyum .....
    genç nesillere adam gibi bir türkiye bırakamadık utanıyorum mücadelemde kaybettiğim için ...

ama ümitliyim asla ümidimi kaybetmedim bu ülkenin kaderi fakirlik olamaz bu ülkenin insanlarının kaderi bu olamaz ...
    benim insanım kürdü ,lazı çerkezi abazası muhaciri çingenesi ,birincı sınıf vatandaştır ama onu yaşatmak bu halkın satın alma gücünü çoğaltmak gerekir bir insan ne ister hayattan iyi bir iş iyi bir maaş ve çocuklarının geleceği ....
    evimin penceresinden bakarım bazen koca bir torbayı tekerlekli araba ile çeken küçüçük çocuğu görürüm elleri çöpleri karıştırmaktan simsiyah olmuş istanbulun manzaraları bunlar her gün görürüm onları....
    ve düşünürüm bağdat caddesine bisikletle indiğim zaman maşallah yaşayanları bir ailede 5 otomobil öbür yanda elleri simsiyah olmuş 14 yaşında çöpten geçinen bir çocuk bana birileri bunun hesabını vermeli ...ben ne sağcıyım nede solcu ben milliyetçiyim ...
    milliyetçiliğin sağı solu yoktur vatanı sevmek ,vatandaşı sevmektir milliyetçilik ....
    vatandaşı sevmek ise onun satın alma gücünü yükseltmek demektir gerçek milliyetçilik budur bu ülkenin insanları gerçek milliyetçi lidere hasret kalmıştır ...
    fakirlikten her türlü sıkıntı doğar ....fakirlikle savaşacağız ve zengin olmanın ulusca yollarını yaratacağız tabi aşırı zenginliğin getirdiği yozlaşmalara karşıda toplumca uyanık olacağız muasır medeniyetin üst aşaması budur ki mevcut batı dünyası bile bu çizgiyi yakalayamamıştır aşırı zenginliğin getirdiği
    bunalıma düşmüştür bazı batı toplumları ....

14. Sercan Sözer

Sercan Sözer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sercan S.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar eğer üretim alanımızı arttırırsak iş alanları artar daha fazla kişi çalışır işsizlik azalır ülke kalkınır.Yani bu işlerin anahtarı sadece üretim diyebiliriz.

15. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Üretim olması için kafamızı çalıştırmamız lazım. Önümüzdeki çağda insan gücü yerine makine gücü ve robotlar kullanılacak, demekki üretimi teknoloji üzerine yoğunlaştırmamız lazım.

Sercan Sözer bunu beğendi.
  16. ali ayhan cıvıl

ali ayhan cıvıl Kıdemli Üye

Seviye:
    ben 56 yaşında bir ağabeyiniz olarak çok şeyi çok kısa bir sürede yaşayanlardayım..........bir ülke düşünün ki tüm sanayii hamlelerini.. başındaki ahmak padişahlar yüzünden kaçırmış.........atatürk gibi deha sayesinde sayesinde yeniden varolabilmiş.....hala tüm dünyada evlatlarını ölüme koşarak gönderebilecek kadar vatanını seven tek ülke olmak özelliğini taşıyan....dünyanın üçüncü deniz çıkarma gücüne sahip.......dünyanın net olarak yüzdeyüz başarı oranı ile gece hava ve kara taarruzu yapabilen....ve nüfusunun yüzdesekseni genç .............dil birliği sayesinde asyaya uzanan tüm geçitlerin parolasını bilen............işte enazından bu nedenler nedeni ile sizi bu topraklarda barındırmamak için tüm dünyadaki dost adıyla andığımız düşman ülkeler barındırırmı sanıyorsunuz........şöyle bir düşünün atatürkün bizlere hediye ettiği cumhuriyetimizin kuruluşundan önceki günlerden ne farkı var şu günlerin........bankalar , kapitilasyon uygulamaları , limanların elden gitmesi , dış ülkelerden yardım alarak var olmaya çalışan insanları ,esas en önemliside.....tüm bankalar vasıtasıyla kredi kartlarıyla soyulup zavallılaştırılarak devletine ve kanunlarına isyan noktasına taşınması hedef olan bir çaresizlik yumağı............ama merak etmeyin...bu müthiş millet yine son anda bir ata çıkarır.......içinizden birini..............

17. Sercan Sözer

Sercan Sözer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sercan S.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Sözlerinize katılmamak elde değil.Atatürk 20 sene daha yaşasaydı ülkemizin durumu daha güzel olurdu.Atatürk ülkeyi sıfırdan kurdu adeta!

18. ilkcan çağdaş

Seviye:
    Üretim,önemlidir tabii.Türkiyede üretilecek ve üretilen o kadar zenginlik var ki?kim diyecekki,"ben rizeden çayı alıyorum,taaki Dünyanın öbür ucundaki ülkeye yolda kalsam dahi satmaya gidiyorum.Herkes kahkaha ile güler adama.Aslında yaptığının ne kadar onurlu bir iş olduğunu bilmezler.
    Eyy Türk milleti herşeyi hazır bekleme.Ama Tabiat ana Türk insanına diğer ülkelerden daha iyi davranmış.Bugün tarlasının 10m uzağından su geçen bir köylü vatandaş"devlet gelsin şu suyu bağlasın"der ise,kendisi kahve köşelerinde kağıt oynarsa,olmaz.Atatürk milli mücadele yıllarında bu savaşları halkı ile kazandı.Kendi ordusunda tezhizatı yoktu ki.
    bir başka konu;makineleşiyoruz mantığı.Doğrudur.Çünkü teknoloji bu.faka to makineyede bakım teknisyeni gerekiyor.İnsan beyni gibi çalışan bilgisayar varmı?bilmiyorum.İsteyen arkadaşlar araştırsın.
    Sorun dediğiniz gibi üretimin artması ve üretimle istihkamında artması.Kendi topraklarımızda işçi olmamak için,Dünyada kimseye boyun eğmeden yaşamalıyız.

Kudret Kurtcebe ve Sercan Sözer bunu beğendi.