Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ispartadakiler :)

Konu, 'Akdeniz Bölgesi' kısmında mustafa şirin tarafından paylaşıldı.

1. mustafa şirin

mustafa şirin Üye

Seviye:
    arkadaşlar süleyman demirel bulvarı 102cd.yim her gün otogar üniversite dönüp duruyorum. hep mp3 çekilmiyor :)
    tanışalım antrenman, gezi ???:in:

2. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Çok geldim ıspartaya bisikletimle

Adamlar araba kullanmayı bilmiyor ki ben bisiklete bineyim...

Ispartalıyım aslen ama Trafik çok sakat ufacık şehirde
    birde kalabalık felan diyorlar trafiğe canım sıkılıyor :D
    burda bir ışıkta 6-7 kez beklediğimiz oluyor antalyada...

neyse sonuç olarak asker dönüşü Isparta için bir bisiklet daha toplamayı planlıyorum belki o zaman olabilir ama gelip gittiğime değmiyor...

bende geçtiğimiz kış davraz kayak merkezine tek başıma çıkıp inmiştim
    kirazlıdere halıkent gökçay felan baya gezdim tek başıma
    görenler deli mi bu diye garip garip bakıyordu :)

neyse ki Antalyalılar alıştı bize artık kabul ediyorlar trafikte de yolda da...

Sana iyi turlar

Ercan

3. mustafa şirin

mustafa şirin Üye

Seviye:
    evet haklısın trafik berbat burda:boese157:

bende Alanyalıyım şöyle havalar bi düzelsin ısparta alanya yapacam zaten

saol sanada iyi turlar

4. onurelmas

onurelmas Üye

Seviye:
    havaların soğuması nedeniyle bisikletimi antalyaya götüdüm. pazar günü yeşilırmak-kızılırmak-eski otogar-tophane-yat limanı-karaoğlan parkı-mezbaha-burhanettin onat-meydan-mevlana-kızılırmak-yeşilımak yaptım. yolda fazla kimse yoktu, başıma gelen sadece bir otobüsçünün yolcu alacağım diye üzerime sürmesiydi. ıspartada bağlardan çarşıya ininceye kadar on tane olay başıma geliyor. baharı beklersen beraber takılabiliriz.

5. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    mustafa umarım ıspartada kafana uyan bisikletci bulursun hoşcakal

6. mustafa şirin

mustafa şirin Üye

Seviye:
    merhaba, evet çok haklısın ıspartada şehir içinde bisiklet kullanmak çok zok trafik çok dengesiz bende geçen haftadan beri kullanmıyorum malum sınavlar var. havaların iyi olduğu günlerde çıkarım gene :) haberleşelim

7. mustafa şirin

mustafa şirin Üye

Seviye:
    çok sağol Necip abi bu hafta hep sınavlar var ama haftaya turlayacağım gene.
    Abi gelecek hafta sonu gibi eğer havalar izin verirse tabi burdan manavgat yada alanya yapayım diyorum ne dersin:rolleyes:

8. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    iyi olur derim benimde işim olmassa sana manavgata kadar eşlik ederim

9. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba. EBİT (Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu) olarak Eylül ayında Yeşile Pedal isimli bir organizasyon gerçekleştirdik Isparta'nın Sütçüler ilçesinde. Kesinlikle gidip görmeniz gereken bir yer. Eğer oraya bir tur yapmak isterseniz size iletişime geçebileceğiniz bir kişinin kontak bilgilerini verebilirim. Sütçüler'e gönül vermiş bir abimiz orada bize her konuda destek oldu ve bizim faaliyetten sonra o yörede bisiklet turlarını gelenekselleştirme çabası içinde. Aşağıda bizim faaliyetimiz ile ilgili birkaç bilgi var. Gezi yazımızı da aşağıya ekleyeyim de daha da meraklanın oralar hakkında.:cool:
    Sevgiler.

Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu olarak, 14-15-16 Eylül 2007 tarihlerinde, Isparta-Sütçüler mevkiînde, Önemli Doğa Alanları’nı da içine alacak rotada “Yeşile Pedal” isimli faaliyetimizi gerçekleştirdik.

