Ispartakule-Rumeli Feneri rotası

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Merhabalar,

Bir iş seyahati için yurtdışına çıkmadan önce dört günümü İstanbul'da geçireyim dedim. Fırsattan istifade edipte bu dört günümü doya doya bisikletle doldurmaya karar verdim. Hafta içi olarak yapmayı düşündüğüm şehiriçi turu konusunda İstanbullu arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Oluşturmuş olduğum rotanın strava linki şöyle;

(link)

Bu rotayı belirlememdeki esas neden hem İstanbul'un boğaz bölümünü mümkün olduğunca sahilden geçmek hemde kuzey ormanları içinden daha önce hiç gitmediğim Rumeli Fenerine gitmekti. Turu yol bisikletimle gerçekleştireceğim fakat yollara yabancı olduğum için performans sürüşü hedefim yok. Benim bu rota konusunda sizlerden öğrenmek istediğim yol acaba bisiklet kullanımına ne kadar uygun. Hafta içi olacağı için trafik konusunda Sarıyer'den sonra çok sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Ama yinede şehre ve yollara yabancı olduğum için bölgeyi bilen ve bu yollarda bisiklet kullanan arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak isterim.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Scudo

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Dün rotanızın Florya-İstinye arasını çift yön şeklinde yaptım, uygun sayılır genelde (İstanbul'da yolda bisiklet binmek ne kadar uygunsa o kadar uygun diyelim :). Beşiktaş'tan itibaren daha zevkli ve keyifli. İstinye'den Rumeli Feneri'ne kadar olan kısım hem uygun, hem de çok güzel bir rota. Alternatif olarak eğer vaktiniz ve kondisyonunuz varsa Belgrad Ormanı içine de girebilirsiniz. Esenyurt-Yeşilköy arasını gitmediğim için bir yorum yapamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Osman Yener

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@KaanG Belgrad Ormanını cumartesi günü için kardeşimle düşünüyorum. Tek kafama takılan cumartesi günü hafta sonu tatili nedeniyle yoğun olabileceği düşüncesi ve kardeşimin pek trafikten haz etmemesi. Normalde MTB getirip arazi sürüşü düşünüyordum fakat kardeşim kendi mtbsini fırsat bulup İstanbul'a getiremedi. Ama diğer kısım için verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim.

Tepki
48
Bisiklet
Carraro
@Osman Yener Gidiş-Dönüş Rota ve saat bilgilerini Cuma gününden önce paylaşırsanız bende katılmayı isterim.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@abdullah demir cuma günü en geç 7:00'de Isparta kuleden hareket etmeyi düşünüyorum. Dönüş saati konusunda bende yol konusunda yabancı olduğum için tam olarak bilgim yok ama kesinlikle karanlığa kalmak istemem. Rotayıda ilk mesajımdaki linkten görebilirsiniz.

Tepki
48
Bisiklet
Carraro
@Osman Yener cycle route sitesi aşağıdaki gibi bir rota çizdi. Acaba eğimler açısından en rahat rota bu mu oluyor? Bu siteyi tam çözemedim :)

(link)