Dönüşte herkesin bir parçasını orada bıraktığı, gizli bir arınma köşesiydi Isparta’nın Sütçüler ilçesi. Döndüğümüzde bile “tekrar nasıl gideriz” planları yaptıracak kadar kendine bağlamıştı minik sürprizleri ile.

Maceramız 13 Eylül günü başladı. Dokuz kişilik bisiklet çetemiz İzmir’den bindiğimiz otobüs ile Isparta’ya varmıştık. O gece Süleyman Demirel Üniversitesi’nin KYK yurtlarında konaklamamızı gerçekleştirdikten sonra sabah saat 06:00 sularında, etkinlik boyunca bize evlatları gibi sahip çıkacak olan, kendini Sütçüler tanıtımına adayan ve sırf bunun için işini gücünü bırakıp İstanbul’dan gelen Mahmut Abi’miz ile buluştuk. Asıl maceramız o andan itibaren başlayacaktı. Çünkü dokuz kişilik çete, bir anda on kişilik dev bir kadro olacak ve geriye kalan dokuz kişiden daha çılgın biri ile yola devam edecekti.

Sütçüler, dağların arasından afacan bir cocuğun saklandığı yerden fırlaması gibi önümüze serilmişti. Isparta ilinin güneydoğusunda yer alan, Konya Antalya ve Burdur illerine sınırı olan bu ilçenin yüzölçümü 1287 km²'dir ve rakımı 250 metre ile 2500 metre arasında değişmektedir. Batı Torosların kollarının kesiştiği Göller Bölgesinde yer alan ilçe, Beyşehir sınırından Dedegöl (Dippoyraz) Dağı, kuzeyde Eğirdir'den Anamas Dağı, Yılanlı Ovası (Yayla) ve Kovada Gölü sınır oluşturur. Güneyde Bucak ilçesinden Aksu (Isparta Çayı), güneyde Serik'ten ise Sanlı Yaylası ayırır. Önemli Doğa Alanları’nın (ÖDA) bir çoğunu sınırlarında ve çevresinde bulunduran bu cennette pedal basacak ve güzelliklerini keşfedecek olmak heyecan vericiydi.

Karacan Otel’in sağladığı yöresel lezzetlerle dolu kahvaltı, Sütçüler’e kuş bakışı manzara ile birleşince tüm yorgunluğumuz bir anda uçup gitmişti. Menengiç sürtmesinden susam sürtmesine, kekik reçelinden gül reçeline, enerji dolu bu sofradan kalkmak ne kadar zor olsa da artık son hazırlıkları tamamlayıp ilçe meydanına inmemiz ve start almamız gerekiyordu.

Meydana indiğimizde Sütçüler Kaymakamı Hasan Balcı’nın verdiği start ile tırmanışa başladık. Önümüzde jandarma aracı, arkamızda ambulans,yanımızda Karacan Otel’in sahibi İbrahim Abi’miz ve Mahmut Abi’mizin kullandığı eskort araç ile tırmanırken, öğrenci topluluğu olduğumuz bir anda aklımızdan uçtu gitti ve kendimizi Fransa Bisiklet Turu’nda hissetmeye başladık. Tabi rampaların dikliği bir anda aklımızı başımıza getirmiş ve haddimizi bildirmişti. Yaklaşık 10 km tırmanışın ardından Çobanisa Köyü’nü de geride bıraktıktan sonra Çimenova yani Yeni Beydilli Köyü’ne varmıştık. Köyün çocuklarının ağaçtan topladıkları, neredeyse ceviz büyüklüğünde elmalar ile çikolatalarımızı değiş tokuş ettikten ve su stoğu yaptıktan sonra zirve tırmanışı bizleri bekliyordu.
    Artık asfalt yoldan toprak yola geçme ve gerçek anlamda MTB yapma zamanı gelip çatmıştı. Yaklaşık 4 km kadar 30 derecelik bir açı ile bu yolda tırmandıktan sonra Yörük Ahmet Abi bizi zirvedeki yerinde karşılamıştı. Koca sedir ağacının gövdesine yaptığı dinlence, eğlence kısacası keyif yerinde soluklandıktan sonra yemek yemek fena olmayacaktı. Mahmut Abi’mizin elleri ile hazırladığı sandviçleri beklerken, yörenin bitkilerinin mis kokusunu barındıran petek balı tatmak ise apayrı bir zevkti. Hele oraların doğasını mideye indirmiş keçilerin sütünden yapılan yoğurdu mideye indirmek, anlatılabilir bir zevk değildi. Her fırsatta şehirde nasıl da zehirlendiğimizi anlıyor ve mutluluk ile üzüntüyü aynı anda yaşıyorduk.
    Yemek ziyafetinden sonra sıra müzik ziyafetine gelmişti. Ahmet Abi’mizin Sinan’ın müziği eşliğinde oynadığı teke zortlatması oyunu hepimizi kahkahalara boğmaya yetmişti. Bir süre daha dinlendikten sonra yolculuk Eski Beydilli yani Beydilli Eko Kültür Köyü’ne doğruydu.

200 yıllık evleri ve 50 kişilik nüfusu, Bizans’tan kalma yaklaşık 4 metre çaplı sarnıçları ile bu köy kendi içinde öylesine izoleydi ki köyün sakinlerinden yaşlı bir teyzemiz, geçen sene ilk defa araba görmüştü. St Paul yürüyüş güzergahında bulunan bu köy, bozulmamış kültürü ile ziyaretçilerin aklını başından almaya yetecek güzellikteydi. “Ne teknoloji ile ne de teknolojisiz…” mantığı ile yaşayanlar için hayranlık uyandıracak bu yer, şehirden kaçıp geçmişe dönmek, arınmak için mükemmel bir yerdi. Köy ilkokulu kapalıydı ve taşımalı sisteme geçilmişti. Kapatılan okul ise maalesef yağmalanmış halde, içinde şirin çocukların koşuşturmasını bekleyerek öylece duruyordu. Köy evlerinden bazıları restore edilmekte ve böylece St. Paul yürüyüşüne katılan turstlerin konaklaması için alternatif mekanlar oluşturulması planlanmakta. Umuyoruz ki bu güzel köy kendi yapısını bozmaz ve ileriki nesillere geçmişimiz hakkında fikir oluşturabilmek üzere ayakta kalır.

İlk gün için turumuz bitmiş ve artık Sütçüler’e dönme vakti gelmişti. Dönüşte bisikletlerimiz adeta kanatlanmışçasına inişe geçmiştik. Rüzgarı, temiz havayı ve adrenalini vücudunuzda hissederken, “İşte an bu andır. Şu anda ellerimi bırakıp huzur içinde terk-i diyar edebilirim.” demek işten bile değildi.

Güneş Torosların arkasında battığında, karanlık yollara bir anda çökmüştü. Sütçüler’e vardığımızda İbrahim Abi’mizin hazırlattığı, lezzetli bir akşam yemeği bizleri bekliyordu. Yemeğin de getirdiği rehavet ile o gece erkenden uykuya daldık ve ertesi gün için enerji topladık.
    İkinci gün sabah erkenden Sütçüler’den ayrıldık ve Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’na doğru yola koyulduk. İnişli çıkışlı yollardan zirve yaptıktan sonra inişe geçtik. Yazılı Kanyon güzelliğinden haberdar gibi süzüle süzüle karşımıza çıktı. Bir süre dinlenip, kamp yerine eşyalarımızı bıraktıktan sonra bisikletlerimizi sırtlanıp çayın karşı kıyısına geçtik ve orada yolumuza devam ettik. Hedefimiz suyun gözesine, yani ilk çıkış yaptığı yere varmaktı.