Dosyalar

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@abdullah demir bu büyük bir ihtimalle en kısa rota olarak oluşturmuş. Benim gitmeyi planladığım rota Küçükçekmece'nin doğusundan sahile inip sahilden ayrılmadan Sarıyer'e kadar gitmek. Sarıyer'den Rumeli Fenerine tek yok var zaten. Dönüşüde aynı güzergahtan gerçekleştireceğim.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Planladığım rotayı 14.08.2015 cuma günü sürerek tecrübe ettim. Benim için çok değişik bir deneyim oldu. Tam anlamıyla kendimi köyden indim şehire gibi hissettim. İstanbulda bisiklet sürmenin kendine has metodları varmış onu net olarak gördüm. Sabah 8:00 gibi çıktığım turu akşam 21:30 gibi tamamladım. Gidiş kısmı oldukça keyifliydi. Yollar bisklet kullanımına uygun göründü. Çok şikayet edilen mazgal olayını benim güzergahımda çözmüşler, hoş bir ayrıntı. Zeytinburnu civarıydı zannederim sahilde bisiklet yolu görünce oradan devam edeyim dedim ama yolun çok kesintili olması, cam kırıkları ile dolu olması son olarakta belediye ekibinin sofra kurup kahvaltı yaptığını görmemle yanlış bir tercih olduğuna karar vererek yeninden Kennedy Caddesine çıktım. Daha sonra bir iki biskletçininde caddeden gittiğini görünce kararımın doğru olduğunu düşündüm. Beşiktaştan sonra trafiğide arkamda bırakıp @KaanG belirttiği gibi Sarıyere kadar sorunsuz bir şekilde ulaştım. Sahil yolu Boğaziçinin güzellikleri ile gerçekten çok güzel. Güzel mimari yapılar olsun, tarihi yapılar olsun benim çok hoşuma gitti. Denize giren, sporunu yapan insanları filan görünce o cıvıltıda insan bir garip huzur duygusuna kapılıyor. Bu huzur duygusu Sarıyerden Rumeli Feneri rampasına vurunca yediğim tokat ile kendisini endişeye bıraktı. Rampanın girişi gayet sert ve ne kadar süreceğini bilmiyor olmanın verdiği endişe beni çok sarstı. Acaba buradan dönmelimiyim derken rampa normal kıvama gelmesiyle rahatladım ve Rumeli Fenerine rahatça ulaştım. Rumeli Fenerinde Karadenizimin havasını şöyle derince bir çektikten sonra fazla vakit kaybetmeden geri dönüş yoluna koyuldum. Arnavutköy civarına kadar rahat bir şekilde geldim sayılır ama oradan sonra başlayan trafik Beşiktaş ve Karaköy'de ritmimi kaybettirip beni bitirdi. SPD'yi takıp çıkarmaktan bir hal oldum. Galata Köprüsüne geldiğinde pedal çevirecek halim bile kalmamıştı. Neyseki sonrasında daha kabul edilebilir bir trafikte Yeşilköy'e vardım. Burada zurna ikinci kez zort dedi ve yanlış yola saparak sahil yolundan koptum. Ama havaalanının paralelinden gitmeye devam edip ilerde nasıl olsa bir şekilde Küçükçekmeceye çıkarım diye düşündüm. Durup birazda kalkış yapan uçakları izledim:asik: Afterbuner ile kalkan bir F-4'ün inletmesi kadar olmasada uçak gürlemesini çok seviyorum. Gidişte olduğu gibi dönüştede Küçükçekmece kısımları tam bir navigasyon yarışı gibiydi. Telefonndan sık sık rota kontrolü şeklinde geçtiki dönüşte kayboldum zaten :) Karanlığa kalmama düşüncemde bu kaybolma ile yalan oldu.

Strava linki;
(link)

Ayrı bir paragraf olarak İstanbulda bisiklet düşündüğüm kadar yaygın gelmedi bana. En azından ben daha fazla bisikletli arkadaş görürüm diye düşünüyordum. Yeşilköyde karşılaştığım bir arkadaş bana Bakırköye nasıl gideceğimi tarif etti ama zannedersem bir iletişim sorunumuz oldu ben kendisini yanlış anladım ve küçük bir yol karıştırmasıda öyle yaşadım. Forumdan bir arkadaşmı bilmiyorum dönüş yolunda Zeytinburnu civarındaydı sanırım, ben trafikle cebelleşmekten kendimi kaldırıma attığım bir sırada çalışmalar için kapatılmış yoldan yardırarak geçerken selam verdi. O selam üzerimdeki bütün negatif elektiriği aldı ve doping etkisi yarattı. Eğer okuyorsa bendede bir selam ona :) Bizim gibi köylü adama bisiklet süren insanlar değişik geliyor o yüzden her gördüğümüze selam vermeye çalışıyoruz ama İstanbulda bisikleti kanıksamış arkadaşlar pek sen bir hareket yapmadınmı istiflerini bozmuyorlar veya hepsinde karbon kadrolu bisikletler vardı bilemiyorum artık :D

Buraya kadar okuma sabrını gösteren arkadaşlara teşekkür ederim. Bunlarda çok fırsatım olmasada çektiğim fotoğraflar. Kalite konusunda özür dilerim telefon ancak bu kadara izin veriyor.

Gidişte Küçükçekmece gölü

IMG_20150814_082355.jpg

Beşiktaştan sonra tarihi bir kapı(Yanlış hatırlamıyorsam Çırahan Sarayının oradaydı)

IMG_20150814_110907.jpg

İstinye öncesi sahil;

IMG_20150814_115039.jpg

Beni kırmadı Rumeli Feneri ile öz çekim yaptık

IMG_20150814_135909.jpg

Şu sıcakta o aşağıdaki sahilde olmak için neler vermezdim ama programın gerisindeyiz asıl pedallara

IMG_20150814_145027.jpg

Tek rakibim THY :p

IMG_20150814_190425.jpg

Adminler konuyu şehiriçi gezi kısmına taşırlarsa daha doğru olur diye düşünüyorum.

Dosyalar

Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Evet çok güzel bir tur olmuş. Tebrik ederim. Ben de rahatsız olmasaydım sana katılmayı planlıyordum. Perşembeleri Küçükçekmece PAB turuna işyerinden giderek, bazen katılıyorum. Ama bizim ıspartakule-bizimevler tarafından katılan kimse olmadığı için genelde dönüşte yalnız kalıyorum :) Güzel tur . iyi pedallamalar..