Yolumuz üzerinde sağ tarafımızda kayalara oyulmuş bir sunak yeri vardı. Burası Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’na adını veren yazıtın olduğu yer idi. Bir süre tırmandıktan sonra suyun gözesine ulaştık. Hiç zaman kaybetmeden buz gibi suya atlamak tüm yorgunluğumuzu almıştı. Suyun çıkış yaptığını çakılların arasından tek tük çıkan kabarcıklardan anlayabiliyordunuz. Yüzdüğünüz yerde ağzınızı suya dayayıp kana kana içebilmenin nasıl bir duygu olduğunu sanırım buradan ifade etmek çok zor olacaktır fakat o anda dünyanın en mutlu insanları bizler olsak gerekti.
    Yemeğimizi yemek üzere kamp alanına geri dönüşe geçtik. Yol boyunca uzanan buz gibi kaynak bizi öylesine cezbetmişti ki bisikletlerimizi bırakıp, yamaçtan suyun kenarına inip yeniden su ile buluştuk. Çay boyunca kah yüzerek kah yürüyerek kamp alanına geri döndük. Dönüşte çay üzerine kurulmuş köprülere atılmış masalarda balık sefası bizleri bekliyordu. Tüm gün boyunca kanyonun keyfini çıkardıktan sonra çadırlarımızı çayın hemen yanına, şırıltıların yanında uyumak üzere kurduk. Akşam yemeğimizi de yedikten sonra geleneksel kamp ateşi keyfi yapmamak olmazdı.

Şarkılar, sohbetler derken Mahmut Abi bir sürprizi olduğunu söyledi ve bizi peşine taktığı gibi tarihi basamaklardan biraz yukarı çıkarıp geniş bir düzlüğe götürdü. Gözlerimizi gökyüzüne diktiğimizde hepimiz büyülenmiştik. Gökyüzü boşluk kalmamacasına yıldızlarla kaplıydı. Yere uzanıp büyünün gizemine kapılmak bizler için paha biçilemezdi.
    Artık uyku vakti gelmişti. O gece hiç bitmemeliydi, sabah asla olmamalıydı, yıldızlar hep üzerimizi örtmeli ve çay, şırıltılar içinde yanımızdan akıp gitmeliydi. Çünkü ertesi sabah oradan ayrılık vakti idi.

Gün doğmuş ve kanyonu sessiz bir hüzün basmıştı. Yine çay üzerinde yaptığımız kahvaltının ardından toparlanma vakti gelmişti. Veda çayımızı da yudumladıktan sonra Eğirdir’e doğru yola çıktık. Eğirdir’den de Isparta merkeze geçiş yaptıktan sonra hüzünlü İzmir yolculuğu başlamıştı. Kimse bilmiyor ama yol boyunca arkamızdan minik taşları yola fırlattım. Kimbilir belki o taşları takip edip yeniden cennete ulaşabiliriz diye…Aramızda kalsın!

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’na adını veren, Epiktetos’un “Hür İnsan” şiiri;

“Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek:
    Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir,
    Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur.
    Ve kararında içtenlikliyse hür kişi,
    Yüreğinde dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi.
    Ve bununla yücelir hür kişi hatalarla değil.
    Ana babadan gelen uydurma bir asaletten tad almaz o;
    Zira ana-baba değildir hür insanı doğuran.
    Tanrıdır (Zeus) herkese ata olan ve de tek kök insanoğluna.
    Herkesin tek şansı vardır, o alır kader icabı beden güzelliğini.
    Budur soy güzelliği ve hür olma hali gerçek anlamda.
    Ruhen köle olan ise sakınmaz kötü sözden, katmerli köle de olsa
    Aşırılıktır şiarı bu kişinin, yüreğinde soysuzluk vardır.
    Ey yolcu Epiktetos köle bir anadan doğmuştu, ama
    yüceydi herkesten, bir kartal gibi; bilgelikte ise takdire şayandı ruhu.
    Söylemem gerekirse; Tanrısal bir varlık doğurdu onu. Keşke
    şimdi de (bu mümkün olsa)!
    Böylesine yararlı ve sevinç kaynağı bir insan,
    tüm ünlü kişiler arasında köle bir anadan dünyaya geldi.”

http://www.sendeyolla.com/medyadetay.aspx?&tid=2&cid=56&id=71888
    http://www.kesfetmekicinbak.com/apps/forum.app/read.php?f=475&i=1720&t=1720
    http://www.sutculervakfi.com/video.asp
    http://www.sutculervakfi.com/haber.asp?haber_id=25443&kategori=8#
    http://www.suyad.org/forum/forum_posts.asp?TID=218&PN=0&TPN=9
    http://www.agaclar.net/forum/archive/index.php/t-2012.html
    http://www.pedalsesi.com/ps/viewtopic.php?t=2167
    http://www.pedalsesi.com/ps/viewtopic.php?p=21494

10. mustafa şirin

mustafa şirin Üye

Seviye:
    Z. Derya YILDIRIM arkadaşım mesajın için çok saol gerçekten okurken bile keyif aldım;) ıspartada pek fazla bisikletci arkadaş yok ama Antalyadaki bisikletcilerle çok güzel bir tur düzenlenebilir :in: Eğer yapabilirsek (çok isterm) sizleride bekleriz gerekli bilgiler için iletişime geçeriz. bol oksijenli turlar

11. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    Rica ederim. Siz tur düzenlemek istediğinizde bana ulaşın ben gereken bağlantıları kurarım ;)

12. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    Meraba Antalyalı korsan.Elbette Isparta'da da heryerdeki kadar bisikletçi var.Öğrenci isen,SDÜ de Yiğit,Öbür yiğit,Buğra,Bahadır,Cihan vb.var.Triatlon il temsilcisi Ayhan Akbay biçok yaşında haftada en az 4 gün antremana çıkıyor.Isparta mensucatta Bora adında bir arkadaş var.Yani var.Ünüv.doğa sporları klübünde dağcı ve bisikletçi Aslan Ayhan abini sor.Hiç kimseyi bulamıyorsan kendin tek başına pedalla.Bisiklet futbol gibi takım oyunu değil.Topluluk renklendirir.Fakat verdiği keyif kişiye özeldir.Tanışmak istersen Eğirdir'e de beklerim.Merkezdeki Hızırbey camisinin(Yeryüzünda minaresinin altında geçit olan tek cami sanırım) arkasından yeşiladaya dön.Limanın sonunda solda(sağın göl) en sondaki beyaz bina.Adres ve telefon bilgileri için kişi profilime bakarsın.Türkiye'nin en güzel bisiklet parkurlarından bazılarının olduğu bir bölgede yaşıyorsun.tek yapacağın keşfetmek.
    İyi pedallar

13. mustafa şirin

mustafa şirin Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim evet sdülüyüm:D abi evet yiğit soyubol' la tanıştım triatlon takımı ve aslan ayhan abimle tanışacam havaların iyi olduğu ilk fırsatta ziyaretine gelirim :rolleyes:

14. muratgoktas

muratgoktas Yeni Üye

ben de ısparta da ögrenciyim daha lise ama bisikleim antalyada haliyle yurtcuyuzda sizi gördum carsıda da cok sasırdım ısparta da hiç bisiklet ile ilginenene raslamamıstım

15. Zeki Dönmez

Zeki Dönmez Kıdemli Üye

Seviye:
    antalyadan selamlar ıspartadaki arkdaşlarımızı antalyada görmek siteriz

16. mustafa şirin

mustafa şirin Üye

Seviye:
    selamlar ara tatillerde ısparta-burdur-antalya-alanya tur düşüncem var antalyalı arkadaşlara kesinlesinleşince haber verecem umarım katılırsın:in:

Zeki Dönmez bunu beğendi.
  17. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba arkadaşlar ..
    yakında ıspartaya geliyorum .. beni belki bilirsiniz istanbul grubundan...gökovadan tanıyanlar olabilir.. vatani hizmeti yapmak için ıspartaya geleceğim.. bisikletimi getirme konusunda kararsızım ..
    naısl ısparta.. sıkıntı olur mu kışın çok soğuk olur mu biniş açısından ..

18. mustafa şirin

mustafa şirin Üye

Seviye:
    merhaba şimdiden hayırlı teskereler ıspartaya ne zaman geliyorsun herhangi birşeyler gerekirse seve seve yardımcı olurum. istanbula göre nasıl bilemem ama hava acayip soğuk (ama ben genede biniyorum) ama yollar temiz kar buzlanma yok yani şimdilik:D

19. ramazankurucay

Seviye:
    selamlar mustafa.. bilgiler için teşekkür ederim .. orada buluşuruz bi şekilde zaten :) ..

20. ramazankurucay

Seviye:
    mustafa arkadaşımız beni karşıladı buradan da ona teşekkür edeyim...

mustafa şirin bunu beğendi.